Keynote: digitální život naplno - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůVýstavy

Keynote: digitální život naplno

8. ledna 2003, 00.00 | Letošní lednová nadílka je pomerně hodně bohatá: nové iApps (nyní nazývané iLife), Final Cut Express, prohlížeč Safari, prezentační program Keynote, nové modely PowerBooků, AirPort Extreme, podpora pro Bluetooth a FireWire 800 Mbps.

Hlavní partner zpravodajství:


Partneři zpravodajství:
Pokud byla očekávání, vyvolaná informacemi na rumors stránkách, minimálně rozporuplná, realita nakonec předčila asi i poměrně smělé předpoklady. Samozřejmě, zklamaný bude nejspíš každý, kdo očekával nové procesory G5 a podobně, ale na ty je asi opravdu ještě příliš brzy. Pojďme se tedy podívat, co pro nás Steve Jobs a Apple připravili. Plánovanou délku keynote, což byla hodina a půl, Steve bez problémů překročil, ovšem rozhodně jsme nemohli mít pocit, že se nudíme či sledujeme něco, co už bylo prezentované.

Zatímco Steve Jobs přichází na scénu, ještě hraje "What a Wonderful World" od Loiuse Amstronga - zdá se, že se jedná o oblíbenou skladbu, v průběhu keynote se objeví ještě několikrát, byť v předělané podobě. Steve je tu tradičně v modrých džínách a černé mikině - v tomto směru se tedy překvapení nekoná.

Keynote zahajuje tak jako obvykle přehledem důležitých informací. Minulý týden se objevily nové verze dvou programů iCal 1.0.2 (update na verzi 1.0.2 byl uveden o víkendu) a iSync 1.0, o obou ještě podle Jobse tento rok hodně uslyšíme. Před dvaceti měsíci byl otevřený první Apple Shop, nyní jich je po celých USA více než 50. Obchody si v posledním čtvrtletí finančně polepšily ( kompletní finanční výsledky Apple za "vánoční čtvrtletí se dozvíme zhruba 18. ledna). Přes 50 % počítačů se prý prodává uživatelům Windows, stránky věnované Switch kampani navštěvuje dokonce 68 % uživatelů s Windows.

Služba .Mac má v současné době zhruba 250 000 platících uživatelů, což je relativně slabý nárůst proti říjnu, kdy jich bylo 200 000. Oproti předpokladům se Steve nezmínil o nových možnostech služby .Mac - nyní je součástí .Mac také seznam adres, který bude možné synchronizovat přes iSync s obsahem v počítači. Synchronizace ale ještě nefunguje, tak možná proto o této novince nepadla zmínka.

Zajímavé jsou informace o iPodu ("walkman digitálního věku - chtěl bych dostat desetník vždy když to slyším") - těch se od ohlášení před 14ti měsící prodalo 600 000 (jeden každou minutu), v USA a Japonsku to jsou nejprodávanější MP3 přehrávače, v Japonsku dokonce drží 42 procent trhu. Kromě toho Apple ve spolupráci s firmou Burton, výrobcem vybavení pro snowboard, vyvinul bundu speciálně pro iPod. Gore-texová a tedy nepromokavá bunda má kapsu pro iPod a k tomu speciální dálkové ovládání na rukávu - není tedy problém si užívat muziku i na lyžích nebo snowboardu. Bunda bude stát 499 USD, ovšem BEZ iPodu.

Podle Apple jim přesně vyšly jejich předpovědi a na konci roku 2002 měli zhruba 5 milionů aktivních uživatelů Mac OS X (docela by mě zajímalo, jak k tomu číslu došli). Na konci roku 2003 je odhadovaný počet aktivních uživatelů OS X 9-10 milionů. Pro podporu OS X ve školství Apple vytvořil speciální program "X for teachers", v rámci kterého se již rozdalo zdarma 290 000 kopií OS X - Apple se tedy opravdu snaží, aby školy přešly z Mac OS 9 na Mac OS X.

V současné době je pro OS X k dispozici kolem 5000 aplikací, bohužel to však stále nejsou všechny, které uživatelé potřebují - na Stevovu poznámku "všichni víme o kterých aplikacích mluvíme" byl docela ohlas. Jedinou novou aplikací představenou přímo na scéně, aniž by byla od Apple, se tak staly ProTools od firmy Digidesign. Nová verze určená pro Mac OS X se na trhu objeví ještě tento měsíc.

Final Cut

Zbytek keynote už patřil jen a jen Apple produktům. První přišla zmínka o Final Cut Pro, který je podle prodaných počtu kusů nejpopulárnějším profesionáním střihovým programem. Apple však chce obsadit větší část trhu editace DV, která nepotřebuje drahý software s pokročilými funkcemi (Final Cut Pro stojí 999 USD), ale přesto požaduje lepší možnosti, než kterými disponuje iMovie. Apple tedy uvádí nový produkt, založený na Final Cut Pro, nazvaný Final Cut Express. Final Cut Express stojí pouze 299 USD, což je méně než třetina ceny "velké" verze. Pomocí FCE je možné pracovat s digitálním videem ve formátu DV), aplikovat přechody, filtry a efekty v reálném čase a používat barevné korekce, rozhraní a ovládání je shodné jako u FCP. Vytvořené projekty mohou být exportované na DVD pomocí iDVD nebo DVD Studio Pro, nahrané zpět na digitální videokameru či rekordér, a také je lze samozřejmě exportovat do libovolného formátu podporovaného v QuickTime. Projekty vytvořené v FCE mohou být použité v FCP, projekty z iMovie mohou být importované do FCE. Final Cut Express je dostupný okamžitě.

iLife

Apple před dvěma lety oznámil svou strategii "digital hub", kdy má počítač sloužit jako centrála pro práci s nejrůznějšími digitální "hračkami" - digitální fotoaparáty, digitální kamery, DVD přehrávače, hudba v digitální podobě a MP3 přehrávače, tedy "digitální životní styl". Apple tuto strategii důsledně dodržuje již zmíněné dva roky a pravidelně přináší nové verze produktů. Jobs začal konstatováním, že uživatelé chtějí navzájem využívat data z jednotlivých aplikací - použít skladby z iTunes v iMovie, iPhoto a iDVD, fotky z iPhoto vkládat do iMovie a iDVD, filmy z iMovie exportovat před iDVD na DVD disky. Proto Apple nastoupil cestu užší integrace jednotlivých produktů, aby umožňovaly zmíněná data snadno vyměňovat. Tyto čtyři úzce spolupracující produkty Apple nazval iLife, Apple tak jako jediný výrobce dokáže nabídnout takto integrované produkty, s jednoduchým ovládáním a pokročilými možnostmi. I když se zdá, že iLife je pouze určitým doplňkem možností počítačů Macintosh, pro řadu uživatelů se jedná o velmi důležité produkty, které používají každodenně, obvykle ve spolupráci s některým z digitálních zařízení. Steve Jobs říká, že to, co Microsoft znamená pro kancelářské prostředí, je Apple pro "digital lifestyle".

Balíček iLife, obsahující nové produkty, bude uvedený na trh 25. ledna. Balíček bude bundlovaný k počítačům (pravděpodobně kromě iDVD 3, tam kde to nebude mít význam) a bude možné ho koupit za 49,90 USD - což je v podstatě cena iDVD 3, neboť ostatní aplikace bude možné také stále získat zdarma z internetu.

iTunes 3, distribuované od loňského léta již potřebné technologie pro spolupráci obsahují, jinak jsme se dočkali nových verzí všech tří dalších produktů. iPhoto 2 má několik nových funkcí pro práci s digitálními fotkami - funkci "Enhance", která automaticky zlepší vzhled obrázku - upraví barvy, jejich vyvážení, kontrast a další hodnoty. Pro opravu fotek, například pro vyretušování poranění, vlasů, opravu vzhledu starých importovaných fotek a podobně slouží nástroj "Retouch" - výsledky, které jsme mohli vidět v demu, byly opravdu impresivní. Další nové vlastnosti se týkají distribuce fotek: lze je "na jedno klepnutí" poslat mailem (podporovaný je Mail, Eudora, Entourage a AOL) nebo vypálit na CD nebo DVD. iPhoto je integrované s iTunes a umožňuje snadno vybírat hudbu k jednotlivým albům - ta se použije při promítání jako slideshow.

iMovie 3 obsahuje celou řadu změn - od převedení do okna (takže nezabírá celou obrazovku), přes inovovanou časovou osu, možnost práce s hlasitostí zvukových stop (asi nejpožadovanější funkce), efekt "Ken Burn", umožňující "posun" kamery po statické fotce (zde je možné snadno vybrat libovolnou fotku z iPhoto), další speciální filmové efekty a také možnost označení kapitol, které budou následně použité při exportu do iDVD.

Také nová verze iDVD 3 obsahuje několik novinek: 24 nových grafických témat pro snadnou tvorbu vlastních efektních DVD ("lepší než Hollywood") s možností úpravy vlastními klipy (z iMovie), fotkami nebo hudbou, automatická tvorba scén a kapitol z označených kapitol v iMovie 3, automatická tvorba slideshow z alb v iPhoto a další. Bohužel, ani nová verze iDVD nebude podporovat externí mechaniky.

Safari

Dlouho se o něm spekulovalo, dlouho po něm uživatelé toužili, a konečně je tu: webový prohlížeč přímo od Apple. Podle Apple na něm pracují již rok, zatím je ve stádiu betaverze, překvapivě jádrem není Gecko, neboli engine vyvíjený v rámci projektu Mozilla, ale jádro KHTML, které pochází z projektu Konqueror. Zajímavé také je, že do Apple odešel původní vývojář projektu Chimera - přičemž tento prohlížeč je založený na Mozille. Také jádro Konquerora je Open Source, Apple tedy svými zlepšeními a zrychlením přispěl k vývoji Konqueroru i na Linuxu. Prohlížeč má podporovat všechny hlavní technologie současnosti, jako je HTML, XHTML, DOM, CSS, SSL, JavaScript a samozřejmě zásuvné moduly. Podle prvních zpráv uživatelů například funguje připojení do eBanky, což je v ČR určitý etalon použitelnosti či nepoužitelnosti prohlížeče (bohužel netušíme, zda fungují obě dvě verze rozhraní eBanky, používající Javu nebo JavaScript)

Apple uvádí dva důvody pro vytvoření vlastního prohlížeče: rychlost a inovativnost. Kvůli své rychlosti je často kritizovaný Internet Explorer, což je v současné době základní prohlížeč v Mac OS X. Mozilla či Chimera jsou na tom lépe, ovšem podle tvrzení Apple je Safari 3x rychlejší v zobrazování stránek a 2x rychlejší při zpracování JavaScriptu - podle prvních ohlasů uživatelů je OPRAVDU rychlý (na iBooku je o něco rychlejší než jeden z lednových "night buildů" Chimery).

Apple také chce být inovativní a přinášet nové funkce. Mezi ty patří například zpráva oblíbených odkazů (bookmarks) podobným způsobem jako funguje iTunes či iPhoto, propojení s Address Bookem, funkce SnapBack, která umožní se rychle vráti na úvodní výchozí stránku, či možnost přejmenování nového oblíbeného odkazu již při ukládání. Kromě toho Safari umožňuje přímo z hlavní lišty vyhledávat na oblíbeném vyhledávači Google, či blokovat nežádoucí reklamní okna. Pro mnoho uživatelů bude také určitě příjemné zjednodušení procesu instalace programů - Safari samo (sám? .) rozbalí soubory a spustí příslušné instalační soubory (vyzkoušeno s .pkg pro Installer od Apple), a to i na obrazu disku (.dmg).

Zajímavé je minimalistické pojetí rozhraní prohlížeče - lišta s ovládacími prvky zabírá minimum místa a je velmi jednoduchá, o stavu načítání stránky informuje prokreslení pole s adresou a podobně. Zajímavá je také ikonka s broukem vedle pole Googlu - umožňuje uživateli odeslat odkaz na stránku, které se nezobrazují korektně, případně včetně zdrojového kódu nebo otisku obrazovky.

Safari je ke stažení zdarma na webu Apple, plná verze se objeví v průběhu roku 2003, k běhu je vyžadovaný Mac OS X Jaguar, nejlépe verze 10.2.3.

Keynote

Tím však ještě softwarová nadílka nekončí: dalším bodem programu je... Keynote. nový prezentační program, který, jak Jobs říká, byl napsaný pro něj a nyní se o něj podělí s ostatními uživateli Maců. Jobs vtipkoval, že si najali "levného betatestera, který program celý rok 2002 testoval" - prozradil, že všechny jeho prezentace v uplynulém roce byly vytvořené prostřednictvím vývojové verze Keynote.

Keynote je podle Jobse určená pro tvorbu vysoce kvalitních a efektních prezentací, kombinujících grafiku a data. Velmi zajímavé grafické efekty je možné snadno provádět díky grafické vrstvě Quartz, prostřednictvím OpenGL lze pro změnu dosáhnout velmi pěkný přechodů mezi obrazovkami.

Základem je 12 předpřipravených témat, která obsahují sladěnou grafiku, fonty, grafické odrážky a další prvky. Dále lze do prezentací snadno dodávat text, grafiku, filmy či hudbu, v případě vizuálních prvků uživateli stále pomáhají vodící linky pro správné zarovnání. Snadno se také vytvářejí tabulky a grafy, jak z importovaných dat, tak pomocí zabudovaného editoru dat. Keynote také dovoluje efektivněji pracovat s jednotlivými stránkami prezetance díky možnosti seskupení stránek do skupin.

Program Keynote je dostupný ihned, za cenu 99 USD, všichni účastnící keynote Steva Jobse (asi jako pasivní betatesteři) obdrželi jednu kopii zdarma. Recenzi té naší vám přineseme co nejdříve.

Přenosné počítače

Dále se Steve věnoval přenosným počítačům. Poukázal na fakt, že přenosné počítače tvoří stále větší podíl z prodaných počítačů, přičemž v případě Apple je podíl přenosných strojů na celku větší, než u průměru (cca 35 % v roce 2001, tedy po uvedení TiBooku a iBooku, zbytek výrobců 21 %). Protože se Apple domnívá, že prodeje notebooků stále porostou a brzy se jich bude prodávat více, než stolních počítačů, hodlá se této oblasti věnovat důkladněji. Jako důkaz byly postupně představené dva nové přenosné počítače.

Nejdříve přenosný počítač s největším displejem o úhlopříčce 17" a rozlišením 1440 x 900 bodů, s procesorem G4 na 1GHz a hliníkovým krytem. Displej je shodný s tím, který používá 17" iMac. Kromě toho obsahuje tento PowerBook několik dalších novinek - rychlejší verzi FireWire 800, rychlejší verzi AirPortu (AirPort Extreme) a zabudovaný Bluetooth. Kouzelnou vychytávkou také je automaticky podsvětlená klávesnice. Cena: 3399 USD.

V zápětí: "One more small thing"! Nejmenší plně vybavený notebook s obrazovkou 12" - PowerBook G4, který jako by z oka vypadl iBooku. Oba dva nové modely a také obě nové technologie popisujeme v samostatném článku. Na keynote byla předvedeny reklamy na oba dva nové modely - jedna "klasická", produktová, ve druhé vystupují obr a trpaslík (pravděpodobně největší a nejmenší lidé na zemi) a potkávají se s svými PowerBooky - rozhodně doporučujeme shlédnout na stránkách Apple.

Apple tedy na keynote poměrně výrazně překvapil - kromě updatu řady aplikací, uvedení hned tří nových programů také představil novinky v oblasti přenosných počítačů, kde to málokdo čekal. PowerBook G4 s 17" displejem je velmi impozantní záležitost, malý PowerBook G4 s 12" displejem pro změnu vítané rozšíření portfolia. Také použití nových technologií je užitečné, doufejme, že je brzy začnou využívat i další produktové řady.

Pokud při čtení "rumor" serverů mohl mít člověk pocit, že keynote bude relativně nudná (což zmínil i Steve), opak byl pravdou a řada zajímavých produktů určitě na chvíli rozčeří vody v Mac světě. Pokud bude mít Apple stejný "drive" jako loni v prvním pololetí, máme se určitě na co těšit.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Výstavy  

 » Rubriky  » Agregator  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

reklama

Autor: wenoush Muž

Založeno: 08.01.2003, 10:41
Odpovědí: 0

Chtel bych jen upresnit herci v reklame na nové PB jsou Verne Troyer známy jako "Mini Me" z filmu Austin Powers ...... a prvni cinsky basketbalista v NBA jméno vsak bohuzel nevím. Ale celkem povedená dvojka ne?

Odpovědět na příspěvek

Co chybi?

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 08.01.2003, 10:42
Odpovědí: 0

Prekvapili. Mile. Nevim, co ale chybi ostatnim, ja jsem vsak postradal uvedeni finalni verze softu pro sitovani pres FireWire. Nejak jsem po te podzimni bete nabil dojmu, ze bude...
Jsou o ni nejake informace???

Odpovědět na příspěvek

nejvetsi a nejmensi lide

Autor: filip andres Muž

Založeno: 08.01.2003, 10:44
Odpovědí: 0

ten mensi je herec (urcite jsem ho videl v nejakem austin power...), ten vetsi je Yao Ming, momentalne dost popularni basketbalista (hraje za Houston:). Rekl bych ze ani jeden neni nejmensi/nejvetsi ve svem oboru (narozdil od tech powerbooku ;)
f.

Odpovědět na příspěvek

RE: nejvetsi a nejmensi lide

Autor: iJoJo Muž

Založeno: 08.01.2003, 11:35

no ale rozdiel medzi nimi je markatny :-). No a ten s tym 17 palcakom nema chybu, ako ho spoza ani nevidiet :-))

Odpovědět na příspěvek

Paráda...

Autor: Tomáš Muž

Založeno: 08.01.2003, 12:33
Odpovědí: 0

17" notebook - není co dodat. Fantastické.
a 12" - konečně někoho napadlo, že opravdu praktický přenosný počítač musí být malý, lehký, pevný a výkonný. Tak to se mi teda líbí. Horší je to s cenami. Speciálně ten 12" by snesl tak o 30% méně, protože si dovedu představit prodejní ceny u nás...

Odpovědět na příspěvek

Co na to Mrkvosrot?

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 08.01.2003, 13:20
Odpovědí: 0

Tak si rikam, ze Apple slape Billovi posledni dobou dost do zeli. Nejprve Mail a iCal (=Entourage), ted Safari (Explorer) a Keynote (PowerPoint).
Zajimalo by me, kdy se ozvlou a co z toho bude...

Odpovědět na příspěvek

RE: Co na to Mrkvosrot?

Autor: Lukáš Gallina Muž

Založeno: 08.01.2003, 20:50

Ahoj; jelikoz jsem nenasel informaci ze by sla koupit verze Office pro Mac bez PowerPointu a chce-li uzivatel Office kvuli Wordu, Excelu, stejne PowerPoint zaplati, tak to MS asi moc Keynote tizit nebude ;) Jiste, paklize si nekdo kupuje jen PowerPoint ci se rozhoduje o koupi Office kvuli PowerPointu, pak tohle to muze odradit, ale je to velke procento? Ja nevim; uvidime casem :)

Odpovědět na příspěvek

iAplikace

Autor: Wenoush Muž

Založeno: 08.01.2003, 15:54
Odpovědí: 0

Jeste k iAplikacim dost me mrzi jejich zpoplatneni, vím ze to bylo avizovany celkem dost dopredu, ale je to skoda. ;-((

Odpovědět na příspěvek

Placene???

Autor: Slata Muž

Založeno: 08.01.2003, 16:07

Z clanku jsem pochopil. ze se budou dodavat s novymi stroji a krome iDVD3 budou i nadale ke stazeni zdarma. Za 49 USD pouze s iDVD3. Takze, kde je problem?

Odpovědět na příspěvek

RE: iAplikace

Autor: agent Muž

Založeno: 08.01.2003, 19:38

iMovie, iPhoto a iTunes jsou ZCELA ZDARMA! iDVD 3 ma asi 600 MB v komprimovanem stavu (jen iDVD 2 zabere pres 1 GB) -- take proto to apple vse nabizi na cd za velmi, ale velmi rozumnych 50 USD

Odpovědět na příspěvek

RE: iAplikace

Autor: pixy Muž

Založeno: 09.01.2003, 09:32

Ja jsem koukal na keynote nazivo a Jobs tam jasne rekl, ze pro iapps budou obe moznosti - kdo nechce stahovat obrovske soubory (iDVD ma pres 600MB), muze si koupit kompletni balik iLife na placce ve storu za pade - kdo chce, muze si to stahnout z webu zdarma. Myslim, ze tech $49 je cena iDVD (nebude-li taky zdarma; o tom Jobs taktne pomlcel, takze spis ne) - ostatni iApps jsou k tomu jen pribalene.

Odpovědět na příspěvek

Safari

Autor: Dusan Muž

Založeno: 08.01.2003, 18:36
Odpovědí: 0

Safari je skutecene podstatne rychlejsi, ale obcas ma potize s ceskou diakritikou. V charakter setu chybi CentralEuropean.mac. Take import bookmarks z Exploreru je polovicaty. Ale to beta, takze do finalni verze to bude mozne vychytat

Odpovědět na příspěvek

RE: Safari

Autor: Petr Stanicek Muž

Založeno: 09.01.2003, 09:00

Bylo by na miste pripomenout, ze a) kodovani mac-CE neni registrovano ani u IANA a ve spravnem browseru nema co delat. Ja tuhle "absenci" vitam. b) kdyz se podivate na bookmarky v MSIE tak tam najdete "charset=x-mac-roman", takze se neni co divit. Safari jede v Unicodu.

Ale chyb je tam porad dost - sam jsem uz do Applu poslal aspon deset opravdu zasadnich bugu... Doufejme, ze "ostra" bude opravdu pouzitelna; vcetne te eBanky (to, ze udajne funguje, je jen zdani - prihlasite se, aplikace se nacte, ale vetsina podstranek a vypisu uz ne [JS - Javu mam z principu vypnutou]).

Odpovědět na příspěvek

RE: Safari

Autor: JaVol Muž

Založeno: 11.01.2003, 18:43

Me zrovna Safari dela problemy na Mujmacu. Nezobrazuje prispevky uzivatelu, kdyz na ne kliknu, otazka je, jestli je problem na strane serveru nebo na strane prohlizece (nebo na strane uzivatele :).

Odpovědět na příspěvek

iMovie

Autor: Dusan Muž

Založeno: 08.01.2003, 18:41
Odpovědí: 0

Na iMovie3 si musime pockat do 25.ledna. jsem zvedav jestli se podarilo zlikvidovat mimoradne otravny problem - sesypani prvniho ramecku clipu, po "undo" (vzdycky) a jinak kdykoliv si to iMovie usmyslelo.Integrace audiomangamentu je take prijemna, nebudu ho muset uz tahat do AmadeaII a nazpatek.

Odpovědět na příspěvek

FinalCut Express

Autor: Petr Stehno Muž

Založeno: 08.01.2003, 18:55
Odpovědí: 0

FinalCut Express je pro mně ještě větší a příjemější překvápko než PowerBooky. S ním totiž Apple naprosto zesměšnil a vyřadil Adobe Premiéru která stála trochu trapně mezi iMovie a FinalCutem. Adobe by ji teď pro MacOS X měla nabízet tak za 50$.
Z té prezentace to nebylo zřejmé: Express je v podstatě sleva FinalCutu Pro. Když si pořádně pročtete možnosti a prohlédnete části menu Expressu musíte zákonitě nabít dojmu že jde o (pro 99% uživatelů) plný FinalCut Pro. Nepodporuje hig-end karty (pro DigiBetu a film v HD), místo trojcestných barevných korekcí má "POUZE" dvojcestné, není pro MacOS 9 ani 10.1 a nemá Offline RT. Absenci možnosti grabovat a stříhat v Offline RT považuji za jediné výrazné omezení, neznamená to ale že by nebylo možné pracovat v Motion JPEG offline kodeku jako dřív (pouze nebudou fungovat realtime effekty Offline RT). Kdyby Apple vyřadil Voice Over (real-time audio dubbing do timeline), titulkovací plugin Boris Calligraphy, možnost více projektů a sequencí v jednom pracovním prostoru (kterou Premiéra stále nemá) a real-time berevné korekce (FCP2 je nemá a starší statisícové hig-end Avidy také ne) a snížil počet audio stop třeba na čtyři, dalo by se mluvit o jakémsi FinalCut Light. Takhle je to ale opravdu pouze sleva FinalCutu Pro a pobídka přejít na MacOS X 10.2. FinalCut Pro si teď koupí jen lidé kteří potřebují pracovat i ve vyšších formátech než je DV, tzn. Ti kteří potřebují SD a HD karty za statisíce.
Myslím že v Čechách se teď prodá tak 1 FinalCut Pro na 100 FinalCutů Express : ))) a je to tak dobře. Kdo dělá DV má pramálo důvodů zůstávat v OS9 a majitelé PowerBooků budou mít jen o důvod víc koupit si externí Firewire disk - za ušetřených 600$ si mohou koupit i dva.

: ))))

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: