Apple prodloužil zvláštní záruku na GeForce 8600M GT na tři roky - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Apple prodloužil zvláštní záruku na GeForce 8600M GT na tři roky

3. června 2009, 00.00 | Zvláštní dodatečná záruka na vadné grafické čipy GeForce 8600M GT v některých MacBoocích Pro byla prodloužena ze dvou na tři roky, což naznačuje, o jak rozsáhlý problém se jedná.

Loni v létě vyvolaly značný rozruch vadné mobilní grafické čipy NVIDIe, týkalo se to grafických procesorů GeForce 8400M a 8600M, jež kvůli chybě v návrhu a zejména kvůli nevhodně zvoleným materiálům pro zapouzdření čipů (hlavně kvůli užití pájecí hmoty s příliš vysokým obsahem olova) mohly s vysokou pravděpodobností selhat při silnějším zahřátí. Celkem přehledné shrnutí celé záležitosti v češtině najdete například zde.

Problém se týkal hlavně notebooků Dellu a HP, ovšem Apple vadný grafický čip GeForce 8600M rovněž nasazoval do některých MacBooků Pro.

NVIDIA kolem této věci hodně mlžila, mimo jiné se snažila přesvědčit Apple, že se ho to netýká, ten však vlastním šetřením zjistil opak a začal proto pro postižené stroje nabízet zvláštní dodatečnou záruku (NVIDIA pochopitelně nakonec musela výrobcům postižených počítačů vyplatit finanční náhradu, což už loni vedlo k žalobě jejích vlastních akcionářů, navíc vlastníci notebooků s vadnými čipy, včetně majitelů MacBooků Pro, podali na NVIDii v půlce května další hromadnou žalobu, případ tak zdaleka nekončí).

Dodatečná záruka prodloužena na tři roky

A nyní Apple zmíněnou záruku ještě prodloužil. Problému se věnuje tato jeho podpůrná stránka, v níž se uvádí, že některé 15” a 17” MacBooky Pro s grafickou kartou GeForce 8600M GT vyrobené mezi květnem 2007 a zářím 2008 mohou být postiženy daným problémem, který se projeví porušeným zobrazením, nebo úplným vymizením grafického výstupu, jak na vlastní displej, tak na externí monitor.

02mm03062009f.jpg

Vlastníci takových MacBooků Pro mohou své stroje odnést do obchodu Applu nebo k autorizovanému prodejci, kde zajistí bezplatnou opravu, i kdyby běžná záruka počítače již skončila.

Původně tahle nabídka platila po dobu dvou let od data koupě, ale nyní stránka uvádí tříletou lhůtu, to tedy znamená, že vadný grafický čip GeForce 8600M GT postižených MacBooků Pro bude možné nechat zdarma vyměnit až do září 2011 (v případě posledních strojů ze zasažené série).

Stránka udává jako datum poslední změny 29. květen, tehdy zřejmě došlo k prodloužení oné lhůty. Apple se k tomu nijak nevyjádřil, stejně to však vzbudilo mediální pozornost, tak jak skoro každý jeho krok (aneb další ukázka, jak si lze snadno zajistit reklamu zdarma).

Jde o celkem pochopitelný tah ze strany Applu, takovýchto strojů totiž může být poměrně hodně (v podstatě se to týká každého MacBooku Pro s GeForce 8600M GT vyrobeného v daném období) a vzhledem k tomu, že náklady, jež si vyžádají potřebné opravy, zřejmě zaplatí NVIDIA, je v zájmu Applu nabídnout zákazníkům co nejlepší služby.

GeForce 9400M ohrožena není

Tato „kauza” přirozeně vyvolala obavy, že by podobně postižené mohly být také další grafické procesory NVIDIe, různé pověsti se začaly šířit především poté, co Apple začal ve větší míře nasazovat integrovanou čipovou sadu GeForce 9400M. To však NVIDIA rázně popřela, tvrdí, že GeForce 9400M používá značně odlišné spojovací materiály, které takto ohroženy nejsou.

Dosavadní chování NVIDIe sice velkou důvěru nevzbuzuje, avšak vzhledem k tomu, jaká mediální pozornost se téhle věci věnovala, by se případné problémy s GeForce 9400M určitě neutajily, nové Macy s touto integrovanou grafikou by proto skutečně měly být v bezpečí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: