Apple sbližuje své přístroje s YouTube (21.6.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůZábava

Apple sbližuje své přístroje s YouTube (21.6.07)

21. června 2007, 06.00 | Apple přinesl podporu YouTube na Apple TV a oznámil, že také iPhone bude podporovat YouTube ihned od svého uvedení na trh.

Včera měl Apple „den YouTube“, ohlásil totiž podporu tohoto stále oblíbenějšího videoserveru pro další svá zařízení.

Aktualizace softwaru Apple TV přináší podporu YouTube a bezpečnostní opravu

Již koncem května byla oznámena podpora YouTube na Apple TV, měla se objevit v polovině června. Červen se přechýlil do své druhé poloviny a Apple konečně splnil svůj slib, od včerejška nabízí pro Apple TV aktualizaci, jež přidá podporu pro YouTube. Na stránkách Apple TV na Webu Applu ovšem na novinku upozorňuje pouze malé políčko vlevo dole s nápisem „YouTube“, v němž se praví, že pokud chcete sledovat YouTube, máte si opatřit nejnovější aktualizaci tím, že na Apple TV v menu Settings vyberete volbu Update Software.

Přesně to provedl server AppleInsider a podává o tom zprávu.

Příkaz Update Software oznámí, že pro Apple TV existuje aktualizace, a zeptá se, zda ji má stáhnout, odpovíte-li kladně (příkazem Download Now), stáhne ji a požádá o povolení k aktualizaci přístroje. Když příkazem Update Now aktualizaci povolíte, přibude v hlavním menu Apple TV nová položka YouTube, která předkládá volby pro přehrávání zvlášť vybraných klipů, nejvíce přehrávaných klipů, klipů z poslední doby a klipů s nejvyšším hodnocením. Také lze YouTube z Apple TV prohledávat, hledaný řetězec zadáte z tabulky znaků pomocí dálkového ovládání.

Máte-li na YouTube účet, dá se k němu z Apple TV přihlásit, uživatelské jméno a heslo se opět zadávají dálkovým ovládáním z virtuální klávesnice.

AppleInsider provedl instalaci aktualizace přes bezdrátové připojení 802.11n, celý proces zabral asi pět minut.

V článku AppleInsideru najdete sérii fotografií, ilustrující postup při aktualizaci softwaru Apple TV. Na dalších fotografiích v článku uvidíte ukázky práce s YouTube.

Jak víme už z dřívějška, zatím ovšem nebudete mít přístup k plné nabídce YouTube. Jde o to, že Apple TV umí přehrávat pouze videa ve formátu H.264, který nyní začíná YouTube nabízet vedle svého stávajícího formátu FLV (Flash filmy). Postupně by se měla v H.264 objevit veškerá nabídka YouTube, ale k tomu má dojít až na podzim.

Tato nová možnost jistě zvýší přitažlivost Apple TV, avšak skutečně zajímavá bude teprve tehdy, až bude mít přístup ke všem videoklipům YouTube. Právě šířka nabídky činí tento videoserver tak přitažlivým. Vystává zde ovšem i otázka kvality klipů, formát H.264 by sice teoreticky měl nabízet vyšší kvalitu, ale předpokládám, že přinejmenším zpočátku zůstane kvalita víceméně stejná. (Hodně záleží na prvotním zdroji klipu, rozmazané nahrávce z mobilního telefonu nepomůže sebelepší formát.) Na televizorech s velkou úhlopříčkou asi budou mnohé klipy vypadat všelijak, jenže u YouTube láká hlavně aktuálnost, nikoli kvalita.

MacNN k této softwarové aktualizaci doplňuje další informace. Jedná se o Apple TV software verze 1.1, který vedle výše zmíněné podpory YouTube též řeší jeden potenciální bezpečnostní problém. Apple TV pro namapování portů na své NAT bráně využívá UPnP IGD kód (řídící protokol standardizovaného zařízení internetové brány), co v původní verzi obsahoval chybu. Ta způsobovala, že útočník mohl zasláním záškodnického paketu způsobit přetečení bufferu, což mohlo vést k nečekanému ukončení aplikace nebo k vykonání libovolného kódu. Aktualizace to řeší dodatečným prověřováním při zpracování paketů UPnP protokolu.

Čtenáři si to jistě již domysleli, přesto pro pořádek dodám, že aktualizaci Apple TV nelze stáhnout samostatně do počítače, dá se získat pouze prostřednictvím Apple TV. Vedle ručního stažení výše uvedenými příkazy lze také Apple TV nastavit tak, aby automaticky kontrolovala, zda se neobjevila nějaká aktualizace (kontrola se provádí jednou týdně).

Též MacNN nabízí několik ilustračních fotografií práce s YouTube na Apple TV.

Nová aktualizace však asi neudělá radost každému, podle některých prvotních ohlasů po jejím nainstalování přestala fungovat většina kutilských úprav (k nimž patřil i modul pro přehrávání klipů YouTube ve formátu Flash). Nemám to však ještě ověřené, na příslušných Webech se jistě brzy objeví podrobnější informace, potom se k tomuto tématu vrátím.

iPhone bude také podporovat YouTube

Podpora YouTube se ovšem neomezí jenom na Apple TV, včera Apple oznámil, že iPhone bude YouTube podporovat již ode dne svého uvedení, tedy od 29. června.

Na titulní stránce amerického webu Applu se objevila upoutávka na YouTube na iPhonu, jež vede k bližšímu popisu. Z něj vyplývá, že iPhone má speciální přehrávač klipů YouTube, který se dá spustit přímo z hlavní obrazovky (tvoří její dvanáctou ikonu). Přehrávač bude umět prohledávat nabídku YouTube a přehrávat nalezené klipy, a dokonce umožní odeslat elektronickou poštou zprávu s odkazem na určitý klip, když na něj budete chtít upozornit ostatní.

Z iPhonu tak bude možné přistupovat k obsahu YouTube bezdrátově přes EDGE či WiFi připojení a přehrávat klipy na 3,5“ displeji telefonu, praví tisková zpráva Applu.

Zpráva zmiňuje přechod YouTube na formát H.264 (viz výše u Apple TV), který popisuje jako pokročilejší, a nezapomíná zdůraznit, že iPhone bude první mobilní zařízení schopné přehrávat video v H.264. V den uvedení iPhonu na trh by mělo být k dispozici přes 10 000 klipů, celý katalog YouTube bude v H.264 dostupný na podzim, přičemž každý týden by měla přibývat další převedená videa.

Apple v této souvislosti zdůrazňuje, že nyní budete mít možnost přistupovat k nabídce YouTube odkudkoli: Z iPhonu, z osobního počítače a z televizoru s připojenou Apple TV.

Právě na iPhonu dává podpora YouTube smysl, protože vám zajistí pohotový přístup ke klipům. A menší displej s vysokým rozlišením zřejmě bude současné kvalitě klipů vyhovovat lépe než velká televizní obrazovka.

V každém případě se jedná o jednu z nejdůležitějších funkcí iPhonu. Samozřejmě způsob, jakým to bylo oznámeno, dále podněcuje zájem o telefon, uvidíme, zda se v následujících dnech nedočkáme ještě dalších podobných prohlášení, marketing Applu jistě má pohotovost.

Přepracované stránky iPhonu

V souvislosti se všemi těmito novinkami (podpora YouTube a vylepšení telefonu oznámená v pondělí) se dost výrazného přepracování dočkaly také stránky iPhonu na (americkém) Webu Applu (na což upozornili někteří čtenáři).

Jako celý web Applu též stránky iPhonu používají nový design ve stylu Leoparda, přibyl však nový obsah a trochu se změnilo jejich uspořádání.

Na spodku uvítací obrazovky najdete odkazy na aktuální novinky: podporu YouTube, baterie s lepší výdrží a skleněný kryt, televizní reklamy a možnosti vývoje webových aplikací.

Seznam „Features Overview“ (přehled funkcí) pak nabízí čtyři podkategorie: „Revolutionary Phone“ (revoluční telefon) – telefonní funkce, „Widescreen iPod“ (širokoúhlý iPod) – možnosti přehrávání hudby a videa, „Internet in Your Pocket“ (Internet v kapes) – dostupné internetové aplikace včetně podpory YouTube, a „High Technology“ (špičková technologie) – použité technologie, především nová dotyková obrazovka a systém OS X.

Každá podkategorie vás zavede na svou vlastní stránku, v níž se nacházejí popisy příslušných prvků označené ikonami. Klepnutí na konkrétní ikonu vyvolá stručný popisný text a přehraje ukázkové video k danému prvku.

Nemá smysl, abych zde popisoval všechny podrobnosti, prostě se tam podívejte a prohlédněte si to. Stránky iPhonu nyní poskytují sice stručný, přesto docela vyčerpávající popis možností telefonu. A pokud na nás Apple ještě chystá s iPhonem nějaká další překvapení, jejich podrobnější popis časem najdete právě tady.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: