Apple údajně plánuje síťové uchovávání videa zákazníků - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Apple údajně plánuje síťové uchovávání videa zákazníků

8. března 2010, 00.00 | Podle zdrojů CNETu Apple vyjednává s filmovými studii a hudebními společnostmi o uchovávání jejich obsahu na svých serverech, iTunes Store by tak mohl postupně přejít na streamingové služby, přičemž Apple doufá, že si zákazníci budou videa přehrávat hlavně na iPadu.

V současnosti Apple nabízí mediální obsah (tedy především hudbu a video) výlučně formou stahování na lokální úložiště z obchodu iTunes Store, ovšem už delší dobu se mluví o tom, že chystá také možnost přehrávání tohoto obsahu přímo z Webu, neboli jeho streaming.

Když loni Apple převzal hudební službu Lala, vzápětí se vynořily spekulace, že by mohl iTunes Store začít nabízet streaming hudby a počalo se mluvit též o televizním vysílání dostupném za předplatné přes iTunes.

Kromě Applu sice zatím nikdo neví, kolik je na těchto dohadech pravdy a v jakém stádiu se nachází případná realizace takových služeb, minulý týden se však objevily zprávy, že by v tomto směru mohl zajít ještě dále.

Apple jedná s velkými filmovými studii

Známý zpravodajský server CNET News se totiž od dvou lidí dozvěděl, že zástupci vedení Applu nedávno jednali s některými velkými americkými filmovými studii o možnosti uchovávat jejich obsah na serverech Applu, odkud by k němu mohli přistupovat uživatelé iTunes.

Zmínění dva lidé se prý těchto diskusí zúčastnili a tvrdí, že jim Apple předestřel plán, podle něhož by uživatelé iTunes měli k mediálnímu obsahu přistupovat z různých zařízení připojených k Internetu, Apple (a nepochybně hlavně Steve Jobs) by přirozeně dal přednost tomu, aby si zákazníci videa přehrávali hlavně na iPadu. Apple se ovšem jako obvykle k této věci odmítl vyjádřit s tím, že pověsti ani spekulace nekomentuje.

Síťové „digitální poličky“ pro mediální obsah

Už koncem ledna měl Apple podobná jednání vést s nahrávacími společnostmi ohledně hudby, teď tedy jedná o filmech. Apple má totiž představu, že by vytvořil jakési síťové „digitální poličky”, kam by si uživatelé iTunes mohli ukládat svůj zakoupený mediální obsah. Podle jednoho ze zdrojů CNETu Apple v podstatě chce odstranit pevný disk (ve smyslu lokálního úložiště, úložné funkce by se přesunuly na síť, jde tedy o jasný příklad takzvaného cloud computingu).

Dnes uživatelé ukládají spousty digitální hudby, videa a všemožných aplikací na osobní počítače a kapesní zařízení a pomalu jim již jejich lokální úložiště přestávají stačit, zejména v případě mobilních přístrojů s jejich stále ještě omezenými paměťmi. To vedlo ke spekulacím, že by zákazníci Applu mohli začít omezovat nákupy mediálního obsahu, protože ho prostě už nebudou mít kam ukládat.

Toto jsou samozřejmě možná až příliš dalekosáhlé úvahy, pokles zájmu o stahování placeného obsahu může za současné situace mít i mnohem prostší vysvětlení, je však skutečností, že minulý rok v USA podle údajů analytických firem zkoumajících tyto trhy opravdu oproti předchozím letům výrazně pokleslo množství stažených hudebních skladeb a filmů.

Pokud by ovšem stejný obsah byl uložený na serverech Applu, starosti s jeho uchováváním by uživatelům skutečně odpadly a Apple zřejmě soudí, že by to mohlo přispět k dalšímu posílení nákupů, avšak dosáhnout takového stavu nebude vůbec jednoduché, nejprve bude totiž muset přesvědčit samotná filmová studia.

Filmový průmysl si bude klást podmínky

A to bude obtížné, protože filmový průmysl bude chtít, aby případný systém Applu pro distribuci mediálního obsahu hladce fungoval i se zařízeními a službami ostatních, soudí mediální odborníci. Hollywood nemá zájem o řešení vázaná na určitého dodavatele, studia se velice obávají, aby se nestala závislými na jedné určité platformě.

Chtějí svět, kde zákazníka zajímá obsah, nikoli zprostředkující zařízení či služba, takže budou Apple nutit, aby se obsah zakoupený v iTunes Store dal hladce přehrávat i na jiných telefonech (včetně těch od Nokie či HTC, s nimiž se teď Apple soudí). A protože na rozdíl od hudby nad filmem a televizí nemá Apple tak silnou vládu, nemůže si diktovat podmínky a bude muset filmařům vyhovět.

Soupeři Applu budou sdružení DECE a Google

Nedávno vzniklo sdružení DECE (Digital Entertainment Content Ecosystem – ekosystém pro digitální zábavní obsah), jež se snaží ustavit standardy pro souborové formáty, DRM ochranu a autentizační technologie mediálního obsahu zajišťující nezávislost na konkrétních dodavatelích, členy sdružení jsou jak významná filmová studia (s výjimkou Walta Disneye, to si vytvořilo vlastní službu KeyChest, která by ale měla být s DECE kompatibilní) a čtyři hlavní nahrávací společnosti, tak řada významných IT firem (včetně Adobe), Apple ovšem chybí.

Avšak také v téhle oblasti bude Apple soupeřit hlavně se svým bývalým spojencem a nyní zjevně největším soupeřem Googlem. Ten vlastní všeobecně známou službu YouTube a zjevně ji chce rozvíjet podobným směrem, jakým se plánuje vydat Apple, před třemi týdny totiž Google údajně (podle zdrojů CNETu) vedl neoficiální rozhovory s firmou Catch Media, jež by se chtěla pro uživatele stát prostředníkem webové distribuce mediálního obsahu, pro který by obstarávala příslušná práva a licence.

Apple tak možná pohání také snaha vyrovnat se v této oblasti Googlu, a proto buduje v Severní Karolíně nové datové centrum, jež by se mělo stát páteří jeho nových streamingových služeb. O převzetí hudební služby Lala již byla řeč (o tu údajně měl zájem též Google, ale Apple mu ji „přebral”), dá se předpokládat, že její technologie budou tvořit součást nových služeb, ty však zjevně budou mnohem širší.

Apple bude nucen používat otevřené formáty

V oblasti streamingu filmů a televizních pořadů bude hodně záležet na tom, jak bude u zákazníků úspěšný iPad, kdyby ho začali častěji využívat k nákupu a přehrávání videa, Hollywood by možná Applu vyšel více vstříc.

Není však pravděpodobné, že by Apple mohl zavést nějaké své uzavřené formáty, to situace na trhu prostě nedovoluje (ostatně Apple se sám chlubí podporou otevřených formátů, ačkoli to někdy tak docela pravda není, kupříkladu elektronické knihy, jež se budou nabízet v obchodu iBookstore pro iPad, sice používají standardní formát ePUB, avšak většinou budou vybaveny DRM ochranou, která jejich použitelnost nejspíš omezí na přístroje Applu).

Streamingové služby by Apple mohl zavést již brzy

Mimochodem, už před rokem se objevily pověsti o chystané službě iTunes Replay, jež nabídne streaming obsahu z iTunes Store, teď se zřejmě začala přibližovat realizace těchto plánů, zvlášť když o obdobných službách uvažují četní konkurenti.

Mnoha uživatelům se ovšem takovýto systém příliš zamlouvat nebude, stále se najde dost těch, kteří dají přednost vlastnictví dat na svých lokálních úložištích (již kvůli vládě nad ním, zatímco u síťového řešení nelze úplně vyloučit nemilá překvapení typu znepřístupnění určitého obsahu kvůli sporům o autorská práva), avšak především technicky méně zdatní uživatelé (a těch je většina) by skutečně mohli zvolit pro ně pohodlnější streamingová řešení, budou-li ovšem fungovat spolehlivě (což bude záviset hlavně na příslušné infrastruktuře).

Zdá se, že přinejmenším v USA toto mnohé firmy vidí jako další příležitost a Apple nechce stát stranou, navíc pravděpodobně doufá, že díky streamingu zajímavého videoobsahu přitáhne další zájemce k iPadu.

O tom, že Apple zavede streamingové služby v rámci iTunes Store se mluví již docela dlouho, ale zatím se neobjevil žádný konkrétní výstup, možná s tím však čekal až na iPad, to snad zjistíme už v dubnu, kdy se začne přístroj prodávat, uvidíme, jaké další služby v té době Apple zprovozní.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: