Apple kam se podíváš - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Apple kam se podíváš

app_obchod

8. března 2001, 00.00 | Informace o tom, že se Apple chystá v severní Americe spustit vlastní síť obchodů, přicházejí ze stále důvěryhodnějších zdrojů.

Založí si Apple vlastní značkové obchody, nebo ne? To není otázka, to je evergreen. Vždyť už v srpnu 1999 jsem, tehdy ještě na Grafice, psal mimo jiné i o nápadech na prodejny nejen počítačové, ale nabízející i další sortiment pro fanoušky značky. A v ještě daleko konkrétnějším světle se vlastní prodejny začaly rýsovat, když se na veřejnost dostaly zprávy o chystané prodejně přímo v Palo Alto v Silicon Valley.

Ale – to je prodejna jedna, a navíc ještě specifická, přímo v srdci dění, nedaleko bydliště Steve Jobse. Skutečnou revolucí, a to hlavně s ohledem na tradiční a zaběhnutý způsob prodeje prostřednictvím dealerů, by bylo teprve rozběhnutí rozsáhlé sítě vlastních prodejen.

A kdo tu říká, že ne? Je to tak – zprávy, které poslední dny prosakují na veřejnost, ukazují dost přesvědčivě, že se cosi přesně v tomto duchu chystá.

Apple sice oficiálně mlčí, ale skoro se zdá, že už nikdo potvrzení příliš nepotřebuje. Podle mnoha lidí jsou obchody poměrně blízko před otevřením, a to v mnoha významných centrech po celé zemi. Vyjadřují se tak totiž (i když někteří hodně opatrně) potenciální partneři Apple, tedy například společnosti, jejichž nemovitosti či prostory si Apple chce, pravděpodobně pro tyto účely, pronajmout – a z nichž někteří tvrdí, že jsou s Apple již ve fázi podpisu kontraktů. Kromě toho, média si všímají faktu, že u Apple našli své nové zaměstnání někteří významní obchodníci.

Pokud obchody skutečně vzniknou, bude to dobře, nebo ne? I ve výše uvedeném článku si jeden z názorů můžete přečíst – ale ono se zatím asi přesně soudit nedá. Moc totiž bude záležet na tom, jakou se přesně Apple vydá cestou.

Asi jedním z nejdůležitějších rysů bude vztah prodejen ke stávajícím dealerům. Jde tu o konkurenci v místě a ve službách, a je asi jasné, že prodejna s firemní podporou bude mít zkrátka pozici jednodušší, než dealer, budující podnik z ničeho či mála, dealer, který si musí na všechny akce a aktivity sám vydělat. Firem slabých, jejichž zaměstnanci či technici se moc nesnaží, jistě nebudeme i ve vlastním zájmu příliš litovat – ale na druhou stranu je třeba ubránit se vylití vaničky i s dítětem a nebrat expertům živobytí zbytečně.

Hodně také záleží na tom, jak budou prodejny pojaty. Jako exkluzivní místa v atraktivních lokalitách, nebo půjde Apple postupně víc a víc za lidmi, vytvoří místa, kde se budou setkávat nejen fandové, ale kde budou image značky poznávat i lidé, kteří zatím s Macem tolik do styku nepřišli, kteří o něm z nedostatku informací ani neuvažují – a kde si třeba mladí gamesníci budou moci vyzkoušet, jak běhá „něco jiného“.

A co my? Pokud prodejny vzniknou, jejich úspěšnost bude samozřejmě důležitá i pro nás – v globálním měřítku by jistě nebylo moc příjemné, kdyby si u Apple zadělali na nějaké rozáhlejší potíže. A za druhé – přesné paralely se v tuzemsku budou hledat obtížně, skutečně firemní Apple prodejnu asi tak jako tak uvidíme leda za hodně dlouho … ale co takhle se alespoň dívat a inspirovat, v nabídce, přístupu, službách?

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: