Uživatelský pohled: Z Linuxu na Mac OS X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZačínáme s

Uživatelský pohled: Z Linuxu na Mac OS X

linux vs Mac OS X

20. ledna 2009, 00.00 | Po více než šesti letech s Linuxem na desktopu jsem si chtěl vyzkoušet něco jiného. Rozhodl
jsem se pro Macintosh. Tento článek je o začátcích používání tohoto stále populárnějšího
systému z pohledu vývojáře.

Musím říci, začátky byly trochu rozpačité. Ne zcela přesné bylo moje očekávání toho jak se se systémem pracuje, ale jinak byl přechod bezproblémový. Pro člověka, který je zvyklý řešit problémy linuxového světa, představuje Mac úplnou oázu. Možná podobnou té, do které směřuje firma Canonical, stojící za linuxovými distribucemi Ubuntu nebo Kubuntu. Samozřejmě, MacOS X (dále jen OSX) je dělaný tak, aby se dal intuitivně, snadno a jednoduše ovládat. Jistě, tyhle profláknuté termíny můžete slyšet na každém rohu, nicméně zde jsem poznal jejich opravdový význam. Prostředí, do kterého budete vtaženi, je úžasně komfortní. Dost těžko se tenhle pocit popisuje, ale Linux nebo MS Windows mi nyní připadají uživatelsky neohrabané. Ano, vše lze nakonfigurovat, ale musíte většinou zaplatit vcelku velkou mírou času, který do toho investujete. V OSX se hledí hlavně na uživatele, jejich typické operace a potřeby. To má samozřejmě své klady a zápory. K těm se dostanu později. Jinak je celé uživatelské prostředí promyšlené do ohromných detailů, které jsou šikovné, a jejichž taje lze objevovat ještě po letech.

Celkově vzato vytváří svět firmy Apple specifické prostředí, na které si člověk velmi rychle zvykne. Návraty k produktům z Redmondu jsou pak pro mne spojené s nelibými pocity. Jednotlivé prvky „Apple-ekosystému“ jsou vymyšleny pro opravdu rychlé a jednoduché nastavení. Jejich využití pro osobní účely, vývojářskou práci nebo design (foto, video editace, úprava hudby) je bezproblémové. S novým strojem zákazník obdrží kromě operačního systému i zdarma balík iLife pro práci s fotkami, zvukem, videem nebo DVD. Kromě kancelářského balíku tedy máte všechno. Z technického pohledu bylo pro mne důležité povědomí, že systém vychází z FreeBSD. Není to sice Linux, ale příkazová řádka s shellem tu je.

Negativní zkušenosti
Nejprve se podívejme na nepříjemnosti spojené s přechodem na Macintosh.

Pozor na správnou volbu souborového systému
Protože Unix je tradičně „case-sensitive“, zvolil jsem při instalaci souborový systém (file system) citlivý na velká a malá písmena. V OSX se používá HFS+. Všechno fungovalo normálně až do chvíle, kdy jsem se rozhodl nainstalovat Adobe InDesign nebo Photoshop. V tom okamžiku instalátor odmítl software nainstalovat s hláškou o tom, že daný FS není podporován.
Takže, pokud chcete používat programy od firmy Adobe, použijte při instalaci „necitlivý“ FS. Proč tomu tak je? Nevím přesně, zřejmě se jedná o historickou záležitost. Teprve mnohem později jsem totiž nalezl v dokumentaci větu, že za standardní FS se považuje právě ten „necitlivý“. Je to divný standard. Abych ale nehanil jen Adobe, můžu uvést ještě jako příklad balík Microsoft Office 2008 for Mac, který se sice nainstaluje v obou variantách, bohužel ale vedle domovského adresáře /Users/malina, kam se nakopírují některá data, se ještě vytvoří adresář /users/malina, kam se zapisuje například cache aj.

01mm19012009f.jpg

Trochu strpení, „Beach ball“ na scéně
V OSX se pro znázornění pracujícího systému nepoužívají přesýpací hodiny, nýbrž tzv. „beach ball“. Děje se tak už od pradávna a jeho výskyt do značné míry souvisí s plánovačem sytému. Není to tak tragické, jak by se mohlo podle jedné parodické reklamy firmy Microsoft zdát, ale přesto. Občas se stane, že se „beach ball“ vyskytne z nejasného důvodu, v okamžik, kdy systém, jak se zdá, není vůbec zaneprázdněn. Možná je tento neduh součástí dědictví z FreeBSD, které tuto část systému poměrně nedávno inovovalo zcela novým plánovačem ULE, přinášejícím mnohem lepší výkonnost a rychlejší odezvu systému. Možná, ale že OSX používá jiný, upravený plánovač mikrojádra Mach. Ať už je tato skutečnost jakákoliv, je pravděpodobné, že v následující verzi OSX („Sněžném Leopardu“) bude významně vylepšené využití víceprocesorových systémů. Jednou možností je změna plánovače. Dalším je přepsání vlastních programů s využitím šikovné knihovny, která využití více procesorů výrazně zjednodušší. Momentálně se totiž může stát, že vidíte „beach ball“ i v případě, kdy procesor nevykazuje téměř žádné vytížení. V budoucí verzi už doufejme uvidíme duhový balónek jen ve výjimečných případech a vždy pouze na okamžik.

02mm19012009f.jpg

Komunita, zdroj pomoci
Rozdíl v komunitě uživatelů je markantní. V Linuxu je celá řada uživatelů, kteří rozumí systému až po velmi nízkou úroveň, chápou velmi přesně, co systém provádí a jsou schopni poradit. Takovýchto uživatelů není bohužel ve světě „sadařů“ příliš. Mám trochu pocit, že to ani není ze strany Apple příliš podporováno. Nevím. To samozřejmě neznamená, že se nenajdou jedinci, snažící se pomoci v nesnázích. To ne, jen mám pocit, že těch opravdu znalých je trochu míň.

Nevypočitatelné chování v jablečném království
Chování firmy Apple se v některých případech blíží monarchovi, nebo chcete-li chování Microsoftu před 10-ti lety. Z pohledu uživatele je někdy zatěžko některá rozhodnutí pochopit. Jako příklad můžeme uvést následující. Proč nové stroje mají pouze lesklý display? Proč z nich zmizelo rozhraní FireWire 400, či snad proč iPhone stále nemá GPS navigaci bez nutnosti připojení k internetu? Na druhé straně se zde jen těžko setkáme s nedodržováním nebo „vylepšováním“ standardů, jak to rád provádí Microsoft. Apple si naštěstí nemůže dovolit nebýt interoperabilní. S tradiční politikou Apple typu mlčeti zlato, se máme vždy na co těšit. O překvapení není nouze. Pro obyvatele jablečného království jsou už tradičním kořením.

Neutrální novinky
Nyní trochu k tomu, co je pro začátečníka u OSX nové, překvapující a bez kontextu pozitiva či negativa.

Utajená konfigurace
I když se to na první pohled nezdá, je nastavení uživatelského prostředí mnohem více konfigurovatelné, než je oficiálně systémem umožněno. Důvodem je zřejmě snaha o zjednodušení. Uživateli zůstavají skryty možnosti, které nevyužije. Souvisí to s jedním z velkých rozdílů oproti jiným unixovým systémům nebo Linuxu. Tím rozdílem je formát konfiguračních souborů. V OSX se používá XML, formálně kontrolované dle DTD. To se týká jak nastavení jednotlivých programů, tak i konfigurace systému jako takového. V XML souborech je skryta celá řada vlastností, někdy nepříliš dobře dokumentovaných. Výsledkem je fakt, že existuje kvantum nástrojů (ať už zadarmo nebo za peníze), umožňujících dodatečně nastavovat a ladit systém k potěše a dle přání uživatele. Jednoduchost textových souborů je nahrazena modernější technologií. Bohužel znalosti z velkých unixů nebo Linuxu nelze v tomto případě úplně dobře využít.

03mm19012009f.jpg

Tak trochu jiné pojmenování procesů
Identifikace procesů - tedy běžících programů - je ukryta v již zmiňovaných konfiguračních souborech. Systém zavedený v OSX funguje podobně jako kvalifikovaný jmenný prostor (například syslogd se skrývá pod termínem com.apple.syslogd). Čeho se tím dosáhne? Kromě počátečního lehkého zmatení se tím zabrání tzv. „names space clashes“, tj. zmatení z duplicitních jmen procesů. Na tento evidentně dobrý počin je nutno si zvyknout.

AppleScript, jeden z jazyků správného sadaře?
Již v předchozích verzích OSX byl představen jazyk AppleScript, který se snaží svou syntaxí o pokud možno maximální přiblížení k mluvené řeči. Tím určitě není unikátní a nechť si každý rozhodne, do jaké míry je mu sympatický. Jedná se o jazyk objektový, který je v rámci aplikace ScriptEditor možno šikovně ukládat jako aplikaci nebo skript. Zkusil jsem si napsat jeden instalační skript, výsledkem je fungující aplikace. Vlastní proces jeho ladění a tvorby mne ale příliš nepřesvědčil. Jazyk mi připadá příliš odlišný od současných jazyků nebo je možná jen potřeba více času na zažití. Naštestí jsou k dispozici staré a dobré tradiční skriptovací jazyky jako bash, perl nebo python.

04mm19012009f.jpg

To nejlepší na konec
Nyní se tedy přesuňme k tomu pozitivnímu. Jak téměř každý ví, Macintosh se v drtivé většině případů prodává jako kombinace HW&SW. Dostanete obvykle do ruky nádherný kousek železa, z inženýrského i designérského hlediska velmi propracovaný. Jako příklad šikovného nápadu uvedu použití USB rozhraní pro připojení klávesnice nebo touchpadu, což by mělo přinášet menší počet hardwarových přerušení a snad i rychlejší odezvu systému. O designu asi nemá smyslu moc mluvit. Stroje firmy Apple si obvykle kupuje ten, kdo je dokáže ocenit. Za sebe musím říci, že můj MacBook Pro (MBP) se mi ani po roce neokoukal. Mám radost pokaždé, když stroj beru do ruky a jeho estetika mi bere dech.

Z hlediska vývojáře si také nemůžu stěžovat. Možná proto, že platformu Windows se mi profesně daří úspešně vynechávat. K dispozici je celá řada vývojových prostředí a nástrojů jako Xcode, Netbeans nebo jiné. Jsou kvalitní a podporují dostatečný výběr jazyků.

05mm19012009f.jpg

Použití balíku iLife, který dostanete k systému zdarma je pozitivní kapitolou samo o sobě. Stříhání videa, správa fotek nebo výroba DVD už asi nemůže být o moc snazší a intuitivnější. Zkrátka radost.

06mm19012009f.jpg

V případě nouze je zde příkazová řádka, bez které si to ani nedokážu představit. Jádro OSX Darwin není zatíženo podmínkami GNU licence, takže není problém naportovat DTrace firmy Sun, který umožňuje pohled pod pokličku systémovým nástrojůmnebo souborový systém ZFS.

07mm19012009f.jpg

Třeba se to nezdá, ale pozitivní zkušenosti u mne převažují. Nebudu lhát, když řeknu, že mám Linux rád a přál bych si, aby se linuxový desktop dožil stejné míry vyladění jako OSX. Pro některé lidi by OSX mohl každopádně být tou správnou volbou. Pro moje profesionální použití bez potřeby nejnovějších grafických karet jsou stroje firmy Apple zcela vyhovující. Osobně je mi Macintosh blízký a nehodlám ho opustit. Vyhovuje mi. Ba co víc, zakoupil jsem si od firmy Apple i další zařízení. Zkuste některé to jablko také nakousnout, možná dopadnete stejně.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Mac OS X CZ  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Začínáme s  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Poznamky

Autor: MartensPh Muž

Založeno: 20.01.2009, 01:10
Odpovědí: 0

Jako uzivatel s podobnou zkusenosti, zbeh z linuxu a Windows, mohu jen potvrdit vicemene vsechno, co tu je napsano.
Par poznamek bych preci jen mel.
1. Presvedcovat presvedcene? Tenhle clanek by se lepe vyjimal treba na rootu. Aspon bych si zase precetl (a zasmal se) nad poradnou flameware, zabednenost nekterych linuxaru mne dokaze poradne pobavit, bez urazky. A Hulan taky, to aby to Woknarum nebylo lito. I "sadari" jsou ruzni a obcas se zasmeju.
2. Musim se hodne snazit, abych videl Kolecko smrti(TM) :-), mozna je to tim, ze Office mam ve virtualizovanych XP a od Adobe mam nainstalovany akorat Air ci jaxe to jmenuje, a to jen protoze jsem to chtel zkusit.
3. Nejvetsi vyhradu mam k odstavci o komunite a k pomoci. Moje zkusenost je spise opacna, klasicke RTFM je v linuxu celkem oblibenym odpalkovanim nekoho s problemy, chapu, proc to tak je, ale neomlouvam. Kazdopadne jsem si zvykl pouzivat sveho mladsiho bratra, Googla. Zatim vzdycky pomohl s radou :-0
4. Vsechna kontroverzni rozhodnuti Apple se daji vysvetlit, ne vsak omluvit. Obvykle vysvetleni, ktere mam, je > penize. Ostatne pred kazdou Apple akci se objevi uplna lavina spekulaci, prani a nesmyslu, ze to clovek ani nestiha vstrebavat :-)

Abych se shrnul, Mac mi dal vyhody unixu, castecne zname z linuxu, a pohodli, ktere ve svem veku uz ocekavam. Ale Hulanovi to nevysvetlis :-D

Odpovědět na příspěvek

RE: Poznamky

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 20.01.2009, 01:58

Prakticky souhlas, snad s tím rozdílem, že nepoužívám MS Office vůbec, rozhodně se mi jeví přijatelná poslední verze Open Office.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Poznamky

Autor: Krtek Muž

Založeno: 20.01.2009, 21:49

Když zmiňujete OpenOffice, jak řešíte jejich "rychlost" ? Já musel verzi 3 smáznout a jít zase na NeoOffice. Na iMacku Core2 Duo 2.4 GHz to nedokázalo ani plynule scrollovat blbou tabulku na půl stránce. Při tom OO na Wokna to dělaj plynule i pod virtualizovanejmy XPčkama... Řešení sem nenašel.
Rotující kolečko mně rozčiluje nejvíc když naklikam ve Firefoxu (safari sem smáznul, pro mne nezkousnutelný) otevření víc záložek a najednou tuháček a čekam...grrr

Odpovědět na příspěvek

RE: Poznamky

Autor: Vasek (Dark Light) Muž

Založeno: 20.01.2009, 08:16

JJ s macka mam 2 roky a jsem spokojenej. Uplne souhlasim se vsim napsanym. A at je to jak chce porad je co se ucit a na co prichazet :-)
Ve chvili kdy si myslite ze znate spoustu veci zjistite ze se daji zapnout "tajna" menu a skryte vlastnosti.
Myslim ze veta Mac mi dal vyhody unixu,a pohodli, ktere ocekavam. Presne vystihuje muj nazor... A uz ted se tesim na iLife09....

Odpovědět na příspěvek

RE: Poznamky

Autor: Daniel Kvasnicka Muž

Založeno: 20.01.2009, 08:19

S tim beachballem souhlas. Ja ho vidim jen kdyz v Safari najizdi nejaky uchylny Flash nebo Java applet a nebo kdyz se ceka na roztoceni spiciho FireWire disku. Jinak si nevzpominam, ze bych ho vidal...

Ale ULE scheduler nejspis v SL bude, nebo alespon neco jim inspirovane. Tipuju, ze je to jedna z veci schovavajicich se za nalepkou Grand Central.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Poznamky

Autor: Vykook Muž

Založeno: 16.02.2009, 00:44

Vzhledem k tomu ze OS X ma uplne jiny jadro nez FreeBSD, tak si nemyslim ze by v nem byl/mel byt ULE sheduler.

Odpovědět na příspěvek

Pěkné

Autor: DEE Muž

Založeno: 20.01.2009, 06:22
Odpovědí: 0

Super článek. Díky.

Jen k průvodním obrázkům se připletl nějaký šotek....nefunguje zvětšení.

Odpovědět na příspěvek

Komunita

Autor: Daniel Kvasnicka Muž

Založeno: 20.01.2009, 08:14
Odpovědí: 0

Chtel jsem rici vitej v klubu, ale asi jsi switchnul drive nez ja :-)

K te komunite bych se ale rad vyjadril: je to zalezitost kvantity vs. kvality. Komunita kolem Macu mozna nema takovou kvantitu vsevedoucich geeku, ale ti, co ty znalosti maji, alespon nejsou arogantni namysleni tupci typu \"RTFM, ty BFU a nevotravuj\". V oblasti linuxu to taky neni kazdy, ale porad je jich bohuzel dost.

Odpovědět na příspěvek

RE: Komunita

Autor: eL Muž

Založeno: 20.01.2009, 09:05

Nejde o kvantitu, jako spise o pristup. Kdy sis naposledy precetl na Apple webech opravdu neco technicky prinosneho, krom novinek co se chystaji a nebo nekonecnych glos n libovolna temata? Apple ve sve podstate prinutil sve uzivatele zlenivet tim, jak je vychytany a intuitivni. Sam jsem to poznal, kdyz jsem hledal v CR nekoho, kdo ovlada OSX server na vyssi urovni, nez je peachpit learning dvd a nebo knizka. Nenasel jsem a kupodivu mi pomohlo nejvice obratiti se na lidi okolo FreeBSD komunitu. Kdybych mel vymyslet prirovnani, tak komunita okolo Applu je skupina intelektualnich holcicek, ktera dokaze sve produkty milovat, dokaze o nich do nekonecna psat ctive a poutave, nicmene o nich tusi jen minimum co do praktickych zkusenosti. Je to smutne, ale je to tak.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Komunita

Autor: Daniel Kvasnicka Muž

Založeno: 20.01.2009, 09:22

Tak pak je potreba, aby nas switcheru z jinych UNIXovych platforem bylo cim dal vice ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Komunita

Autor: J J Muž

Založeno: 20.01.2009, 09:50

Komunita kolem Maců má tolik geeků, kolik jich je potřeba. Vzhledem k tomu, že na Macu spousta věcí "prostě tak nějak funguje", je ta potřeba menší než u Linuxu a Windows. No a u Maců se téměř vůbec nevyskytují takoví ti pseudo-geeks, kteří sice netuší, jak a proč co v systému funguje, ale umí toho naklikat o trochu víc než běžný user a tak si honí triko. Mac je v tomhle takový "binární" - buďto něco zvládne i moje maminka, nebo je potřeba někdo, kdo o tom systému opravdu něco ví.

Odpovědět na příspěvek

RE: Poznamky

Autor: Richard Malina Muž

Založeno: 20.01.2009, 08:25
Odpovědí: 0

Jistě, jedná se jen o subjektivní pohled na věc.
Co se týče "beachballu", tak na mým MBP 2.4 GHz Core Duo, 3 GB RAM ho bohužel není problém vidět (10.5.6).
Ad "komunita", doufám, že s narůstajícím podílem Maců se to zlepší, ale nechci se nikoho dotknout. Neřekl jsem, že "borci" tu nejsou.
Ad "MS Office", vyjma Entourage, který se povedl mi to připadá jako nejhorší SW pro Mac. S "Adobe" zatím nemám zkušenost.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Poznamky

Autor: Daniel Kvasnicka Muž

Založeno: 20.01.2009, 08:32

Office taky nemusim... na mem macbooku i OOo najede rychleji nez MSO. Keeeeez by Apple zmenil politiku podpory formatu v iWorku. Mohl bych tim zabit 2 mouchy (OOo i MSO) jednou ranou...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Poznamky

Autor: Kessa Muž

Založeno: 20.01.2009, 08:41

Zajímavej pohled z "třetího" břehu :-)
Ale k beach ballu. Pokud ho vidíš tak často, jak se lze z tvého psaní domnívat, pak to není normální. Mám slabší konfiguraci než ty (a pravda - iMac), ale BB vidím opravdu jen výjimečně. Nevím, možná nějaká chyba v instalaci, těžko říct...
V každým případě - good luck s macem a možná by stálo ještě za trochu pátrání, proč je BB tak častým hostem :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Poznamky

Autor: Richard Malina Muž

Založeno: 20.01.2009, 09:19

Ono nejde ani tak o to jak casto je videt, ale proc. Kdyz ho vidim, zacnu patrat proc se to deje. Linux nebo i Wokna evidentne neco delaji tj. toci diskem nebo je vytizene CPU. U Maca je mi to zahada. Ani jedno ani druhe....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Poznamky

Autor: Vláďa J. Muž

Založeno: 20.01.2009, 09:24

Kdy? Když systém / aplikace / cokoli čeká na odezvu jádra. To kernel spouští beach ball, na notebooku nejčastěji pak čekání na roztočení zastaveného disku nebo čekání na odezvu ze sítě v případě, že není notebook on-line....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Poznamky

Autor: Richard Malina Muž

Založeno: 20.01.2009, 09:32

Přesně. Osobně si myslím, že je to například, když čeká na odezvu ze sítě. A proto nechápu, proč jeden tab v Safari musí čekat na dotažení druhého tabu. Nevím.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Poznamky

Autor: Topper Muž

Založeno: 20.01.2009, 11:47

Posledni dobou me zlobi Safari s BB, ale daval bych to na vrub te hruze s nazvem flash. Kazdopadne i s BB se to da ovladat ..

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Poznamky

Autor: Joudaxx Muž

Založeno: 20.01.2009, 09:26

Mam iMac G5 1,9, 2.5GB RAM, OS X 10.4.11 a beach ball zase tak často nevidím

Odpovědět na příspěvek

život s Macem

Autor: Pavel77 Muž

Založeno: 20.01.2009, 08:30
Odpovědí: 0

Osobně v práci používám Visty ve smrtelné kombinaci s MS CRM3.0. Nestačím to restartovat a ani C2D, 2RAM není pro ten stroj dost.
Jako oáza klidu působí práce doma na iMacu. Není potřeba nic ladit, upravovat, předělávat. Systém prostě funguje jak má. Rychle a navíc je hezký. Když si náhodou něco vymažu, tak mám TimeMachine. Aplikace obsažené v iLife nemají konkurnci ve světe Windows a navíc jsou spolu tak provázané, že uživatel zkutečně nemusí nic umět a vytvoří si působivou prezentaci, DVD, fotoalbum, kompilaci na CD....atd.

K iMacu přistupuju jako k mikrovlnce nebo pračce. Přijdu, udělám potřebnou práci a jsem spokojen, protože vše funguje.

Odpovědět na příspěvek

RE: život s Macem aneb zaslepenci prestante svetu lhat

Autor: lu10.5.6 Muž

Založeno: 21.01.2009, 22:01

Opravdu bez urazky, ale podle me jsi akorad dalsi fanaticny zaslepenec jako Oriesko v prispevku pred tebou.
iLife - peknej shit. iPhoto - plus dalsi ctyri aplikace, ikdyz stejnou ci daleko lespi sluzbu ti udela FastStoneImageViewer pod win? iTunes - chybejici poradny dynamic lyrics ani pomoci tretich stran. iDVD, - jo tohle je presne to bez ceho se nikdo deno denne neobejde. iMovie - dobry tak akorad na domaci video a na hrani. Safari - hruza, iChat - ani nemluve.
Bidnost nativnich aplikaci by mi nevadila, kdyby bylo mozne nainstalovat poradny software tretich stran pro vyse zminovane - ale ani mezi placenymi clovek nenajde to co hleda.

2GB nejsou pro Vistu dost, to mozna pravda ale rozhodne vic nez dve 2GB pro leopard! - ani 4 GB mu nejsou dost.

ne/stabilita win a mac stejna.

Software ktery je pod mac, vzdy najdu i pod Win, naopak se to ale rict rozhodne neda.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: život s Macem aneb zaslepenci prestante svetu lhat

Autor: mart. Muž

Založeno: 22.01.2009, 01:11

ty jsi fakt touba......

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: život s Macem aneb zaslepenci prestante svetu lhat

Autor: MirekS Muž

Založeno: 05.03.2009, 12:50

bože... odkud ty si vypadl ??? Takové kokotiny psát..:-) nedosahuješ ani úrovně RH a to je co říct..:D

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: život s Macem aneb zaslepenci prestante svetu lhat

Autor: Tomas Muž

Založeno: 09.04.2009, 23:59

:)))))))))

Odpovědět na příspěvek

Supr clanek.

Autor: Oriesko Muž

Založeno: 20.01.2009, 13:58
Odpovědí: 0

Clanek chvalim, rad nakouknu pod ruce i lidem, kteri Mac vyuzivaji jinak, nez ciste uzivatelsky, konzumne, jako ja ;-)

Jinak se samozrejme musim pridat, switchnul jsem cca pred 1.5 rokem a od te doby se na "praci" s pocitacem tesim. Treba ted o Vanocich, kdyz jsem bojoval s nejakou virtualizaci XP kvuli specifickeho Win SW, jsem se kolikrat pristihl rikat si pro sebe, ze ten Mac proste miluju! I kazdodenni veci, sprava souboru, fotek, muziky, filmu, web, IM, maily... kazda cast tehle cinnosti je proste naprosto bezproblemova, prijemna, stress-free.... a vim s cim srovnavam.
V praci jsem bohuzel stale na XP a ten rozdil je proste straslivy. Jen nahozeni systemu trva 10 minut, zadne poradne drag&drop, kazdou debilitu trikrat potvrzovat, multitasking k smichu, necekane a nelogicke chovani (napr. kdyz otevru Office dokument primo z prilohy v Outlooku, zformatuje se jinak (spatne), nez kdyz ho pracne z mailu ulozim a otevru z Pruzkumnika (WTF!?!?)). No proste... kdo chce opravdu na pocitaci neco delat a ne porad jen delat neco, co chce pocitac, pak jedine Mac. Simple truth.

Odpovědět na příspěvek

super clanok ;)

Autor: alian Muž

Založeno: 20.01.2009, 14:53
Odpovědí: 0

A aky FS teda odporucate pre novu instalaciu?

Odpovědět na příspěvek

RE: super clanok ;)

Autor: Richard Malina Muž

Založeno: 21.01.2009, 09:43

To záleží na tom, co chcete dělat. Pokud můžete žít bez Photoshopu nebo InDesignu, tak case_sensitive. Pokud ne, tak defaultní volbu.

Odpovědět na příspěvek

Doplneni clanku

Autor: Jirka Cech Muž

Založeno: 20.01.2009, 16:16
Odpovědí: 0

Myslim, ze by autor mel zminit MacPorts coz je detsky snadne zpristupneni drtive vetsiny celeho open source sveta aplikaci, dobrych i spatnych, rychlych i pomalych, zkratka cely UNIX/Linux pro Vas mac.

Dal by bylo vhodne zminit, ze kdyz se apple rozhodne nejaky HW a periferii nepodporovat poradne, je to peklo a narozdil od linuxu jste v riti a nemuzete si nijak sami pomoct. Prave ted to resim s Bluetooth sluchatkem, ktere mi na starem iBooku s Tigerem fungovalo bezchybne asi 3 roky, po prechodu na macbook a Leopard jsem v prdeli a neni nikdo, kdo by to dokazal poresit, neni sance najit nejake forum, nejaky hack, nejakou 3rd party aplikaci, proste peklo.

Nicneme, celkove hodnotim svuj prechod z Linuxu na OS X pred lety jako zdarily krok, mam cely unixovy svet s komfortem silne firmy za zady, s odladenym systemem a povedenymi aplikacemi a UI. Nemenil bych.

Odpovědět na příspěvek

...

Autor: OC Muž

Založeno: 20.01.2009, 20:37
Odpovědí: 0

> Takže, pokud chcete používat programy od firmy Adobe, použijte při instalaci „necitlivý“ FS. Proč tomu tak je?

Protože programátoři Adobe jsou čuňata :( Projeví se to i na řadě jiných věcí (např. lokalisace, podpora systémového korektoru,....)

> Momentálně se totiž může stát, že vidíte „beach ball“ i v případě, kdy procesor nevykazuje téměř žádné vytížení

To se může stát zcela samozřejmě kdykoli zcela bez ohledu na zatížení CPU. \"Beachball\" rozhodně ani náhodou neznamená, že by procesor nestíhal -- kde jste takový nesmysl probůh slyšel?!?

\"Beachball
\" znamená, že aplikace není schopna reagovat na uživatelské požadavky (přeloženo do programátorštiny \"od posledního načtení aktuální události v event loopu uběhla příliš dlouhá doba\"). To může mít sice obecně řadu příčin, ale daleko nejčastější je, že aplikace čeká na nějakém semaforu na nějaký jiný tásk (obvykle I/O); v tom případě se procesor po celou dobu zvířecky nudí. (A příčinou je opět špatně napsaná aplikace.)

Takže

> V budoucí verzi už doufejme uvidíme duhový balónek jen ve výjimečných případech a vždy pouze na okamžik

je nesmysl. Uvidíme jej tak často, jak často spustíme aplikaci, již někdo blbě napsal (takže v hlavním vláknu čeká na něco, co může trvat dlouho). Jelikož programátorů čuňat je žel dost dokonce i mimo Adobe, nelze zmizení duhového disku očekávat.

> ... formát konfiguračních souborů. V OSX se používá XML ...

To není přesné. V OS X se používá formát \"property list\", který může mít tři fyzické podoby: snadno přehledný plaintext (historická, dnes takřka nepoužívaná záležitost), XML, nebo binární. S binárním se setkáme dost často -- je v něm např. naprostá většina uživatelských předvoleb v ~/Library/Preferences. Obsah je samozřejmě týž, jen s XML to pak už nemá nic společného.

> AppleScript, jeden z jazyků správného sadaře?

AppleScript je právě vinou syntaxe ohavnost strašlivá -- vizte např. http://daringfireball.net
/2005/09/englishlikeness_
monster.

Jako skriptovací jazyk bych vedle zmíněných shellů (osobně preferuji zsh, ovšem de gustibus a tak dále) a perlu velmi doporučil Ruby. Spolu s Pythonem má mj. tu výhodu, že je k dispozici transparentní bridge do Cocoa.

> není problém naportovat ... souborový systém ZFS

O tomto bych si článek velmi rád přečtl! Ačkoli HFS+ je velmi dobrý souborový systém, ZFS je přec jen poněkud lepší, a např. na zálohovacím disku by vypadal velmi pěkně...

A pár poznámek k dosavadní diskusi...

> aky FS teda odporucate pre novu instalaciu?

Jste-li programátor či power user, a nevadí-li Vám případné problémy tu a tam s nějakou prasecky napsanou aplikací (což znamená odhadem tak asi 90 % věcí od Adobe, 50 % věcí od Microsoftu, a 1 % ostatních), pak je rozhodně lepší systém case-sensitive.

Jste-l
i běžný uživatel, nebo jsou-li pro Vás aplikace Adobe zcela zásadní, pak case-insensitive.

Odpovědět na příspěvek

RE: ...

Autor: ERT Muž

Založeno: 20.01.2009, 20:47

jen chybička
Adobe zcela zásadní, pak case-insensitive. > Adobe zcela zásadní, pak NE case-insensitive.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ...

Autor: OC Muž

Založeno: 20.01.2009, 21:16

Ne ne, ale ano ano :D

Pokud jsou adobeovci zásadní, pak je třeba použít "defaultní" volbu, v níž filesystém velikost písmen _ne_rozlišuje, takže kupříkladu soubor, zapsaný jako "adobe.txt", lze bez obtíží načíst jako "Adobe.TXT".

A ten systém, v němž ji _ne_rozlišuje (a jenž je pro vepřovice zapotřebí), se podle toho nazývá case _in_sensitive :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: ...

Autor: ERT Muž

Založeno: 20.01.2009, 21:31

tak sem to i myslel :-)

Odpovědět na příspěvek

BB

Autor: gargousCZ Muž

Založeno: 21.01.2009, 00:24
Odpovědí: 0

Tak jsem si po precteni clanku o BB, skutecne vzpomel, ze se mi obcas objevi BB v urcitem okne a tvrde si stoji na svem, ale kdyz na tomto okne zkousim klikat tak to jde i s BB. Osobne mam zkusenosti jak s CS3 tak s CS4 od Adobe a tam mi BB kupodivu nejak nenastal a to tam delam lidi pekny kousky :D

Nicmene nechapu, proc firma jako Adobe, ktera pomoci Apple vyrostla do rozmeru kde je nepodporuje tuto platformu se vsim vsudy i case sensitive :(. Kolega v praci (linixak puvodem na macu dele nez ja) to malem rozslapal (ne maca, ale instalacky Adobe :D ). Ale pro Time machine nasledne instalaci a s case insensitive a time machine to probehlo hladce a ma adobe, ale to vztekani si uzivatel zrovna od Adobe nezaslouzi.

Nemate nekdo email na Jobse, ze bychom ho pozadali at zajede do Kalifornia a udela na Adobe trochu BORO? :)

Odpovědět na příspěvek

RE: BB

Autor: Richard Malina Muž

Založeno: 21.01.2009, 09:38

Osobně mám pocit, že v případě, když už se objeví BB, tak se v dané aplikaci na kliknutí už nereaguje. To se například v Linuxu neděje.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: BB

Autor: OC Muž

Založeno: 21.01.2009, 11:09

Lidi, umíte číst?!? _Samozřejmě_, že když se objeví duhový disk, aplikace nereaguje*. Z definice -- právě _proto_ se objeví duhový disk. A vysvětloval jsem to tady _včera_.

* fungují ovšem věci, o něž se stará jiný proces -- kupříkladu u všech slušně napsaných aplikací, jež nepřesunují vlastní okna samy, ale nechávají to jak Pámbu mínil na window serveru, lze i při duhovém disku přemísťovat okna.

Odpovědět na příspěvek

RE: BB

Autor: OC Muž

Založeno: 21.01.2009, 11:12

> nechapu, proc firma jako Adobe, ktera pomoci Apple vyrostla do rozmeru kde je nepodporuje tuto platformu se vsim vsudy i case sensitive :(

To je celkem jednoduché: v době, kdy rostli, psali pro Mac OS, a to byl dokonalý šmejd, který mj. zásadně rozlišování malých a velkých písmen nepodporoval.

Takže si zvykli dělat věci jako "zapíšeme soubor 'Cache.BIN' a pak čteme soubor 'cache.bin'". A dělají to, prasata, dosud (nemluvě ani o tom, že mají aplikace v tom dementním Carbonu, takže obsahují spoustu legacy kódu :( )

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: BB

Autor: Phoenix Muž

Založeno: 21.01.2009, 15:27

kdo někdy viděl indické programátory v praxi, se tomu asi moc divit nebude... co oni dokážou dělat, to je děs...

Odpovědět na příspěvek

Win XP : Mac OS X - 1:1

Autor: Jarda Šimek Muž

Založeno: 21.01.2009, 13:22
Odpovědí: 0

Macíka jsem koupil před půl druhým rokem. Čistě ze zvědavosti, nespokojenost s Win XP se nekonala. A nekoná dosud. Stabilita i rychlost obou systémů mi přijde srovnatelná, pohodlí a nepohodlí je při celovém pohledu také stejné, způsob jakým se mi systém pokouší vnucovat svoje vlastní řešení navzdory mým přáním je také dost podobný. Co XP ztrácí na nativních vlastnostech, to dohání v SW třetích stran. Fanoušek Applu se ze mě stal, ale s klidným srdcem mohu říci, že skoro vše, co se o Applu říká, je hype. Něco je lepší, něco je horší, tady i tam, suma sumárum je to 1:1. Hovořím jako běžný uživatel (za pomoci googlu sice dokážu nastavit bezdrátový router nebo RAID1, PC dokážu navrhnout a sestavit), ne jako geek (registry a plisty needituju a terminál v OS X otevírám jen výjimečně). Jestli budu mít i v budoucnu na rozhazování, zůstanu věrný oběma platformám. V případě nedostatku peněz zvolím Windows PC s vědomím, že nepřicházím o nic.

Odpovědět na příspěvek

RE: Win XP : Mac OS X - 1:1

Autor: Jarda Šimek Muž

Založeno: 21.01.2009, 19:05

Tedy ohromné a velevýznamné plus získává OS X za proces instalace systému i za snadnost jeho nastavení. V tomto ohledu jsou XP neuvěřitelným, nekonečným a frustrujícím peklem pro člověka, který se tím nezabývá denně. Upgrade z Tygra na Leoparda byla prostě radost. Reinstalace XP a následné martýrium s ovladači a neustálými restarty po instalaci sebehloupějšího SW je práce na celý víkend. Ale když už je jednou hotovo, je to OK.

Odpovědět na příspěvek

RE: Win XP : Mac OS X - 1:1

Autor: Aleš Foff Muž

Založeno: 23.01.2009, 01:28

Ale ale to ne, donekonečna srovnávat věčně padající XP, donekonečna se otevírající okna s hláškami o erroru - o modré smrti sni nemluvě... tohle chce ještě stále někdo srovnávat s tímhle super funkčním systémem? To už snad neee. Dávám "NeverMore" srovnávání nesrovnatelného do roku 2009. Ruku na srdce!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Win XP : Mac OS X - 1:1

Autor: redgoblin Muž

Založeno: 23.01.2009, 13:39

Mě nikdy nespadl Windows XP a nikdy mi nevyskakovali nepochopitelně žádné hlášky o erroru a už vůbec ne "modrá smrt". To teda netuším, co jste dělal s vašimi Windows XP. :c)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Win XP : Mac OS X - 1:1

Autor: davit Muž

Založeno: 24.01.2009, 18:36

Na ploše jsou nepoužívané ikony (no a?). Nalezen nový hardware (myš). K počítači jsou přihlášeni uživatelé (já). Člověk furt jen kliká jak idiot.
Pravda je, že srovnávat XP s Leopardem je nefér, ale já za to nemůžu, že MS tak dlouho prodával tak starej systém.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Win XP : Mac OS X - 1:1

Autor: Jarda Šimek Muž

Založeno: 23.01.2009, 15:55

Jak už jsem řekl, v systému se nevrtám a počítač používám víceméně laicky. Poté, co se OS Windows XP usadí, opravdu k němu nemám žádných zásadních výhrad. V práci ho používám denně a během pěti let jsem musel reinstalovat jen jednou a modrou obrazovku smrti jsem za tu dobu neviděl o nic častěji, než kolikrát mi za půl druhého roku zatuhnul můj iMac. Nestěžuju si (znovu opakuji, že z mojí uživatelské úrovně) ani na jeden ze systémů, ale žádný ani nevyzdvihuji.

Odpovědět na příspěvek

Proč XP?

Autor: rajo Muž

Založeno: 21.01.2009, 19:43
Odpovědí: 0

Nesrovnávejte prosím 8 let starý Windows XP s Leopardem. V roce 2001 jsme měli 10.0, pomalý, nekompatibilní, nestabilní systém s bláznivým skinem. Pokud chcete srovnávat OSX s Windows, tak alespoň s Vistou či Win7.

Odpovědět na příspěvek

RE: Proč XP?

Autor: viprion Muž

Založeno: 25.01.2009, 21:16

To Vám mohu říci naprosto přesně - vývojově jsem na tom úplně stejně jako autor článku (až na to, že mám MB, ne MBP) a vzhledem k tomu, že při své práci potřebuji Windows asi tak dvakrát do týdne, není důvod pořizovat si cokoliv novějšího než XP, protože by to tak akorát bylo náročnější na výkon systému. Nevím jak autor, ale já mám Windows XP ve vmware a celkem to jde.

Odpovědět na příspěvek

Du do toho

Autor: Antonín Jílek Muž

Založeno: 22.01.2009, 22:45
Odpovědí: 0

Díky za zajímavý článek, sám momentálně vážně uvažuju o přechodu z Linuxu na Mac OS X. Už mě přestalo bavit to nekonečné piplání a hledání atd. Nastal čas přestat si hrát a začít pracovat.

Vlastně by se dalo říct, že už jsem rozhodnut, už jen vybrat to správné železo a vymyslet, jak to udělat s penězi :)

Vzhledem k omezeným financím uvažuji o základním modelu MacBooku (unibody), tzn. 2.0 GHz, 2 GB RAM, asi 250 GB HDD, 13 palců displej, a k tomu si chci připojovat externí LCD, abych měl větší plochu. Většinu času trávím programování PHP, databáze, nějaká ta grafika a kancelářské aplikace.

Můžete mi někdo napsat, jestli je tato konfigurace dostatečná, nebo máte zkušenosti, že je nutné mít rychlejší procesor, nebo více ramky?

Díky

Odpovědět na příspěvek

RE: Du do toho

Autor: Aleš Foff Muž

Založeno: 23.01.2009, 01:18

Osobě bych ti doporučil sehnat si některý z posledních "celostříbrných" modelů MacBook Pro. Zažiješ výrazně víc konfortu- uživatelského a hlavně výkonnostního. Cena okolo 30-ti tisíc za stroj který tě bude roky poslouchat není určitě nijak závratná, spíš naopak. Přítelkyně má 13" a být tebou určitě si nějaký to kilko připlatím za stříbrňáka. Měj se

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Du do toho

Autor: redgoblin Muž

Založeno: 23.01.2009, 13:28

30 tisíc za MacBook Pro?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Du do toho

Autor: Antonín Jílek Muž

Založeno: 23.01.2009, 14:40

Ahoj, díky za doporučení. Ještě zvážím i nový MacBook Pro. Momentálně jsem v Anglii a tady vychází o poznání levněji než v Česku.

Např. v UK stojí základní verze MacBooku Pro (2,4GHz, 2GB, 250GB) 1369 GPB, čili něco přes 41 tisíc CZK. V česku je to asi o 12 tisíc víc.

Hanba českým prodejcům Apple

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Du do toho

Autor: Aleš Foff Muž

Založeno: 24.01.2009, 11:09

Ahoj, no měl sem na mysli ten předešlý "celostříbrný" model MacBook Pro, který ještě nemá hliníkové unibody a černý lesklý display. Ale nevím, zda půjdou sehnat ještě i v únoru - v lednu to za oněch 30 tis. (2,5 GHz + 512 nVidia) v čechách nebyl problém.

Odpovědět na příspěvek

RE: Du do toho

Autor: Tomas Muž

Založeno: 09.04.2009, 23:56

Mozna uz je pozde na radu a ty uz sis maca koupil. Ale jestli ho stale jeste nemas, tak jedna rada. Ja mam Macbooka 2.GHz, 2GB RAM, 160GB HDD a 13 displej. Slape jako hodinky. V prumeru mam porad zapnute tak 4-5 aplikaci (iTunes,Firefox,Chat.mail
...) a zadne spomaleni necitim.

Odpovědět na příspěvek

Díky za článek

Autor: Chamifrog Muž

Založeno: 23.01.2009, 21:41
Odpovědí: 0

Taky jsem před časem přešel z linuxu na Maca, je to přesne jak jste napsal - je čas skončit s hraním a začít něco produkovat. Co mám Maca, ni není problém, všechno lze nějak udělat. Když vzpomenu na Linux, kde jsem strávil víkendy konfigurací HW avby to vůbec nějak šlapalo...
Jediné velké negativum u Applu vidím v ceně - tedy alespoň na české poměry.
V práci dělám na Windows, není jiná volba. Když mám něco vyprodukovat, vždycky mi hned napadne, jak to udělám v Macu, raz dva, vše po ruce a najednou mám pdfko hotový a odesílám. Když mám to samé dělat na widlích... přemejšlím jak, kterej prográmek bude nejvhodnější... popřípadě hledat na netu nějaký další nástroj. Jinými slovy - co udělám doma na macu za 5 minut, dělám v práci na widlích 15minut :( s dvojnásobnou potřebou klikanců myší :)

Odpovědět na příspěvek

Dobré shrnutí - mám pár poznámek

Autor: Tomáš Muž

Založeno: 26.01.2009, 16:35
Odpovědí: 0

Už jsem v diskusi asi pátý, kdo sdílí s autorem podobný vývoj, ještě by doplnil pár poznámek ke článku i diskusi:

AppleScript - podle mě velký krok vedle. Programátor se s to mnohoznačností až nejasností v syntaxi těžko vypořádá, neprogramátor v tom stejně nedokáže nic naprogramovat. Navíc cesty k souborům jsou defaultně ty divné jablíčkovské, ne klasické UNIXové (POSIX).

Aplikace třetích stran - ve srovnání s Linuxem je méně free (např. GPL) aplikací, ale za to ty placené jsou mnohdy opravdu dobré.

Nepodpora ext3 - to je moje osobní bolístka, v podstatě nemám nástroj, jak se starat o disky s ext3.

Aplikace od Apple - například na iPhoto mi vadí, že neumí rotovat fotku jenom přehozením EXIF tagu. Po rotoci je obrázek mnohem menší (tedy v bytech, ne pixelech), takže rotace je asi ztrátová.

MacPoorts - dobrý projekt, ale nakonec stejně všechno kompiluju ručně (naštěstí toho není moc), protože s MacPorts jsem měl plno věcí v počítači zbytečně dvakrát.

Skrytá nastavení - to je dost slabina, nevím, proč neexistuje podrobná dokumentace přímo od Apple.

Odpovědět na příspěvek

Nevím...

Autor: Jenda J. Muž

Založeno: 27.01.2009, 00:30
Odpovědí: 0

I když pracuji s počítači už bezmála 18 let (je mi 26), poslední roky při čtení podobných diskuzí pokaždě děkuji bohu (i když nejsem věřící), že nejsem až natolik zdegenerovaný, abych počítal velikosti souborů v bytech, kompiloval si "free" aplikace aby byly "cool" a editoval ID3 tagy přes shell... ať žijí inteligentní lidé, co vytváří "user-friendly" věci a já mám v klidu čas jít se psem, nebo s klukama do hospody. :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Nevím...

Autor: Jenda J. Muž

Založeno: 27.01.2009, 00:35

Nebo abych náhodou nehledal na ženský zásuvku pro svoje periferní zařízení :P :D

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: