Apple se konečně dohodl o iPhonu v Číně - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Apple se konečně dohodl o iPhonu v Číně

31. srpna 2009, 00.00 | Operátor China Unicom v pátek potvrdil, že skutečně dosáhl dohody o oficiálním prodeji iPhonu v Číně.

O prodej iPhonu v kontinentální Číně se Apple snaží už hodně dlouho (několik posledních měsíců vyjednává s operátorem China Unicom), avšak dosavadní zprávy o vývoji jednání byly velice rozporné, jakmile se objevila informace, že již došlo k nějakému pokroku, vzápětí to zástupci čínského operátora popřeli (předchozí vývoj jednání shrnuje tento článek).

Minulý týden však začalo přibývat náznaků, že se vyjednávání v Číně přece jen pohnula, v úterý Wall Street Journal napsal, že se blíží k závěru a ve čtvrtek agentura Reuters informovala, že uzavření dohody s Applem oznámí China Unicom v pátek.

Podrobnosti dohody dosud neznáme

A to se opravdu stalo, China Unicom vydal tiskovou zprávu, v níž sice převážně popisuje své finanční výsledky, ale také v ní stručně uvádí, že v pátek 28. srpna dosáhl s Applem dohody o prodeji iPhonu v Číně na dobu tří let, začít by měl ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Zatím nejsou známé skoro žádné podrobnosti, kromě doby trvání smlouvy a toho, že se budou nabízet dva modely iPhonu. (Koncem července se na jednom čínském webu objevily údajné fotografie iPhonu pro China Unicom, pokud byly autentické, pak jedním z těchto modelů bude nejspíš 16GB iPhone 3GS.)

Už se ale vynořily též neoficiální podrobnosti o téhle dohodě, web cnBeta tvrdí (odkaz zobrazí strojový překlad čínského textu do angličtiny), že podle uniklé zprávy elektronické pošty z China Unicomu se 8GB iPhone 3G bude v Číně prodávat za 2 500 jüanů (asi 6 500 Kč), když zákazník uzavře dvouletou smlouvu s měsíčním paušálem 186 jüanů (480 Kč) a prodej telefonu by údajně měl začít v říjnu. (Je tedy možné, že se v Číně bude prodávat jak iPhone 3G, tak iPhone 3GS, zřejmě ve snaze oslovit co nejširší zákaznickou obec.)

Spekuluje se rovněž o tom, zda součástí dohody nebyla podmínka odběru určitého minimálního množství telefonů (jako tomu bylo v Rusku), avšak s určitostí se to neví.

Jednání v Číně trvala velice dlouho

Zdá se tedy, že dlouhé vyjednávání o iPhonu v Číně nakonec přece jen dospělo k úspěšnému závěru. Ars Technica připomíná, že původně (ještě v době prvního iPhonu) Apple jednal s největším čínským operátorem China Mobile, ale nedohodl se s ním na dělení příjmů. Po uvedení iPhonu 3G Apple poněkud změnil svou obchodní politiku, avšak stejně s China Mobile nedospěl k dohodě, údajně kvůli rozdílným názorům na správu obchodu App Store.

A někdy počátkem letošního roku počal vyjednávat s druhým největším čínským mobilním operátorem China Unicom. Ten byl vůči Applu vstřícnější a především začal budovat 3G síť standardu WCDMA, tedy kompatibilní s 3G sítěmi ve většině zemí světa. To byla velká výhoda, protože znamenala, že iPhone bude moci v síti China Unicomu fungovat bez úprav (čínská vláda prosazuje svůj vlastní 3G standard, k němuž se kloní ostatní tamní operátoři).

Čínský mobilní trh je obrovský

Některé další podrobnosti ohledně čínského mobilního trhu popisuje Wall Street Journal. V současnosti ho tvoří již 687 milionů zákazníků, obsluhovaných třemi státem vlastněnými mobilnímu operátory. Jedním z nich je právě China Unicom, který měl koncem července 141 milionů zákazníků.

Na krátké tiskové konferenci v Hongkongu ředitel China Unicomu potvrdil výše uvedené zprávy a dále sdělil, že se nebude s Applem dělit o příjmy, iPhony od něj bude nakupovat velkoobchodním způsobem a sám si je bude prodávat zákazníkům. Řekl, že telefony bude dotovat, ale výši dotace nesdělil. A dále ještě prozradil, že China Unicom svou 3G síť spustí 28. září a do konce roku jí pokryje 335 měst. Prodej iPhonu tak pravděpodobně začne brzy po spuštění této sítě, protože teprve s ní ho bude možné využívat skutečně naplno.

Oproti jiným zemím však bude „oficiálním“ čínským iPhonům chybět jedna důležitá věc – nebudou (alespoň zpočátku) podporovat WiFi připojení, protože to odporuje čínským předpisům (oficiální zdůvodnění zní, že v současnosti používané WiFi standardy nejsou dost bezpečné).

iPhone však bude v Číně čelit mnoha překážkám

Apple tak již brzy vstoupí také na obrovský čínský trh mobilních telefonů, nebude to ale mít vůbec snadné. Bude vystaven silné konkurenci mnoha jiných výrobců (očekává se, že se do konce roku v Číně objeví řada chytrých telefonů se systémem Android) a konkurovat mu budou též iPhony, jež se do Číny už teď dostávají různými „šedými kanály“, ty navíc nabízejí WiFi připojení.

Pro mnoho Číňanů navíc nejspíš bude iPhone příliš drahý, ovšem v zemi tak lidnaté se potenciálních zákazníků nepochybně pořád najde ohromné množství.

Úspěch iPhonu v Číně sice není zcela samozřejmý, pokud však jak Apple, tak China Unicom zvolí vhodnou obchodní politiku, mají šanci prodat opravdu velké množství těchto telefonů (pro mnohé Číňany představuje iPhone symbol prestiže a významnou úlohu určitě sehraje obchod App Store, bude-li vhodně přizpůsoben tamnímu trhu).

Ars Technica podotýká, že současný podíl iPhonu na celosvětovém trhu činí 2 procenta, kdyby dosáhl stejného podílu na čínském trhu, bylo by to 14 milionů kusů, přičemž dosud se celosvětově prodalo celkem asi 25 milionů iPhonů. Potenciál čínského trhu je tudíž ohromný, přes všechna jeho specifika, ale teprve následující měsíce a roky ukážou, zda ho dokáže Apple náležitě využít.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: