Když je Apple nemocný 1. - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůTipy a Triky

Když je Apple nemocný 1.

Servis Mac

27. dubna 2011, 00.00 | Přestože produkty Apple mají dlouhodobě pověst spolehlivých výrobků, čas od času se stane, že něco přestane fungovat. Co můžete udělat, než vyrazíte do servisu, jak je to se zárukou a co se vlastně s vaším zařízením při opravě děje, zjistíte v prvním díle našeho nového seriálu.

Počítače a periferie Apple jsou na tuzemském trhu k mání už roky. Neustále se ale objevují otázky, jak je to s jejich autorizovaným servisem a zárukou. Pro mnoho lidí je stále překvapením, že obojí u nás bez problémů funguje.

Záruka domácí a zahraniční

Koupíte-li si v České republice zařízení Apple jako soukromý uživatel, vztahuje se na něj standardní dvouletá záruka vyplývající ze zákona. Jste-li podnikatel, obvykle můžete počítat jen s roční zárukou.

Pokud se v záruční době s vaším přístrojem něco stane, můžete záruku uplatnit u prodejce nebo vyhledat některou z autorizovaných opraven. Tady stačí předložit doklad o koupi s datem prodeje a identifikací zařízení a získáte přinejmenším stejné, ne-li lepší služby, jako u svého prodejce. Ten totiž často odesílá nefungující počítač do smluvního servisu a tím se doba opravy zbytečně prodlužuje.

Ještě jednodušší je to s opravou zařízení zakoupených v zahraničí. K nim nemusíte mít ani doklad o nákupu, protože potřebné podrobnosti v servisu dokážou najít v mezinárodní databázi Apple. Je ale potřeba počítat s tím, že na jablečné produkty dovezené ze zahraničí (zejména z USA) se vztahuje standardně jen roční záruka. Po jejím uplynutí už musíte opravy platit z vlastní kapsy.

Prodloužená záruka

Trochu komplikovanější je situace s prodlouženými zárukami. Pokud jste nakoupili svůj Mac u zdejšího obchodníka a dokoupili jeho vlastní prodlouženou záruku, nezbývá než ji uplatnit právě jen u něj.

Stejné je to s prodlouženými zárukami koupenými k výrobkům Apple v USA. I ty je u nás možné uplatnit.

A co iPhone a iPad

Díky stále větší vstřícnosti Apple k tuzemskému trhu, může autorizovaná opravna nabízet také záruční opravy mobilních zařízení, které byly donedávna výhradně v rukou operátorů.

Máte-li problém se svým iPadem nebo iPhonem, můžete je opět svěřit do rukou certifikovaných techniků, kteří opravu zvládnou rychle a s maximální pečlivostí. Vše opět platí i pro mobilní zařízení dovezená ze zahraničí a zkrátka nepřijdou ani majitelé přehrávačů iPod.

Co umí autorizovaný servis

Kromě toho, že si poradí se standardními zárukami od prodejců, dokáže Applem autorizovaná opravna především zrychlit celý proces. Tím, že nemusí vaše zařízení už nikam posílat a nejběžnější díly drží skladem, je možné nejčastější opravy vyřešit za několik málo dní.

Pokud navíc nemáte čas svůj počítač do servisu vozit, může technik vyrazit za mírný poplatek přímo k vám. Je samozřejmě možné také poslat přístroj do opravny poštou nebo kurýrem.

Další výhodou autorizovaného servisu je proškolení jeho zaměstnanců přímo Applem a přístup k originální servisní dokumentaci a dílům. Pokud je opravna nemá přímo na skladě, jsou k mání většinou do druhého dne.

Mnohdy ani není potřeba počítač nikam vozit a využít některý z tipů, který může ušetřit čas i nervy. Například pro vyjmutí zaseknutého CD nebo DVD ze štěrbinové mechaniky Macu není potřeba používat fyzické násilí, ale po startu počítače podržet trackpad nebo tlačítko myši a počkat, až se médium vysune.

Autorizovaný servis toho samozřejmě umí mnohem víc. Na to se podíváme v dalších dílech seriálu.

Partnerem seriálu je iOpravna zajišťující od roku 2009 záruční i pozáruční servis počítačů, periferií a mobilních zařízení Apple včetně iPhone a iPadu. Svým zákazníkům nabízí upgrady, servisní výjezdy, smluvní opravy firemního hardwaru a další nadstandardní služby.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Služby  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: