Dění okolo nového iPhonu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Dění okolo nového iPhonu

26. září 2011, 00.00 | Nový iPhone bude zřejmě představen 4. října a do prodeje přijde před 15. říjnem. Nadále přetrvávají dohady o existenci dvou různých modelů nového iPhonu. Avšak zatímco se objevily další fotografie prototypu iPhonu 4S, na vlastnosti iPhonu 5 se usuzuje pouze z náznaků. A iPod touch se kromě uvedení bílé varianty nejspíš dočká pouze drobných změn

Za minulé dva týdny se opět sešla řada zpráv nějak souvisejících s novým iPhonem a protože se zdá, že se jeho příchod již opravdu blíží, bude vhodné shrnout ty nejdůležitější z nich:

Začíná se vyjasňovat datum uvedení nového iPhonu

Počátkem září už počal převládat názor, že se nový iPhone objeví v průběhu první poloviny října a nyní se začínají termíny ještě více upřesňovat:

Tvrzeni o uvedení nového telefonu v polovině října

Zpočátku se mluvilo především o 7. říjnu, avšak pozdější náznaky ukazují spíše na pozdější datum. Například generální ředitel France Telecomu Stéphane Richard měl prohlásit, že iPhone 5 bude uveden pravděpodobně 15. října (oznámil to francouzský web Mac4Ever).

Nebylo však jasné, zda skutečně ví něco přesnějšího, anebo jestli vychází jen z kolujících pověstí. Sice šlo o vedoucího představitele jednoho z největších operátorů na světě (patří mu mobilní operátor Orange), ovšem Apple není příliš sdílný ani vůči svým významným partnerům.

Jenže 15. říjen připadá na sobotu, což by byl dost neobvyklý termín, nové iPhony dosud přicházely do prodeje především ve čtvrtek nebo v pátek, takže by se jako pravděpodobnější datum jevil pátek 14. října.

A minulou středu vzbudil velkou pozornost výrok Ala Gora, bývalého viceprezidenta USA, dnes ovšem známého spíše jeho „globálně oteplovací“ agendou, který je však také členem správní rady Applu. Jak uvedl The Next Web, Gore se mimoděk podřekl, že nové iPhony přijdou příští měsíc, tedy v říjnu. Zájem vyvolalo hlavně užité množné číslo, jež někteří hned vykládali jako potvrzení, že Apple uvede více modelů nového iPhonu, ale výrok to byl dost nejasný a Gore ho odmítl blíže upřesnit.

Mediální akce Applu se má konat 4. října

Mnohem důležitější se tak jeví další zpráva z minulé středy. Web AllThingsD v ní sdělil, že mediální akce, na níž Apple představí své letošní podzimní novinky včetně nového iPhonu, se bude konat v úterý 4. října.

Odvolával se na informované zdroje, podle nichž bylo vybráno právě toto datum, i když stále nelze vyloučit, že to Apple ještě může změnit. Zdroje dodaly, že podle současných plánů přijde nový iPhone na trh během několika málo týdnů po svém oficiálním oznámení.

Nový telefon by měl představit Tim Cook, který v srpnu nahradil Steva Jobse ve funkci generálního ředitele Applu, aby ukázal, že funkci převzal se vším všudy. Nepochybně spolu s ním vystoupí i další členové vedení firmy, co se už v minulosti na podobných akcích objevili, ale pozornost se zaměří na Cooka, pro něhož to bude premiéra v téhle roli. Bude totiž muset dokázat, že pevně drží otěže převzaté od Jobse. A samozřejmě se lze jen dohadovat, zda se na akci alespoň na chvíli objeví též Jobs.

AllThingsD obvykle mívá spolehlivé informace, takže se této zprávě dá věřit, navíc ji na svém webu The Loop víceméně potvrdil Jim Dalrymple, který často slouží jako neoficiální mluvčí Applu. Definitivně vyjasnit by se to mělo tento týden, protože Apple obvykle rozesílá elektronické pozvánky na své mediální akce zhruba týden předem.

O víkendu ještě AllThingsD doplnil, že se letos změní i místo konání podzimní mediální akce. V minulých letech Apple své významné nové produkty představoval v San Franciscu, platilo to pro oba iPady, stejně jako pro všechny dosavadní modely iPhonu.

Letos to však má být jiné, podle zdrojů blízkých Applu se představení nového iPhonu odehraje v areálu firmy v kalifornském Cupertinu. Důvod změny místa není úplně jasný. Možná souvisí s tím, že donedávna bylo přesné datum nejisté, takže by bylo riskantní zamlouvat předem rozsáhlé prostory kongresového střediska Yerba Buena Center for the Arts (YBCA), jež k těmto akcím sloužilo v minulosti, možná bylo středisko YBCA již obsazené, anebo se prostě považovalo domácí prostředí za vhodnější pro mediální premiéru Tima Cooka.

Ať už je důvod jakýkoli, letošní iPhone zřejmě bude veřejnosti poprvé předveden v sálu Town Hall Auditorium Applu (zde najdete jeho virtuální prohlídku), v němž se také konaly některé podobné akce, například samostatná jarní představení nových hlavních verzí iOS.

Doplňující informace: Výše uvedená tvrzení se potvrdila, Apple v úterý skutečně rozeslal elektronické pozvánky na akci, jež se bude konat příští úterý 4. října v jeho cupertinském sálu Town Hall Auditorium od 10:0 východopacifického času. A heslo „Let's talk iPhone“ (Mluvme o iPhonu) doplněné ikonami aplikací iOS jasně ukazuje, na co se akce zaměří.

Další náznaky příprav u Applu mezi 9. a 15. říjnem

Nepřímo výše uvedené termíny potvrzuje také zpráva AppleInsideru. Podle jeho informovaných zdrojů Apple na některých místech svým zaměstnancům (především těm v obchodech) zakázal vybírat si dovolenou v období mezi 9. a 12. říjnem a pak ještě od 14. do 15. října.

První časový interval by mohl být termínem vydání ostré verze iOS 5 (a spuštění služby iCloud pro všechny uživatele), našly se totiž náznaky, že by iOS 5 mohl vyjít někdy okolo 10. října. A dosud vždy platilo, že po vydání nové hlavní verze iOS za několik dní přišel na trh též nový iPhone, čemuž by letos nejspíš odpovídal pátek 14. října (přičemž v sobotu 15. října bude silný počáteční prodej pochopitelně pokračovat).

Tohle vše by se mělo vyjasnit už velice brzy. Již tento týden by mohla dorazit pozvánka na mediální akci, což upřesní datum jejího konání a na akci samotné pak jistě budou oznámena přesná data uvedení všech očekávaných (a možná i dalších neočekávaných) novinek.

Přetrvávají nejasnosti okolo očekávaných nových modelů iPhonu

Už v předchozím souhrnu zpráv o novém iPhonu jsme zmínili, že kolující pověsti mluví o dvou různých typech nového iPhonu: Jednak o „iPhonu 4S“, který bude jen vylepšeným iPhonem 4 (podobně jako tomu bylo v případě iPhonu 3GS v roce 2009), jednak o „iPhonu 5“, typu nové generace, jenž bude mít úplně odlišný design pouzdra.

A dosud stále není vůbec jisté, jestli se v říjnu objeví oba tyto typy, anebo pouze jeden z nich, to by se mělo vyjasnit právě na očekávané mediální akci. Zatím tak musíme vycházet z toho, co koluje po Webu:

Pokračují dohady o existenci dvou různých nových modelů iPhonu

V polovině září server 9to5mac napsal, že podle jeho informací přijdou skutečně dva různé modely nového iPhonu. Podle toho, co 9to5mac zaslechl, první model, velmi podobný iPhonu 4 (tedy ten, který se začal označovat jako „iPhone 4S“) už teď sjíždí z asijských výrobních linek. Při jeho uvedení na trh má být připraveno alespoň 10 milionů kusů a jeho cena prý bude agresivní a bude dostupný úplně všude.

Avšak „iPhone 5“ v novém tenčím a oblejším pouzdře se zkosenými hranami se potýká se zdrženími přinejmenším na jedné výrobní lince. Proto se uvedení tohoto telefonu alespoň o chvíli opozdí a je možné, že jeho nedostatek přetrvá až do příštího roku. „iPhone 5“ údajně bude velice lehký, přesto pevnější než konkurenční telefony a jeho fotoaparát se prý vyrovná samostatným kompaktním aparátům, což bude jeden z hlavních argumentů jeho marketingu.

Tohle však stále jsou pouhé pověsti. MacRumors k nim sice podotkl, že někteří výrobci ochranných pouzder si jsou jisti uvedením „iPhonu 5“ a už nabízejí odpovídající pouzdra, ale v minulosti se již vícekrát ukázalo, že se mýlili.

A tchajwanský server DigiTimes minulý pátek napsal, že by vady v dotykových panelech od firmy Wintek mohly ohrozit dodávky nového iPhonu. Této vadě, „opožděnému vzniku bublin“, se při výrobě dotykových panelů předchází jen obtížně, zvlášť když se neodhalí při laminaci panelu a najde se až později při jeho montáži. Ale protože je výrobní postup stejný jako pro iPhone 4, očekává se, že Wintek brzy najde řešení, podle citovaných zdrojů.

Wintek navíc pro nový iPhone (DigiTimes sice mluví o „iPhonu 5“, avšak není jasné, co tím přesně myslí) dodává jen 20 až 25 procent celkové potřeby dotykových panelů, zatímco TPK Holding 60 až 65 procent a zbytek pak Chimei Innolux. Tento problém by tak neměl být pro uvedení „iPhonu 5“ rozhodujícím faktorem, nanejvýš by mohl vyvolat potíže s uspokojováním vysoké poptávky zákazníků.

Analytik očekává pouze „iPhone 4S“

Ovšem už předminulé pondělí, 12. září, analytik Ming-Chi Kuo poskytl serveru MacRumors svou zprávu, v níž tvrdí, že nový iPhone přijde v polovině října.

Podle Kua (který v minulosti prokázal, že má spolehlivé zdroje mezi asijskými výrobci) Apple nyní uvede jediný typ telefonu, ten, co média označují jako „iPhone 4S“ (a je zároveň totožný s prototypem „N94“, fotografie jehož komponent se již nějakou dobu objevují na Webu).

Podle Kua to bude jediný letošní model iPhonu, přičemž stále ještě bude, i když v menším objemu, pokračovat výroba iPhonů 4 a 3GS. A Kuo uvedl některé další podrobnosti o iPhonu „N94“. Telefon bude osazen SoC čipem A5 (stejným jako v iPadu 2), takže bude mít 512 MB RAM. Modul fotoaparátu bude skoro stejně vysoký jako v iPhonu 4, proto nový model nebude moci být významně tenčí než iPhone 4.

Navzdory četným pověstem o nasazení většího displeje má velikost úhlopříčky obrazovky zůstat na dosavadních 3,5“. A i když si tím není zcela jistý, Kuo předpokládá, že Apple u telefonu zachová také přední a zadní skleněné krycí panely. Jinými slovy, bude to jen mírně vylepšený iPhone 4.

Kuo dále zopakoval dřívější tvrzení, že Foxconn obstará 85 procent výroby telefonu, zbylých 15 procent připadne na Pegatron, který však výrobu rozjede naplno až později a bude zásobovat především asijsko-pacifickou oblast. Analytik se zmínil též o iPodu touch, podle něj bude hlavní novinkou uvedení bílého modelu, jinak mají být změny pouze nepatrné, zásadní změnu tohoto přístroje lze očekávat až příští rok.

„iPhone 4S“ v inventárním systému AT&T

To, zda Apple počátkem října opravdu představí „iPhone 4S“ sice stále není jisté, ale možná tomu napovídá zjištění Engadgetu ze 17. září. Podařilo se mu totiž získat snímek obrazovky inventárního systému operátora AT&T, který vedle dosavadních modelů iPhonu vypisuje také položku „iPhone 4s White“.

Takovéto položky se v systému AT&T vyskytly už dříve a většinou signalizovaly přípravy na příchod nového modelu, obvykle však tak úplně neodpovídaly tomu, co nakonec skutečně přišlo. V daném případě je asi nejpravděpodobnější, že uvedená položka slouží pouze jako zástupná položka pro nový model, o němž AT&T zatím nic bližšího neví a stejně jako ostatní jenom hádá podle dosavadních pověstí.

Další fotografie rozebraného prototypu „N94“

Na druhou stranu, vlastnosti „iPhonu 4S“ se zase až tolik odhadovat nemusí. Je-li totiž totožný s prototypem „N94“, potom už se našlo dost fotografií jeho komponent, včetně snímků základní desky. A v minulých dnech přibyly další takové fotografie.

Toto pondělí dorazily snímky částečně smontovaného nového iPhonu, web phoneArena.com upozornil na novou fotografii zveřejněnou čínskou mikroblogovací službou Weibo, jež zobrazuje základní desku přístroje osazenou všemi čipy a umístěnou do částečně smontovaného pouzdra. Jsou tam vidět připojení k bílému čelnímu panelu podobnému tonu pro iPhone4, baterie a několik plochých ohebných kabelů. Základní deska rozhodně nese čip A5 a baterie vypadá podobně jako na dříve zveřejněných fotografiích.

A zanedlouho poté přišly další snímky tohoto přístroje, které vyjasnily některé podrobnosti a vysvětlily dosavadní nedorozumění. MacPost zveřejnil i fotografie druhé strany tohoto přístroje, jež ukázaly, že skutečně jde o konstrukci podobnou iPhonu 4.

Vysvětlily se též nejasnosti okolo kapacity baterie. Nejprve se totiž zdálo, že nové fotografie udávají pro baterii napětí 4,2 V, ale nové snímky ukázaly, že toto číslo udává maximální možné nabíjecí napětí, baterie stále dodává 3,7 V a při udávané kapacitě 5,3 Wh by tak měla být schopná nashromáždit 1 430 mAh (baterie iPhonu 4 má kapacitu 1 420 mAh).

Zdrojem všech těchto nových fotografií zřejmě byl čínský Pandaxtech, nabízel je i ve vysokém rozlišení, ale z jeho webu již mezitím zmizely. To by dávalo smyl, jestliže v Číně už běží výroba „iPhonu 4S“, dá se čekat, že k únikům dojde právě na tamní servery.

Zmatky okolo ochranných pouzder pro „iPhone 4S“

Také už se měla objevit ochranná pouzdra pro „iPhone 4S“. Především firma Otterbox začala nabízet taková pouzdra a na jejich krabici přímo uvádí, že jsou určená pro „iPhone 4S“ a údajně jich již byly vyrobeny 3 miliony kusů.

Ovšem protože vnější vzhled telefonu má zůstat v podstatě stejný, tak budou stejná i ochranná pouzdra (fotografie na krabici pouzder Otterbox sice ukazuje tlačítka hlasitosti na opačné straně než je má iPhone 4, ale brzy se ukázalo, že stejně vůči skutečnosti upravenou fotografii tato firma používá i pro svá pouzdra na iPhone 4).

Kolem pouzder pro „iPhone 4S“ však kvůli jeho podobnosti s iPhonem 4 vznikají značné zmatky. Boy Genius Report (BGR) například napsal, že obchody AT&T už nabízejí takováto pouzdra, jež mají větší výřez pro zadní fotoaparát, avšak zanedlouho se zjistilo, že jde o pouzdra pro iPhone 4, která větším výřezem řeší potíže s výkonem LED blesku. To dobře ilustruje, že se podobné zprávy musí brát s velkými výhradami.

Vlastnosti „iPhonu 5“ se odhadují pouze z nepřímých náznaků

Zatímco přinejmenším prototypy „iPhonu 4S“ zjevně skutečně existují, důkazů existence „iPhonu 5“ je velice málo, vlastně je tvoří pouze ochranná pouzdra pro něj nabízená. V polovině září takováto pouzdra začala inzerovat firma Case-Mate (upozornil na to BGR), na jejím webu přibyla stránka zobrazující šest typů ochranných pouzder pro „iPhone 5“, telefon se zcela novým designem. Z fotografií se dá soudit, že pouzdra jsou určená pro přístroj tenčí než iPhone 4 a se zkosenými hranami, což by odpovídalo dřívějším pověstem.

Později ale Case-Mate fotografie stáhla a na této stránce se k věci vyjadřuje blíže. Shrnuje tam dosavadní pověsti a tvrdí, že podle jejích informací bude uveden „iPhone 5“ se 4“ displejem a novým designem pouzdra. Dále prohlašuje, že podle jejích zdrojů budou uvedeny jak „iPhone 5“, tak „iPhone 4“. A samozřejmě slibuje, že dodá ochranná pouzdra na všechny tyto telefony.

Case-Mate sice tvrdí, že má vlastní zákulisní zdroje, ale její stránka jen opakuje dosavadní pověsti. A tak i když jde o amerického výrobce, není vůbec jisté, zda skutečně ví, co Apple chystá, všechny dosavadní fotografie ochranných pouzder „iPhonu 5“ totiž zřejmě vycházejí ze stejných náčrtů, které před časem unikly od asijských dodavatelů pouzder a jejichž autenticita je dost sporná.

Ze stejné doby pocházejí i fotografie údajných krytů obrazovky „iPhonu 5“, jež předložil hongkongský Unwire.hk.

Na snímcích je vidět kryt určený pro podlouhlé domovské tlačítko a o hodně vetší než současný iPhone 4, což odpovídá dosavadním pověstem o vzhledu „iPhonu 5“. Ovšem i tohle mohlo být opět odvozeno z oněch uniklých asijských náčrtů.

Na vzhled „iPhonu 5“ se tak usuzuje pouze nepřímo podle ochranných pouzder a krytů, u nichž nelze vyloučit, že se jejich výrobci opírají jenom o pověsti (zejména u čínských výrobců to nebývá až tak vzácný případ). Zatím se však (narozdíl od „iPhonu 4S“) neobjevila jediná fotografie komponent, jež by se jednoznačně dala přisoudit „iPhonu 5“.

To buď znamená, že teď Apple „iPhone 5“ neuvede, anebo jsou jeho bezpečnostní opatření tentokrát skutečně hodně silná. Pravdu se snad dozvíme již 4. října.

iPod touch zřejmě kromě bílé varianty letos mnoho změn nepřinese

Nyní se sice čeká hlavně na nový iPhone, jehož příchod se proti předchozím letům opozdil, ale Apple jistě na očekávané mediální akci současně uvede také nové iPody, především pak iPod touch. Avšak můžeme-li věřit novým tvrzením, tak se tento přístroj změní jenom nepatrně.

Výše jsme zmínili názor analytika Ming-Chi Kua, že letošní iPod touch nepřinese velké změny. A minulý týden MacRumors obdržel další podobné informace. Podle nich se nový model iPodu touch změní jen velmi málo, hlavní novinkou má být uvedení bílého provedení přístroje. Dále by ještě měl přibýt mastnotu odpuzující (oleofobní) potah displeje a přepracované čidlo okolního světla. Jinak však prý budou nové modely téměř shodné se stávajícími iPody touch čtvrté generace.

O ostatních iPodech (nepoužívajících iOS) se pak už neví vůbec nic. U iPodů nano se též předpokládají pouze drobné změny, ale to jsou pouhé dohady, více se asi dozvíme až počátkem října při jejich představení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: