Nejen prací .... - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůTipy z Internetu

Nejen prací ....

9. listopadu 2000, 00.00 | Skvělý herní server jen a jen pro Macy, který nesmí minout žádný ze zarputilých pařanů.

... živ je majitel Maca. Řeč je přirozeně o hrách a hráčích. Kdo se o hry zajímá, tomu určitě neuniklo, že se má podstatně lépe, než řekněme před dvěma roky. Postupně sílícím trendem je uvádět nové hry jako multiplatformní, což je vidět nejen na přístupu specializovaných firem - portaci svých hlavních titulů na Mac ohlásil i Microsoft. Kromě toho je tu ještě jedno tuzemské specifikum - řadu tradičních her pro Mac poznáváme až dnes, díky většímu rozmachu Internetu.

A právě Internet může do hry přinést další rozměr. Většina her nabízí, lépe či hůře implementovaný, multiplayer mód, tedy hru po síti - lokální, nebo ještě lépe po Internetu. Problém je, že až na světlé výjimky (viz nedávno popisované multiplatformní řádění v terénu ve hře 4x4 Evolution, od které je nyní mimochodem k dispozici již oficiální demoverze) si na Macu po Internetu moc nezahrajeme. I když často Mac verze hry existuje, příslušné servery jsou orientovány spíše na hráče s PC.

Ale to by nebyl Můjmac, aby neměl radu. Ano, víme kde si od srdce "zapařit", a kde je k dispozici tolik her, aby si většina z vás vybrala. Jediné, co si musíte odepřít, je porážet PC-čkáře. Nevím, jestli "na oplátku", ale tenhle server je prostě "Mac-only".

GameRanger uvedl do života Scott Kevill, server najdete na adrese http://www.gameranger.com. Je to zřejmě jediný server svého druhu pro Mac, a jeho použití je po triviální registraci kompletně zdarma. Jak to vše funguje? Pro každou hru, která má být na serveru zastoupena, je k dispozici plugin (pluginy jsou součástí instalačního souboru, další a novější si každý musí stáhnout). Aktuální seznam pluginů čítá 43 položek, včetně takových obecně známých "pecek", jako jsou Age of Empires, F/A-18 Korea, Heroes of M&M II, Quake či Unreal Tournament, najdete tu ale i pluginy pro hry mezi našimi fanoušky méně známé - třeba pro Bolo (ocení jen fajnšmekři) nebo strhující FutureCop. Podle komunikace mezi hráči a z oznámení serveru se zdá, že prostřednictvím pluginů lze po Internetu hrát i hry, které jinak umí jen hru po lokálních sítích - prakticky jsme ale neměli možnost to zatím ověřit.


Pokud se vám to zdá už teď dobrý nápad, tak pozor, ještě nejsme u konce. Server je opravdu precizně vymyšlen a slouží spíš jako herní centrum. Je rozdělen na sekce podle her i podle zájmů návštěvníků, slouží samozřejmě i jako chat-server, včetně možnosti audio-chatu. Můžete si vytvářet seznamy přátel, zakládat herní místnosti, pořádat turnaje, vyhledávat ostatní hráče, nebo si i nějakou tu hru koupit.
Ke kvalitě a úspěchu podobného projektu je samozřejmě nezbytně třeba zejména návštěvnost. Pokud lze soudit ze dvou návštěv, je nečekaně slušná. Nehledě na vliv časových rozdílů, na serveru bylo (nečekaně) několik desítek hráčů (přesné součty nechtějte, musel bych projít nejen všechny místnosti, ale spočítat i otevřené hry). Velmi výmluvné jsou ale statistiky serveru. Skoro fascinující je pak možnost zobrazit si info o vybraném hráči - v okně se totiž zobrazí i jeho přibližná poloha na mapě světa. Věnoval jsem tomu trochu času - "hvězdička" většina hráčů svítila samozřejmě v Americe a Kanadě, podařilo se mi ale natrefit i na velmi zajímavé lokace prakticky po celém světě (moje hvězdička se správně objevila kdesi, kde je možné tušit Prahu).


Zahrát si proti skutečným protivníkům je opravdu něco jiného, než do omrzení zkoušet inteligenci počítačem generovaných protivníků. Jestli hledáte nové známé, nebo už nemáte v okolí konkurenci, GameRanger je pro vás to pravé ořechové.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: