Apple jedná v Číně s dalším operátorem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZprávy o Applu

Apple jedná v Číně s dalším operátorem

4. září 2009, 00.00 | Apple poté, co uzavřel dohodu o prodeji iPhonu s China Unicomem, začal v Číně opět vyjednávat také s největším operátorem China Mobile.

Současné dění se sice týká hlavně nové verze Mac OS X, ale pozornost vábí též vývoj okolo iPhonu v Číně, ukazuje se, že plány Applu v nejlidnatější zemi světa jsou ještě ambicióznější, než se očekávalo.

Koncem srpna bylo oficiálně oznámeno uzavření dohody o prodeji iPhonu v Číně, telefon Applu bude prodávat tamní druhý největší mobilní operátor China Unicom po dobu tří let. Bližší podrobnosti dosud zveřejněny nebyly, ale předpokládá se, že prodej začne nejspíš v říjnu, nabízet by se měl jak iPhone 3G, tak iPhone 3GS, o cenách zatím kolují jen dohady.

Pár dní poté však Apple sdělil, že uzavřená dohoda je neexkluzivní (narozdíl od dohod o původním iPhonu, nyní se to liší zemi od země), jinými slovy, zůstal mu otevřený prostor pro vyjednávání i s dalšími čínskými operátory.

Apple začal zase vyjednávat s China Mobile

A teď se objevila zpráva, že Apple skutečně vyjednává s operátorem China Mobile, tím největším v Číně, ale již také na celém světě. Odhaduje se totiž, že v Číně je v současnosti asi 700 milionů uživatelů mobilních telefonů, z nichž většinu obsluhuje právě China Mobile, v březnu to bylo přes 475 milionů. To, že s nimi Apple jedná, PC Worldu potvrdila mluvčí operátora. Jednání však stále probíhají, dohody ještě dosaženo nebylo.

Apple se tak vrátil k operátorovi, s nímž se původně nedohodl. Počáteční jednání s ním totiž vedl už o původním iPhonu před dvěma roky, ale tehdy bylo pro Číňany nepřijatelné dělit se s Applem o výnosy od uživatelů iPhonu. Počátkem letošního roku spolu Apple a China Mobile opět jednali, dohodu však tentokrát zhatily rozdílné názory na provozování aplikačního obchodu App Store. Oficiálně sice nebylo nic oznámeno, ale podle uniklých pověstí chtěl China Mobile přímou vládu nad čínskou verzí App Store, včetně výběru plateb, což bylo zase nepřijatelné pro Apple.

Další problém spočíval v tom, že 3G síť China Mobile není kompatibilní s těmi ze zbytku světa, a tedy ani se současnými iPhony. Apple se poté obrátil na čínskou „mobilní dvojku“ China Unicom, s níž se nakonec dohodl, čemuž nepochybně napomohlo také to, že tenhle operátor jako jediný v Číně koncem září spustí 3G síť kompatibilní se standardem WCDMA, používaným současnými iPhony.

Láká ho obrovský potenciální trh

China Unicom má ovšem „jenom“ něco přes 140 milionů zákazníků, a tak není nijak překvapivé, že by se Apple rád dostal k ještě větší části obrovského čínského mobilního trhu – 700 milionů zákazníků je totiž víc, než mají dohromady USA a celá Evropa a kdyby se Apple dohodl s oběma operátory, získal by přístup k většině z nich.

A nyní, když se Apple již dohodl s China Unicomem, zřejmě bude China Mobile poněkud povolnější, lze však předpokládat, že jednání budou nadále velmi obtížná, protože největší čínský operátor si je jistě vědom přitažlivosti své ohromné zákaznické obce (takže by si například mohl vymínit verzi iPhonu upravenou pro svou síť).

Další vývoj se sice nedá předpovídat, ale kdyby se Applu opravdu podařilo hlouběji proniknout na čínský mobilní trh, určitě by to znamenalo další ohromné zvýšení odbytu jeho telefonu a pochopitelně současně též zvýšení jeho už tak vysokých příjmů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: