Apple převzal hudební službu Lala - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Apple převzal hudební službu Lala

7. prosince 2009, 00.00 | V pátek Apple koupil hudební službu Lala a její technologie, což nejspíš využije pro rozšíření svých vlastních hudebních služeb, zejména v oblasti proudového přehrávání (streamingu).

V pátek se začaly objevovat zprávy, že Apple má velmi blízko k převzetí hudební služby Lala, server CNET News napsal, že podle jeho zdrojů se Apple velice zajímá hlavně o její technologie.

Stručné shrnutí historie služby Lala

Lala sice původně začínala (v roce 2006) jako webový zprostředkovatel výměny použitých CD, ale postupně své zaměření stále více přesouvala k poskytování proudově přehrávané (streamované) hudby z Webu.

To ji samozřejmě dostalo do střetu s nahrávacími společnostmi, takže musela poněkud změnit svůj obchodní model, nyní dovoluje bezplatné webové přehrávání té hudby, kterou uživatelé služby již vlastní, Lala prohlédne jejich pevné disky a umožní přehrávání podle toho, co tam objeví.

A dále Lala nabízí placené neomezené proudové přehrávání nebo stahování hudby, přičemž všechny skladby a alba si lze před koupí jednou poslechnout v plném znění. Funguje tedy jako obrovský internetový hudební katalog, jenž v současnosti poskytuje přes 7 milionů skladeb. (Za webové přehrávání jedné skladby chce Lala 10 centů, za stažení pak 79 až 89 centů).

Podrobnější popis historie firmy a služby Lala najdete například na Wikipedii, samotná Lala své fungování popisuje tady.

Není úplně jasné, k čemu vlastně Apple tuhle službu chce, ale podle zdrojů CNETu ho zajímá především spolupráce se softwarovými inženýry Laly, kteří vytvořili platební systém, jenž by mu údajně mohl ušetřit miliony dolarů ročně. A zakladatel Laly, Bill Nguyen, by měl v rámci transakce přejít k Applu, uvedl další zdroj.

Nguyen patří ke známým postavám Křemíkového údolí, celé roky se snažil najít hudební službu, co bude jak oblíbená u uživatelů (díky výhodným cenám a snadné obsluze), tak bude zároveň přinášet zisk. A právě to, že se Nguyen zaměřuje jak na nové technologie, tak na ziskovost projektů, ho činí oblíbeným, což pochopitelně nemohlo ujít ani Applu.

Samotná Lala ovšem nejspíš zisková není (její obchodní výsledky nejsou veřejně dostupné, ale všeobecně se má za to, že vykazuje značné ztráty), což ji zřejmě přivedlo do náruče Applu.

Převzetí již bylo potvrzeno

A o několik hodin později v pátek hned několik zdrojů oznámilo, že se převzetí Laly opravdu uskutečnilo, takovou zprávu přinesl jak deník New York Times, tak Wall Street Journal a nakonec to potvrdil samotný Apple.

Podmínky převzetí sice podle očekávání Apple nezveřejnil, podle dostupných zákulisních informací však Lala nejenom souhlasila s rychlým převzetím, ale údajně se mu sama nabídla prostřednictvím viceprezidenta pro iTunes Eddyho Cuea.

Lala totiž pochybovala o tom, že dokáže v blízké budoucnosti dosáhnout zisku (nedávno sice uzavřela dohody s Googlem a Facebookem o poskytování svých služeb, avšak ani to zřejmě nestačilo), a tak převzetí bohatým nápadníkem jako je Apple bylo jistě lákavé (Apple má v současné době hotovostní zásobu přes 31 miliard USD).

Ovšem i když Apple rozhodně netrpí finanční nouzí, zřejmě službu Lala pořídil docela levně, MediaMemo (mediální rubrika webu All Things Digital) tvrdí, že podle jejích zdrojů cena, kterou Apple zaplatil, činí jen asi polovinu všech investic vložených do Laly, jiné zdroje to však popírají.

Jak Apple využije nově získaných technologií?

Teprve následující dny ukážou, co vlastně Apple touto transakcí sleduje, ovšem z toho, co se již ví, to vypadá, že ho skutečně zajímají především technologie, New York Times připomíná, že licence Laly pro přehrávání a stahování hudby, jež získala od velkých nahrávacích společností, nejsou přenosné na nového vlastníka.

Apple by tak o nich musel znovu jednat, kdyby chtěl službu Lala udržet v chodu. Jenže to nejspíš nemá zapotřebí, jeho vlastní hudební obchod iTunes Store nabízí přes 10 milionů skladeb a dá se předpokládat, že se jeho nabídka bude s katalogem Laly z velké části překrývat.

Apple ovšem nabízí jenom stahování hudby, nikoli její proudové přehrávání (streaming) z Webu, což by se mohlo změnit právě převzetím Laly, pověsti o tom, že chystá svou vlastní streamingovou službu, kolují už dlouho a teď vlastní i vhodnou technologii.

Streaming hudby by mohl být zvlášť zajímavý pro iPhone a iPod touch, Bill Nguyen již v říjnu předvedl agentuře AP prototyp aplikace pro iPhone dovolující proudové přehrávání hudby z katalogu Laly, přičemž technologie „inteligentního ukládání do vyrovnávací paměti“ umožnila nalezení a stažení skladby během několika sekund a její přehrávání by mělo být možné i po ztrátě datového spojení.

A nyní tuhle technologii vlastní Apple, který se ji nepochybně bude snažit propojit se svým obchodem iTunes Store (už delší dobu největším maloobchodním prodejcem hudby v USA). A určitě v něm využije i ony zmíněné lepší platební funkce schopné přinést vysoké úspory.

Jistě, teprve budoucnost ukáže, co z toho vlastně vzejde, ale již teď se dá říci, že Apple skoro určitě rozšíří své hudební služby, zejména v oblasti proudového přehrávání (streamingu).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Kupovani hudby

Autor: Honza Muž

Založeno: 07.12.2009, 18:42
Odpovědí: 0

Nevite nekdo o sluzbe kde se da kupovat hudba v hiress kvalite ktera by byla pristupna v cesku? S dobrym katalogem. Lala je jen pro US a iTunes tu taky nefunguje. Honza

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: