Apple válcuje trh ! - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Apple válcuje trh !

16. července 1999, 00.00 | Včerejší tisková konference českého distributora Apple jasně potvrdila neuvěřitelný úspěch značky Apple. Byly oznámeny ohromující finanční výsledky a samozřejmě i nové produkty !

Včera proběhla v pražském sídle společnosti CDS tisková konference věnovaná novinkám z prostředí počítačů Apple. CDS prezentovala, z pozice distributora této značky v ČR, mnoho novinek a oficiálních čísel. Pokusím se v krátkosti shrnout nejdůležitější informace a doprovodit je komentářem.

Apple v číslech
Úvod tiskové konference obstaral pan Tatoušek, který prezentoval finanční výsledky společnosti Apple za 3 fiskální čtvrtletí 99 v celosvětovém měřítku a za 2 kalendářní čtvrtletí v ČR. Jak všichni jistě tušíte, čísla byla plná optimismu, závratných částek a neuvěřitelných nárůstů. Roky, kdy se Apple topil v červených číslech jsou dávno pryč a Steve Jobs se může pochlubit již sedmým po sobě jdoucím ziskovým čtvrtletím. Ne náhodou bylo právě to poslední nejúspěšnějším s poměrně příjemným ziskem 203 mil. USD. Z dalších uvedených čísel mě nejvíce zaujaly dva údaje. Tím prvním je zvýšení podílu počítačů iMac na celkové produkci. iMacky tvoří v současnosti přes 38% celkového počtu prodaných počítačů v ČR. Druhým údajem je meziroční nárůst produkce o 40% celosvětově. Obě čísla jasně svědčí o úspěchu obchodní strategie Applu.

PowerBook G3
PowerBook G3 Možná se vám může zdát hloupé číst o noteboocích na serveru Grafika On-line, ale pozor. Přenosné počítače s jablíčkem na zádech jsou opravdu extrémně výkonné. Nově přestavené modely jsou osazovány procesory Power PC na frekvenci 333 MHz s 512 kB cache nebo na 400Mhz s 1 MB cache. To představuje opravdu seriózní základ pro slušnou grafickou stanici. Když k tomu přidáte možnost osazení až 384 MB SDRAM, tak mi možná budete věřit, že i na notebooku se dá pracovat s Photoshopem či stříhat video. U druhé možnosti je však jeden drobný háček, rozhraní FireWire chybí a musíte si jej dokoupit v podobě PC karty od třetího výrobce. Na druhou stranu máte k dispozici 2 x USB, síť 10/100 MB, faxmodem V.90, SCSI ( pouze 5 MB/s ) či IrDA. Notebooky jsou pochopitelně menší a lehčí než předchůdci stejného jména a nabízejí celou řadu dalších novinek. Z našeho pohledu je důležité, že jejich výkon je opravdu srovnatelný s mnoha stolními počítači, a že cena se pohybuje mezi 95 a 134 tisíci korun.

Nový Power Macintosh G3
G3 Aby nebylo novinek v oblasti HW málo, byla uvedena i nová inovovaná řada stolních stanic. Největší novinkou je pochopitelně procesor, který nyní tiká na frekvenci až 450Mhz. Jde o další krůček k vyšším výkonům nejen pro grafiky, ale celou uživatelskou obec. Pokut čekáte, že vám přineseme senzační novinku v podobě procesoru G4, tak vás budu muset zklamat. Všichni přítomní se sice odvolávali na přísné informační embargo, ale kuloárově se hovořilo o uvedení nejdříve v průběhu podzimu. Uvidíme, možná nás výstava MacWorld EXPO překvapí, ale asi spíš ne.

QuickTime 4 a Strem video
Už máte nový QuickTime 4? Ne? Pokud jste si ještě nepořídili poslední verzi oblíbeného programového balíku, pak neváhejte. Jeho standardní verze je volně přístupná na serveru společnosti Apple. Nemusím zdůrazňovat, že jsou k dispozici verze jak pro MacOS, tak i Windows. Pokud snad máte nějakých 30 USD, můžete si pořídit i verzi PRO, která nabízí přehrávání v celoobrazovkovém režimu či editační možnosti.
V průběhu tiskové konference byla předvedena i ukázka z nových Hvězdných válek, kterou Lucas Film připravil právě ve QT 4. Ale předpokládám, že tu jste už stejně viděli, protože docela úspěšně oběhla republiku.
Možná o něco zajímavější byly informace o QT streaming serveru. Ten společnost Apple zařadila do programu Open Source, takže je volně k dispozici a to dokonce včetně zdrojových kódů. Tato situace připomíná strategii společnosti Microsoft v boji proti Netscape. Zde je zavedeným soupeřem RealAudio a RealVideo, které jsou však komerční. Díky Open Source vznikla v rekordní době i portovaná verze pro Linux, takže streaming v QT již není vázán na platformu Mac. Dovolím si předpovědět velký úspěch tohoto kroku a dá se předpokládat výrazné rozšíření této technologie. Znáte to klasické heslo: Neber to, když je to zadarmo ! V každém případě uživatel jedině získá.

Final Cut PRO
Společnost Apple zřejmě opojena svým úspěchem se vrhá i do dalších sfér IT oboru. Ukázkou je odkoupení technologie od Macromedie a uvedení nového střihového produktu pro MacOS. Podle proklamací se má zařadit někam mezi Adobe Premiere a produkty Avid. Cena je stanovena v USA na 999 USD a v Evropě se zatím pro jistotu neprodává. Obavám se, že tento krok příliš vztahum s Adobe neprospěje a s Aivem je Apple na kordy již nyní.
Pokud cítíte ironii v předchozích řádcích, tak vězte, že tušíte zcela správně. Tento krok osobně vůbec nepovažuji za správný a velmi mi připomíná praktiky Microsoftu. Na druhou stranu je jistě pro mnoho uživatelů zajímavé zakoupit střihový software přímo od výrobce operačního systému i hardwaru. Mělo by to vést k maximální kooperaci těchto součástí. Redakční test napoví, jaká je realita, do té doby se zdržím všech komentářů.

Závěr
Posledním tématem byl nový MacOS Server 10, který obsahuje jádro z Unixu a podporuje netbooting. Technologie je to jistě zajímavá, ale netýká se přímo našeho zaměření. Pokud shrneme to, co tisková konference přinesla dostaneme jednoznačný result. Ať už se nám na konkrétních produktech něco líbí nebo ne, globálně Apple jasně prosperuje. O podobném vývoji vlastní společnosti se jistě zdá nejednomu vrcholnému managerovi. Pokud si dovolím ještě jednu malou parafrázi na závěr, tak slovy jednoho českého zpěváka : " Apple jede …. "

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: