Krok za krokem - Změna uživatelského jména v Mac OS X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZačínáme s

Krok za krokem - Změna uživatelského jména v Mac OS X

5. ledna 2005, 00.00 | V Mac OS X je triviální vytvořit nového uživatele, ale změnit jméno (tzv. short name) již vytvořeného uživatelského účtu tak jednoduché není. Na dnešním příkladu si ukážeme přesný postup, jak takové uživatelské jméno změnit. Budeme k tomu potřebovat Mac OS X a nástroje, které se nachází v systému - Terminal a Netinfo Manager.

V Mac OS X je triviální vytvořit nového uživatele, ale změnit jméno (tzv. short name) již vytvořeného uživatelského účtu tak jednoduché není. Na dnešním příkladu si ukážeme přesný postup, jak takové uživatelské jméno změnit. Budeme k tomu potřebovat Mac OS X a nástroje, které se nachází v systému - Terminal a Netinfo Manager.


Začínáme

Jestliže chcete změnit jméno účtu - v našem případě budeme měnit uživatelské jméno "extrémně dlouhé jméno" na "krátké jméno" - budete v první řadě potřebovat druhý uživatelský účet s administrátorskými právy na vašem počítači. Pokud již takový účet máte, stačí se do něj zalogovat, pokud nikoliv, musíte jej v Předvolbách systému vytvořit. Zvolte položku Accounts a ve spodní části klikněte na tlačítko + (plus). Dojde k vytvoření nového účtu - zvolte jméno a heslo a v panelu Security (Bezpečnost) nezapomeňte zaškrtnout "Allow User To Administer This Computer". Tím jsme vytvořili nový administrátorský účet. Nyní se odlogujte a přihlašte se do nového administrátorského účtu, který jsme právě vytvořili.

NetInfo Manager

Po zalogovaní jako administrátor spusťte program NetInfo Manager (Applications/Utilities) a zvolte složku Users a jméno účtu, který chcete přejmenovat (Extrémně dlouhé jméno). Klikněte na ikonku zámečku v levém dolním rohu a autorizujte se. Nyní můžete dolní část, kde se nacházejí jednotlivé atributy, modifikovat. Než tak začnete činit, musím vás upozornit, že NetInfo Manager je velmi mocný nástroj a je potřeba postupovat přesně podle návodu a nic jiného neměnit! Není od věci před celou operací systém zazálohovat.

V listu atributů najděte položku Realname a změňte její hodnotu na nové jméno (v našem případě 'krátké jméno'). Tím jsme změnili jméno účtu, respektive dlouhé jméno, ale to můžeme konec konců změnit i přímo v Předvolbách systému. Důležitější je změnit tzv. shortname a název domovské složky. Nyní zkontrolujte všechny položky a jejich hodnoty - všude, kde se nachází staré shortname změňte hodnotu na nové shortname. Čili v našem případě dojde ke změně extremnedlouhojmeno -> kratkejmeno. Shortname je vždy jedno slovo a pro systém (a unix) je důležitější než dlouhé jméno - Realname. Jméno musíte změnit i v položce home, kde je uvedená cesta k domovské složce. Po přepsání všech hodnot, které obsahují staré shortname, stiskněte klávesovou zkratku Jablíčko - S a v následujícím dialogu potvrďte zápis změn (Update This Copy).

Ale tím s NetInfem ještě nekončíme. Každý uživatel automaticky patří do skupiny, která má stejné jméno. Proto se v NetInfo Manageru vraťte o úroveň výše a zvolte složku Groups a v ní skupinu se starým uživatelským jménem. Hodnotu u položky Name změňte na název nové skupiny - totožné se shortname, v našem případě tedy 'kratkejmeno'. Opět uložte změny (Jablíčko - S) a potvrďte dialog (Update This Copy).

Přejmenování domovské složky

V NetInfo Manageru jsme provedli změnu uživatelského jména a pokud jste postupovali přesně podle výše uvedených instrukcí, vše by mělo být připraveno. Nyní je ještě nutné změnit název domovské složky a k tomu budeme potřebovat Terminal. Po spuštění (nachází se v Applications/Utilities) napište:

cd /Users
stiskněte Return a následně:
ls
a Return. Vypíše se vám seznam všech uživatelských složek a jedna z nich bude mít i název starého účtu. To musíme změnit, a proto napište:
sudo mv STARE-JMENO NOVÉ-JMENO
konkrétně v našem případě:
sudo mv extremnedlouhejmeno kratkejmeno
a stiskněte Return. Budete požádáni o heslo, které zadejte a stiskněte opět Return. To je vše! Jméno účtu jsme kompletně změnili a nyní se do něj můžete zalogovat. Tento postup byl popsán přímo pro Panthera, pro Jaguára je totožný, ale na závěr je nutné provést ještě jednu změnu.

Jaguar - přejmenování Klíčenky

V Jaguaru byla Klíčenka (Keychain) pojmenována stejně jako byl název účtu - tudíž je nutné ji také přejmenovat. Z toho důvodu Terminal ještě nezavírejte a napište:

cd NOVE_UZIVATELSKE-JMENO
konkrétně:
cd kratkejmeno
a stiskněte Return a napište:
sudo mv Library/Keychains/STARE-JMENO Library/Keychains/NOVE-JMENO
konkrétně v našem případě:
sudo mv Library/Keychains/extremnedlouhejmeno Library/Keychains/kratkejmeno
a stisknete Return. A nyní změnu názvu jména udělali i uživatelé Mac OS X 10.2.

Jak vidíte, změna jména účtu není zcela jednoduchá, ale pomocí tohoto návodu vám příliš času nezabere. Pro operační systém je výchozí shortname, které není možné modifikovat přímo v Předvolbách systému, ale až v NetInfo Manageru. Pokud si na celý postup netroufáte, můžete zkusit ještě jinou cestu - obsah celé své domovské složky zkopírujte na externí disk, vytvořte nový účet s požadovaným jménem, zalogujte se do něj a z externího disku data nakopírujte zpět a restartujte. Ideální je použít externí disk nebo jiný logický oddíl, aby nedošlo k problémům s právy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: