Zastřelte neautorizovanou slepičku - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůTipy z Internetu

Zastřelte neautorizovanou slepičku

slepice_mac

22. února 2001, 00.00 | Vyzýváme všechny zodpovědné orgány, aby pomohly při likvidování neautorizovaných slepiček! Tedy, především bystré oko, přesnou ruku a hlavně vyčištěnou kuličku v myši...

Ze všeho nejdříve je nutné si něco říct o fenoménu "slepiček", tedy PC-stříleček Moorhuhn Jugd. Princip je velmi jednoduchý - během omezeného časového limitu 90 vteřin nasbírat co nejvíce bodů masovou likvidací nebohých slepiček ve skotských vřesovištích (tím se také vysvětluje, proč to jsou létající slepičky - nejsou to obyčejné slípky, nýbrž " lagopus scoticus", neboli kur skotský). K dispozici je opakovací brokovnice, kterou je vždy po vystřílení zásobníku nutné dobít. Ovládání je jednoduché, hráč ovládá myší kurzor - zaměřovač a pálí myší. Grafické zobrazení zůstává ve formě 2D, ovšem s 6ti (udává autor Mac verze ;) vrstvami, které se pohybují v souladu s paralaxou, hráč se tedy pohybuje pouze vlevo a vpravo ve vymezeném prostoru. Bodové ohodnocení za sestřely je dle "vzdálenosti" - nejbližší a největší za 5 bodů, nejvzdálenější a nejmenší za 25, prostřední za 10. Výjimku tvoří "matka slípka", která se občas vynoří přímo před hráčem a drze se dívá přímo do očí - za pohotovost při sestřelu je 25 bodů. Ve hře je ještě pár bonusových míst, ale není všechno slepička co se hýbe, za sestřelení balónu nebo letadla jdou body dolů, stejně tak ostřelování rozcestníku se nevyplatí.

První díl hry byl společností Phenomedia vytvořen v podstatě jako reklamní hra pro Johnie Walkera, distribuovaná jako freeware, a zaznamenala díky své hratelnosti velmi slušnou popularitu. Pochopitelně na sebe nenechala dlouho čekat nová verze Moorhuhn Jugd 2 s jiným sponzorem a s mnohem vyšší hratelností a také vyšší popularitou. Hra se stala fantasticky úspěšná, protože je to ideální odpočinková hra do kanceláře, je krátká, přitom dostatečně zábavná a hlavně soutěživá (kdo ve vašem oddělení či firmě je nejlepší střelec?). Díky zabudování různých tajných bonusů do druhé verze se dostatečně vyřádí i ti, kterým standardní "pracovní postupy" nestačí...

Ze "slepiček" se prostě stal fenomén roku 2000, se vším klasickým doprovodným bussinesem, můžete si klidně koupit plyšovou nebo klíčenkovou slepičku, zúčastnit se nejrůznějších soutěží nebo si koupit konverzi například pro vašeho Color GameBoye (o filmu zatím nic nevím, animovaný Slepičí úlet se na mánii asi nijak nepodílí, minimálně proto, že to jsou běžné domácí slepice, které neumějí létat...). Mimochodem, hra se také stala předobrazem pro další varianty, takže nyní je k dispozici poměrně široká škála objektů k sestřelení, od tučňáků po upíry.

Bohužel, pro Maca tato hra nebyla dostupná až do února. Na počátku února se objevila aplikace MacMoorhuhn, neoficiální verze slepiček z dílny vývojáře Rene Trosta. Jestli se jedná o brutální reverse engineering, nebo autor měl k dispozici zdrojové kódy netuším (spíš sázím na to první), každopádně je to Mac verze původního Moorhuhn Jugdu, tedy jedničky. Autor z právních důvodů nemůže šířit svoji verzi s originálními daty od společnosti Phenomedia, a tak je ke stažení samostatná aplikace a nějaké konvertory, data je nutno vypreparovat z PC verze a překonvertovat, nebo stáhnout již předpřipravené balíčky od lidi, kteří to udělali za vás (po přečtení návodu jsem to udělal taky - jen pro odvážné). Stránka s odkazy na stahování je k dispozici zde. Hra používá zcela identická grafická data jako PC originál, běhá velmi svižně a je prostě vítaným osvěžením v Macovském světe. Jediný rozdíl proti originálu je, že zobrazuje jinou úvodní grafiku, a jméno hráče se zadává až po skončení hry ;)

Zhruba takto měla vypadat původně recenze. O víkendu jsem si však všimnul na stránkách autora MacMoorhuhn prohlášení (v němčině ;) z něhož jsem vydedukoval, že je na světě ještě jedna verze, se kterou autor nemá nic společného - verze přímo od Phenomedia, která je ke stažení na stránkách Macweltu.

Po stažení a spuštění Moorhuhnu následovalo zklamání - konverze přímo od autorů je horší, než "neautorizovaná" verze - graficky ošklivější (detaily typu balón anebo letadlo) a méně čistá (například hrany objektů), s výrazně menší šířkou "pole" pro pohyb a také technické provedení považuji za horší - animace je trhaná, aplikace si nepřepíná sama rozlišení a hloubku, prostě, podle mě nedotaženina. K tomu dle mého názoru neodpovídá ani samotný let slípek - ty nejvzdálenější jsou poměrně dost rychlé a někdy kličkují jak zkušené pilotní eso. Také jsem si všimnul, že v některých případech je u padajícího objektu ignorována perspektiva, trošku mě mátlo nabíjení zbraně - u MacMoorhuhn je to poměrně intuitivně mezerník, zde mezerník + klik myší. Nejvíce mě však zarazilo a zamrzelo, že se nejedná o kopii PC verze, ale o herně ořezanou verzi. Činí to na mě dojem, že to prostě autoři chtěli "spíchnout" co nejdříve, aby jim nekonkuroval nějaký amatér, přičemž se sami docela shodili.

Jsem zvědavý, jak se to bude se slepičkami vyvíjet dál, zda se autoři dohodnou s vývojářem (srdečně bych doporučoval) nebo se budou ignorovat či snad bojkotovat (okupace kurníku díky bohu nepřichází v úvahu).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Humor  

 » Rubriky  » Hry  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: