Finanční zprávy: panika kolem nízkého počtu aktivací iPhonů a výhodné podmínky pro Apple ve smlouvě s AT&T (25.7.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Finanční zprávy: panika kolem nízkého počtu aktivací iPhonů a výhodné podmínky pro Apple ve smlouvě s AT&T (25.7.07)

25. července 2007, 08.00 | AT&T oznámený počet aktivací iPhonů za první 2 dny prodeje, nižší než se čekalo, vyvolal prudký pokles akcií Applu. Zato smlouva s AT&T o prodeji iPhonu zřejmě Applu přináší ještě větší zisky, než se předpokládalo.

Dnes můžete těžko čekat jiné zprávy než o iPhonu a financích, právě těm se věnuje tento druhý dnešní článek. Apple své výsledky začne oznamovat až ve 23:00 našeho času, takže zde se objeví teprve ve čtvrtek.

Analytici přirozeně přicházejí se svými věštbami a odhady, ty ovšem tady nemá cenu uvádět, když za pár hodin dostaneme skutečná čísla.

Pro situaci na trhu měly klíčový význam dvě události – oznámení AT&T o počtu aktivací iPhonu a nové informace o finančních podmínkách ujednání mezi Apple a AT&T o prodeji iPhonu.

Nízký počet oznámených aktivací vyvolal paniku

AT&T své finanční výsledky za uplynulé čtvrtletí sdělila již včera. Vedlo se jí dobře, tržby, zisky a počty zákazníků vzrostly více, než čekali analytici (přesné údaje najdete v odkazovaném článku).

Pro nás jsou ovšem zajímavé hlavě údaje související s iPhonem, jehož prodej začal dva dny před koncem čtvrtletí, za něž se údaje hlásí. AT&T část nárůstu počtu zákazníků připsala právě na vrub iPhonu a přitom uvedla, že v té době aktivovala přes 146 000 telefonů Applu, přičemž přes 40 procent z nich tvořili noví zákazníci tohoto operátora.

Tento údaj však způsobil na Wall Streetu menší paniku. Finanční analytici odhadovali, že se za tyto úvodní dny prodalo 250 až 500 tisíc kusů telefonů. Proti tomu výše zmíněný údaj AT&T vypadá o hodně menší, na což mnozí investoři reagovali panickým výprodejem akcií Applu, jejichž kurs včera dopoledne spadl až na 138 USD (o 6 USD z předchozích 144); pohled na Google Finance ukazuje, že obchodování končilo pod 135 USD (od té doby však na mimoburzovních trzích kurs opět trochu roste).

Někteří analytici nelenili přispěchat s prohlášeními o slabému prodeji iPhonů a začali hned doporučovat, co by měl Apple dělat.

To ovšem nesvědčí o jejich rozvaze, protože na tato čísla je třeba se podívat blíže. Především, oznámené počty aktivací se skoro určitě nerovnají počtu prodaných kusů, z různých zdrojů vyplývá, že jde o aktivace telefonů za prvních asi 30 hodin od zahájení prodeje, mnozí z kupců tak své přístroje aktivovali později. Navíc řada lidí kupovala rovnou dva telefony, často ten druhý jako dárek, a obdarovaní je dostali se zpožděním, takže se do onoho čísla nedostali. Mnozí kupci měli potíže vůbec přístroj aktivovat, přetížení příslušných serverů způsobilo, že někteří uživatelé museli dost dlouho čekat na vyřízení své žádosti. AT&T samozřejmě tvrdí, že se to týkalo jen malého procenta zákazníků, to se ovšem nedá nijak ověřit. Prostě existuje řada rozumných důvodů, proč by počet uvedených aktivací měl být podstatně nižší než počet skutečně prodaných iPhonů.

Ten by nám měl prozradit Apple právě dnes večer, předpokládá se, že oznámí počet prodaných telefonů za první dva dny prodeje, protože ty spadají do sledovaného čtvrtletí. Teprve tato čísla ukážou, zda mají pravdu pesimisté nebo optimisté, a čekání se nám tak zdramatizovalo.

Jak už to v takových případech bývá, tato událost vyvolala rušné debaty, podle mého názoru ovšem svědčí hlavně o značně iracionálním chování finančních trhů a též mnohých analytiků; asi na těch řečech o infantilizaci naší civilizace skutečně něco bude.

Apple možná dostává od AT&T ještě více peněz

Zcela opačný vliv na kurs akcií by měla mít druhá zpráva týkající se financí kolem iPhonu. Podle pondělního článku finančního zpravodaje The Street dostává Apple za každý prodaný iPhone ještě více peněz, než předpokládali někteří analytici. Ti počítali s tím, že Apple získává několik dolarů měsíčně za každý prodaný přístroj. The Street však tvrdí, že podle lidí obeznámených se situací v obou firmách platí AT&T za každý telefon jednorázovou částku 150 až 200 USD a poté 9 USD měsíčně po dobu platnosti smlouvy zákazníka s operátorem – a ta se uzavírá na 2 roky. Jednorázový poplatek by vlastně byl onou tolik probíranou dotací na pořizovací cenu telefonu. AT&T to nekomentovala a Apple podle očekávání také odpověděl, že to nebude komentovat.

Tato čísla těžko půjde ověřit, ale pokud jsou pravdivá, představuje iPhone pro Apple skutečně tučný zdroj zisků. Finanční experti se shodují, že takto vysoké platby výrobci telefonu jsou neslýchané, zároveň však tvrdí, že to není tak špatné ani pro AT&T.

Lidé z Wall Streetu od počátku tušili, že si Apple vyjednal výhodné podmínky, ovšem takovéto částky opravdu nečekali. A vzhledem k tomu, že smlouva mezi Applem a AT&T byla uzavřena na dobu pěti let, získal Apple další opravdu silnou nohu pro podporu svého podnikání (jak říká Steve Jobs).

A také to objasňuje, proč se někteří evropští mobilní operátoři vyjádřili o Applu, že je „arogantní“, a jeho vyjednávací podmínky označili za neúnosné. Jestliže za nimi přišel s podobnými požadavky, není divu.

Je velice nepravděpodobné, že by Apple dnes večer prozradil podmínky ujednání s AT&T, možná ovšem přece jen něco naznačí ohledně dodatečných příjmů z iPhonu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

A je to tu ....

Autor: igor Muž

Založeno: 25.07.2007, 08:07
Odpovědí: 0

Takže už sa aj niekto iný chová ako Bill Gates, bože to je prekvapenie ...
Steve Jobs by nikdy niečo také neurobil...
Kšeft je kšeft.

Odpovědět na příspěvek

RE: A je to tu ....

Autor: Cob Muž

Založeno: 25.07.2007, 13:44

Musí si snad na výrobu počítačů nějak vydělat, nebo ne? Nebo snad uvítáš, aby apple dělal pouze ipody, iphony itv atd?

Odpovědět na příspěvek

Bez emocí - je tu praktický rozdíl

Autor: Jan Muž

Založeno: 25.07.2007, 08:23
Odpovědí: 0

Když necháme stranou emoce, tak je tu jeden zásadní rozdíl. Bill tlačí svůj produkt co to jde a já bych se mu nebranil, kdyby fungoval. Jenže Windows mají tolik zásadní konstrukčních nedostatků že je až neslušné je prodávat. Oproti tomu OS X tyhle závady prostě nemá. Není dokonalý, ale chyby jsou jiné povahy, hlavně nejde o neodstranitelné zásadní koncepční chyby. Je prostě rozdíl, když mi někdo vnucuje nefunkční nesmyls nebo když kavlitní produkt má agresivní marketing.

Odpovědět na příspěvek

RE: Bez emocí - je tu praktický rozdíl

Autor: Chuan Torena Muž

Založeno: 25.07.2007, 09:28

Ale no jistě, vždyť všichni už dobře víme, že co Apple dělá, dobře dělá. Zatímco Jobs "blafující" o výkonu PowerPC je vlastně jen takový roztomilý Popleta, tak Intel je se svým "megahertz myth" bezskrupulózní lhář a když je Jobs při vyjednávání VELMI tvrdých obchodních podmínek označován jako marketingový Šikula, tak Gates má za totéž nejspíš zhynout v plamenech pekelných. Bože, bože......

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Bez emocí - je tu praktický rozdíl

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 25.07.2007, 10:02

To je pravda jen částečně, Apple narozdíl od MS nabízí alespoň funkční výrobky, to, že reklama lže, to je snad fakt, se kterým se snad počítá. Jinak nepoužívat Windows je nejlevnější antivirový program.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Bez emocí - je tu praktický rozdíl

Autor: Chuan Torena Muž

Založeno: 25.07.2007, 11:25

Tak to zjevně dokazuje, jak relativní je pojem "funkční výrobek". Mimo produktů Apple používám v hojné míře i produkty MS a připadají mně stejně funkční. A bláboly (promiňte mi ten výraz, ale jinak to nejde) o antivirech už vážně nudí. I pologramotná opice si nainstaluje antivirový program během chvilky a pak na něj může klidně zapomenout. A samozřejmě existují kvalitní AV zdarma.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Bez emocí - je tu praktický rozdíl

Autor: Metal Muž

Založeno: 25.07.2007, 12:07

nainstalovat ano, pro nekomerční použití zdarma, kvalita? to je otázka.
Jen by mě zajímalo, proč u win uživatelů řeším stejné opakující se problémy. Pravda je že jsou to běžní uživatelé, co nejsou z oboru.

Spočítám-li za historii mé firmy, cenu antivirů, servisních zásahů, a ztrát z důvodu nepoužitelnosti Win výpočetní techniky. Tak nemůžu mluvit o levném a efektivním řešení. Na druhou stranu je to realita kterou nemá cenu lámat přes koleno.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Bez emocí - je tu praktický rozdíl

Autor: Chuan Torena Muž

Založeno: 25.07.2007, 12:53

Jako levné AV řešení (je zdarma) stačí uvést Active Virus Shield od AOL... je to v podstatě Kaspersky a to myslím stačí. Aktualizace jsou rychlé a časté. To jen abych neplácal do větru.

Jinak o ztrátách z důvodu "nepoužitelnosti Win výpočetní techniky" se můžeme bavit pořád dokola. Nějak sice nechápu o čem mluvíte, protože Mac je stejné PC jako každé jiné a neduhů má víc než dost (stačí se podívat do fóra na tomto serveru - sekce hardware). Já mám kupříkladu takové katastrofální zkušenosti z "rychlostí" Apple servisu, že jsem ztráty vzniklé z tohoto důvodu raději ani nepočítal. Ale to je realita, kterou nemá cenu lámat přes koleno :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Bez emocí - je tu praktický rozdíl

Autor: Metal Muž

Založeno: 25.07.2007, 16:18

Máte pravdu ten servis a vůbec podpora v tomto regionu Apple platformu totálně deklasuje, v případě že máte problém. Rozdíl proti HP nebo Leonovo je obrovský. (to ale nemůžu říci o servisu Asus/ Acer)

Pokud vezmu mac platformu tak jsem asi štěsťák (ťuk, ťuk, ťuk), první mašinu této značky jsem kupoval v 94. A protože jak v práci, tak doma mám PC na obou platformách, vím, že jako pracovní nástroj je Apple jasná volba. Kdybych to měl jen jako kancelářskou a nebo provozní techniku, tak nepřemýšlím o ničem jiném než o XP.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Bez emocí - je tu praktický rozdíl

Autor: Chuan Torena Muž

Založeno: 25.07.2007, 17:26

Polovinu svého pracovního dne pracuju na iMacu a druhou na PC (Dell). Na obou platformách se mně dělá naprosto stejně - dobře. PC jsem nikdy nepřeinstalovával (téměř 3 roky) a nepadá. Co mám k tomu jiného říct? Jo a neřekl bych, že dělám kancelářskou práci:) Téměř výhradně Adobe CS2 (jen na Intel iMacích mě Apple svojí politikou "permanentní revoluce" donutil k nákupu CS3), velké kampaně v reklamce, obalovka, občas nějaký magazín do cca 100 stran...

Prostě mně vadí, když tady čas od času začne nějakej Applista vykřikovat nějaký smyšlenky o PC a já nejen ze své zkušenosti vím, že to není pravda. Opravdu mám pocit, že tolik zaslepeného fanatismu, jako je mezi českými mekaři, už není nikde jinde...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Bez emocí - je tu praktický rozdíl

Autor: Metal Muž

Založeno: 26.07.2007, 10:38

pro uklidnění stačí mrknout na Win/ PSX/ XBox a jiná fóra, fanatizmus a zaslepenost exponenciálně roste s hladinou neznalosti. To není jen macuser specialita.

Ta spokojenost/ nespokojenost s daným systémem se odvijí od jeho úrovně a způsobu používání. Osobně jsem rád že je na trhu více systémů (kdysi to bylo ještě lepší). Stabilita Win vs. OS X je podobná (u Win většinu průserů dělají chyby aplikací). Jen prostě OS X je konzistněji udělaný a uživatelsky propracovanější a tím pro mě efektivnější a produktivnější. Nebudu-li brát v potaz mé teoretické znalosti v oboru, tak se tento názor odvijí z praxe: programování DtB, multimediálních aplikací, web, grafika/ DTP a vývoj udělátek z mikrokontrolérů.


roveň platí co jsem psal dříve, v našem regionu, pro normálního PC uživatele je WinXP jednoznačná volba.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Bez emocí - je tu praktický rozdíl

Autor: kirsten Muž

Založeno: 25.07.2007, 10:05

to jsu vsechno plky na nic. nikdo tady nemame ani za mak poneti, jak se veci ve skutecnosti maji, jak vubec funguje byznys, jak funguje vyvoj, co to je vest firmu s miliardovym obratem, ze se taky musi dodrzovat nesmyslny zakony a spousta jinych veci.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Bez emocí - je tu praktický rozdíl

Autor: Petr Muž

Založeno: 26.07.2007, 05:54

Proc rikas nikdo, rekni ty nemas poneti
jinak ti aspon poradim mala firma treba tak s5 az 20 zamestnanci se ridi hur nez podnik 2000 lidi tam uz to ridis opravdu jenom koncepcne

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Bez emocí - je tu praktický rozdíl

Autor: Petr Muž

Založeno: 27.07.2007, 03:50

Proc rikas nikdo, rekni ty nemas poneti
jinak ti aspon poradim mala firma treba tak s5 az 20 zamestnanci se ridi hur nez podnik 2000 lidi tam uz to ridis opravdu jenom koncepcne

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Bez emocí - je tu praktický rozdíl

Autor: Metal Muž

Založeno: 25.07.2007, 11:59

nevím nakolik elektronice rozumíte, ale o bluf nešlo (nepočítám-li poslední rok před přechodem na Intel). Např. G5 je použitelná i v dnešní době. Ale pravda je že, marketing je marketing, a navíc uživatelé tohle chtějí.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Bez emocí - je tu praktický rozdíl

Autor: Vojtin Muž

Založeno: 25.07.2007, 13:21

Omyl, reklamky si myslej, ze to uzivatele chteji a nutej to zadavatelum reklam....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Bez emocí - je tu praktický rozdíl

Autor: JJ Muž

Založeno: 25.07.2007, 15:49

No když se podíváte na výkony posledních G5 a Intelů, které je nahradily, tak čistě technicky je to pro Intel docela ostuda. I v nativní aplikaci být s novým dual core procesorem jen ca o třetinu rychlejší (a v některých úlohách pomalejší) než v té době přes rok staré single-core procesory (což se pochopitelně změnilo s příchodem Core 2 Duo), to je opravdu celkem nářez.

Druhá věc je pochopitelně business - Intel procesory rozhodně nejsou nepoužitelné a cena, za kterou by bylo možno udržovat byť i malý náskok PPC platformy před Intely byla nejspíš enormní, navíc by ji Apple musel platit celou nebo alespoň z větší části sám, protože na takové hi-end procesory by mnoho odběratelů nebylo (na rozdíl třeba od G3, což byl a je velmi oblíbený procesor pro embedded řešení). U Intelu se R&D (a jiné fixní náklady) rozpočítává mezi velké množství odběratelů a vyrobených kusů a jednotkové ceny tak mohou být velmi nízké.

Odpovědět na příspěvek

že by ???

Autor: igor Muž

Založeno: 25.07.2007, 10:59
Odpovědí: 0

Zdá sa mi že teraz sa vzácne zhodneme že sa to vlastne inak nedá a je to O.K.?

Odpovědět na příspěvek

tak jsem mel pravdu

Autor: Petr Muž

Založeno: 26.07.2007, 05:39
Odpovědí: 0

kdyz jsem tady nedavno psal jak to dopadne s prodejem i Phonu
tak jste me malem ukrizovali a najednou je to tady prodej neni tak uspesny a ti kteri se nechali zblbnout reklamou , kterou tady mymo jine pan Kral taky silne provadel . tak jen dal aplovsti fanatici teda chtel jsem rict fandove

Odpovědět na příspěvek

RE: tak jsem mel pravdu

Autor: mirekS. Muž

Založeno: 26.07.2007, 11:25

A z kterého kanalu si vylezl ??? :-) Ty nedostudovaná "pravdo". Se divím že ses zmohl na počítač, "mymo" jiné...:D

Odpovědět na příspěvek

RE: tak jsem mel pravdu

Autor: Metal Muž

Založeno: 26.07.2007, 14:26

chlapče, chlapče, chápu že máš ze seriálů v Tv špatnou náladu, ale i k hospodským výkřiků to chce drobet argumentů :))

Lze dlouhodobě lidi zblbovat reklamou nebo propagandou? A jaké jsou toho příklady?

Je prodej 270.000 kusů spotřební elektroniky (nejedná se jen o mobil) za 36 hodin (nejedná se o čistý prodejní čas, ale o čas od začátku prodeje do ukončení finančního období/ měsíce) v jednom regionu (pravda velkém a bohatém), propadákem?

Pokud ano, jaké firmy/ kdy/ s čím nastavili laťku mnohem výš?

Jak se dělá "zblmnutí" lidí, kteří často pracují na blbnutí jiných (reklama, marketing, apod.) Opravdu mě to zajímá, je to know-how, které by zvýšilo cenu mé práce, a rád za to zaplatím.

Dle jakých příznaků se pozná takový fanatik?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: tak jsem mel pravdu

Autor: Petr Muž

Založeno: 27.07.2007, 04:16

v tak velke zemi jako jsou USA 270 tisic neznamena nic
navic pocitam tak 90procent kupujicich bylo pod vlivem reklami
a netrpelive cekali na zahajeni projede
zjistete si kolik se proda tydne mob. telefonu a nakych 270 tisic nic neznamena
a z moji skusenosti po hodine stravene v apple storu jsem nezaregistroval jediny prodej , ale okolo stolu s vystavenym iPhonem bylo plno , ale kazdy si jen pohral a to bylo vse
a jak se pozna fanatik a nebo taky fanda jednoduse reaguje
ten muj clanek je taky reklama ( protoze i ja jsem reagoval )
negaci ale to prece znas lip nes ja kdyz se zabyvas marketingem

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Polovinu svého pracovního dne pracuju na iMacu a druhou na PC (Dell). Na obou platformách se mně dělá naprosto stejně - dobře. PC jsem nikdy nepřeinstalovával (téměř 3 roky) a nepadá. Co mám k tomu jiného říct? Jo a neřekl bych, že dělám kancelářskou práci:) Téměř výhradně Adobe CS2 (jen na Intel iMacích mě Apple svojí politikou "permanentní revoluce" donutil k nákupu CS3), velké kampaně v reklamce, obalovka, občas nějaký magazín do cca 100 stran...

Prostě mně vadí, když tady čas od času začne nějakej Applista vykřikovat nějaký smyšlenky o PC a já nejen ze své zkušenosti vím, že to není pravda. Opravdu mám pocit, že tolik zaslepeného fanatismu, jako je mezi českými mekaři, už není nikde jinde...


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: