Apple uvolnil iTunes 8.2, QuickTime 7.6.2 a GarageBand 5.0.2 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Apple uvolnil iTunes 8.2, QuickTime 7.6.2 a GarageBand 5.0.2

3. června 2009, 00.00 | Objevila se ostrá verze iTunes 8.2, přinášející podporu iPhonů s firmwarem 3.0, souběžně vydaný QuickTime 7.6.2 zajišťuje potřebnou kompatibilitu. A vedle toho přišla též drobná aktualizace pro GarageBand.

V pondělí Apple vydal nové verze svého důležitého mediálního softwaru, totiž aktualizace pro iTunes a QuickTime:

iTunes 8.2

Největší význam má uvolnění ostré verze iTunes 8.2, jež především přináší podporu pro iPhony a iPody touch s firmwarem 3.0. To vypadá jako jasný signál, že se blíží uvolnění ostré verze firmwaru 3.0, možná bude oznámena již při zahajovacím projevu vývojářské konference WWDC 2009 8. června, na trh snad přijde brzy poté. (Vývojáři pracující s firmwarem 3.0 měli beta verzi iTunes 8.2 k dispozici od čtvrté beta verze firmware 3.0, která nové iTunes začala vyžadovat).

03mm03062009f.jpg

Kromě kompatibility s firmwarem 3.0 přinášejí iTunes 8.2 ještě další vylepšení přístupnosti a opravy chyb (jako obvykle blíže neupřesněné). A také opravují jednu bezpečnostní chybu, což blíže popisuje tenhle dokument. Při zpracování URL adres typu „itms:“ existovalo před opravou nebezpečí přetečení bufferu, útočník mohl vytvořit adresu, jež by způsobila ukončení aplikace, nebo spuštění škodlivého kódu, čemuž ve verzi 8.2 zabraňuje dodatečná kontrola.

iTunes 8.2 se nabízejí buď přes Software Update, anebo je lze stáhnout z webu Applu, verze pro Mac se nachází tady (jde o 72 MB), vyžaduje Mac OS X 10.4.10 a vyšší nebo Mac OS X 10.5 či vyšší. Přirozeně existuje též verze iTunes 8.2 pro Windows, tu lze stáhnout odtud. Tento 75,04 MB velký soubor je určen pro Windows XP (alespoň se Service Packem 2) nebo pro Vistu, podporuje i 64bitovou verzi Windows Vista.

QuickTime 7.6.2

Vedle nové verze iTunes vydal Apple rovněž menší aktualizaci QuickTimu, na verzi 7.6.2. Ta zvyšuje spolehlivost a kompatibilitu (zejména s formátem Apple ProRes) a přináší také opravy několika zranitelností. A navíc je QuickTime 7.6.2 potřebný pro plnou kompatibilitu s iTunes 8.2.

Co se týče bezpečnostních oprav, jejich popis (celkem se jedná o 10 zacelených bezpečnostních děr) obsahuje tenhle dokument, některé zranitelnosti se projevují pouze pod Windows, jiné i pod Mac OS X.

QuickTime 7.6.2 se opět nabízí přes Software Update, anebo se dá stáhnout z webu Applu. K verzím pro Mac se dostanete zde (pro Leoparda činí velikost příslušného souboru 57 MB, pro Tigera 48 MB), vyžadují Mac OS X 10.4.9 či vyšší, případně Mac OS X 10.5 nebo vyšší. A tato stránka zpřístupňuje QuickTime 7.6.2 pro Windows (zabírá 20,92 MB), požadující Windows XP SP3 nebo Windows Vista.

Popis jedné z opravených chyb se ukrýval v knize

Výše zmíněné bezpečnostní opravy zajistily QuickTimu 7.6.2 zvýšenou mediální pozornost kvůli jedné z napravených chyb. Většina řešených zranitelností dosud nebyla veřejně známá, takže nehrozilo jejich zneužití, ale, jak se nyní ukázalo, jedna z nich z nich už byla částečně popsána dříve v běžně dostupné knize.

Jde o chybu ve způsobu, jímž QuickTime čte soubory komprimované standardem JPEG2000 (soubory JP2). Popis pokynů, jak chybu najít, se objevil v knize The Mac Hacker’s Handbook Charlieho Millera a Dino Dai Zoviho, vydané v březnu, obsahovala ukrytý návod dovolující její objevení. Na březnové bezpečnostní konferenci CanSecWest Millera kvůli tomu kontaktoval bezpečnostní tým Applu, Miller poté cupertinským předal příslušný kód útoku.

A souhrou okolností o měsíc později další hacker, Damian Put, nahlásil stejnou chybu (avšak odhalenou poněkud jiným postupem) bezpečnostní divizi TippingPoint firmy 3Com, jež to též oznámila Applu, ten v popisu opravy zásluhu na objevení chyby připisuje oběma. (Mimochodem, TippingPoint za oznámené chyby platí, kdyby byla věděla, že zmíněná kniha danou chybu už popisuje, určitě by Putovi nezaplatila, na mizinu ji to ovšem určitě nepřivede.)

GarageBand 5.0.2

V pondělí Apple navíc, nezávisle na výše popisovaném mediálním softwaru, vydal drobnou aktualizaci aplikace GarageBand, na verzi 5.0.2. Ta vylepšuje nakupování dodatečných výukových lekcí významných hudebníků (Artist Lessons) v obchodu GarageBand Lesson Store a dovoluje přístup k nainstalovaným rozšířením Jam Pack v prohlížeči smyček. A kromě toho přináší další blíže neupřesněné drobné opravy a vylepšení.

04mm03062009f.jpg

GarageBand 5.0.2 se nabízí prostřednictvím mechanismu Software Update, případně se dá stáhnout odsud (jedná se o 108 MB), vyžaduje Mac OS X 10.5.6 nebo vyšší.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: