Hvězdy propagují iTunes - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Hvězdy propagují iTunes

star_reklama

9. března 2001, 00.00 | Zcela nová televizní reklama Apple měla přes noc premiéru v nejlepších časech velkých televizních sítí - a čím zaujme?

Reklamy Apple, samozřejmě hlavně ty televizní, jsou nejen vítaným sběratelským artiklem fanoušků značky, ale mnohé z nich patří bezesporu mezi to nejlepší, co reklamní průmysl stvořil. Stačí připomenout jen pár nejslavnějších, 1984, Lemmings, There is no step 3 …, nebo Bunnies (pokud vám tyto názvy nic neříkají, vytrvejte, ke všemu se časem dostaneme – a zájem, projevený v diskuzním fóru může články o reklamách jen a jen uspíšit).

Úplně nově, tuto noc, se na amerických obrazovkách, v prime-time v pořadech společností Warner Bros a NBC objevil další skvělý kousek, reklama Rip.Mix.Burn.

Reklama propaguje software iTunes a možnost snadno si s touto aplikací na Macu sestavit a vypálit vlastní hudební CD. Přirozeně se předpokládá pálení pro vlastní potřebu a z disků, které jsou vlastněny legálně.

V reklamě vystupuje přes 20 amerických hudebních hvězd, mezi nimi Barry White, George Clinton, Liz Phair, Steve Harwell ze Smashmouth, De La Soul, Lil’ Kim, Ziggy Marley, Chuck Berry, Dwight Yoakam, Exene Cervenka a Deep Dish. Všichni jsou shromážděni na pódiu, ze kterého reagují na dotazy mladíka v hledišti – ten s hvězdami probírá obsah svého cédéčka. Reklama pochází opět z dílny Chiat/Day, o které jsme nedávno psali jako o dvorní agentuře Apple, a agentuře s mimořádným a uznávaným tvůrčím potenciálem.

Je nová reklama skutečně lepší, než ty před chvíli zmiňované? Nebo je s nimi srovnatelná či horší? Možná je na hodnocení příliš brzy, přesto … Spot je dobře natočený, působí příjemnými barevnými kombinacemi – ale to možná není to hlavní. Je tu něco navíc, něco, co ho přece jen z proudu (jen výborných) Apple reklam vyčleňuje mezi oněch několik téměř geniálních.

Reklama promlouvá přímo k lidem (a hlavně hodně mladým). Mluví o tom, co nyní „letí“. Spojuje populární osobnosti s Macem, navozuje atmosféru, ve které mi Mac přinese víc, než obyčejný počítač – a také jinak.
Dvojnásob je důležité, že jde o poměrně ožehavé téma, myšleno v souvislosti s autorskými právy. Upozornění, že podobný software (a nakonec i hardware) se nesmí zneužívat k zhotovení pirátských kopií – to vidíte na každém rohu a podle toho k němu asi přistupujete. Jednoduše jako k formálnímu aktu, kterým se výrobce pokrytecky vyvazuje z odpovědnosti, přestože na pirátství vlastně staví svůj byznys. A přístup Apple? Koncentrace oficiálních hvězd, propagujících software na pořizování vlastních CD (a tím MP3, to nelze oddělit), zpráva, která říká (jakkoliv je to třeba iracionální): ano, palte si svá CD na Macu, my jsme OK, počítáme s tím, že nebudete pirátit.

Vzhledem k tomu, jak chce Steve Jobs nyní měnit tvář Apple (digitální hub, killing apps), dá se čekat, že Rip.Mix.Burn. je jen prvním počinem v řadě – a od Chiat/Day se asi máme na co těšit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: