Další zprávy o nových iPhonech - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Další zprávy o nových iPhonech

3. října 2011, 00.00 | Nejnovější beta verze iTunes 10.5 zmiňuje název iPhone 4S. A z brazilské továrny Foxconnu unikly fotografie iPhonu 4 s modelovým číslem N90A.

Dosavadní zprávy o novém iPhonu (či spíše iPhonech, modelů bude možná více) jsme shrnuli v tomto obsáhlejším článku. Zítra Apple pořádá v Cupertinu dlouho očekávanou mediální akci (vzhledem k časovému posunu u nás už bude tou dobou večer), na níž představí nový iPhone a zřejmě též další podzimní novinky. A tak není divu, že i přes víkend přicházely nové zprávy, jež naznačují, čeho bychom se mohli zítra dočkat:

V nejnovější beta verzi iTunes 10.5 se nachází název „iPhone 4S“

Na základě dosavadních pověstí a náznaků se utvořily dva protichůdné názory na to, jaký iPhone letos Apple vlastně představí. Podle jednoho tábora půjde o „iPhone 4S“ - přístroj se stejným designem jako iPhone 4, ale vybavený výkonnější vnitřní elektronikou (dvoujádrovým SoC čipem A5, možná s 1 GB RAM, osmimegapixelovým fotoaparátem a výkonnějším baseband čipem podporujícím jak GSM, tak CDMA sítě a snad také rychlé připojení HSPA+). Protistrana se naopak domnívá, že to bude „iPhone 5“, tedy telefon, který kromě nové (výše popsané) elektroniky přinese též zcela nový design pouzdra a nejspíš i větší displej.

Jak ukazuje náš souhrn, zatímco pro existenci „iPhonu 4S“ se sešlo poměrně dost náznaků (uniklé fotografie jeho komponent a snad i nové položky v inventárním systému Applu), pro existenci „iPhonu 5“ příliš mnoho důkazů není, je dokonce možné, že všechny pověsti o něm vycházejí z jednoho prototypu, co se před časem ztratil z čínské továrny Foxconnu.

A v sobotu přišel 9to5mac s další zprávou, jež se zdá svědčit spíše ve prospěch „iPhonu 4S“. Minulý pátek Apple pro vývojáře uvolnil již devátou beta verzi iTunes 10.5 (blíže to probíráme v dnešním článku o dění okolo služby iCloud) a v ní 9to5mac nalezl jako název přístroje řetězec „iPhone 4S“. Přesněji řečeno jsou tam takové položky dvě, jedna pro černý a druhá pro bílý model. Název „iPhone 4S“ navíc doprovází obrázek, který zobrazuje CDMA verzi iPhonu 4. Pro stávající Phone 4 se v nové beta verzi iTunes 10.5 vyskytují takovéto položky čtyři, pro černé a bílé modely GSM a CDMA verze.

MacRumors k tomu dodává, že se odkaz na „iPhone 4S“ poprvé objevil už v beta verzi iTunes 10.5 beta 6.1, jež vyšla 29.srpna (ta byla potřeba k provozování první beta verze hudební služby iTunes Match).

Samozřejmě nelze zcela vyloučit, že tohle jsou pouze klamné zástupné položky. Ale jestliže nejsou, potom by to znamenalo, že zítra bude předveden „iPhone 4S“ v pouzdru CDMA verze iPhonu. A to, že se v kódu iTunes tenhle název objevuje jen dvakrát, lze považovat za důkaz současné podpory jak v GSM, tak CDMA sítí.

Z kódu iTunes též vyplývá, že „iPhone 4S“ používá modelové číslo „N94“ (iPhone 4,1), které se podle dřívějších zpráv serveru 9to5mac (zaslal mu je jeho spolehlivý zdroj „Mr.X“) již objevilo v inventárním systému Applu.

Jistě, pořád je možné, že letos zabezpečení Applu fungovalo mimořádně dobře a zítra přijde s nečekaným překvapením v podobě zcela nového iPhonu, avšak všechny dosavadní náznaky ukazují spíše na vylepšený iPhone 4.

V takovém případě by dávalo smysl tvrzení serveru 9to5mac, že nový telefon bude vybaven softwarovým asistentem usnadňujícím různé úkony (má vycházet z technologií Applem převzaté firmy Siri) a rozpoznáváním řeči od firmy Nuance. Apple by se pak zřejmě zaměřil nikoli na nový hardware, ale právě na tyto nové funkce dále usnadňující práci s telefonem (a výkonnější hardware by byl jen prostředkem zajištujícím hladké fungování nových možností), to se však vyjasní až zítra večer.

Z brazilské továrny Foxconnu unikly fotografie iPhonu 4 „N90A“

Už v srpnu se začalo mluvit o tom, že by Apple mohl letos uvést také 8GB verzi současného iPhonu 4, jež by nejspíš nahradila dosud prodávaný iPhone 3GS. Podle zpráv z minulého týdne se v inventárním systému Applu objevila nová položka pro iPhone „N90A“,což by mohl být právě tenhle 8GB iPhone 4 (dosavadní iPhone 4 používá modelové číslo „N90“).

A nyní se ukazuje, že tento telefon zřejmě skutečně fyzicky existuje. Šéfredaktor brazilské verze Gizmoda se totiž dostal do brazilské továrny Foxconnu a podařilo se mu tam najít (a vyfotografovat) telefon, který vypadal úplně stejně jako současný iPhone 4. Avšak na formuláři výstupní kontroly kvality tohoto telefonu, k němuž též získal přístup, se uvádí modelové číslo „N90A“, takže jde nejspíš o onen nový levný model. (Článek je v portugalštině, ale americké Gizmodo samozřejmě nabízí jeho anglický výtah.)

Nalezené telefony se ovšem na trh nedostanou, protože nevyhovovaly požadavkům Applu na kvalitu výroby, na tom bude muset brazilská továrna ještě zapracovat. Je však pravděpodobné, že se stejný telefon už vyrábí i v jiných továrnách Foxconnu. (Foxconn je tchajwanská firma, ale své továrny má po celém světě, včetně dvou v Pardubicích a Kutné Hoře, ovšem hlavní výrobní kapacity drží v Číně, především v Šen-čenu).

Brazilská továrna Foxconnu měla sloužit hlavně pro výrobu iPadu, mluvilo se o investici v objemu 12 miliard USD, avšak podle této zprávy agentury Reuters z konce září je projekt ohrožen kvůli stagnujícím jednáním o daňových úlevách a nedostatku kvalifikovaných pracovních sil. Nakonec se tak projekt možná zrealizuje v mnohem omezenějším rozsahu.

Ale zatímco výroba iPadu se tam teprve plánuje, výroba iPhonu se zjevně již připravuje. Celosvětově to ovšem není zase až tak důležité, hlavním důvodem vzniku brazilské továrny bylo to, že tato země má vysoká importní cla, což prodražuje dovozy. Zbytek světa v případě potřeby Foxconn nejspíš obslouží z Číny.

Spojíme-li si to s předchozí zprávou, zdá se dost pravděpodobné, že zítra Apple představí jednak nový „iPhone 4S“ s výkonnější vnitřní elektronikou, jednak 8GB iPhone 4, u něhož lze předpokládat velmi nízkou cenu. Jak jsme již zmínili, všeobecně se očekává, že iPhone 4 „N90A“ nahradí současný iPhone 3GS v roli levného iPhonu pro zvlášť šetrné zákazníky.

To by dávalo smysl, iPhone 3GS je už dva roky starý model, což v hektickém světě mobilních telefonů představuje skutečně dlouhou dobu. iPhone 3GS má o dost slabší SoC čip a především používá displej s mnohem nižším HVGA rozlišením, levný iPhone 4 by proto určitě byl jeho důstojnou náhradou. Opět však musíme zopakovat, že tohle vše jsou nadále pouhé dohady a jasno bude teprve zítra večer.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: