DivX - Jak na to? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZačínáme s

DivX - Jak na to?

mpeg4_kodek

22. srpna 2002, 00.00 | Vyčerpávající (snad) návod, jak zprovoznit DivX na Macu, aneb důkladný průvodce po video a audio formátech, se kterými se můžete setkat.

Jak přehraju DivX na Macu?
Jedna z nejčastěji kladených otázek Mekařů v současné době a zároveň noční můra pro ty, kteří znají odpověď, ale unavuje je dokola psát to samé. Jen pro úplnost doplním, že DivX je v tomto případě myšlena kombinace videa ve formátu "MPEG-4" a audia komprimovaného jednou z progresivních (nejčastěji MP3) kompresí v souborech AVI. MPEG-4 je v předchozí větě v uvozovkách záměrně, protože se jedná spíš o kodeky založené na MPEG-4 video standardu, nikoliv kodeky tento standard přímo reprezentující, i když skutečnost je možná ještě trochu jiná, ale na debatu na toto téma v tomhle článku není místo.

Kde je zakopaný pes?
Stručně řečeno, někde mezi QuickTimem a AVI souborem. Problém dělá audio, které je ve formátu MP3, WMA, nebo jiném podobném formátu, kde je audio stream rozdělen do tzv. framů. Ty mají naneštěstí jinou dobu trvaní než video framy, takže při prokládání video framů audiem nelze zarovnat audio na video framy. QuickTime (dále jen QT) to bohužel nezvládne, což způsobí chybovou audio stopu nebo vůbec žádné audio. Pravdou je, že to přináší skutečně nemalé problémy, díky kterým to většina Mekařů vzdá ještě dřív než začne cokoliv řešit. Pro ty, který to nevzdávají, je tu tenhle článek. Nabízí postup jak zprovoznit DivX na Macu a snaží se zachytit všechny možnosti, které mě napadly a všechny případy, se kterými sem se setkal.

Požadavky:
O HW požadavcích by se dalo jistě polemizovat, kdo chce, ať  to vyzkouší sám a sám se rozhodne, zda to má cenu s jeho hardwarem. Kdo chce alespoň nejaká čísla, tak bych doporučil jako obsolutni minimum G3/400MHz, video karta s podporou HW akcelerace QT není bezpodmínečně nutná, ale pomůže dost, hlavně při přehrávání na full screen. Co se týče softwaru, tak stačí systém 8.6 s QT 4.0.3 a dále nějaký ten kodek na dekompresi videa (viz. tabulka 1) a případně i audia. A nějaké vhodné "utilitky" (viz. tabulka 2).

Tabulka 1 - "MPEG-4" kodeky dostupné na Macu:
název
zdroj
popis
DivX 5
www.divx.com
MPEG -4 kodek pro QT 4 a vyšší pod MacOS 8 a vyšší včetně OS X
3IVX
www.3ivx.com
MPEG-4 kodek pro QT 4 a vyšší pod MacOS 8 a vyšší, OS X i pro QT pod Windows
ffmpeg
mpeg4.jamby.net
DivOSX - kodek pro QT jen pro OS X
QT MPEG-4
quicktime.apple.com
celé "opravdové" MPEG-4 řešení včetně podpory souborů formátu MPEG-4

Tabulka 2 - software, který se nám bude hodit:
název
zdroj
popis
DivX Doctor II
doctor.3ivx.com
Aplikace na zpracování AVI audia a přeukládání do souborů MOV.
DivX Validator
www.divx.com
Aplikace na opravu MP3 audia v AVI souborech. Je součástí balíku  DivX 5 pro Maca.
DivX Tool
stránky vývojáře
Aplikace na zjišťování informací o AVI souborech a na ripování audio streamu z AVI souborů.
WMA Audio
download
Doplňek do QT, na přehrávání WMAudio a MS MPEG-4 v2 videa. Jen pro OS 8 a 9.
mAC3dec
download
Aplikace na převádění AC3 audio streamu do MP3 nebo AIFF.


Následuje zevrubný popis, jak správně naložit s DivXem, který se nám dostal do rukou. Jelikož z 80% se jedná o kombinaci MP3 audia a DivX videa, tak lze 1. část přeskočit a začít druhou částí, kapitolou "Audio je ve formátu MP3" a teprve když se nedostaví pozitivní výsledek, projít si celý návod počínaje částí 1.

1. část: Jak zjistit nějaké informace o AVI souboru?
Jelikož PC-káři jsou schopni dát příponu AVI všemu, co se hýbe, je dobré si nějak ověřit, že to co se tváři jako AVI soubor, skutečně AVI soubor je, a při té příležitosti zjistit i něco navíc. Na to je vhodná utilita DivX Tool, která nám sdělí několik užitečných informací.Zajímá nás především v jakém formátu je audio stopa v AVI souboru, protože to nakonec určí jak s ním budeme dál zacházet. To lze najít v kolonce "Audio Codec:" a možnosti jsou v tabulce 3.

Tabulka 3 - Nejběžnější formát audio stopy v AVI souborech:
označení
vyžaduje
popis
MP3
QuickTime 4
formát MP3, podpora je přímo v QT, ale je nutné audio opravit.
WMA
WMA Audio, QT 4
formát Windows Media Audio, přehrávat lze jen v OS 8 a 9
PCM
QuickTime
nekomprimované audio, lze přehrát bez nutnosti opravy nebo převádění
AC3
mAC3dec
nutné převést do jiného vhodnějšího formátu, DivX Tool ji nepozná a místo toho je kolonka Audio Codec: prázdná

Video stopa je označená tzv. fcc (Four Character Code) kódem, který je v aplikaci DivX Tool uveden v kolonce "Current:". Nejběžnější kódy jsou uvedeny v tabulce 4 včetně kodeků, které je podporují.

Tabulka 4 - Nejběžnější fcc kódy:
fcc
podporují:
popis
MP42
WMA Audio
MS MPEG-4 v2 - na přehrávání je potřeba doplněk WMA Audio
MP43
DivX 5, 3ivx, ffmpeg
MS MPEG-4 v3
DIV3
DivX 5, 3ivx, ffmpeg
DivX (low motion) - komprese s konstantním bitratem
DIV4
DivX 5, 3ivx, ffmpeg
DivX (Fast motion) - komprese s proměnlivým bitratem
DIV5
DivX 5, 3ivx, ffmpeg
DivX - původní Open DivX
DIVX
DivX 5, 3ivx, ffmpeg
DivX 4 - zřejmě snaha o vytvoření standardního fcc kódu
DX50
DivX 5
DivX 5 - poslední verze DivXu, 3vix a ffmpeg můžou mít problémy

Pro korektní přehrávání videa stačí mít nainstalovaný odpovídající kodek a nejsou s ním problémy. Vyjímka je jen MS MPEG-4 v2, který lze přehrávat jen v OS 8 a 9. S audiem to tak jednoduché není, ani pokud máme správný kodek. Co s ním se dozvíme v následujících odstavcích.


2. část: Audio:


Audio je ve formátu MP3:
Máme dvě možnosti, jak s AVI souborem obsahujícím MP3 audio naložit:

a) Pomocí aplikace DivX Doctor II:
Aplikace DivX Doctor II (dále jen DD2)vyripuje MP3 stopu z AVI souboru a uloží ji do MOV souboru s odkazem na video do AVI souboru, takže původní soubor není radno mazat.  Se zapnutou volbou "Make Stand-Alone Movies" DD2 vytváří MOV soubory, které obsahují jak audio tak video, takže původní AVI soubor je možné smazat. Výsledný soubor lze přehrát jen s naistalovaným 3ivx kodekem, protože DD2 přeregistruje video stopu na sebe.b) Pomocí aplikace DivX Validator:
DivX Validator narozdíl od DD2 opraví proložení video stopy v AVI souboru tak, že ho DivX 5 kodek dokáže správně načíst. Toto řešení má tu obrovskou výhodu, že výsledný AVI soubor lze přehrát i na PC bez problémů. Na Macu jej lze přehrát jedině s naistalovaným DivX 5 kodekem, který má v sobě zabudovaný speciální AVI handler pro takto opravené AVI soubory. Ten je podstatně rychlejší než ten applovský, ale i tak to chvíli trvá, než se AVI soubor otevře. Pokud tedy chceme rychlé otvírání, tak stačí otevřený AVI soubor v QT Playeru uložit s vlobou "Allow dependencies", což vytvořý MOV soubor zanedbatelné velikosti s odkazem na původní AVI soubor, jehož otvírání je znatelně rychlejší.
Audio je ve formátu WMA:
WMAudio je nutné převést do vhodnějšího formátu, ideálně do formátu, který QT nativně podporuje. Tuto operaci lze provádět jen v klasickém OS (MacOS 8 a 9 nebo Classic) s nainstalovaným doplňkem WMA Audio, který obsahuje dekodér WMA. Použijeme opět DivX Doctor 2, který převede WMAudio do formátu nekomprimovaného AIFF a uloží ho jako MOV s odkazem na video do původního AVI souboru (záleží na nastavení). To samozřejmě vyžaduje dost místa na disku a chvíli trpělivosti. Výsledný soubor lze z výše zmíněných důvodů přehrát jen s 3vix kodekem.

Audio je ve formátu AC3:
Předem upozorňuji, že na tuto operaci je potřeba QT ve verzi PRO. Máme opět dvě možnosti. Buď použijeme DivX Doctor 2, který AC3 audio v AVI souboru rozpozná a nabídne sám jeho uložení do souboru - AC3 streamu nebo použijeme aplikace DivX Tool, která pomocí funkce "Save MP3" dokáže udělat to samé. Tento soubor na macu bohužel nelze přímo přehrát, ale bude nutné to opět převést do vhodnějšího formátu. Na to nám posloží aplikace mAC3dec, která umožňuje převést AC3 stream do MP3, PCM nebo AIFF formátu. MP3 komprese se v tomto případě hodí, ale pozor, převod je potom velice pomalý, takže možná bude rychlejší pouhá dekomprese do AIFF formátu s následnou kompresí do MP3 jiným programem (iTunes, SoundJam a pod.).Výsledekem by měla být zvuková stopa, kterou lze otevřít v QT Playeru. Nakonec zvuk do videa vložíme zpět (viz. Ruční práce:).
3. část: Pro náročné:

Ripování a konvertování audia:

Pokud potřebujeme audio překonvertovat z jednoho formátu do jiného, změnit bitrate, převést z 48kHz do 44,1kHz nebo převést z VBR (variable bitrate) MP3 do CBR (constant bitrate), je potřeba audio z AVI souboru vyripovat. K tomu nám poslouží aplikace DivX Tool, kde pomocí funkce "Save MP3" uložíme audio stream na disk. To lze provést jen v případě, že se jedná o MP3 nebo AC3 formát stopy, nikoliv však v případě WMA stopy.
V dalším kroku provedeme požadovanou konverzi. V případe AC3 formátu musíme nejdříve audio dekomprimovat do použitelné podoby (viz. Audio je ve formátu AC3:).

Ruční práce:

Tím je myšleno ruční vkládání audio stopy do videa nebo naopak. K tomu budeme potřebovat QuickTime ve verzi Pro a soubor s audiem musí být ve formátu, kterému QT rozumí (ideálně MP3). Tato metoda je poměrně náročná a ne vždy s její pomocí dosáhneme pozitivního výsledku, ale je poměrně univerzální a není vázána na konkrétní video kodek. Přistupuju k ní v případě, že některý ze standardních postupů selže. Otázka zůstává, jestli ten film skutečně stojí za tu námahu, ale to je spíš věc osobního vkusu.

Zpět k tématu. V aplikaci QuickTime Player otevřeme jak původní AVI soubor, tak převedený audio soubor. V otevřeném AVI filmu smažeme audio stopu (Delete Track...). Označíme celý film (Select All), zkopírujeme do schránky a vložíme přes funkci "Add" (Jabko+Alt+V) do otevřeného audio souboru. Lze to provést i obráceně, tzn. zkopírovat audio a vkládat do AVI filmu, výsledek je stejný. Můžou samozřejmě nastat problémy se synchronizací, což se většinou dá zjistit již porovnáním délky AVI filmu a vyripované zvukové stopy. Pokud k tomu dojde, lze si s tím trochu pohrát a před vložením videa do audia celé audio označit a vložit pomocí funkce "Add Scaled", což natáhne, případně smrskne video stopu tak, aby délkou odpovídala audiu, ale výsledek není úplně ideální, zvlášť pokud je rozdíl délek příliš veliký. Pokud byste tuto operaci provedli obráceně, tzn. vkládali audio do videa, dojde k natažení nebo smrsknutí audio stopy, což má za následek buď mezery v audiu nebo různé záseky, takže to moc nedoporučuju.

Výsledek lze uložit do MOV souboru jen s odkazy na audio i video, což zabere velice málo místa, takže můžete s klidným svědomím experimentovat, ukládat a potom porovnávat, kdy je výsledek lepší. Pokud byste chteli uložit MOV soubor jako Self-contained, tzn. včetně audia i videa, potom QT musí provést tzv. flattening, což u filmu plné délky může trvat docela dloho, ale výsledek je v jednom souboru a původní soubory lze smazat.

Toto je také v současné chvíli jediná metoda, při které lze výsledný soubor přehrát použitím ffmpeg kodeku DivOSX.

Video Lan Client:
Nakonec jsem si nechal prográmek, který se jmenuje "Video LAN client" a je dostupný na adrese: http://www.videolan.org/vlc/macosx.html. Je to přehrávač, který dokáže bez problémů přehrát jak DivX (AVI s MP3 audiem), tak MPEG-1,2,4, DVD a VCD, ale funguje jen pod OS X. Má v sobě zabudovaný ffmpeg kodek, který se stará o dekompresi, jak audia, tak videa, takže není závislý na podpoře QT. Zvládá přehrávat třeba i AC3, ale již ne WMA a bohužel ani nový DivX 5 obsah neumí vždy korektně. Velmi podobným přehrávačem je Mplayer, o kterém jsme již psali zde.

Závěr:
Snažil jsem se v článku zachytit ty nejschůdnější a v současné době aktuální řešení, i když existují i jiná, ale rozsah článku je už tak dost velký, že začíná být nepřehledný.

Určitě se najde spousta případů, kdy tenhle návod nebude fungovat, ale všechny možné kombinace, které můžou nastat vystihnout nelze. Pokud narazíte na něco, co jsem tady nezmínil a myslíte si, že to sem patří, tak to napište do diskuze pod článkem.

DivX je bohužel krásným příkladem toho, co se stane, pokud je vývoj nějaké technologie založen na dobrovolné aktivitě vývojářů - nadšenců - bez jasného ideologického vedení, ale na druhou stranu je tu otázka: Kde bysme bez nich byli?

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: