Problémy s Restore disky - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Tipy a Triky

Problémy s Restore disky

MacOSX_class

10. prosince 2002, 00.00 | Především u nových počítačů se uživatelé někdy setkají s problémem, že už není k dispozici instalační disk pro Mac OS 9, a například není možné doinstalovat české fonty do systému, nebo v případě problémů snadno změnit startovací systém na disku. Poradíme vám jak z toho a také jak kopírovat a zálohovat Mac OS X.

Apple svým uživatelům v poslední době občas některé věci spíš komplikuje než zjednodušuje, týká se to i distribuce programového vybavení s počítači. Pokud pomineme, že všechny modely, které budou uvedené příští rok, budou dodávané už pouze s jedním "bootvatelným" systémem, tedy s Mac OS X, už nyní se před uživateli objevují někdy obtížně řešitelné problémy. Část z nich vyplývá ze způsobu distribuce systémů (s novým počítačem dostanete tzv. Restore disky), část z toho, jak funguje Mac OS X.

Restore disky

Valná část softwarového vybavení se v současné době dodává pouze na Restore discích. Obsahem těchto disků je Mac OS 9 a Mac OS X a řada aplikací, například i iDVD - překopírováním obsahu těchto disků (či disku, v případě nových PowerBooků, kdy se dodává jeden DVD disk) vznikne instalace, tak jak ji známe například po zakoupení počítače. Na jednom logickém disku jsou spolu oba systémy i všechny aplikace. Domníváme se, že to není úplně ideální stav a doporučujeme uživatelům instalovat vždy každý systém zvlášť na samostatný logický disk - například aby šlo jednoduše přepínat mezi tím, který se spustí, i bez bootování do systému - co když některý spadne? (Tuto volbu lze provést podržením klávesy ALT hned po startu počítače)

Problémů, spojených s touto metodou distribuce je několik. Jeden jsme již řešili před časem, že není možné samostatně instalovat iDVD - návod jak postupovat najdete zde.

Nové problémy se objevily před uživateli, kteří chtějí používat Mac OS 9 s anglickým rozhraním - instalace tohoto OS u nových strojů již neexistuje, situaci trochu zachraňuje instalace české verze Mac OS 9, která se s počítači dodává. Pokud však chcete používat anglický systém, buď můžete provést Restore a vyházet vše co nepotřebujete (včetně řady neviditelných složek od Mac OS X), a nebo udělat stejné kroky jako při extrakci iDVD (viz link) a systém si překopírovat.

Další problém však je, že v takto "instalovaném" systému nemusí být nutně vše, co uživatel potřebuje - a také není. Podporu češtiny do tohoto systému dostanete jen s použitím externích prostředků. Ideální je Classic Language Kit, který dodá do systému Mac OS 9.2.2 všechny potřebné části tak, aby mohl fungovat samostatně i jako Classic vrstva v Mac OS X.

Přesouvání (zálohování) systému

S Mac OS 9 obvykle není žádný problém - složka System folder se přesune na jiný disk, případně vypálí na CD a v případě problémů se opět použije. Mac OS X, to je jiné kafe. Díky složité struktuře ho nelze jen tak kopírovat mezi disky a na 1 CD se rozhodně nevejde (pokud nepřistoupíte k DRSNÉ redukční dietě). V tomto případě je vhodné použít utilitku Carbon Copy Cloner, který vám "přes kopírák" vytvoří kopii vašeho systému na jiném disku (případně diskovém obrazu), odkud ho můžete posléze buď používat, či v případě potřeby obnovit zpět. Carbon Copy Cloner (CCC) se používá poměrně snadno, můžete si i nastavit pravidelné zálohování vašeho systému tak, aby jste měli vždy aktuální kopii po ruce. Není ani problém si udělat kopii systému například na iPod a v případě nouze startovat systém z tohoto přehrávače. Pokud chcete zálohovat systém na CD (více CD) bez možnosti aby byl bootvatelný, můžete použít utilitku hfspax - podrobnosti najdete v Read Me u CCC.

Startovací disky

Pokud jste instalaci počítače provedli pomoci Restore CD's (systémy jen na jednom disku) a nebudete k počítači mít startovací disk s Mac OS 9 CZ, případně ho někam "zašantročíte", můžete se dostat do zajímavého problému. Při "zhroucení" aktivního systému (tedy nebude možné nabootovat) se nemáte šanci přepnout do toho druhého. Prostě není jak nastavit, který systém se má spustit. Startovací CD s OS 9 není po ruce a žádné dodávané CD s OS X to neumí. Proto nezbývá než doporučit, vytvořit si zálohu nainstalovaného Mac OS 9 na CD (a ověřit, že je bootovací - držet C při startu). Samozřejmě, neuškodí přihodit také nějaké opravné aplikace, jako je Norton a další. Jestliže si chcete vytvořit bootovací CD se systémem Mac OS X, ručně to rozhodně nepůjde (resp. půjde, ale složitě), doporučujeme použít utilitku BootCD, o které jsme se již nedávno zmiňovali v softwarových novinkách.

Uvidíme s čím Apple přijde příští rok (musí! uvést odlehčenou verzi Mac OS X, kterou budou moci použít výrobci software, jako je Norton či Drive 10), současný přechodný stav však může, obzvlášť v případě akutních problémů, zamotat nejednomu uživateli hlavu, případně ho donutit provést reinstalaci, ačkoliv byt to nebylo vůbec nutné.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: