Time Machine v praxi: Když potřebujete obnovit celý počítač - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůTipy a Triky

Time Machine v praxi: Když potřebujete obnovit celý počítač

Time Machine

16. prosince 2008, 00.00 | Co dělat když se vám rozbije hard disk nebo přijdete jinou cestou o celý operační systém? Pokud jste používali Time Machine, máme pro vás návod na velmi rychlou obnovu celého systému a všech dat. Vyzkoušeno v praxi!

Jsou dny, kdy je prostě všechno špatně. Ráno člověk zaspí, pak se polije kávou a když zapne svého Maca, zjistí, že systém vůbec nestartuje. Přesně to se mi stalo v polovině října a ještě ke všemu uprostřed služební cesty do New Yorku. Po chvilce bádání bylo jasno – hard disk se odporoučel do věčných lovišť a to samozřejmě se vším, co na něm bylo uloženo. Jakmile jsem se vrátil z cesty a pořídil nový disk pro MacBook Pro, začal jsem hledat způsob jak se co nejrychleji vrátit k běžnému pracovnímu rytmu. A jak na to?

Štěstí přeje připraveným
Pokud se dostanete do stejné situace jako já, tedy že přijdete o kompletně celý systém, je dobré mít v záloze kompletní zálohu systému, aplikací a všech dat. Cest jak takovou zálohu pořizovat je celá řada. Já jsem naštěstí před problémem nastavil Time Machine, která je součástí operačního systému a zálohování více či méně pravidelně prováděl a tudíž se bylo kam vrátit. Díly své lenosti připojit občas externí hard disk jsem sice měl poslední kompletní zálohu měsíc starou, ale zaplať pánbůh za to. Mimochodem hned po vyřešení obnovy jsem koupil Time Capsuli, abych se už nemusel o zálohování starat vůbec.

Takže následující postup, který jsem v praxi ověřil a připadá mi nejrychlejší platí pro situaci, kdy máte na externím disku kompletní zálohu pořízenou pomocí Time Machine.

Obnova dat – pomalejší cesta
V podstatě jsou dvě cesty, jak k obnově přistoupit. První možností je nainstalovat z instalačních DVD čistý systém, spustit Time Machine a z něj postupně vytahovat data a případně i aplikace. Osobně jsem tuto cestu vyhodnotil jako příliš zdlouhavou, protože s sebou nese nejen instalaci systému a stahování všech upgradů, ale často i problémy s instalací aplikací a tím, že člověk snadno zapomene ze zálohy něco vytáhnout a pak se musí k záloze opakovaně vracet. Na druhou stranu je nutno přiznat, že pokud máte čas tuto cestu absolvovat, tak jistě prospěje vašemu systému, který se zbaví nánosů historie a bude jistě v lepší kondici.

Obnova dat – rychlá cesta
Mnou zvolená cesta obnovy celého systému je výrazně jednodušší. Do počítače vložíte instalační DVD a nastartujete z něj. Pokud máte v počítači nový disk, nastartuje z DVD automaticky. Pokud budete chtít přepsat stávající systém, stačí držet při startu počítače stiknutou klávesu alt a vybrat si, že chcete start z DVD.

1) Po chvilce načítání se vás instalační software z DVD zeptá na jazyk, který chcete použít. Zvolte to co vám nejlépe vyhovuje a dostanete se na samotný začátek instalačního procesu, který ale nemusíte vůbec absolvovat. Protože máte zálohu kompletního systému, lze instalaci přerušit a v menu instalátoru si přímo vybrat položku „Utilities“ a v ní najdete na posledním místě „Restore systém from Backup“.

2) Dobrá zpráva je, že se nemusíte vůbec starat o to, jestli váš hard disk má nějaký souborový systém a je naformátovaný. Stačí když potvrdíte, že chápete nutnost smazat vše co se na něm nachází.

3) Pak jste dotázáni na to, kde se nachází záloha. Zde může nastat trochu zádrhel, pokud jste měli záložní disk připojený na síti nebo třeba jako já přes speciální e-SATA řadič. Protože není nainstalován celý systém a tudíž ani všechny ovladače, musíte disk se zálohou připojit tak, aby jej instalační program viděl. Bez problémů je připojení přes USB nebo FireWire.

4) Následuje volba konkrétní zálohy. Time Machine zálohuje pravidelně, takže je na vás zvolit si, ke kterému datu se chcete vrátit. Logickou volbou je samozřejmě nejčerstvější kousek.

5) Pak už jen potvrdíte zahájení procesu a v závislosti na velikosti zálohovaného disku se během desítek minut až několika hodin obnoví celý systém. V mém případě se cca 75GB záloha přesypávala na nový disk cca 2,5 hodiny.

6) V okamžiku, kdy software zahlásí ukončení procesu obnovy zbývá už jen restartovat počítač a hle, objeví se známé logovací okno a pak nastartuje celý systém. Výsledkem procesu je to, že vše je jak bylo, všechny aplikace fungují, všechna nastavení se zachovávají a data jsou na svém místě. Gratulujeme!


Dvě drobné poznámky
Dobrou zprávou je, že obnovování nemusí probíhat na stejný hard disk. Klidně můžete tento postup použít pro migraci na větší hard disk a dokonce i na menší, pokud množství dat se má šanci na cílový hard disk vejít.

Další důležitou zkušeností, kterou jsem udělal je nutnost pevných nervů. Při prvním pokusu o obnovení proces selhal v asi 5%, vypsal nádherný error log a vyděsil mne hláškou, že mám smůlu. Světem protřelý jsem vše vypnul, znova zapnul a na druhý pokud proběhla obnova již zcela bez problémů – inu polovodiče.

Závěrem
Přijít o hard disk je vždy nepříjemná zkušenost. Nicméně pokud máte dobře nastavenou Time Machine a dokážete rychle koupit nový hard disk, tak se dá vše obnovit během jediného dne. Navíc pomocí hodinových záloh je riziko ztráty citlivých dat opravdu minimální, takže se zálohování rozhodně vyplatí. Za Time Capsuli jsem zaplatil cca 12.000Kč, což ve srovnání s nabízenou cenou záchrany dat z poškozeného hard disku, která se pohybovala od 20 do 80.000Kč, je velmi rozumná investice. Samozřejmě lze zálohování vyřešit i desítkou jiných cest, ale pokud mohu doporučit najděte takovou, která vyžaduje opravdu nulovou interakci a probíhá 100% automaticky. Jinak si totiž jednou budete rvát vlasy stejně jako já, škoda toho měsíce práce – přitom stačilo jednou připojit kabel ...

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Mac OS X CZ  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

jak je to se Adobe a Quarkem

Autor: jt Muž

Založeno: 16.12.2008, 04:27
Odpovědí: 0

Nevite nekdo, co se stane s novymi Adobe aplikacemi ci Quarkem, ktere se registruji n konkretni pocitac pres internet? Funguji pak taky? A co Windows Wista registrovana stejnym zpusobem?

Odpovědět na příspěvek

RE: jak je to se Adobe a Quarkem

Autor: jerry00 Muž

Založeno: 16.12.2008, 06:18

Když jsem obnovil na ten samý disk, je to OK, jsem registrován.Jak je to s obnovou na nový disk to netuším,

Odpovědět na příspěvek

RE: jak je to se Adobe a Quarkem

Autor: MartensPh Muž

Založeno: 16.12.2008, 09:08

U Vist nevim, ale s XPckama pod VMware Fusion nebyl problem, protoze Fusion se zepta, zda jde o kopii nebo presun tech Windows a kdyz dam presun, zadna aktivace. Predpokladam totiz, ze u kopie bude chtit aktivaci jako nove instalace.

Odpovědět na příspěvek

RE: jak je to se Adobe a Quarkem

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 16.12.2008, 14:16

Adobe CreativeSuite CS4 Mster Collection byl obnoven na novy vetsi disk a nepozadoval ani reaktivaci a uprimne si toho ani nevsiml... Pravda zbytek zeleza zustal totozny

Odpovědět na příspěvek

RE: jak je to se Adobe a Quarkem

Autor: Vladimír Brabec Muž

Založeno: 04.01.2009, 15:41

Po obnoveni chtěl balík CS3 znovu aktivovat.

Odpovědět na příspěvek

Záloha jen některých složek

Autor: rajo Muž

Založeno: 16.12.2008, 08:12
Odpovědí: 0

Jak nastavím TM, aby zálohovala např. jen složku Dokumenty a Obrázky? Musím opravdu ručně "excludovat" všechny ostatní v Preferencích?

Odpovědět na příspěvek

RE: Záloha jen některých složek

Autor: Topper Muž

Založeno: 16.12.2008, 10:14

Tak na to pouzijte neco jinyho, treba arSync nebo CarbonCopy ..

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Záloha jen některých složek

Autor: rajo Muž

Založeno: 16.12.2008, 23:23

Díky

Odpovědět na příspěvek

Time Machine je super

Autor: Mikesh Muž

Založeno: 16.12.2008, 08:56
Odpovědí: 0

Time Machine mi už nejméně 3x zachránil doslova prd*l. Je to skvělá věc. Tuto kompletní obnovu jsem již jednou prováděl a vše bez problémů ;-) .

Odpovědět na příspěvek

Ano ano...

Autor: Jan Rajtr Muž

Založeno: 16.12.2008, 09:13
Odpovědí: 0

Přesně tak, já souhlasím - zálohovat, zálohovat a zálohovat. TimeMachine je skvělá aplikace a musím se přiznat, že nejednou mi pomohl z nouze :-)
Bohužel existuje ještě druhá možnost, že se odporoučí disk s TimeMachine. Což by samo o sobě tolik nevadilo, záloha se udělá nová v nejhorším případě. Ale jak znám zákon schválnosti, vys*al by se hned po tom systémový disk :-)
Já jsem si ještě kromtě toho hodně oblíbil zálohy nejdůležitějších souborů na nějaké webové úložiště (me.com, dropbox.com atp.). Pravděpodobnost, že odejde server s RAID poli je přece jenom nižší...

Odpovědět na příspěvek

CCC

Autor: juramac Muž

Založeno: 16.12.2008, 09:22
Odpovědí: 0

Time Machine je urcite zajimava vec ,ale kdyz pominu, ze se disk plni vsemi moznymi upravami v case dozadu a zanedlouho je plny, tak ma pro mne osobne jednu zasadni nevyhodu. Neni bootable, takze zaloha dat je sice udelana ale z disku se nenabootuju na jinem pocitaci..... I me se uz stalo, ze mi "vyhorel" disk a to dokonce behem 2 dni dva disky, interni i zalohovy, takze i zalohy od te doby delam dvojmo, ale pouzivam radeji Carbon Copy Cloner prave proto, ze je bootable. Navic mi toto reseni umoznuje vzit si treba externi HD domu , a delat na domacim iMacu to, co potrebuji .

Odpovědět na příspěvek

RE: CCC

Autor: czPopi Muž

Založeno: 16.12.2008, 09:34

A zkousel jste tu zalohu bootovat? Ja ji delal, udelal jsem ji po castech 1GB a neslo mi z ni nabootovat..coz byl velky problem

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: CCC

Autor: Bobík Muž

Založeno: 16.12.2008, 09:46

Co takhle zkusit nalinkovat soubory ze zálohy do rootu disku? Pak by to teoreticky mohlo fungovat.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: CCC

Autor: juramac Muž

Založeno: 16.12.2008, 13:13

Ano, normalne se na pocitaci doma nabootuju na disk. Myslim, ze je to o tom, aby byl kopirovany cely disk z korene na koren externiho disku. Nemel jsem problem, dokonce ani s Paralells, kde mam PC s ucetnictvim. Samozrejme to neni tak rychle, jako interni, ale nabootuju se bez problemu.

Odpovědět na příspěvek

RE: CCC

Autor: keson Muž

Založeno: 17.12.2008, 08:35

Dovolím si nesouhlasit s tou poznámkou, že na TM disku narůstá zazálohovaný bordel příliš rychle. Na TM zálohuju asi rok a zatím se mi zvětšila záloha jen asi o pár set megabajtů oproti hlavní záloze (resp. ubylo pár set mega kapacity). S Mackem dělám denně, měním většinou asi malý dokumenty, pracuju s poštou, kalendářem adresbookem. Pravda, asi kdybych pracoval na stomegabajtovým fajlu (obrázek), tak mi to bude přibejvat rychleji, ale běžná práce fakt neznamená enormní nárůst zálohovaných dat.

Odpovědět na příspěvek

Hurá !

Autor: Krtek Muž

Založeno: 16.12.2008, 09:22
Odpovědí: 0

Konečně to někdo prubnul. Sice to autorovi nepřeju ale díky za oběť.
Osobně mam k iMackovi trvale připojenej 2,5" harddisk a nechávam ho dělat si zálohy podle timemachine každou hodinu. Tak bych snad byl v podobnym případě v pohodě. Jenom doufam že nevadí když se mi jednou za čas objeví hláška timemachine že se vyskytla chyba a zálohování selhalo. Doufam, že to nějak nepoškodí kontinuitu dat na disku a nezmizí třeba záznam o souborech který se jenom přesunuly a nekopírovaly se na disk znova. Má s tim někdo zkušennosti ?

Odpovědět na příspěvek

RE: Hurá !

Autor: Bobík Muž

Založeno: 16.12.2008, 09:43

Mě se to taky občas stává, ale při příští záloze je vše v pohodě. Zkuste si třeba ve Finderu najít ty zálohy a prozkoumat soubory. Pokud to půjde, je vše v pořádku.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Hurá !

Autor: Krtek Muž

Založeno: 16.12.2008, 11:28

Odhaduju že se mi to děje hlavně pokud stahuju nějakej soubor a zrovna se má zálohovat disk. Rozpracovanej soubor asi timemachinu rozhodí.

Odpovědět na příspěvek

Šifrované zálohy přes DMG

Autor: Bobík Muž

Založeno: 16.12.2008, 09:40
Odpovědí: 0

Zdravím, jak by mohla obnova vypadat, kdybych si zálohy šifroval pomocí DMG obrazu disku, jak to bylo v návodu na MacPlanet? Tento způsob spočívá v tom, že je třeba po mountnutí disku se zálohami mountnout i dmg na něm uložený. To lze udělat automaticky pomocí launchd. Originální cestu, kde se ukládají zálohy, je pak nutné nalinkovat do mountnutého dmg disku. Při obnově tak nastává problém, že nemám jak mountnout ten dmg, protože ten automatický mechanismus je v systému, který je zálohovaný. Jako řešení by stačila třeba možnost použití Terminálu v live systému instalačního CD. Je na to nějaký trik?

Odpovědět na příspěvek

Stažení všech upgradů

Autor: smugg Muž

Založeno: 16.12.2008, 09:43
Odpovědí: 0

Je možné stáhnout všechny upgrady Mac OS X najednou a pak je také najednou nainstalovat?

Odpovědět na příspěvek

RE: Stažení všech upgradů

Autor: MartyM Muž

Založeno: 16.12.2008, 15:11

ono to tak v podstate funguje, protoze se automaticky stahne tzv. combo update, tj. vsechny verze po nejnovejsi v jednom souboru

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Stažení všech upgradů

Autor: smugg Muž

Založeno: 16.12.2008, 20:25

Omlouvám se, měl jsem na mysli upgrady nebo spíše updaty softwaru v Mac OS X (např. iTunes, iPhoto, Safari aj.). Když naistaluji „čistého“ Leoparda tzn. 10.5.0 a pak dám combo update na 10.5.6 tak se povýší jen OS X nebo tam budou i updaty všech programů?
V podstatě jsem switcher (1 rok mám Mac mini) a ještě jsem nemusel přeinstalovat systém. Vím, že u Windows ta možnost stáhnout všech updatů je.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Stažení všech upgradů

Autor: helenka Muž

Založeno: 17.12.2008, 00:00

U combo update se povýší jen systém, ne všechny aplikace. Některé (iWork, iLife, QuickTime) jsou extra - ukážou se souběžně s aktualizací v sw update.

Odpovědět na příspěvek

Autor je redaktor, nebo je to uzivatelska recenze?

Autor: Stephen Muž

Založeno: 16.12.2008, 10:22
Odpovědí: 0

Psat clanek o TimeMachine a ani si neprecist (neshlednout) navod vyrobce....
TM je jinak supr...
Vpodstate jsou 3 cesty! prvni kterou autor uvadi je spis pro PCckare a jine kteri si s oblibou kopiruji fajly a foldery : -)
TM umoznuje i OS nainstalovat a pri prvnim spusteni z TM backupu migrovat usera (a settingy, aplikace ci foldery v rootu) pomoci migration assistanta.
Pak az je ta obnova celkova. Opravdu v praxi nekdy nektery pokus selze.
K CCC bych rekl ze je to opravdu nejlepsi cesta zalohovat bootovatelnej aktualni stav, ale vyhody TM to vzadnem pripade neprinasi.

Takze backupujte, uz asi vsichni jsme nekdy o nejaky data prisli...

Odpovědět na příspěvek

Zalohovani na Time Capsuli

Autor: Ales Muž

Založeno: 16.12.2008, 13:26
Odpovědí: 0

Nevedel by autor, nebo nekdo dalsi, proc Leopard po poslednim reinstalu pocitace odmita, respektive ma dost velke problemy se zalohovanim na TC? Strasne dlouho mu trva "Preparing Backup" a posleze je schopen zalohovat skrze Wifi par desitek MB treba nekolik hodin. Chapu, ze se asi jedna o ten prvotni backup, ale i tak se povetsinou zaloha nedokonci a vse konci hlaskou Backup Failed.

Odpovědět na příspěvek

RE: Zalohovani na Time Capsuli

Autor: Stephen Muž

Založeno: 16.12.2008, 14:20

Proc to je nevim, ale uz se mi taky stalo, ze masina backupovala na sitovy disk a po reinstalaci masiny (nikoli obnoveni ze zalohy) uz na nej nechtela moc zalohovat (dlouuho a s errorem). Pomohlo ten disk smazat. U TimeCapsule dokonce muzes napred z ni odzalohovat obsah na pripojeny usb disk. Pak resni TC do puvodniho nastaveni a v TM si ji znova udej jako backup disk.
U TM na usb ci fw disk to neudela nikdy, ale u sitveho backupu s novym systemem nekdy.

Odpovědět na příspěvek

restore

Autor: helenka Muž

Založeno: 16.12.2008, 15:59
Odpovědí: 0

Taky jsem to experimentálně zkoušela. Měla jsem zformátovaný disk a na něj se mi to odmítlo restorovat.
Přesněji: ukázalo mi to odkud restorovat, ale ne kam.
Po nainstalování základního systému už restore proběhl normálně.

Taky bez přečtení dokumentace. :-D

Odpovědět na příspěvek

Jak dostat jednotlivá data z TM disku?

Autor: steve Muž

Založeno: 16.12.2008, 17:07
Odpovědí: 0

Ahoj,
chtěl jsem se zeptat, jestli nevíte, jak dostat konkrétní data z disku..
Příklad - zálohovaná hudba, kterou chci dát někomu jinému...

Díky moc!

Odpovědět na příspěvek

RE: Jak dostat jednotlivá data z TM disku?

Autor: Bobík Muž

Založeno: 16.12.2008, 17:47

Prohlídněte si, co je na tom disku uloženo. Najdete tam hromadu adresářů s jednotlivýma zálohama a v nich pak aktuální stav zálohovaných disků v tu chvíli.

Odpovědět na příspěvek

time capsule

Autor: herczegh Muž

Založeno: 16.12.2008, 22:43
Odpovědí: 0

Ja som tiež mal problemy s time machine,ale asi mesiac zálohujem len to čo chcem vytvorím si ikonu time capsule cez network na desktope a kopirujem súbory ktoré chcem/foto i tunes atd/viem že je to primitívne,ale účinné a neotravuje ma to stálym kopírovaním všetkého možného

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: