Apple představil nové telefony iPhone. Díl 1: Místo jednoho telefonu jsou dva - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Apple představil nové telefony iPhone. Díl 1: Místo jednoho telefonu jsou dva

11. září 2013, 06.00 | Nový iPhone 5S a iPhone 5C, čtečka otisků prstů, udržení iPhone 4S v prodeji, brzké vydání iOS 7 nebo rychlé uvedení nových iPhonů do prodeje. Včerejší tisková konference společnosti Apple potvrdila mnoho spekulací, vyvrátila mnoho jiných a v některých bodech i překvapila. Podívejte se na stručný souhrn toho, co Apple představil.

Levnější iPhone 5C

Apple nezklamal a podle očekávání představil dva telefony namísto jednoho – plnohodnotný iPhone 5S, který navazuje na současný iPhone 5 a levnější iPhone 5C. Ten je postaven na současné generaci iPhone 5, čemuž odpovídá i jeho hardware. O chod se stará osvědčený procesor A6 s taktem 1.3 GHz, vnitřní paměť dosáhne buď 16 nebo 32 GB a telefon nabídne 4“ Retina displej známý právě z iPhone 5.

 

 

Z další výbavy je samozřejmostí Bluetooth 4.0, WiFi standardu 802.11 a nechybí ani podpora LTE sítí. Zajímavé je, že iPhone 5C by měl být vybaven baterií s mírně větší kapacitou, než iPhone 5.

 

Na rozdíl od svého předchůdce je ale celá zadní část a boky iPhone 5C vyrobena z barevného polykarbonátu. Díky této technologii je tak iPhone 5C dostupný hned v několika barvách, a to v bílé, růžové, žluté, modré a zelené. Podobně jako v případě dalších výrobků Apple, které jsou vyrobeny z jednoho kusu hliníku, je i polykarbonátové tělo vyříznuté z jediného kusu plastu tak, aby výsledný efekt byl co nejlepší. Mimochodem, v případě iPhone 5C se jedná o jeho první opětovné využití polykarbonátu v iPhone od generace 3GS.

 

 

Hned od uvedení iPhone 5C bude Apple prodávat různobarevné polykarbonátové kryty v ceně 29 dolarů, tedy necelých 600 Kč.

Přestože iPhone 5C má představovat jakýsi lidový iPhone pro masy, jeho cena lidová rozhodně lidová není. Dotovaná 16 GB verze bude stát 99 dolarů (necelé 2 000 Kč), 32 GB verze pak 199 dolarů (necelé 4 000 Kč). To zní poměrně příjemné, i když tak nízké asi dotované ceny v ČR nebudou. Nedotované ceny se až příliš přibližují cenám iPhone 5 - 16 GB nedotovaný iPhone 5C tak vychází vás tak přijde na 549 dolarů, tedy zhruba 10 700 Kč, 32 GB verze pak ještě o 2 tisíce víc.

 

Plnohodnotný iPhone 5S

Roli vlajkové lodi značky Apple na poli mobilních telefonů nově přebírá iPhone 5S. Jak už název napovídá, nejedná se o radikálně inovovaný model, ale písmenko „S“ v názvu značí pouze vylepšenou verzi dosavadního iPhone 5. I tak se ale jedná o velmi slušné zařízení.

Telefon je postaven na zcela novém čipu A7, který obsahuje více než miliardu tranzistorů. To je více než dvojnásobek předchozí generace A6, kterou používá třeba iPhone 5C. Vzhledem k masivnímu, téměř dvojnásobnému nárůstu výkonu byl iOS 7 přepracován i jako 64 bitový operační systém. Podle Phila Schillera, marketingového ředitele Apple, je iPhone 5S až čtyřicetkrát výkonnější, než první iPhone.

 

 

iPhone 5S bude k dispozici s kapacitou vnitřní paměti ve výši 16, 32 nebo 64 GB. Spekulace o 128 GB variantě se tak nepotvrdily. Stejně jako v případě iPhone 5C je i model 5S vybaven baterií s větší kapacitou.

 

Zajímavou novinkou je další čip, nazvaný M7. Jeho smyslem je neustále zpracovávat data získaná z pohybových senzorů iPhone 5S, což by mělo umožnit zcela novou generaci pohybových a na zdraví zaměřených aplikací.

 

Ostatní změny jsou spíše kosmetického charakteru. Fotoaparát na zadní straně telefonu dostal novou optiku se světelností f/2.2, která umožní lepší fotografie za zhoršených světelných podmínek. Fotoaparátu sekunduje nový blesk nazvaný True Tone, který disponuje až tisícem různých zabarvení, což má opět zlepšit výslednou kvalitu fotografií.

 

Drobných úprav se dočkal i zevnějšek iPhonu 5S. Předně přibyla třetí dostupná barva, tedy zlatá, respektive šampaňské, jak ji označuje sám Apple. Také původní černá barva nebude v případě iPhone 5S stejná, ale bude laděná více do šeda. Tomu odpovídá i nový název „space gray“ tedy „vesmírná šeď.“ Podle dostupných informací nahradí „vesmírná šeď“ dosavadní černou ve všech mobilních zařízení Apple, kterých se to týká.

 

Čtečka otisků prstů

V podstatě jedinou převratnou novinkou v novém iPhone 5S bude čtečka otisků prstů Touch ID, integrovaná do Home Buttonu. Technologie je založená na skeneru s rozlišením 500ppi, který je schopen přiložený prst skenovat z více úhlu a vytvořit si tak jeho trojdimenzionální mapu. To by mělo vést k rychlejšímu a přesnějšímu ověření pravosti otisku a především k eliminaci problémů, které běžně vyvstávají i při drobných oděrkách skenovaného prstu.

 

 

Jak už bylo zmíněno, Touch ID je v podstatě jedinou funkcí, která iPhone 5S významně odlišuje od konkurence a dává mu podstatný náskok v zabezpečení. Je samozřejmě otázkou, jak dobře bude čtečka Touch ID ve skutečnosti fungovat a jaké možnosti budou dány vývojářům. Potenciál této nové technologie je ovšem velký.

 

 

NFC snad příště

Ani tentokrát jsme se nedočkali integrace NFC čipu do iPhone, byť spekulace na toto téma byl obzvlášť v posledních dnech velmi silné.

 

Cena opět vyšší než minule

Jestliže "levný" iPhone 5C ve skutečnosti není příliš levný, co se potom může dát říct o iPhone 5S? Dotovaná 16 GB verze se sice teoreticky dá pořídit už od 4 tisíc Kč, dotoané ceny jsou ale mnohem vyšší. 16 GB model vychází na 649 dolarů, tedy necelých 12 700 Kč, 32 GB na 749 dolarů, necelých 15 000 Kč a 64 GB verze pak na neuvěřitelných 849 dolarů, tedy zhruba 16 500 Kč. Jedná se ovšem ceny platné pro USA a lze tedy předpokládat, že v ČR bude iPhone ještě o několik tisíc korun dražší.

 

Zajímavý je ovšem poměrně malé cenové rozpětí mezi iPhone 5C a iPhone 5S - 32 GB iPhone 5C vyjde na stejné peníze jako 16 GB iPhone 5S a rozdíl mezi oběma verzemi je tak pouhé zhruba 2 000 Kč. iPhone 5C skutečně není levným zařízením pro masy.

 

Do prodeje už příští pátek

Start prodeje ve Francii, Kanadě, Německu, USA a Velké Británii je podle očekávání naplánován na pátek 20. září. Nedočkaví zájemci, kteří už od konce minulého týdne stojí ve frontě, si tak počkají. V České republice by iPhone 5S a iPhone 5C měl být uveden s týdenním zpožděním, tedy v pátek 27. září.

 

Zajímavé je, že na rozdíl od minulých let Apple změnil přístup k předobjednávkám telefonů. iPhone 5C si prostřednictvím webových stránek Apple.com bude možné přeobjednat až v pátek 13. září, zájemci o iPhone 5S si pak budou muset počkat až do uvedení do prodeje v pátek 20. září. Podle serveru Apple Insider může být důvodem výrobní nebo logistický problém. Pokud tomu tak skutečně je, lze předpokládat, že během prvních týdnů budou nové modely iPhone nedostatkovým zbožím.

 

 

Druhý díl, zaměřený na další představené novinky, vyjde už dnes odpoledne.

 

 

 

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Novinky  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: