Kde hledat a kam s tím II: Obsah domén - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZačínáme s

Kde hledat a kam s tím II: Obsah domén

4. listopadu 2004, 00.00 | Dnes se na našem putování labyrintem souborového systému Mac OS X pustíme o něco dál – do obsahu domén, které jsme prošli v minulém díle. Znát nejdůležitější typy souborů a jejich umístění se hodí při zálohování, ruční instalaci softwaru, hledání problémů, nebo odinstalaci nežádoucích komponentů.

Dnes se na našem putování labyrintem souborového systému Mac OS X pustíme o něco dál – do obsahu domén, které jsme prošli v minulém díle. Znát nejdůležitější typy souborů a jejich umístění se hodí při zálohování, ruční instalaci softwaru, hledání problémů, nebo odinstalaci nežádoucích komponentů.


Slučování domén

Systém spočívá v tom, že uživatel využívá obsah všech domén – obsah své uživatelské domény, lokální domény, spravované uživatelem-správcem, i domény systémové, která je spravována prostřednictvím instalace systémového softwaru. Například rozložení kláves, která uživatel vidí v ovládacím panelu Národní volby (International) jsou vlastně sloučením:

  • všech základních národních rozložení instalovaných s Mac OS X v systémové doméně,
  • dodatečně nainstalovaných speciálních rozložení, jako je Czech Roman obsažené v české lokalizaci od CDS, v lokální doméně,
  • rozložení instalovaných uživatelem do jeho domovské složky, která nejsou určená pro ostatní uživatele.

Obsah domén

Uvnitř každé domény je do určité míry podobná adresářová struktura, v níž každý adresář obsahuje pevně daný typ souborů (například rozložení kláves ve výše uvedeném příkladu). Podívejme se, jaké adresáře jsou tedy v které doméně přítomné:

Applications uživatelská lokální
V této složce by měly být uloženy aplikace, případně s nimi související soubory. Je to jeden z mála případů, kdy je systém poměrně benevolentní. Aplikace by totiž korektně měly fungovat i z jakéhokoli jiného umístění..

Desktop uživatelská
Každý uživatel má samozřejmě svou pracovní plochu jako podsložku domovské složky, to se odráží i při zobrazení dialogového okna pro ukládání souboru. Po přechodu z klasického Mac OS to může být matoucí, ale je to v souladu s víceuživatelskou architekturou.
Documents, Movies,
Music, Pictures
uživatelská
Tyto složky namají žádný speciální význam, systém na nich tedy nijak nezávisí ani v nich neočekává specifický typ souborů, a je jen na uživatelích a vývojářích aplikací, nakolik je budou využívat.

Sites uživatelská
Library/WebServer/Documents lokální
Při zapnutém Osobním sdílení webu (Personal Web Sharing) v panelu Sdílení (Sharing) v Systémových předvolbách (System Preferences), hledá systém (resp. webový server Apache) v těchto složkách soubory, které zpřístupňuje prostřednictvím webu. Za pozornost stojí, že složkám Sites v uživatelské doméně odpovídá v lokální doméně složka Library/WebServer/Documents.

Public uživatelská
Jde o obyčejnou složku, která ma přednastavená práva tak, aby její obsah mohli vidět i ostatní uživatelé. Její podsložka Drop Box má naopak pro všechny uživatele povolen jen zápis – funguje tedy jako jakási schránka, do které vám ostatní uživatelé mohou vhazovat soubory, aniž by věděli, jaké jiné soubory složka obsahuje. Samozřejmě je možné takto nastavit práva jakékoli jiné složky.

Složky s posledních tří skupin můžete na rozdíl od složek Desktop a Library bez obav smazat, chcete-li.

Library uživatelská lokální systémová
Složka Library přímo žádné soubory nebo balíky neobsahuje. Knihovna pouze seskupuje složky pro různé typy souborů. Tyto složky spojuje pouze to, že na rozdíl od uvedených složek, které jsou přímo na vrcholu doménové hierarchie, k jejich obsahu uživatel běžně nepřistupuje – nejde o aplikace a dokumenty. Pojďme se tedy podívat na jednotlivé složky v abecedním pořadí:

Library/Application Support uživatelská lokální
V Application Support najdeme složky odpovídající jednotlivým aplikacím nebo jejich výrobcům. Typicky jde o různé zásuvné moduly, šablony, případně dočasné soubory. Neměly by tu být soubory vytvořené uživatelem. Aplikace si sem často uloží data při instalaci nebo prvním spuštění a postupně přidávají další soubory. Po smazání aplikace zde její data zůstanou a pouze zabírají místo.

Library/Calendars, Library/iMovie, Library/iTunes, Library/Mail, Library/Safari, … uživatelská
Přímo v uživatelské knihovně najdete několik složek přímo odpovídajících aplikacím. Apple tento způsob uložení dat používá pro své aplikace iCal (kalendáře), Safari (záložky, historie atp.), Mail (pošta), iTunes nebo iMovie. Obdobné složky vytvářejí někdy i aplikace od jiných výrobců. Obecně se jedná o soubory vhodné k zálohování.

Library/Caches uživatelská lokální systémová
Zde by měly být veškeré cache, tedy dočasné soubory obvykle používané pro urychlení práce. Například jde o cache internetových prohlížečů. Pokud zaznamenáte u některé aplikace podivné chování nebo máte málo místa na disku, je možné bez následků smazat odpovídající cache v uživatelské doméně, například ~/Library/Caches/Safari.

Library/Documentation uživatelská lokální
Obsahuje nápovědu aplikací, obvykle v HTML. Po smazání aplikace tyto soubory, stejně jako ostatní soubory aplikace v Library, zůstávají.

Library/Fonts uživatelská lokální systémová, Classic
Velká část problémů s písmy je způsobená právě tím, že písma, která má uživatel Mac OS X k dispozici, jsou sloučením písem ze všech domén a ještě písem ze systémové složky prostředí Classic – není tedy neobvyklé mít jedno písmo (např. Arial) ve třech verzích, nemluvě o jeho středoevropské variantě. Je pak nanejvýš pravděpodobné, že systém vybere z více variant tu, kterou nechcete (například bez středoevropských znaků). To se dá změnit smazáním nežádoucích písem z některých domén, případně vypnutím těchto písem v aplikaci Kniha písem (Font Book).

Library/Frameworks uživatelská lokální systémová
Frameworks (česky snad rámce nebo kostry) jsou balíky s příponou .framework, jejichž jádrem bývá dynamická knihovna. Obsahují obvykle spustitelný kód sdílený více programy. Samotné knihovny (obdoba DLL ve Windows nebo shared libraries, které byly v Doplňcích v klasickém Mac OS) se v Mac OS X téměř nevyskytují, bývají zabalené právě do frameworks. V systémové doméně jsou systémové frameworks, jako Cocoa, Carbon, QuickTime nebo WebKit. Větší aplikace nebo softwarové balíky si často instalují vlastní frameworks. Důležité je uvědomit si, že takové frameworks nijak neovlivňují činnost systému ani aplikací, které je nevyužívají. Aplikací, které si instalují frameworks, se tedy nemusíme obávat.

Obsah složky Library jsme sice teprve nakousli, ale pro dnešek už toho bylo víc než dost. Prošli jsme vlastně celou vrchní úroveň domén a k tomu uložiště několika různých druhů souborů, jak dočasných, vhodných mazání, tak těch s uživatelskými daty, vhodných k zálohování.

Do příštího dílu se můžete těšit na zbylé poličky knihovny, označené písmeny I až S, kam patří například předvolby nebo diagnostické záznamy. A později nás čeká i slíbený bonus – skryté adresáře.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: