Dění kolem iPhonu: odhady počtu prodaných kusů, potíže s aktivací, nabídka výměny baterie a další pohled dovnitř telefonu. (3.7.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Dění kolem iPhonu: odhady počtu prodaných kusů, potíže s aktivací, nabídka výměny baterie a další pohled dovnitř telefonu. (3.7.07)

3. července 2007, 06.00 | Odhady analytiků o počtu prodaných iPhonů se hodně různí. Objevily se bližší informace o potížích s aktivací telefonu. Apple začal nabízet službu výměny baterie iPhonu. Semiconductor Insights natočila video z rozebírání iPhonu a vydaná aktualizace firmwaru určila typ procesoru.

iPhone nadále tvoří hlavní téma, nyní se ovšem začínají vynořovat otázky, kolik se jich vlastně v oné první vlně prodalo.

Různící se odhady počtu prodaných iPhonů

Apple jako obvykle o počtu prodaných iPhonů mlčí, konkrétní čísla z něj zřejmě vypadnou, až bude hlásit finanční výsledky za čtvrtletí, do nich ovšem budou započteny pouze 29. a 30. červen. Do té doby se otevírá široké pole pro spekulace a odhady analytiků, kteří samozřejmě přispěchali se svými čísly. Všeobecně se má za to, že se iPhone prodával dobře, lépe, než se původně odhadovalo.

Tento názor sdílí též analytik Shaw Wu z American Technology Research. Dokonce prohlásil, že podle jeho názoru se Apple během 2 až 3 let může stát předním prodejcem chytrých telefonů, což by tuto kategorie přivedlo do běžného užívání, podobně jako to udělal iPod s přenosnými mediálními přehrávači.

Podle něj je iPhone zřejmě nerychleji prodávaný produkt v historii Applu a mohl by se dokonce stát jedním z nejrychleji prodávaných produktů na celém trhu spotřební elektroniky.

iPhone považuje Wu za první skutečně konvergenční produkt, který spojuje mediální přehrávač (video iPod se širokoúhlou obrazovkou), téměř plnohodnotný webový prohlížeč, organizátor s elektronickou poštou a mobilní telefon. A přisuzuje mu potenciál ke změně situace na trhu.

Wu podle počáteční reakce trhu odhaduje, že se za poslední dva červnové dny se prodalo 250 000 iPhonů, zatímco on sám předtím odhadoval prodej na pouhých 50 000 kusů.

Ještě optimističtější čísla předkládá analytik Gene Munster z firmy Piper Jaffray. Ten odhaduje, že se za úvodní víkend prodalo dokonce 500 000 iPhonů, Apple však podle něj do druhého kalendářního čtvrtletí započte 200 000 telefonů.

Uvedl, že ho překvapila rychlost, s níž Apple dokázal telefony prodávat, v některých obchodech údajně pracovalo až 50 pokladen, jež za hodinu dokázaly prodat 1 000 iPhonů.

Pracovníci Piper Jaffray navštívili obchody v New Yorku, San Franciscu a v Minneapolisu, všude byly fronty sestávající z asi 350 lidí. Přibližně 95 procent zákazníků koupilo 8GB model, asi 52 procent z nich přecházelo k AT&T od jiného operátora, okolo 35 procent předtím používalo telefon Motoroly a přibližně 13 procent tvořili uživatelé Palmu Treo.

Munster k tomu dodává, že zákazníci hledají snadno použitelný telefon, a to jim Apple splňuje.

V sobotu Apple dokázal zajistit dostupnost iPhonu ve všech svých obchodech, v neděli se nabízely v 84 procentech. Protože se však neví, kolik přístrojů bylo pro první várku vyrobeno, lze jen těžko odhadovat, zda jde o důsledek vysoké poptávky, nedostatečných zásob či obojího.

Ohromný rozptyl odhadů ovšem nesvědčí o jejich velké spolehlivosti, ale jestliže lidé z Piper Jaffray prováděli šetření alespoň v některých obchodech a pokud použili vhodnou metodiku ke zpracování dat, mohl by být jejich odhad důvěryhodnější. Možná nějaké údaje časem uniknou od AT&T, každý aktivovaný iPhone se připočte k jejím zákazníkům.

Nyní však bude stejně důležité to, jak se budou iPhony prodávat dále, když již odezněla vlna prvotních nedočkavců.

Další podrobnosti k potížím s aktivací

Velký příliv zákazníků v prvních dnech zřejmě byl také hlavní příčinou potíží s aktivací telefonů. Bližší informace shrnuje MacRumors. Podle zprávy agentury Reuters potíže s aktivací postihly asi 2 procenta zákazníků. Zatímco reklamy tvrdily, že aktivace bude vyřízena během několika minut, tito nešťastníci museli čekat mnohem déle, někdy i dlouhé hodiny. Mluvčí AT&T uvedl, že hlavní příčinou byl velký počet lidí současně usilujících o aktivaci a též to, že někteří lidé převáděli podniková čísla na soukromé účty iPhonu, což vyžadovalo souhlas příslušných manažerů.

Podle zprávy AP se však situace už začala zlepšovat, AT&T provádí technické úpravy aktivačního systému, aby se to již neopakovalo (nespíš se prostě přetížily příslušné servery, což by napovídalo, že podcenili počty zákazníků). Mluvčí AT&T rovněž uvedl, že většina obchodů AT&T už svou zásobu iPhonů vyprodala.

Zpráva AP připomíná, že bez aktivace na iPhonu nefunguje vůbec nic, dokonce ani budík ne, takže někteří nespokojení zákazníci čekající na aktivaci začali vtipkovat, že si pořídili hodně drahé těžítko.

Mluvčí Applu jako obvykle odmítla sdělit porobnosti, ale existenci určitých problémů s aktivací přiznala s tím, že Apple spolupracuje na řešení.

Za zmínku stojí také poznámka, že v neděli odpoledne se na aukčním serveru eBay Inc.prodalo už 2700 iPhonů za průměrnou cenu 740 USD, spekulující nákupčí tedy mnoho nevydělali.

Jestliže potíže s aktivací postihly skutečně 2 procenta uživatelů, znamená to spoustu nespojených hlasů, vyjdeme-li z výše uvedených odhadů, bylo by to 5 až 10 tisíc postižených. Takový počet lidí již dokáže udělat pořádný rozruch, není divu, že se AT&T snaží o nápravu.

Nabídka služby výměny baterie

Mnohé recenze iPhonu vytýkají, že má pevně zabudovanou baterii, což ztěžuje její výměnu. V odpověď na to Apple v pondělí zveřejnil svou nabídku služby výměny baterie. V tomto svém podpůrném dokumentu uvádí, že pokud začne baterie iPhonu ztrácet schopnost udržet dostatečnou kapacitu, Apple ji ve vašem iPhonu vymění za 86 USD včetně poštovného (cena nezapočítává místní daně). Služba se řídí obvyklými podmínkami, telefon nesmí být poškozený nesprávným zacházením a podobně. Na výměnu si Apple vyhrazuje tři pracovní dny.

Apple zároveň upozorňuje, že výměna baterie z iPhonu vymaže všechna data, proto důrazně vyzývá k synchronizaci telefonu s iTunes, protože Apple za data neodpovídá a nenabízí žádnou službu přenosu dat.

Apple už dříve prohlásil, že baterie iPhonu by měla vydržet 300 až 400 nabití (běžný počet pro užitou lithium-polymerovou baterii), než bude třeba ji vyměnit, takže v současnosti tuto službu asi mnoho lidí nevyužije, její oznámení mělo spíše strategický význam, aby otupilo jednu výtku na adresu přístroje. Navíc to Apple může prezentovat jako další „zelený tah“, kdy prodlužuje životnost přístroje a shromažďuje staré baterie, potenciální nebezpečný odpad.

Video z rozebírání iPhonu

To, jak tato baterie vypadá a spolu s ní i ostatní vnitřní komponenty iPhonu, můžete zjistit ve videu firmy Semiconductor Insights, jež dokumentuje rozebrání telefonu. Tato firma se zabývá analýzou návrhu integrovaných obvodů, proto není divu, že se pustila hlavně do bližšího zkoumání použitých čipů.

Videozáznam svého počínání umístila – jaké překvapení – na YouTube. Video je však zřejmě zatím k dispozici pouze ve Flash verzi, takže na iPhonu ho přehrát nepůjde.

Zjištění Semiconductor Insights upřesňují informace, které při svém průzkumu útrob iPhonu přinesl iFixit.

Tři součástky Apple označil svým jménem a šest dalších se zdá nést číslování ve stylu Applu, přestože nesou značky jiných výrobců. A řada komponent se hodně podobá těm použitým v nejnovějších iPodech.

NAND flash paměť o kapacitě 8 GB (zkoumal se 8GB model) pochází od Samsungu a je úplně stejná jako paměť použitá v 8GB iPodu nano, tvoří ji jeden flash čip dané kapacity. (Totéž platí o 4GB modelech iPhonu a iPodu nano.)

Programový kód pro bezdrátovou komunikaci se nachází ve 32megabitové NOR flash paměti spojené s 16megabitovou SRAM pamětí. iPhone dále obsahuje různé rádiové komponenty: čip pod jménem Applu s číslováním ve stylu Infineonu pravděpodobně bude transceiver. Jako baseband procesor slouží Infineon PMB8876 S-Gold 2 s podporou EDGE. Marvell 88W8686 se stará o WiFi připojení a CSR BlueCore 4 ROM zajišťuje Bluetooth komunikaci. Skyworks SKY77340 slouží jako zesilovač GSM a EDGE. (Používá ho například Motorola RAZR V3x).

Hlavní procesor sice nese označení Applu, ale bližší zkoumání odhalilo, že jde též o čip Samsungu, který ve svém pouzdře obsahuje procesor S5L8900 a dvě SRAM paměti o kapacitě 512 Mb (celkem tedy 128 MB). Procesor patří do rodiny ARM.

Dalším čipem pod značkou Applu je Broadcom BCM5973A, což by zřejmě mohl být I/O řadič pro dotykovou obrazovku. Třetí součástka Applu asi pochází od Phillipsu, ale nepodařilo se ji přesně určit.

O zvuk se stará Wolfson WM8758, stejný kodek jako v současných video iPodech.

Ovšem největší úspěch mezi dodavateli zaznamenala německá firma Balda, od níž podle této zprávy pochází ona všemi tolik vychvalovaná obrazovka. O Baldě se mluvilo již v lednu, Semiconductor Insights to nyní potvrzuje. Tato firma (vlastně německo-čínský společný podnik) je známá právě výrobou dotykových obrazovek s vysokou výdrží a odolných proti škrábancům a spolupracovala už s Nokií, Motorolou a Sony-Ericssonem, ovšem iPhone by jí měl pomoci získat všeobecnou známost.

Na této fotografii uvidíte některé z výše popisovaných čipů.

Upřesnění typu procesoru díky aktualizaci firmwaru

Mezitím se podařilo získat upřesňující informace k centrálnímu procesoru. Apple totiž vydal aktualizaci firmwaru pro iPhone (instaluje se pochopitelně přes iTunes a zabírá 93 MB), z níž se podařilo vyčíst mnohé podrobnosti.

Mimo jiné i to, že jako procesor slouží ARM1176JZF taktovaný na 620 MHz. Nedejte se zmást výše uvedeným označením Samsungu, je to stejné jádro, jež Samsung využívá v licenci ARM. Podle informací na stránkách ARM umí docela hodně věcí, nedostatkem výkonu by iPhone rozhodně trpět neměl, procesor obsahuje i akceleraci pro 3D grafiku.

Apple vydal tento firmware pro uživatele, kteří budou potřebovat iPhone vrátit na výchozí nastavení, nyní se do něj ovšem pustí spousty zvědavců a lze předpokládat, že z něj vytěží mnohé další zajímavé informace, jež by nakonec mohly vést až k „otevření“ telefonu, na což se však Apple asi nebude tvářit zrovna vstřícně.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Periferie  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: