Apple údajně doplní iTunes Store o možnost proudového přehrávání videa - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůInformace

Apple údajně doplní iTunes Store o možnost proudového přehrávání videa

16. února 2009, 04.00 | Apple by měl zavést novou službu iTunes Replay dovolující zakoupené filmy a televizní pořady přehrávat kdekoli přímo z jeho serverů.

U nás sice iTunes Store zůstává nadále nedostupný, avšak v USA se stal významným zdroje placených mediálních dat. V hudbě si získal naprosto výjimečné postavení (jde o největšího amerického maloobchodního prodejce hudby), ale v poslední době posiluje i v roli poskytovatele filmů a televizních pořadů.

Zatím si ovšem musíte příslušná videa stáhnout, ať už si je zakoupíte natrvalo, anebo si je pouze vypůjčíte pro omezené přehrávání.

01mm15022009f.jpg

Služba iTunes Replay

Avšak teď se vynořily pověsti, že Apple k těmto nabídkám přidá ještě možnost proudového přehrávání (streamingu) ze svých serverů, takže by zákazníci nemuseli řešit otázku ukládání příslušných dat.

Mnozí si totiž stěžují, že se po zakoupení videa na iTunes Store musí zabývat uložením videosouborů. To sice při dnešních cenách pevných disků a DVD médií není zase takový problém, přesto to vyžaduje jisté úsilí (a navíc mluvíme o amerických zákaznících).

Pokud by ovšem Apple videoobsah uchovával u sebe (na serverech) a dovoloval jeho proudové přehrávání tak, jak si budou přát zákazníci, problém s ukládáním by odpadl, navíc by jim tak v podstatě nabídl určitou alternativu mediálního centra.

Služba by se měla jmenovat iTunes Replay a údajně bude podporovat jak filmy, tak televizní pořady nabízené v iTunes Store. Není ale zatím jasné, zda bude Apple tuto službu poskytovat za příplatek, anebo jestli ji zákazníci získají v ceně zakoupených titulů.

Pohodlnější práce s Apple TV

Služba iTunes Replay by navíc výrazně zvýšila pohodlí práce s Apple TV, protože v současnosti musíte Apple TV pro video synchronizovat s počítačem s nainstalovanými iTunes, navíc by odpadly obavy z vyčerpání kapacity disku Apple TV (ta se v současnosti dodává s kapacitou nejvýše 160 GB, což zrovna pro video není zase tolik).

02mm15022009f.jpg

Při možnosti proudového přehrávání videa přímo ze serverů Applu by všechny zmiňované potíže zmizely a používání Apple TV by opět bylo o něco příjemnější.

A pochopitelně by se to hodilo též pro mobilní zařízení jako iPhone a iPod touch, která sice již umí přímo přehrávat proudový QuickTime obsah, ale mají mnohem omezenější úložné možnosti, v jejich případě ovšem bude záležet především na kapacitě připojení (přes Wi-Fi by to nejspíš použitelné bylo).

Hladká integrace se stávající DRM ochranou

V USA už existují některé podobné služby nabízející takovéto proudové přehrávání videa (třeba Amazon či Netflix), avšak DRM ochrana v jejich podání je dost znepříjemňuje.

Naproti tomu iTunes, mobilní přístroje Applu a Apple TV již používají pro video DRM ochranu vyžadovanou filmovými studii pro přehrávání jejich obsahu, takže by proudové přehrávání nepřidalo žádné nové komplikace. Navíc Apple na iTunes Store v současnosti (alespoň v USA) nabízí poměrně široký výběr titulů.

Potřeba rychlého připojení

Proudové přehrávání videa samozřejmě vyžaduje odpovídající internetové připojení, má-li být přehrávání plynulé, bude třeba dostatečně vysoká a především setrvalá rychlost připojení. Zvlášť při přehrávání HD videa bude potřebné připojení s rychlostí přes 1,5 Mb/s, což ale dnes již není nic výjimečného.

A jestliže Apple nadále zachová i možnost stahování zakoupeného videa, bude si zákazník moci zvolit to, co mu lépe vyhoví. Uživatelé s nedostatečným připojením si budou moci film či televizní pořad stáhnout na lokální médium počítače nebo Apple TV, odkud si ho poté bez potíží přehrají, naopak ti s patřičně kapacitním připojením budou moci využívat proudového přehrávání, budou-li chtít.

Možné náznaky příprav

Náznakem příprav na službu iTunes Replay by mohl být nedávný krok Applu, kdy si koncem ledna zvolil druhého poskytovatele služeb distribuce obsahu, k dlouhodobému partnerovi Akamai Technologies přibral ještě firmu Limelight Networks, což vypadá jako snaha dále optimalizovat dodávku obsahu zákazníkům. To by pro službu iTunes Replay určitě bylo třeba (lze předpokládat, že v USA by si takto začaly proudově přehrávat video z iTunes Store až miliony uživatelů).

Samozřejmě, teprve následující měsíce ukážou, zda a kdy Apple tuhle službu spustí, avšak jestli ano, znamenalo by to další krok Applu k tomu, aby se v USA stal jedním z nejvýznamnějších poskytovatelů mediálního obsahu. V hudbě jím je už teď, služba iTunes Replay by mohla výrazně posílit i jeho postavení ve videu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Zprávy o Applu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: