Mac a hudba III. - Jak pracuje Mac se zvukem? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Mac a hudba III. - Jak pracuje Mac se zvukem?

13. února 2006, 00.00 | V dnešním pokračování našeho miniseriálu se budeme zabývat naprosto praktickými záležitostmi: Mám Maca, chci do něj nahrávat nějakou hudbu, zvuky a pazvuky. Jaké zařízení si mám na to koupit?

Nejprve si řekneme, proč k tomu nestačí ani vestavěné audio iMaců a PowerBooků a proč nemusíme plakat, že SoundBlastery nepodporují Macy.

Nezapomeňte si přečíst minulý díl tohoto seriálu, kratince po uveřejnění se na titulní pozici dostala další zpráva a několik známých mi říkalo, že si toho článku o audiu dole v seznamu vůbec nevšimli.

Nejprve vám ušetřím hodně času přemýšlením, jestli se zabývat výpady pana Hulána nebo ne. Jeho stránky jsem jednou navštívil a dočetl se, že: "Zatímco dříve mohli audiofilové uvažovat o koupi karet jako je M-Audio či Terratec pro hudbu, dnes to nemá smysl, Creative X-Fi je všechny o celou třídu překonává. Karta samozřejmě nefunguje na Apple a Mac OS X, lidé s Masoxem se musí spokojit s mizerným zvukem, mizernou klávesnicí a mizernou myší". Zcela zodpovědně a v klidu můžu prohlásit, že čímkoliv, co ten člověk prohlásí, se vůbec nemá smysl zabývat, protože je prostě úplně, ale úplně mimo realitu a komentuje věci, kterým nerozumí. Má cenu si jen vysvětlit, že cokoliv od Creative nemusíme PCčkářům závidět.

Jak to tedy je se SoundBlasterem, proč si lidé kupují MOTU, M-Audio, PreSonus, Universal Audio, Apogee a další značky, proč na hudebních veletrzích stánek Creative prostě nenajdeme? Ano, správně, oni sami se ani nesnaží se prezentovat jako hardware pro hudebníky, ani mezi čínskými Phonicy a levnými Behringery by neměli šanci.

SoundBlastery prostě jsou na něco jiného, než na hudbu. Když někdo nabízí počítačové bedny za 1 000 Kč s 500W PMPO, frekvenčním rozsahem 10Hz-25000Hz, magnetickým stíněním a pěti bundlovanými mp3 přehravači, je dost snadné pochopit, proč si je normálně slyšící člověk nikdy nekoupí na poslech hudby, i když specifikace vypadá bombasticky, stačí si je totiž poslechnout. Se SoundBlasterem je to podobné: Krásně vypadající specifikace, pozlacené konektory, všeumějící software přiloženo zdarma. Tím to ale končí. Některé levné karty si také stačí poslechnout, problémy jsou zde ale trochu víc pod kapotou. Hudební hardware musí splňovat pár takových drobností, jako jsou vstupní a výstupní impedance, spolehlivost a tolerance konektorů, odstínění, kvalita driverů. Digitální část dnešních zvukových karet je vzhledem k našemu sluchovému ústrojí většinou dokonalá a to už od nejlevnějších zařízení. Sigma delta převodníky, mnohanásobný oversampling, dostatečná bitová hloubka a vzorkovací frekvence, to všechno je dnes standard. Creative a podobné zvukovky, určené pro hry, degraduje zbytek zapojení.

Začněme konektory. Žádné zvukové rozhraní pro vážnou práci nemůže mít pro vstup a výstup mini (neboli 1/8 palcový) jack, i kdyby byl vykládaný diamanty. Pozlacení je mimochodem dobré pro instalace, kde by mohlo dojít k oxidaci kontaktů, ale tím to končí. Nepřesnost výroby jakéhokoliv mini jacku, mechanická nespolehlivost (měl jsem PC notebook Fujitsu-Siemens, kde po měsíci museli měnit základní desku kvůli nespolehlivosti tohoto konektoru) je daní za malý rozměr.

Tím odpovídám částečně i na otázku, jestli se dá seriózně využít tzv. built-in audio v Macovi. Na chatování, hry (s odpovídajícím zesilovačem a bednami), na filmy a málo náročný poslech mp3/aac souborů snad ano. Základní rozdíl mezi levnými PC zvukovkami včetně SoundBlasterů a vnitřním audiem Maca je kvalita driveru: S vestavěným audiem se dá dosáhnout v podstatě stejně dobré latence (zpoždění), jako s profesionálním rozhraním. To se o naprosté většině WDM driverů pro levné karty říct nedá. Bohužel vnitřní audio Maců je degradováno elektrickými vlastnostmi analogové části, hlukem a pazvuky, které se při práci do audio systému dostávají, a již zmíněnými konektory. Jsou zde obrovské rozdíly mezi jednotlivými modely, v prvních průhledných G3 bylo audio mnohem lepší, než v řadě dalších modelů. Můj první Mac - SE30 - vydával podivné zvuky už při pohybu myši a kliknutí na menu. Aby mě PCčkáři hned nekamenovali, uvedu, že existují neoficiální drivery pro SoundBlaster a levné karty, většinou od ruských autorů, dále ASIO4ALL a podobně, které se dají s menším nebo větším (obvykle) úsilím nakofigurovat, ale to není předmětem tohoto článku.

Logicky se teď nabízí otázka, jestli těmito nešvary trpí také optický digitální vstup a výstup PowerMaců a nových iMaců. Právě vzhledem ke kvalitě CoreAudio driveru a faktu, že všechno funguje pouze v digitální oblasti, je zde odpověď jednoznačná: Netrpí.

Takže built-in audio jsme zavrhli, pojďme tedy k interním a externím zvukovým rozhraním. Doporučuji, abyste nezačínali svůj nákup procházením webových stránek s audio hardware a podle lákavě vypadajících specifikací se nechali přesvědčit o konkrétním typu zařízení. Je lépe si nejprve odpovědět na tyto základní otázky:

 1. 1. Chci nahrávat přes malý mix se stereo výstupem?
 2. 2. Chci nahrávat přes mix s podskupinami?
 3. 3. Chci nahrávat bez mixu přímo do více či méně kanálového rozhraní?
 4. 4. Kolik kanálů současně chci nahrávat?
 5. 5. Chci připojit do rozhraní mikrofon(y) a elektrickou kytaru?
 6. 6. Chci používat ProTools nebo jakýkoliv jiný nahrávací software?
 7. 7. Chci mít přenosné řešení nebo mám PowerMaca s volnou PCI pozicí, do kterého budu výhradně nahrávat doma nebo ve studiu?
 8. 8. Chci s notebookem nahrávat i tam, kde se nemohu připojit na 230 V AC?
 9. 9. Chci MIDI?

Odpovědi na tyto otázky vás samy navedou na výběr vhodného rozhraní.

Prvních pět otázek definuje, jaké vstupy a výstupy by požadovaný interface měl mít.

Na zařízeních můžeme najít vstupy a výstupy:

 • Linkové - nesymetrické: S cinch nebo 1/4" jack konektory. Symetrické s 1/4" jack konektory, XLR konektory
 • Mikrofonní XLR většinou s phantomovým napájením pro kondenzátorové mikrofony
 • Vysokoimpedanční vstupy HiZ, nutné pro připojení elektrické kytary nebo basy bez aktivní elektroniky
 • Digitální - AES/EBU nebo S/PDIF, optické ADAT nebo TOSLink a další
 • Pomocné - pro řízení a synchronizaci

Pokud budeme nahrávat přes analogový mix, potřebujeme jen linkové vstupy. Výhoda: Mikrofonní vstupy jsou ve zvukovkách drahé, nevýhoda: Mixy šumí, jejich funkce se dá nahradit v software. Stereo výstup malých mixů nebo výstup podskupin větších zapojíme do vstupů zvukové karty. Tohle může být nejlevnější řešení pro nahrávání celé kapely naráz, kdy mnoho vstupů smíchá mix do menšího počtu výstupů (podskupin) a je možné použít třeba kartu s 8 vstupy. Jen linkové vstupy nabízejí vestavěná (PCI) rozhraní, spolu s mixem je to tedy řešení pro pevnou instalaci.

Samozřejmě je tu také možnost digitálního mixu, ten vlastně nahrazuje hlavní funkci zvukovky a dodává do počítače přímo digitální audio. Připojení je přes ADAT, TDIF nebo FireWire rozhraní, osobně to považuji za jedno z nejlepších řešení. Možnosti: Yamaha, M-Audio Project Mix, Mackie Onyx, Fostex a další.

Přímé nahrávání do zvukového interface je to nejčistší řešení, ale má dvě podmínky: Jednak člověk nesmí být konzervativní, všechno míchání a korekce totiž potom dělá software, jednak je to pro hodně současně nahrávaných vstupů dost drahé řešení. Naopak, pokud doma přidáváme jeden nástroj po druhém, je to ideální. I v naprosto jednoduchých podmínkách s GarageBandem v iMacovi. Nejlepší je interface s kombinací 2 line / 2 HiZ (označovaný také jako instrument) / 2 mic vstupy, to lomítko znamená, že nahrávají 2 vstupy zaráz v libovolné kombinaci, ne tedy 6. K tomu tyto levnější zvukovky nabízejí stereo digitální vstup a výstup nebo zřídka další pár linkových vstupů a výstupů, jsou ve výsledku 4 kanálové, na což je omezuje USB rozhraní.

Přímé nahrávání je vhodné i pro úplně profesionální projekty. Pokud nechceme používat žádné předzesilovače, požadujeme, aby i mnohakanálové rozhraní obsahovalo mikrofonní a případně HiZ vstup (otázka 5). Naštěstí dnes není problém interface s 8 takovými vstupy pořídit a navíc poskládat více zařízení dohromady.

ProTools je legendou v oblasti profesionálního audia, po řadu let jen Macovský systém se postupně přesouvá i na Windows.

Tento článek je ale o hardware, šestá otázka na ProTools se výběru hardware týká: Pokud někdo chce ProTools a nechce vydat dost nepřiměřený obnos za Digi hardware, má skvělou možnost koupit si hardware od M-Audia, které je spolu s Digidesignem součástí jedné korporace - Avidu, počet kompatibilních zařízení, která s ProTools M-Powered pracují, se stále rozrůstá. Přehled je na www.digidesign.com.

Nyní se dostáváme k volbě připojení do počítače. Možnosti jsou USB, PCI, PCIe, PCMCIA a FireWire. PCIExpress bude trvat ještě nějakou chvíli, než se prosadí, audio přes PCMCIA kartu je exotické řešení. K těm zbývajícím třem: PCI karty jsou pro PowerMacy nejlepším řešením pro drahé systémy, kde převodníky jsou v externí krabici, jako je poněkud zastaralá 1010 od M-Audia nebo systémy od MOTU a Apogee. Výhodou PCI je největší zatížitelnost počítače - pokud se audiu věnuje až 90% výkonu procesoru, PCI nepotřebuje, aby se o ně procesor staral a audio funguje. Přesným opakem je USB. Při 60% výkonu pro audio už USB sběrnice, která pozornost procesoru potřebuje, začíná být nespolehlivá, objeví se drop outy. FireWire je v tomto směru o málo horší než PCI a o hodně lepší než USB, ale některé drivery především pro vícekanálové karty zatěžují samy o sobě procesor. To platí pro PPC, u Intelu to možná bude trochu jiné. Sečteno a podtrženo, nejlepším a nejuniverzálnějším rozhraním je FireWire, i když jeho pověst je mírně pošramocená tím, že FireWire-audio chipy firmy BridgeCo měly nebo mají problém s tím, když při zastrčení koncovky uživatel zavadí napájením o datový pin v konektoru. Domnívám se, že toto je jedním z důvodů, proč se pro FW800 používá jiný konektor. FW800 má víc pinů, ale ty by se do starého konektoru při zachování kompatibility vešly. Nové chipy, jako je DICE II od TC Electronic/Wavefront tento problém nemají.

FireWire nabízí mnoho dalších možností, snem mnoha audio inženýrů a zvukařů je místo tlustých páráků a všech možných dalších drátů propojovat všechna zařízení jediným univerzálním kabelem, na to je FireWire tím nejlepším kandidátem. FireWire navrhli v Apple se schopností myslet dopředu, narozdíl od USB. Isochronní streamy, jakési virtuální dráty uvnitř FireWire sběrnice, mají zaručenou kapacitu a kvalitu v zaručeném čase doručení packetů. Dále už od začátku je FireWire schopen přenášet data bez jakékoliv pozornosti procesoru. Řešení postavená např. na ethernetových kabelech (CobraNet) mají výhodu v dosažitelné dělce kabelu, což se dá vyřešit i pro FireWire, FireWire má výhodu v rychlosti a spolehlivosti, ale to se z principu u ethernetu vyřešit nedá. Japonský gigant v oblasti veškerého audia - YAMAHA - se pokusil o univerzální propojení zařízení na bázi FireWire: mLan. Proč se to moc nepodařilo, to by vydalo na samostatný článek, naštěstí se výsledky vývoje dostaly jako opensource i k jiným firmám, tak snad tato technologie nakonec ožije. Mimochodem, naše firma se na vývoji technologií používajících mLan také podílí.

Takže odpovědí na sedmou otázku je to, že FireWire rozhraní zaručí dostatečnou kvalitu a počet kanálů a navíc se dá bez problémů připojit do jakéhokoliv Maca, přenosného i stolního. USB je výhodné jen svou nízkou cenou, pro hudební dvoukanálové začátky postačí. USB2 není pro audio vhodné vůbec a výrobci je nabízejí jen pro určitou obchodní výhodnost.

Pokud chceme nahrávat do notebooku mimo zdroj 230 V, můžeme použít USB a nebo si začneme vážit Maca. PC notebooky totiž v naprosté většině případů mají 4pinový FireWire konektor, který nemá napájení pro externí zařízení, pokud vůbec FireWire mají. Všechny notebooky Apple mají plnohodnotný FireWire konektor včetně napájení periferií. Audio interface zapojené přes FireWire vyrábí MOTU (828, 896, Traveler), M-Audio (410, 1814), ESI, Alesis, PreSonus, také DIGI 002 a DIGI 002rack jsou zapojené přes FireWire.

Poslední otázka, jestli chceme nebo nechceme MIDI, není při výběru zvukovky důležitá. Pokud má zvukovka MIDI vestavěné, můžeme si od ceny odečíst průměrně něco přes tisíc korun, které bychom dali za USB/MIDI interface. To se dá kdykoliv nezávisle dokoupit.

Prošli jsme tedy všechny kategorie podle způsobu využití a typu připojení. Nerad bych ale doporučoval nebo zatracoval jednotlivé značky, protože nikdo nemůže mít zkušenost s úplně všemi modely všech výrobců. Snad jen obecné doporučení, které speciálně platí pro uživatele Maců: Americké firmy, i když se výroba realizuje v Asii, se přece jen víc věnují kontrole kvality a vývoji driverů. Viděl jsem na vlastní oči, že M-Audio vozí celou produkci do Kalifornie, tam první série testují kus po kusu, další série pak vždycky jeden třeba ze sta. Testují tak, že sedí u osciloskopů a dalších přístrojů a důkladně proměřují různé parametry.

Pokud se vám zdá, že přes všechnu snahu být neutrální se právě M-Audiu věnuji více, než ostatním firmám, vysvětlím to: Jsme přece na MůjMacu a neměli bychom zapomenout, že M-Audio bylo první z firem, které začaly s podporou Mac OS X. Firma vynaložila velké úsilí, aby v době, kdy OS X byl v plenkách, vyvinula pro desítku drivery a aplikace, mimochodem, je to jedna z firem, které snad nikdy neměly nic jen pro PC a to ve všech cenových kategoriích, vždycky plná podpora Maců. A tento tah nebyl jen obchodní, zakladatel a prezident M-Audia má prostě Apple rád a váží si toho, co firma do světa IT a přinesla, to mi řekl. Kromě této srdeční záležitosti, M-Audio momentálně nabízí nejlepší poměr cena / výkon.

Nakonec je tady otázka, jestli se dá poskládat víc nezávislých zvukovek tak, aby se zvýšil počet nahrávaných nebo výstupních kanálů. Tady je odpověď jednoduchá: Mac OS X (Tiger) to umí, Windows to neumějí. O této geniální schopnosti Maca si povíme příště včetně toho, jak to v systému nastavit. Když se vrátíme na začátek článku, tedy úvaze, jestli je pro audio lepší Mac nebo PC, je to takto: Zatímco digitální proud jedniček a nul je z jakéhokoliv rozhraní je stejný, ať připojíme Maca nebo PC, možnosti Applovského Core Audia a na něm založených driverů jsou větší. Pro všechny popisované typy a značky rozhraní jsou k dispozici Core Audio drivery, zatímco u Windows je nutná ne-Microsoftí technologie, to je ASIO, přesvědčivým důkazem je podpora Sonic Foundry/SONY, pod tlakem uživatelů přidali ASIO kompatibilitu, protože audio technologie Microsoftu na profesionální úrovni prostě nefunguje spolehlivě. Macovské Core Audio spojuje vynikající výkon a nízkou latenci ASIO a flexibilitu a výbavu WDM. Výstup z iTunes jede přes stejný driver, jako z Nuenda. Nedostatkem Core Audia nebo možná celého vývoje Mac OS X je naopak to, že se příliš často mění, proto se s každou novou verzí Mac OS musí shánět nové drivery. Dejte si na to při update systému pozor.

Tak si něco do příště pořiďte, ať se můžeme pustit do nastavování.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Built-in audio

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 13.02.2006, 00:17
Odpovědí: 0

Jen bych doplnil, že poslední verze PowerBooků mají též S/PDIF na optice, IN i OUT, takže pro ně platí totéž, co pro iMacy a PowerMacy.

Odpovědět na příspěvek

Z radka si nic nedelejte

Autor: Ondra Soukup Muž

Založeno: 13.02.2006, 00:29
Odpovědí: 0

I jako applista si jeho clanky rad prectu :)))))
Asi jsem za magora ale me to bavi koukat se jaky duvody hleda aby spravne hulanovsky nenavidel Apple.

Odpovědět na příspěvek

RE: Z radka si nic nedelejte

Autor: redbull Muž

Založeno: 13.02.2006, 08:38

On je uz ani nehleda, v poslednim antiapple clanku porovnava cenu MacBook Pro s DPH proti Asusu bez DPH a pak halekuje, pan vyHul, jak je Apple spatny a jeste k tomu dvakrat drazsi... Pritom, kdyz se podivame na konfigurace, Asus ma sice lepsi CPU hned od zacatku, ale vse ostatni mizerie (rozliseni displeje, velikost, atp...) A co se tyce cen, base model MBP stoji jen o cca 10tis. vice (bez DPH), nez ten asus, ale to stejne nejde porovnavat, pac srovnavame jabka (doslova ;) ) s hruskama (High class s midlle class).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Z radka si nic nedelejte

Autor: rADo Muž

Založeno: 13.02.2006, 12:38

Pleteš se, počítal jsi cenu PowerMacu se slabším procesorem a 512MB DDR2 RAM, nikoliv ekvivalent toho Asusu. Tvůj komentář jsem tedy nezveřejnil, protože nemám čas dementovat lži každého idiota.. Omluvu ani uznání tvého omylu nečekám... :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Z radka si nic nedelejte

Autor: redbull Muž

Založeno: 13.02.2006, 14:07

Nejedna se o PowerMac, ani o PowerBook (kdyz tak), ale o MacBook Pro!
Dale: Ja se nepru, ze muze byt ASUS levnejsi, preci jen je to middle class, ale narozdil od Applu MBP nema asus displej s rozlisenim 1440 x 900, mensi rozmery, pevnejsi konstrukci, dalkove ovladani, vylepseny konektor napajeni MagSafe, atd, atd. Tedy nikoliv (citace)"absolutně identické zboží za téměř 2x vyšší cenu". A muzeme pokracovat, nevim jak vy, ale MS WinXP HOME nepovazuji za top OS. Proste ASUS bude vzdy o tridu niz, nez Apple. Porovnavejme porovnatelne, podivejte se na laptopy DELL a ukazte mi model s Core Duo, a pokud nenajdete, podivejte se, kolik stoji laptop s P-M!

Nevidim duvod se neomluvit, kdyz jsem omylem argumentoval MBP s nizsim vybavenim. Ja se za sve omyly umim omluvit. Naopak u vas toto postradam ja. Mimoto, toho idiota si vyprosuji, schvalne, jak se zachovate Vy!

Tomas Krejci

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Z radka si nic nedelejte

Autor: redbull Muž

Založeno: 13.02.2006, 14:35

Jeste k te cene, nevim, jak moc dobre jste na tom s matematikou, pane Hulane, ale usuzuji, ze mate rezervy:

ASUS ~ 42tis., APPLE ~ 73tis (bez DPH).

42x2=84!
rozdil mezi Asusem a Applem je cca 57,5%, ehm...!!!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Z radka si nic nedelejte

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 13.02.2006, 15:26

Chci na Apple Party vyrobit trička s potiskem, ve kterém mimo jiné bude "Microsoft FREE". Asi to změním na "Microsoft & Hulan FREE".

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Z radka si nic nedelejte

Autor: redbull Muž

Založeno: 13.02.2006, 15:33

objednavam tri kusy ;), ne ctyri!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Z radka si nic nedelejte

Autor: autor - LP Muž

Založeno: 13.02.2006, 17:29

A proč? Proč chceš nosit na tričku slovo Microsoft, mimochodem naprosto legrační jméno firmy. Věnujme se tomu, co máme rádi, co nám dělá radost, co je přínosem, je to lepší než se sžírat nenávistí k Apple, AMD a Firefoxu, jako ten pan Hulán.

LP

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Z radka si nic nedelejte

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 13.02.2006, 19:40

To byla zatím nadsázka, sám ještě nevím, co na ta trička natisknu. Zatím je čas. Každopádně tam bude datum a místo setkání, ale jak to budu celé stylizovat, ještě nevím. Jinak s tím MS: To "Microsoft FREE", tím bych tak nějak vyjádřil ne posměch té firmě, že ji považuji za mizernou, ale to, že v mém počítači nemám žádný kousek softu od této firmy. A tím Hulan FREE zase postoj, že ten člověk je opravdu naprosto volný. Ale nejsem si jist, že to patří na trička, protože toho člověka mezi běžnou populací nikdo nezná, a je tím pádem FREE 99% obyvatel této země, takže takovou samozřejmost nějak deklarovat by vzbuzovalo otázky, kdo že to je, že ho mám na tričku, na což se těžko slušně odpovídá.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Z radka si nic nedelejte

Autor: Špendl Muž

Založeno: 25.02.2006, 13:29

Firmu Microsoft nemám nijak zvlášť v oblibě:-), ale přesto prosím, nedávejte ji dohromady s p. Hulánem. To se dotkne i mnoha příznivců Microsoftu. Alespoň těch co znám.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Z radka si nic nedelejte

Autor: david Muž

Založeno: 16.02.2007, 15:20

třeba mu přijde microsoft stejně vtipné jako český překlad pidiměk

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Z radka si nic nedelejte

Autor: Pavel Kout Muž

Založeno: 13.02.2006, 16:03

Odlišná cena laptopů Asus a Apple překvapí samostatně uvažujícího tvora asi stejně jako skutečnost, že cena Škody Felicie s motorem 1.6 MPI/55 kW od Volkswagenu je zřetelně nižší než cena Volkswagenu s tímtéž motorem...

Zkrátka porovnávání cen Apple s Asus a nikoliv s HP, Dell, IBM apod. (tj. stejnou "váhovou" kategorií) koresponduje s tvými ostatními demagogickými srovnáními. Co mě zaráží - názvy všech (pro tebe) kacířských značek začínají znakem "A" (AMD, Apple, ATi). Jednoho by skoro mohlo napadnout: že by to byl následek nepřiměřené absence ve školní lavici? ;-)

Nicméně - Radku, nedej se znechutit a nepřestávej! Nic mě nepobaví víc, než komentáře tvých věrných oveček, díky kterým se občas téměř válím smíchy pod stolem. Na druhou stranu bych hrozně rád věděl, jestli jim maminky dovolí samostatně přecházet ulici, anebo je musejí vodit za ručičku?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Z radka si nic nedelejte

Autor: rADo Muž

Založeno: 13.02.2006, 18:44

Právě naopak, WELL.DONE čte elita národa.

82% lidí je starší 18 let, 76% lidí má dokončenou alespoň SŠ, 36% dokonce VŠ. Pokud se někomu nelíbí moje závěry o Apple, zjevně nemá na to, aby je pochopil. Argument, že WELL.DONE čtou "náctiletí" opravdu neobstojí, těch je pouze 18% ;-)

viz: http://radekhulan.cz/item
/warezaci-maji-problem

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Z radka si nic nedelejte

Autor: redbull Muž

Založeno: 13.02.2006, 19:31

>>"Pokud se někomu nelíbí moje závěry o Apple, zjevně nemá na to, aby je pochopil."

A vy zjevne nemate na to, abyste reagoval na padne fakta, ktere ty vase demagogicke zavery vyvraceji!

Vy byste asi vazne mel navstivit tu triadvacitku vyse zminovanou...

Stara pravda: "Nejhorsi je srazka s blbcem..." :/

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Z radka si nic nedelejte

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 13.02.2006, 21:04

Blbější argument jsem ještě nečetl. Mužů je 50% populace a přesto ženské časopisy čtou převážně ženy, gayů a lesbiček jsou jen nějaká 4% a přesto stránky s jejich problematikou čtou z 90% převážně oni. Mateřídoušku, ač tomu nebudete asi věřit, čtou převážně prvňáci, ač jich bude tak asi 1% populace.
Zapomněl jste kromě věkového zastoupení a vzdělání udělat i statistiku, jaké věkové skupiny mají k internetu nejblíže a podobně. Ale chápu vás, podobně nesmyslné argumenty jsou pro vás typické.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Z radka si nic nedelejte

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 13.02.2006, 18:29

No hlavne ze sve lzi demetovat nechas... Evidentne se protiargumenty bojis zverejnit

Odpovědět na příspěvek

RE: Z radka si nic nedelejte

Autor: ushneek Muž

Založeno: 13.02.2006, 09:05

Já vám už nevim - nedávno jsem tam mrknul a když jsem viděl článek o tom, že Hulán PC je "dokonalé krásno" a popisek "klikněte pro zvětšení dokonalého krásna," pojal jsem podezření, že je to solidní šprýmař, který si záměrně primitivním dštěním síry na Apple a jiná atraktivní témata zajišťuje reklamu.
Ale asi ne.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Z radka si nic nedelejte

Autor: aleš Muž

Založeno: 13.02.2006, 10:09

No a kliknul ? :-)))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Z radka si nic nedelejte

Autor: Jakub Muž

Založeno: 14.02.2006, 05:54

To zni jako z www.vesmirnilide.cz :)

Odpovědět na příspěvek

Hurá, kytary, Mac a hudba! (díky Lubore)

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 13.02.2006, 01:07
Odpovědí: 0

Že M-audio byly první s drivery pro OS X, to jim nikdy nezapomenu. A že vždy dělali dobré a praktické MIDI převodníky. Doma mi bezproblémově slouží jejich FW 1814.

Ale do studia je to přeci jen "project" třída, tam se teď rozhodujeme mezi Apogee a Metric Halo. Apogee se nyní demonstrativně spojilo s Apple na Ensemble - své odpovědi na Digi 002. A Metric jsou čistí Mackaři s kultovním zvukem a výborně řešeným SW mixem. Osobně plánuji studio zcela bez HW mixu. Jen předzesilovače a převodníky.

Jak jsou drivery důležité jsem se přesvědčil nedávno při testování Logicu. Se systémovým Core Audio 67 stop se 3 efekty při buffer 64. Ale když použiji drivery Digidesignu, tak se nedostanu ani do desetiny výkonu a skončím na bufferu 1024.
A i s Pro Tools to bylo lepší na Digi 001 přes PCI než teď s 002 přes FW. A za to nemůže FW, ale driver. Prostě v tomto směru se Digidesign nepřetrhne, jde mu o to, abychom si koupili HD systém za půl milionu. A já se teď budu snažit zjistit, jestli by se s Logicem a Apogee/Metric nedala za čtvrtinu ceny dělat lepší muzika...

Odpovědět na příspěvek

RE: Hurá, kytary, Mac a hudba! (díky Lubore)

Autor: Tadun Muž

Založeno: 13.02.2006, 04:21

Lepsi hudba s Apogee nevím, ale určitě jí lép uslyšíš :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Hurá, kytary, Mac a hudba! (díky Lubore)

Autor: LP - Autor Muž

Založeno: 13.02.2006, 11:07

Zdar Kakaxo, máš úplnou pravdu. Stačí se podívat, co po sobě zanechá instalace Protoolů v systému, no to je prasárna nejvyššího stupně. A jejich drivery, z těch mě málem kleplo - zatímco všechno na CoreAudiu je multiclient, oni to měli uměle zablokované, takže náš GT Player, který se registruje jako 2 klienti Core audia (aby šlo třeba procesovat na 96k a přitom hrát MP3 na 44k1, systém to převzorkuje a smíchá) s tím nemohl fungovat.
Metric Halo jsou dost dobří, ten co jim to vymýšlí, B.J.Buchalter, je jeden z nejchytřejších lidí co na Macovi v audiu dělají, problém je, že od těch geniálních nápadů do realizace uplyne i několik let...

Rozhodně ta nejvyšší elegance, jakou můžeš mít, je všechno cpát přímo do interface a pak to pomocí automatiky tak smíchat, že se to dá rovnou dát na CD... Jinými slovy, není nad to mít u každé šavle UNDO, což HW mixy jaxi neposkytují :-)

LP

Odpovědět na příspěvek

RE: Hurá, kytary, Mac a hudba! (díky Lubore)

Autor: Tadun Muž

Založeno: 13.02.2006, 15:06

Hele Kakaxo, abych si tak trochu rejpnul :-) a studio s Behringerem mixem, teda oznacujes jako studio s mixem, jo ???? :-))))))))))))))))))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Hurá, kytary, Mac a hudba! (díky Lubore)

Autor: zelenycaj Muž

Založeno: 13.02.2006, 15:50

Ja sem byl teda v 3bees jenom jednou na navsteve, ale z pohledu bezneho navstevnika musim rict ze bych se taky citil mnohem klidnejsi kdyby tam ten mix nebyl videt:) A to ze znacky Behringer nemam pupinky uz jen kvuli jeji existenci, jako vetsina lidi...

Odpovědět na příspěvek

Behringer

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 13.02.2006, 17:29

Takže si rozumíme.
Na druhou stranu trochu přeháníte, jak čajíček, tak tatíček.
Behringer není zase *tak* špatnej - a mikrofony a uši zvukaře
jsou stále mnohem důležitější.
Je o mě známo, že nesnáším audiofilské pozérství a fachidioty.
Stojíme ani ne polovic ceny Sona a podobných. Tak se podle toho musíme chovat. Užijte si výlučnosti, já dělám pro kapely, kterým se musím přizpůsobit.

Odpovědět na příspěvek

RE: Behringer

Autor: zelenycaj Muž

Založeno: 13.02.2006, 19:20

kakaxa: z moji strany to rozhodne nebyl posmech nebo dokonce utok, jen poznatek prochazejiciho, tak neutoc zpatky:) Kdybych se stejnym pohledem prochazel svym vlastnim salonem, tak bych byl jeste nervoznejsi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Behringer

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 13.02.2006, 23:08

No jo, za svý studio se třeba poperu...
:-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Behringer

Autor: zelenycaj Muž

Založeno: 13.02.2006, 23:57

Ja taky, ja v nem totiz spim.

Odpovědět na příspěvek

RE: Behringer

Autor: Tadun Muž

Založeno: 14.02.2006, 01:28

To byla legrace Kakaxo :-) neber to zas tak vazne! :-)
Cenove nejsi na polovic Sona, to jsi tak na 65%, ale o to nejde.
Hlavně aby měli uši zvukaře odstup od šumu alespoň těch 110dB - měřeno tou šuplerou :-))) A až se dostane schema Behringera k Rupertovi Nevovi to teprve bude revoluce :-)))) hned pak nastoupi Creative a rozkoš :-))))))))) Ale mam tě rád!!! Konečně, kdybych neměl, netočím u tebe bubny na desku Báry Basikový a Precedens :-))) a nevadí mi, že nemáš PC a nějakou pořádnou zvukovku :-))) Ale větu "Behringer není zase *tak* špatnej" bych ještě drobně zvážil :-) Všiml jsi si dobře naplánované skryté reklamy ???

Odpovědět na příspěvek

RE: Behringer

Autor: Tadun Muž

Založeno: 14.02.2006, 01:28

To byla legrace Kakaxo :-) neber to zas tak vazne! :-)
Cenove nejsi na polovic Sona, to jsi tak na 65%, ale o to nejde.
Hlavně aby měli uši zvukaře odstup od šumu alespoň těch 110dB - měřeno tou šuplerou :-))) A až se dostane schema Behringera k Rupertovi Nevovi to teprve bude revoluce :-)))) hned pak nastoupi Creative a rozkoš :-))))))))) Ale mam tě rád!!! Konečně, kdybych neměl, netočím u tebe bubny na desku Báry Basikový a Precedens :-))) a nevadí mi, že nemáš PC a nějakou pořádnou zvukovku :-))) Ale větu "Behringer není zase *tak* špatnej" bych ještě drobně zvážil :-) Všiml jsi si dobře naplánované skryté reklamy ???

Odpovědět na příspěvek

Sound HW pro PM G4/450

Autor: Ales Zitka Muž

Založeno: 13.02.2006, 12:24
Odpovědí: 0

Prosim poradite? Rad bych ziskat tip na cenove dostupny HW pro tyto tri ucely:

1] Kvalitni stereo zvukova karta pro meho Macka, pouze vystup pro pripojeni do domaciho zvukoveho systemu

2] To same rozsirene o moznost kvalitniho line vstupu [nahravani od FM radia po SACD]

3] To same jako v bode 2 + vstup pro stredne kvalitni dynamicky mikrofon

4] To same jako v bode 3 + MIDI in [pripadne i out] pro pripojeni MIDI keyb [nebo si mam pro GB koupit USB keyb?

Moc a moc dekuju za rady

Ales

Odpovědět na příspěvek

RE: Sound HW pro PM G4/450

Autor: Tadun Muž

Založeno: 13.02.2006, 13:36

No ten SoundBlaster by byl byl samozřejmě ideální :-)))))
Kouknul bych na M-Audio na zvukové karty s midiklavesnicí. Ozone či Ozonic. Je to vše v jednom.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Sound HW pro PM G4/450

Autor: Ales Zitka Muž

Založeno: 13.02.2006, 14:19

Dik za tip! Ozone - USB Audio I by mohlo byt to prave...

Ales

Odpovědět na příspěvek

RE: Sound HW pro PM G4/450

Autor: autor - LP Muž

Založeno: 13.02.2006, 14:31

Já bych vám Ozone moc nedoporučoval, pokud nejste jednoruký MIDI skladatel na cestách. I ten Ozonic je o několik tříd lepší.
Klávesy si kupte od M-Audia libovolné, nezávislé s USB, podle toho, kolik chcete oktáv a kontrolérů. K tomu zvukovku zvlášť, podle ceny volte z JamLab-JamLabPro-(Solo)-F
W410. Všechny mají mikrofonní vstup. Na jejich ostatní vstupy a výstupy se podívejte na www.m-audio.com
Pokud už MIDI klávesy máte (bez USB), tak je asi nejlepší FastTrack Pro, ten má MIDI.

LP

Odpovědět na příspěvek

Creative X-Fi

Autor: rADo Muž

Založeno: 13.02.2006, 12:36
Odpovědí: 0

Je moc hezké, že moje pravdivé články o Apple jsou tak dokonale populární, že jsou citovány i na tomto plátku, ale.. než psát samé bláboly, doporučuji nejdříve o Creative X-Fi něco přečíst. Stejně tak než psát bláboly o procesorech, bylo by dobré tomu rozumět. Miniaturní houf Apple fanatiků to sice schroupe i s těmi demagogiemi a vyložeými nepravdami, a já se aspoň zasměju, ale stejně, působí to trapně..

Třeba zde:
http://www.digit-li
fe.com/articles2/multimed
ia/creative-x-fi.html


Schopnost zpracovat 192 kHz signál (24b) bez resamplingu, 110db SNR, to se u karty za 3.000 Kč jen tak nevidí.

Ale je fajn, že "komunistický" Apple má jedinou volbu - MAUDIO, jenže na PC je těch voleb mnohem více. PC = svoboda, Apple = komunismus (-- můžeš dělat jen málo věcí, a pouze cestoum, kterou ti vytyčíme).

Pravda o Apple:
http://radekhulan
.cz/item/ja-mam-apple-kdo
-je-vic/category/i-hate-a
pple

Odpovědět na příspěvek

RE: Creative X-Fi

Autor: ushneek Muž

Založeno: 13.02.2006, 12:49

aHOj!

Tak jste nezklamal...

Odpovědět na příspěvek

RE: Creative X-Fi

Autor: Tadun Muž

Založeno: 13.02.2006, 13:30

"Hulán PC je podstatně hezčí, lépe chlazeno, stabilnější a dlouhodobě trvanlivější." - to je nejlepší věta, jakou jsem za poslední roky četl !!! Obzvláště "dlouhodobě trvanlivější" je klenot! Díky!!! Creative SoundBlaster X-Fi je samozřejmě super, o tom žádná!!! :-) Obzvláště se mi líbí, že je kompatibilní, to je u PC velmi důležitá vlastnost. Konečně sám název vypovídá co reprodukuje ... :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Creative X-Fi

Autor: Tadun Muž

Založeno: 13.02.2006, 13:32

"Hulán PC je podstatně hezčí, lépe chlazeno, stabilnější a dlouhodobě trvanlivější." - to je nejlepší věta, jakou jsem za poslední roky četl !!! Obzvláště "dlouhodobě trvanlivější" je klenot! Díky!!! Creative SoundBlaster X-Fi je samozřejmě super, o tom žádná!!! :-) Obzvláště se mi líbí, že je kompatibilní, to je u PC velmi důležitá vlastnost. Konečně sám název vypovídá co reprodukuje ... :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Creative X-Fi

Autor: zelenycaj Muž

Založeno: 13.02.2006, 15:05

Je to zajimava vec, jak se u spousty odborniku prenasi ten dojem vlastni zpusobilosti i do vsech jinych oblasti, o kterych vlastne nic moc nevi.

Vzpomenu si vzdycky na vyrok pana profesora Pavka o etice potratu: "Samozrejme ze je to v poradku, protoze to delame a jinak bysme museli priznat ze je to nespravne." Verim, ze pan profesor je spickovy chirurg, ale prinejmensim logicky argumentovat zrejme neumi, nehlede na nejake eticke zduvodneni jeho postoje.

Vyskytuje se to nejen u IT odborniku, i u odborniku ve vsech oblastech. Je to zvlastni jak si pomerne chytri lide nedokazi uvedomit, ze proste nevi vsechno a ze se zesmesnuji. Zrejme se tomu rika moudrost: byt odbornikem neznamena byt moudry.

Odpovědět na příspěvek

RE: Creative X-Fi

Autor: Keira Knightley Muž

Založeno: 13.02.2006, 13:57

Klasika. Je az z podivem, kolik casu a energie je nekdo schopen vynalozit na takovy picoviny, co jsou na tech strankach. Nechce se mi ani uverit, ze to dela z vlastniho presvedceni a nejvetsi zahada je, ze kdyz je to takova okrajova a smeckova zalezitost jak pise, proc se o to vlastne zajima? Nezmam moc lidi, kteri se s takovym fanatismem zajimaji o neco, co je vlastne vubec nenaplnuje.

Odpovědět na příspěvek

RE: Creative X-Fi

Autor: redbull Muž

Založeno: 13.02.2006, 14:11

>>"já se aspoň zasměju"

Toz to my se take smejeme na tvem webu, az se za bricho popadame... :D

Takove prijemne pobaveni po ranu. Uz se tesim na reakci na tento clanek, navrhuji titulek "Apple komunistický fanatik nenávidí úspěchy úža SoundBlasterů v oblasti profi hudby"

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Creative X-Fi

Autor: redbull Muž

Založeno: 13.02.2006, 20:09

ano, ano, reakce dorazila.

maji
telé těchto horších (=méně kvalitních) webů to samozřejmě vědí, že tu jde o kvalitu, a někteří z nich, zejména ti s nižším sebevědomím, se cítí „poníženi a utlačováni“ (tak už to u sociálních případů bývá), a to je vede k různým nenávistným reakcím na WELL.DONE (ale to je již zcela jiná kapitola, pro změnu z psychologie [...])


Jak ja se citim utlacovan a ponizovan, bez spetky sebevedomi, jeste ze mame takovy WELL platek :D.

Ano, ano, toto je jiz jina kapitola, nejsem sice Freud, ale jako utlacovany mi pripadate spise vy, snazici se aspon pomoci internetu prosadit a ukazat se, jak i maly clovicek dokaze poradne zakricet... Nevim proc, ale zacinam vas litovat, to musi byt tezke reagovat na tolik nepravd, co ve svete je...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Creative X-Fi

Autor: redbull Muž

Založeno: 13.02.2006, 20:13

Jo a o stavech meho socialniho konta, prip. uctu kolegu diskuteru nema cenu se vyjadrovat, ten kdo se prace neboji a ma vsech PET pohromade, nouzi netrpi...

Ukrivdili jsme vam, tak jste se aspon vyplakal svetu, jaci jsou ti ostatni zli, nechapavy, opozdeni... :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Creative X-Fi

Autor: autor - LP Muž

Založeno: 13.02.2006, 14:20

Trochu jsem váhal, jestli Vás mám v článku citovat, ale teď vidím, že jsem udělal jedině dobře. Takovou srandu jsem už dlouho nezažil. Pošlete mi prosím soupis použité technologie, kterou byl naměřený odstup na analogových vstupech / výstupech 110dB. Dále bych ocenil alespoň jeden název komerčního CD, které přes tuto kartu bylo nahráno.

Nevím, co jste zač, dnes může na internetu publikovat kdokoliv, takže necítím potřebu vám něco vyvracet. Kdybyste třeba napsal, jakou hudbu jste na Macovi míchal, nahrával, co vám konkrétně nefungovalo, mohl bych to považovat za přínosné. To, jak se projevujete, je spíš materiál pro psychologa než pro čtenáře se zájmem o audio a počítače.

LP

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Creative X-Fi

Autor: rADo Muž

Založeno: 13.02.2006, 14:24

http://www.digit-life.com
/articles2/multimedia/cre
ative-x-fi.html

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Creative X-Fi

Autor: Cyril Hoschl Muž

Založeno: 13.02.2006, 14:35

Presne tak, nejsem sice psycholog, ale tokovato pripady bereme u nas v Bohnicich rovnou na triadvacitku...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Creative X-Fi

Autor: Tadun Muž

Založeno: 13.02.2006, 14:51

Použitá technologie? To bude asi šuplera, ne???

A tuhle kartu myslim používaj Pink Floyd nebo David Bowie nebo Michal David ... ted to nevim jiste, ale nekdo z tehlech tri to bude. :-) Urcite to půjde poznat už pouhým poslechem :-)))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Creative X-Fi

Autor: kgb Muž

Založeno: 13.02.2006, 21:54

Použitá technologie. Mozek? ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Creative X-Fi

Autor: gluon Muž

Založeno: 13.02.2006, 14:50

ja-mam-apple-kdo-je-vic?no ja, ja mam apply 3 :))))))

Odpovědět na příspěvek

RE: Creative X-Fi

Autor: Petr Mára Muž

Založeno: 13.02.2006, 15:50

pane Huláne, nemáte i živá vystoupení? Vždy, když se potřebuji pobavit, zamířím na váš blog a hned je mi lépe.. mít možnost vidět vás se svými názory naživo by mohl být nezapomenutelný zážitek...

Přeji hezký den
Petr Mára

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Creative X-Fi

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 13.02.2006, 17:16

Na živé vystoupení bych šel, teda za předpokladu, že by bylo bezplatné. Na stránky mu nelezu, přece mu nebudu zvyšovat traffic, aby se pak mohl chlubit, co ho navštěvuje lidí.

Odpovědět na příspěvek

RE: Creative X-Fi

Autor: ED Muž

Založeno: 13.02.2006, 16:43

Podaril se nekomu najit servis Creative? Me ne. Respektive nikdo neumi opravit jejich uzasne Inspire 6700. Vydava to cas od casu rany jak z pusky. (zejmena po nejake dobe po zapnuti) ...

Odpovědět na příspěvek

RE: Creative X-Fi

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 13.02.2006, 22:39

Takovou demagogii jsem uz dlouho neslysel :-) PC je pry o svobode :-D To teda sedi, kdyz jsou tam omezovana prava druhych a dokonce vudci spolecnost se aktivne podili na omezovani lidskych prav a prave s komunismem uzce spolupracuje. Je mi lito, ze to tak musim rici, ale jste vazne cvok a nevidite si ani na spicku nosu. A to nemluvim o technicke strance veci, kdy se prave oni snazi co nejvice omezit sireni informaci.

Odpovědět na příspěvek

WOW - no to sem musel :-)))))))))))

Autor: Tadun Muž

Založeno: 13.02.2006, 13:41
Odpovědí: 0

Já ho neznal, ale je to skutečněj génius!!!!!!!!! SAKRIŠ TO JE DOBRÝ !!!!

"Když Apple vydal Mac OS X 10.0, byl to tak špatný systém, že na něm odmítali pracovat i zaměstnanci Apple, a tajně si do práce nosili PC notebooky s mimořádně stabilními Windows 2000."

Kurnik!!! Já se skoro počůral :-))) dneska už si beru volno! :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: WOW - no to sem musel :-)))))))))))

Autor: Tadun Muž

Založeno: 13.02.2006, 13:47

Fakt už naposled :-)))))))

"Na Mac OS X existuje zhruba 1 špičkový software na video, nula na vypalování a maximálně 10 her.
Uživatelům Apple to nevadí, oni nechtějí pracovat ..."

Joooooooooooo! :-)))))))))))))))))))))))
)))))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: WOW - no to sem musel :-)))))))))))

Autor: Juraj O. Muž

Založeno: 13.02.2006, 15:12

Co vam macy udelali? Aj keby som windowsy neviem ako nenavidel (a taka doba bola) nikdy by som nic take ako vy o nich nepovedal. Takze dost uz toho flamu. Nieco sa dobre robi na macovi nieco na windowsoch, kazdy rozumny si vyberie.

Odpovědět na příspěvek

RE: WOW - no to sem musel :-)))))))))))

Autor: Tadun Muž

Založeno: 13.02.2006, 13:57

Fakt už naposled :-)))))))

"Na Mac OS X existuje zhruba 1 špičkový software na video, nula na vypalování a maximálně 10 her.
Uživatelům Apple to nevadí, oni nechtějí pracovat ..."

Joooooooooooo! :-)))))))))))))))))))))))
)))))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: WOW - no to sem musel :-)))))))))))

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 13.02.2006, 18:25

Nejak nechapu, tady asi nekomu preskocilo. Je to uplne mimo tema a navic to neni pravda, tak proc???

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: WOW - no to sem musel :-)))))))))))

Autor: Ondra Muž

Založeno: 13.02.2006, 22:44

Nu což, je urvanej z Hulána, tak se potřeboval svěřit teď a tady.

Odpovědět na příspěvek

par poznamek

Autor: one Muž

Založeno: 13.02.2006, 14:20
Odpovědí: 0

prvni se tyka brumu a a dalsich neprijemnosti, ktere se objevuji v audio vystupu - mam motu 828 mkII a na G5 se tento problem vyskytuje taky - reseni to ovsem ma (v sw rovine) - doinstalovanim Chud Tools a deaktivaci funkce Allow NAP (coz je udajne nejaka "ochrana" zivotnosti CPU - jak jsem se doslechl) - a druha poznamka se tyka napajeni karet z FW sbernice - bohuzel treba u zminene motu 828 mkII toto nejde praktikovat (ani z powerbooku ani ze stolni g5) - mel jsem nejaky cas i m-audio fw410 a tam to slo.

Odpovědět na příspěvek

RE: par poznamek

Autor: LP - Autor Muž

Založeno: 13.02.2006, 15:37

Od MOTU to umí jenom Traveler
Od M-Audia všechny FW

LP

Odpovědět na příspěvek

Super clanok:-) + jeden tip

Autor: Chris Muž

Založeno: 13.02.2006, 14:57
Odpovědí: 0

Naozaj velmi dobry material, napisany na spickovej urovni Sound On Sound (tym, ktori tomu rozumeju, netreba vysvetlovat, pre ostatnych je to britsky casopis for recording musicians).

Moja zostava je G5 dual 2.0GHz, 2.5 GB RAM, 160 + 200 GB HDD, M-Audio 410, 2 x Behringer V-Amp Pro (guitar and bass), Behringer ULTRAGAIN PRO MIC2200, maly mix Phonic, Behringer B2 Pro a Behringer TRUTH B2031A. OSX Tiger, LogicExpress 7.1 a DrumCore.

Pre tych, co hladaju dobre ceny na nahravaciu techniku, odporucam nemecky obchod Thomann, maju velmi dobre ceny a posielaju aj do CR a SR.
http://www.thomann.d
e/thoiw2_index.html

Odpovědět na příspěvek

Super clanok:-) + jeden tip

Autor: Chris Muž

Založeno: 13.02.2006, 15:31
Odpovědí: 0

Naozaj velmi dobry material, napisany na spickovej urovni Sound On Sound (tym, ktori tomu rozumeju, netreba vysvetlovat, pre ostatnych je to britsky casopis for recording musicians).

Moja zostava je G5 dual 2.0GHz, 2.5 GB RAM, 160 + 200 GB HDD, M-Audio 410, 2 x Behringer V-Amp Pro (guitar and bass), Behringer ULTRAGAIN PRO MIC2200, maly mix Phonic, Behringer B2 Pro a Behringer TRUTH B2031A. OSX Tiger, LogicExpress 7.1 a DrumCore.

Pre tych, co hladaju dobre ceny na nahravaciu techniku, odporucam nemecky obchod Thomann, maju velmi dobre ceny a posielaju aj do CR a SR.
http://www.thomann.d
e/thoiw2_index.html

Odpovědět na příspěvek

RE: Super clanok:-) + jeden tip

Autor: autor - LP Muž

Založeno: 13.02.2006, 15:40

To je dost špatný tip. Na dražší HW by měl být support a taky zaručené opravy, záruční i pozáruční. Když si to budou všichni vozit ot Thomanna, to je takový hudební Lidl nebo Plus, tak jak to asi dopadne?

LP

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Super clanok:-) + jeden tip

Autor: Chris Muž

Založeno: 13.02.2006, 16:21

Preco tu musi niekto neustale porovnavat neporovnatelne... Thomann k Lidlovi.
Predava Thomann (alebo Turnkey, GAK, iMuso ci Digital Village) lacne veci? Ano - bez problemov kupite kopiu Gibsona za 100 libier (Harley Benton), ale kupite aj original za 2000. A to sa tyka aj zvukoviek, outboards ci mixov.
Ako zakaznika s malym domacim studiom ma zaujima cena. Ak niekto ponuka kartu XYZ za 300 libier a niekto iny za 250, tak nemam co riesit.
A co sa tyka servisu? Zaruku musi respektovat kazdy predajca. Pozarucny servis sa vacsinou neoplati - ak vam autorizovany servis oznami cenu opravy 600 libier a adekvatny novy produkt stoji 800, tak akakolvek oprava straca zmysel.

A ako to dopadne, ked si budu vsetci vozit z lacnejsieho zdroja? Tak, ze nikto nebude predavat Trebars M-audio 410 za 350 libier (co je vyrobcom odporucana cena pre koncoveho zakaznika, ale za 250).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Super clanok:-) + jeden tip

Autor: ED Muž

Založeno: 13.02.2006, 16:33

Dopadne to jako ten Lidl a spol. Sice levne prodaji ale hlavne hodne levne nekoupi. Takze vyroba bude jen China a podpora nakonec veskera zadna. Zustanou jen ty uplne megadrahe veci a lacine sunty s papirovymi parametry tech superdrahych. (Pravda bude jina). A kupovat neco s tim ze to za 2 roky zahodim protoze se to rozsype.... je drahe. Ale to je uz o necem jinem nez o nahravani....
A clanky budem (pokud budou) cist jen v anglictine a cesky bude psat jen Hulan ....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Super clanok:-) + jeden tip

Autor: Libor Muž

Založeno: 13.02.2006, 17:42

Vitejte v kapitalismu :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Super clanok:-) + jeden tip

Autor: Chris Muž

Založeno: 13.02.2006, 18:22

Presne tak :-)))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Super clanok:-) + jeden tip

Autor: ED Muž

Založeno: 13.02.2006, 20:58

No podoktnul bych ze v cine vladnou komunisti....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Super clanok:-) + jeden tip

Autor: Chris Muž

Založeno: 14.02.2006, 11:13

Ale no tak. Zda sa, ze to vadi akurat vam. Dali by ste prednost vyrobku Made in USA? Germany? Taiwan? Czech Republic?
Ak vam vadia cinski komunisti, bojkotujte vsetko, co je Made in China. Ale v tom pripade uz nebudete moct prispievat na MujMac. Nebudete mat pocitac. Co mozno nebude na skodu...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Super clanok:-) + jeden tip

Autor: ED Muž

Založeno: 14.02.2006, 17:06

Tohle uz vazne smrdi necim osklivym. Jenze jak to vysvetlit nekomu, jako vy nevim. Nevadi mi mit pocitac ( cokoliv) odkudkoliv. Ale nelibi se mi ta kratkozrakost. Je to na dlouhy rozbor a neni to o hudbe na Macintoshich.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Super clanok:-) + jeden tip

Autor: Chris Muž

Založeno: 14.02.2006, 17:41

Cim "osklivym"? Aka kratkozrakost?

Vam vadilo, ze v Cine vladnu komunisti, vam vadilo, ze vsetko bude Made in China, vy sa bojite, ze sa vsade budu predavat lacne veci.

Vzapati ale tvrdite, ze vam nevadi mat pocitac "cokoliv odkudkoliv".

Ja vam neupieram pravo na nazor, ale nemiesajte do diskusie o DAW a pocitacoch cinskych komunistov.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Super clanok:-) + jeden tip

Autor: ED Muž

Založeno: 14.02.2006, 21:05

Ano to je problem Vasi kratkozrakosti. Vidite je to co chcete. Ja vidim souvislosti. Mozna spatne, ale vidim je. Pokud se peclive podivate na cele vlakno pochopite, ze vsechny me prizpevky maji logiku a patri sem. Respektive do tohoto vlakna diskuze. Bohuzel se Vam nelibi to co rikam, tak byste byl rad aby takovi jako ja, byli nejlepe vylouceni a pokud mozno by jim byl i zabaven pocitac. A byl by klid. Rychla reseni. Tech uz bylo. Toho se obavam. A zacina to nenapadne. Treba presunem vyroby vyspelych technologii do nedemokratickych zemi.... Mozna ze pak budeme mit spoustu levnych zvukovek. Ale uz ne tu svobodu nahravat si diky nim, co nas napadne...

Odpovědět na příspěvek

Digidesign hardware

Autor: bs Muž

Založeno: 13.02.2006, 19:16
Odpovědí: 0

Jen poznámka k ceně Digidesign hardware. Není to tak strašné, pokud nechcete koupit Pro Tools HD (začínají na cca 300 000). Např. M-BOX2 stojí cca 15 500,- Kč, v ceně je ale i ProTools LE software + balík plug-inů. Pokud kupujete M-Audio hardware, musíte si koupit ještě ProToola M-Powered za cca 12 000.

Odpovědět na příspěvek

RE: Digidesign hardware

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 13.02.2006, 23:05

Souhlasím, M-box2 doporučuji, ten jediný od Digidesignu totiž může používat systémový driver. Kdo chce PT, tak je to finančně výhodnější, než obdoba od M-audia. A předzesilovače Focusrite.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Digidesign hardware

Autor: Petr Slezák Muž

Založeno: 13.02.2006, 23:32

Malá drobnost,ani jeden HW Digideign pro PT-LE nelze synchronizovat s SMPTE (není WClock in)což např. M-Audio 1814 má a tím pádem je řešení PT M-Powered mnohem levnější než s Digi002FW a funkční.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Digidesign hardware

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 14.02.2006, 10:41

To je pravda.
Na druhou stranu, alespoň podle našeho technika, je Digidesign HW osazen kvalitnější elektronikou.
M- audio je podle něj xxx.
(Ale jak říkám, sám mám M-audio doma...)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Digidesign hardware

Autor: Petr Slezák Muž

Založeno: 13.02.2006, 23:41

Malá drobnost,ani jeden HW Digideign pro PT-LE nelze synchronizovat s SMPTE (není WClock in)což např. M-Audio 1814 má a tím pádem je řešení PT M-Powered mnohem levnější než s Digi002FW a funkční.

Odpovědět na příspěvek

Mac a hudba ?

Autor: Petr Slezák Muž

Založeno: 13.02.2006, 21:19
Odpovědí: 0

No vidím že to vlastně až tak nikoho moc nezajímá,spíš Vaše ega...
Lubore, super a díky.Vypadá to že předávat fundované informace je v zemi plné ODBORNÍKŮ marná a nevděčná práce, ale bez toho to nepude.A vysvětlovat někomu kdo nechce vědet že naměřit se dá kde co,ale praxe je docela jinde, protože i když např. převodník má xxx dB udávaný dynamický rozsah ještě neznamená že se opravdu dynamicky chová a je kvalitní atd.,je pro mnoho demagogů opravdu házením hrachu na zed'.Připomínám že "opakování stále stejných hloupostí a očekávání že to jednou přinese výsledek vede k ŠÍLENSTVÍ".
Hudbě a zdravému rozumu zdar!
Petr Slezák studio CITRON

Odpovědět na příspěvek

O kritice

Autor: autor - LP Muž

Založeno: 13.02.2006, 21:44
Odpovědí: 0

Víte, četl jsem hodně knížek od Feynmana, Einsteina, Sommerfelda, Wheelera, prostě lidí, kteří nikomu nemuseli někde na webu psát, jak jsou chytří. A co jsem si odnesl, kromě pár informací o našem světě: Všichni šli po podstatě věci, neměli potřebu nikomu nadávat, něco pomlouvat.

Kromě toho jsem z generace která musela vyslechnout hodně o knihách V.I. Lenina, byly to vesměs výpady proti všem možným lidem a jejich názorům. Taky Hitler, dr. Sládek, KSČM a podobně
byli/jsou mistři v útocích na ostatní.

Každý si svobodně může vybrat, kam se chce zařadit, pan Hulán už si vybral.

Ale nesmíme to zaměňovat s vymezením se vůči většině, kterou uživatelé PC v ČR jsou. Pokud chceme vysvětlit něco z funcí Mac OS, je pro naprostou většinu lidí nejlepší to srovnat s MS Win, která znají. Naopak to ale v žádném případě neplatí, vysvětlovat lidem, kteří nikdy Maca neviděli, jak je špatný, nemá jiný důvod, než příslušnost ke druhé výše zmíněné kategorii.

LP

Odpovědět na příspěvek

RE: O kritice

Autor: redbull Muž

Založeno: 13.02.2006, 22:14

Pod tento prispevek nevaham se podepsat. Pane Prikryle, Vase clanky patri mezi to nejlepsi, co zle na ceskem internetu najit. Patrite mezi opravdu fundovane lidi, kteri se naprosto vyznaji v oboru.

Co se tyce druhe skupiny lidi, byli, jsou a budou. Bohuzel. :(

Tomas Krejci

Odpovědět na příspěvek

Díky

Autor: broe Muž

Založeno: 13.02.2006, 22:04
Odpovědí: 0

Dobrej článek....díky
Rád bych si na zkoušky udělal jednoduchý natavení intel iMaca....tak doufám, že se ještě pár zajímavých věcí dočtu.

Díky

Odpovědět na příspěvek

Inu ale k věci

Autor: Tadun Muž

Založeno: 14.02.2006, 02:11
Odpovědí: 0

Taky díky za článek!!!
Obecně. M-Powered. Zajímalo by mě, jestli někdo už vyzkoušel v praxi M-Powered na Macovi?

Ohledně chyb v driverech od Digidesign tady bylo receno spousta. Predevsím pak co se týče vlivu na CPU, ale na druhou stranu bych rekl, že s Digi 002r na OSX 10.4.4. G5 dual 2GHz, RAM 2GB a Logic 7.1 jsem dělal již zmíněnou desku Báry a Precedens. Buffer 128. Průměrně cca 50 stop 48kHz/24bit. k tomu tak cca v průměru 10 x EXS24, sem tam nějakej ES2 či MX4. EQ skoro na každý stopě a tak 10 x Sound Designer. Ani jednou se nestalo, že by Logic měl problém s CPU. Co potřebuju na smíchání CD víc fakt nevím. Osobně bych toho klidně potřeboval méně.
Teď používám MOTU 828MK II a žádný velký rozdíl ve výkonu nevidím. K tomu používám už drahnou dobu RME HammerFall. A z celkového pohledu ani tady nevidím významný rozdíl v zatížení CPU, latenci atp atd.
RME používám i v PC na kterým mi běží GigaStudio od Tascam. Instalace RME, update flash či driverů je podle mě značnej opruz. Někdy to XP viděj, jindy to neviděj. To se u OSX opravdu nestává. Pan Hulan neví co říká. Je vlastně zbytečné to komentovat. Kdo má vedle sebe ve studiu PC a Mac nepotřebuje komentář...
Podle mě je u výběru karet, kromě podpory, která je na prvním místě - určitou kvalitu předpokládám - docela důležité, zda má monitoring či nikoliv, protože např Digidesign jej nemá a poslouchat bicí při recordingu skrze software, nemusí být vždy dobré a možné rešení. MOTU i RME mají svůj "cuemix". To je dobré rešení pro ty, co nepoužívají mixpult a nahrávají přímo do počítače, či používají outboard zařízení. Myslím, že to stojí za zmínku.
Zeptal bych se ovšem, když mám tu možnost na jinou věc, týkající se napsaného software a ovladačů.
Opravdu bohužel musím kvůli výkonu sampleru používat GigaStudio od Tascam. Pořídil jsem si jej na základě toho co používá Hanz Zimmer, Mike Post, Jeff Rona, Mark Isham a další. Z určitého pohledu se jedná o standard. Ale nikdy jsem nepochopil, proč pro Apple není napsanej stejně výkonej sampler. Především co se týče počtu hlasů. Kontakt sice je schopen použít více než 16 midi kanálů, ale prakticky to nefunguje, protože to ani G5 jednoduše neutáhne. Při symfonický orchestraci mám běžně v GigaStudiu na maximu 350 a víc hlasů, při 40 midi kanálech a cca 50 a víc gb samplů. O tom si v EXS24 či Kontakt můžu nechat jenom zdát. Předpokládám, že to má nějaký důvod? Má? Doufám, že nejsem úplně mimo diskuzi či úplně jinde a mimo :-)

Odpovědět na příspěvek

MOTU 828mkII

Autor: jb Muž

Založeno: 14.02.2006, 19:43

Chtěl jsem se zeptat, jestli jde zformátovat MOTU 828mkII. Mám dual 2,5, Logic 7.1 a furt mi Logic padá. Diky, jb

Odpovědět na příspěvek

FW

Autor: firer Muž

Založeno: 05.07.2008, 16:16
Odpovědí: 0

Můj něktejší PC laptop Umax měl 6pinový konektor FW, tehdy jsem to bral automaticky, proto bylo zklamání, když můj další laptop od HP měl pouze konektor se 4 piny. Pokusil jsem se použít PCMCIA kartu se dvěma 6pinovými konektory FW, ale ukázalo se, že přenos je zpomalován rozhraním v laptopu a navíc nebylo zajištěno napájení napájecích pinů FW konektorů. Takže myslím, že toto FW rozhranní má pouze MAc s konektorem typu A.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Můj něktejší PC laptop Umax měl 6pinový konektor FW, tehdy jsem to bral automaticky, proto bylo zklamání, když můj další laptop od HP měl pouze konektor se 4 piny. Pokusil jsem se použít PCMCIA kartu se dvěma 6pinovými konektory FW, ale ukázalo se, že přenos je zpomalován rozhraním v laptopu a navíc nebylo zajištěno napájení napájecích pinů FW konektorů. Takže myslím, že toto FW rozhranní má pouze MAc s konektorem typu A.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: