Dva zajímavé patenty Applu: dokovací stanice podobná iMacu a dynamická OLED klávesnice. (7.1.08) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Zprávy o Applu

Dva zajímavé patenty Applu: dokovací stanice podobná iMacu a dynamická OLED klávesnice. (7.1.08)

7. ledna 2008, 05.00 | Na veřejnost se dostaly dvě patentové žádosti Applu. Ta první popisuje dokovací stanici připomínající iMac, vybavenou dutinou, do níž se vloží notebook, který se tak v podstatě změní ve stolní počítač. A druhý patent popisuje klávesnici podporující různé znakové sady a rozložení pomocí technologie OLED.

Apple stejně jako většina amerických firem zabývajících se moderními technologiemi neustále podává ohromná množství patentových žádostí. Ty mimo jiné slouží jako ochrana před různými patentovými vyděrači (poněkud „specifické“ americké patentové právo takovéto pokusy dost usnadňuje). Po určité době se patentové žádosti zveřejňují.

A v případě Applu, proslulého mlčenlivostí o tom, co chystá, představují zveřejněné patentové žádosti jednu z možností, jak cupertinským přece jen trochu nahlédnout pod pokličku. Minulý týden se objevily dvě takové žádosti, jež se zdají naznačovat, co má Apple v úmyslu. Musím ovšem hned na začátek předeslat, že vůbec není jisté, zda níže popisované záležitosti bude Apple skutečně realizovat. Avšak přinejmenším o těchto věcech přemýšlí. Nyní se tedy podívejme, o co konkrétně se jedná:

Dokovací stanice ve stylu iMacu

První patentová žádost byla podána už v červenci 2006, americký patentový úřad ji zveřejnil ve čtvrtek. Tato žádost navrhuje novou dokovací stanici připomínající stolní iMac, kde se notebook vkládá do tohoto šasi ze strany, čímž se v podstatě změní ve stolní počítač.

Tradičně dokovací stanice vyžadují připojení samostatného externího monitoru, když se má používat jiný displej než ten integrovaný v notebooku. To ovšem zabírá poměrně hodně místa, připomíná Apple ve své patentové žádosti a dodává, že již byly učiněny pokusy vyřešit to postavením displeje na dokovací stanici. Takové řešení však nadále zabírá hodně místa a nešikovně se přemisťuje a přepravuje. Apple z toho dovozuje, že existuje potřeba pro kombinaci dokovací stanice a displeje efektivnějším způsobem.

Řešení Applu v podstatě tvoří duté šasi iMacu zachovávající displej a I/O konektory. Notebook se pak ze strany zasune do dutiny, kterou normálně vyplňuje základní deska iMacu. Dutina pochopitelně bude vybavená pro připojení notebooku k dokovací „stanici“ a LCD obrazovka bude zobrazovat výstup z vloženého notebooku. Co se týče vloženého notebooku, Apple popisuje jak tu možnost, že se notebook do dutiny zasune celý, tak i to, že by z ní vyčnívala část většího notebooku. Celý princip bude dobře pochopitelný z těchto schématických nákresů.

Nápad je to docela zajímavý a je vlastně zvláštní, že s ním ještě nikdo nepřišel. Pochopitelně by to asi nebylo právě nejvhodnější pro 17” MacBook Pro, ovšem mohlo by tvořit výborný doplněk tolik očekávaného subnotebooku. (Apple to sice nezmiňuje, ale tak by se docela elegantně dala vyřešit též otázka optické mechaniky, o níž se předpokládá, že bude ze subnotebooku vypuštěna – mohla by se nacházet v tomto šasi). Stejně dobře by takováto stanice mohla posloužit k uložení hypotetického tabletu.

Jistě lze najít argumenty jak ve prospěch tohoto řešení, tak i proti němu, rozhodně však nutí k zamyšlení. Lze sice namítnout, že po zasunutí do stanice přijdete o displej notebooku, ale při použití stejných úhlopříček jako u dnešních Maců by na tom zase tolik nezáleželo. Řešení se dvěma displeji se navíc prodraží, ovšem 20” či 24” obrazovku si na cesty nevezmete. A možná to naznačuje i jednu z možných cest dalšího vývoje iMaců – zkombinovaly by se tak výhody notebooku a stolního počítače.

Jak jsem již upozorňoval, Apple toto řešení vůbec nemusí realizovat, na druhou stranu, vzhledem k době podání žádosti, by ho už určitě dokázal převést na konkrétní produkt, kdyby chtěl. A máme tu další potenciální novinku, jež by se mohla objevit na Macworld Expu. Může se tam ovšem nakonec objevit něco úplně jiného.

Dynamická OLED klávesnice

Druhý patent z března 2007 navrhuje řešení pro klávesnici podporující různé znakové sady a rozložení kláves. Řešení spočívá ve zcela nové konstrukci klávesnice, které vybavuje klávesy zobrazovači využívajícími technologii OLED (organické světlo emitující diody) a jejichž obsah se mění softwarově. Vznikla by tak dynamická klávesnice schopná se pružně přizpůsobovat pro různé regiony nebo aplikace.

Žádost připomíná, že zatímco většina evropských zemí používá uspořádání kláves odvozená z rozložení „QWERTY“ (včetně různých variant), v zemích, jež neužívají latinku, se rozložení klávesnice výrazně liší.

Na dnešních počítačích se sice dá nastavit rozložení klávesnice, ale její fyzické vzezření se tím samozřejmě nezmění, takže když například přepnete na azbuku a máte klávesnici s latinkou, musíte si pamatovat, jakému znaku azbuky odpovídá která latinková klávesa, chcete-li psát v azbuce. (A co teprve jazyky užívající zcela odlišné symboly, jako třeba čínština.)

Navíc mnohé aplikace využívají různé funkční klávesy a modifikátory (typu „Ctrl“ a „Alt“) a různé kombinace alfanumerických kláves. Množství všech těchto kláves v různých aplikacích a jejich účinky je dost těžké si zapamatovat. Apple tvrdí, že by měl existovat lepší způsob, jak uživateli naznačit, co stisk určité klávesy či kombinace kláves udělá.

Tohle všechno by měla zajistit popisovaná OLED klávesnice. Horní plošku každé klávesy tvoří matice OLED diod zobrazujících její popis, k rozsvěcení a zhasínání jednotlivých diod slouží zákaznický integrovaný (ASIC) obvod umístěný v klávese.

Signály z právě používané aplikace a ze zvolené lokalizace v operačním systému by řídily tyto ASIC obvody. Uživatelé by tak vždy měli před sebou na klávesnici jasné informace o tom, co se stane, když stisknou určitou klávesu a nemuseli by si pamatovat její účinek.

Připadá vám, že jste již něco podobného viděli? Nemýlíte se, prakticky totéž nabízí rusko-ukrajinská firma Art. Lebedev Studio. Ta klávesnici s OLED displeji slibuje už několik let, nyní by však již skutečně měla začít s prodejem klávesnic Optimus Maximus. Poskytuje hned několik variant s různými počty tlačítek vybavených OLED displeji, do prodeje by se měly dostat už letos v únoru. Problém ovšem představuje cena, model umožňující měnit zobrazení na všech 113 klávesách totiž má stát 1 564 USD (i při dnešním kursu skoro 28 000 Kč).

Art Lebedev rozhodně s tímto nápadem přišel dřív, než Apple podal svou patentovou žádost, otázkou ovšem je, zda své řešení Lebedev patentoval v USA. Případné spory o původnost patentu raději ponechme právníkům a podívejme se na celou věc spíše z technického hlediska. Klávesnice s dynamicky se měnícím popisem by nepochybně přinášela mnohé výhody, jde však o to, kolik by stála.

Optimus Maximus za svou cenu zákonitě zůstává pouze extravagantním doplňkem pro pár výstředníků. V případě Applu ovšem existuje alespoň teoretická možnost výroby ve větších sériích, jež by mohla cenu snížit na přijatelnější úroveň, i když proti klasické klávesnici bude nepochybně stále dražší, na druhou stranu nabízí mnohem širší možnosti. Hlavní využití takovéto klávesnice připadá v úvahu pro složité profesionální aplikace, které samy o sobě nejsou právě levné, u nich by se vyšší cena takovéto klávesnice snáze „ztratila“, zvlášť kdyby přinášela zvýšení produktivity práce.

Zatím ovšem není jasné, kdy a zda vůbec Apple chce s takovou klávesnicí přijít na trh, nejprve asi bude muset nějak vyřešit vztahy s Lebedevem (při finančních možnostech Applu by však tohle neměl být tak velký problém). Narozdíl od prvního zde popisovaného patentu je však pravděpodobnost, že se tohle objeví už na Macworldu, skutečně hodně malá.

Ještě jedna poznámka na závěr: Mnozí namítají, že by se takováto klávesnice dala snáze realizovat jako dotykový displej. To již Lebedeva také napadlo, zatím jako prototyp předvádí klávesnici Optimus Tactus – v podstatě dotykovou LCD obrazovku, na níž lze zobrazit libovolné ovládací rozhraní. Vyvstává zde ovšem jeden velký nedostatek – oproti výše popisované OLED klávesnici tu chybí hmatová zpětná vazba, tedy jedna z nejdůležitějších vlastností fyzické klávesnice.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Proc OLED?

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 07.01.2008, 09:38
Odpovědí: 0

Tak mne napada, proc by klavesy mely mit zrovna OLED displej. Pokud myji slouzit pouze na zobrazeni znaku, nebyl by lepsi epapir? Minimalne z duvodu mensi spotreb a hlavne - byly by zobrazene i pri vyplem napajeni...

Odpovědět na příspěvek

RE: Proc OLED?

Autor: paegas Muž

Založeno: 07.01.2008, 11:54

také si říkám, navíc by měl být mnohem levnější než oled. Snad jediná výhoda oled je svítivost..

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Proc OLED?

Autor: J2930 Muž

Založeno: 07.01.2008, 12:05

OLED take nepotrebuje prilis energie na zobrazeni. Pouze na zmenu zobrazovaneho. Ten ePapir by mohl mit i fyzickou odezvu stisknuti klavesy. Alespon nektere typy by tak sly pouzit. Maji urcitou pruznost, ohebnost. Osobne nepotrebuji aby mne klavesy nejak svitily. Radsi mam bile klavesy s cernym pismem a to by ten ePapir opravdu elegantne vyresil. Jenze OLED je barevnejsi... zapomenu-li na ruzne prototipy ePapiru. A barevnost dnes prodava... viz mobily. Fotit to neumi, nic to neumi a presto to pry ma 60 tis. barev.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Proc OLED?

Autor: PF_ Muž

Založeno: 08.01.2008, 08:06

OLED určitě té energie potřebuje na zobrazení docela dost - v porovnání s e-papírem. Na druhou stranu, rozhodně je efektivnější než LCD. :-) Takže na OLED v displejích se rozhodně je co těšit.

Odpovědět na příspěvek

RE: Proc OLED?

Autor: pavel Muž

Založeno: 07.01.2008, 12:04

Ta svítivost bude asi hlavní argument proč OLED, epapir je ve tmě asi nepoužitelný... nebo se pletu?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Proc OLED?

Autor: stevo Muž

Založeno: 07.01.2008, 17:18

no a OLED sa zase nedá čítať na slnku / na svetle.
to je ako z blata do kaluže. ale asi by som radšej ten epapier

Odpovědět na příspěvek

oled - art lebedev

Autor: jarda Muž

Založeno: 07.01.2008, 12:34
Odpovědí: 0

si dela apple prd*l ne ?

patent na neco co uz davno existuje...

Odpovědět na příspěvek

RE: oled - art lebedev

Autor: Radek.S Muž

Založeno: 07.01.2008, 13:00

myslis jako tohle, jo ???
http://www.artlebede
v.com/everything/optimus/

no to je fakt..

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: oled - art lebedev

Autor: jarda Muž

Založeno: 07.01.2008, 13:12

tak tak.

nechapu co si chce nechat apple patentovat ?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: oled - art lebedev

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 07.01.2008, 14:13

Ano, patenty nas jedou znici :-( Ale nechci hodnotit, jestli si Apple nechal patentovat neco, co vymyslel nekdo jiny. Vite snad, jak je klavesnice od Art Lebedev konstrukcne resena? Ja ne. Tioval bych, ze to bude treba jiny system uchyceni, nebo neco takoveho. Ostatne - kdyz se kouknete na jine periferie, tak v podstate vse je patentovane, presto pokazde prijde nekdo jiny se stejnym resenim, jen jinak udelanym...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: oled - art lebedev

Autor: jarda Muž

Založeno: 07.01.2008, 14:23

to je ale blbost,

podstata patentu ? "volitelne zobrazitelna a modifikovatelna funkce klavesy" apod. a to rozhodne apple nevymyslel, tedy patentovat si akorat muze nejak prevratne uchyceni, treba levitujici klavesnici nad laptopem, jinak VSE ostatni uz tu bylo :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: oled - art lebedev

Autor: miro novak Muž

Založeno: 07.01.2008, 18:48

Diskuzia, kde sa argumentuje tym, kto oznaci predmet clanku za vacsiu kravinu, blbost, ako ten druhy. Len sem-tam naznak nejakej myslienky.

Je naozaj niekto tak hlupy, aby vyhadzoval velke peniaze za pripravu patentovej prihlasky, zaplatenie poplatkov, atd? Ma Art Lebedev patentom pokryty cely svet? Co ked Art Lebedev ma patentovane nieco, co v realnom zivote este nie je OK a Apple si prave ten zvysok zapatentoval? Art Lebedev ma jednu polovicku, Apple druhu polovicku, mozno. Ako z kola von? Dohodnime sa.

Zaujimave je to, ze Art Lebedev vychadza so svojim produktom v tomto obdobi. Ako keby tu existovala dohoda s Applom. Aj Cisco so svojim iPhonom prisiel v podobne kolidujucom obdobi.
Art Lebedev a Cisco usetria ohromne peniaze za reklamu a hype.

Len moj skromny nazor.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: oled - art lebedev

Autor: osip Muž

Založeno: 08.01.2008, 22:52

jenze art lebedev to nabizi uz minimalne rok a tak 2 roky predtim tam jen ukazoval koncept, aby nalakal zakazniky. kouknete na archive.org, prvni zminka o zminene klavesnici optimus je tam z 16. cervence 2005. Pochybuju ze existuje nejaka dohoda. Apple jen nasel neco, co jeste neni patentovane v USA a mohlo by se jim to nekdy hodit.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: oled - art lebedev

Autor: J.P. Muž

Založeno: 08.01.2008, 01:15

lepší je tohle

http://www.murga
l.com/videos/index.php?q=
Xynergi&en=google

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: