Kam patří DVDisky? Na dno skříně! - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Tipy a Triky

Kam patří DVDisky? Na dno skříně!

3. dubna 2006, 00.00 | V novém několikadílném seriálku se podíváme blíž na to, jak ukládat kopie DVD na pevný disk tak, aby se daly pohodlně přehrávat a dalo se na to koukat, nezabraly zbytečně moc místa a aby v mezích možností zůstaly zachovány možnosti výběru kapitol, volby jazyka či titulků.

V novém několikadílném seriálku se podíváme blíž na to, jak ukládat kopie DVD na pevný disk tak, aby

• se daly pohodlně přehrávat a dalo se na to koukat;

• nezabraly zbytečně moc místa;

• v mezích možností zůstaly zachovány možnosti výběru kapitol, volby jazyka či titulků (a zde je vhodné hned uvést, že standardní kontejner QuickTime – tedy to, co znáte jako "film .mov" – toho umí sám o sobě a bez dalších doplňků bezmála tolik, co přehrávač DVD).

Ačkoli se na MujMacu již v poslední době několik obdobně zaměřených textů objevilo; odstavec "Zálohujeme DVD" ve Filmech, filmech, filmečkách pana Máry však byl zaměřen spíše na převod videa do formátu vhodného pro iPod, a článek Zálohování DVD v Mac OS X pana Šuly se spíše díval na možnost kopii DVD vypéci na DVD-R: velmi zajímavou problematiku týkající se kupříkladu titulků, volby vícejazyčného zvukového doprovodu a podobně v nich proto nenajdeme.

Proč vůbec ukládat DVD na disk?

Inu, v zásadě z týchž důvodů, proč naprostá většina z nás má už dávno kdesi na dně skříně CD a hudbu přehrává z archivu MP3 či AAC v iTunes: je to mnohem pohodlnější a šikovnější, pokud "neskrblíme" s datovým tokem, nikdo, vyjma netopýrů a těch, kdo podlehli psychoakustickým efektům, žádný rozdíl neslyší, a v neposlední řadě pak je příjemné, že nehrozí ztráta cenného disku třeba vinou poškrábání ve vadné mechanice.

Ačkoli jedna z vůbec největších výhod diskového hudebního archivu – totiž možnost sestavování libovolných výběrů bez ohledu na konkrétní album, spolu s možností náhodného přehrávání, automatického výběru podle oblíbenosti (jak jej podporuje "Party Shuffle" v iTunes) a podobně – u filmotéky nemá větší praktický význam, o to šikovnější zde jsou možnosti automatického vyhledávání filmů podle nejrůznějších kritérií, ať již je to žánr nebo třeba oblíbený herec.

Ukládáme-li navíc filmotéku na externí disk, je velmi pohodlné a snadné vzít si ji s sebou třeba na dovolenou; to s klasickou skříní plnou DVD v úvahu nepřipadalo vůbec...

Proč DVD naopak na disk neukládat?

Inu, příliš mnoho důvodů proti není; v podstatě může jít o následující argumenty:

• zabere to spoustu místa: ano, ale dnes již není technický ani finanční problém si pořídit terabytový disk; tam se vejde něco přes stovku kopií DVD bez jakýchkoli úprav, a bezmála tisíc filmů překódovaných bez výrazné ztráty kvality způsobem, který se v tomto seriálu naučíme;

• zabere to spoustu času: to je bohužel v současnosti pravda – lépe řečeno, musíme volit mezi časem a diskovým prostorem. Vytvořit přesnou kopii DVD je otázka nějaké desítky minut; překódování však i na poměrně výkonném stroji trvá řadu hodin, a doplnění titulků, kapitol, úvodní nabídky s volbou jazyků a podobně zabere další čas: tentokrát ani ne čas strojový, jako spíše drahocenný čas náš, který bychom mohli daleko lépe strávit sledováním oněch filmů...

• snižuje to kvalitu obrazu: v podstatě nikoli, zacházíme-li s filmem slušně. Současné špičkové kodeky – jmenovitě H.264/AVC, jímž se budeme zabývat nejvíce – umožňují kompresi obrazových dat oproti MPEG2 – použitého na všech standardních DVD – zhruba na čtvrtinu bez viditelné ztráty kvality. Dokonce i starší kodeky typu MPEG4 – nejznámější je nepochybně DivX – umožňovaly zmenšit datový tok zhruba na polovinu bez ztráty kvality (bohužel, většina lidí je užívala poměrně brutálním způsobem pro kompresi DVD na jediné CD; to již samozřejmě s sebou ztrátu kvality nese, a tím si tyto kodeky vysloužily špatnou reputaci);

• je to nelegální: i ba ne, naopak – ve skutečnosti jsou nelegální tzv. ochrany disků proti kopírování, alespoň v současnosti a v této zemi (jaké perly a zázraky nám ovšem nadělí socialistická legislativa v budoucnosti, to je samozřejmě jiná otázka). Kupodivu dokonce není protizákonné (byť morálně již poněkud diskutabilní, přinejmenším u filmů, které jsou běžně v prodeji) dát kopii DVD kamarádovi; nesmíte ji již ovšem vystavit na webu, neřkuli prodávat. Za samozřejmé ovšem považuji, že děláme kopie vlastních DVD, která jsme si koupili!

• copak mám u televize počítač? Inu, tohle je otázka konkrétního vybavení: někdo má jako centrum domácího kina klasický přehrávač DVD připojený prostřednictvím videovýstupu k televizi či projektoru, a pak jsou pro něj samozřejmě tyto články nezajímavé. Jiný má naopak domácí kino vystavené kolem počítače, k němuž je projektor připojen prostřednictvím DVI; obojí má své výhody a nevýhody, a samozřejmě to záleží na osobním vkusu.

Dost bylo úvodů...

... pusťme se do práce. Hned příště si posvítíme na vlastní zálohování DVD, ukážeme si, jaké jsou pro to možnosti, co je výhodnější a co méně.

Pak si řekneme trochu více o tom, jak vypadá logická struktura DVD, a jak z těch podivných "vobů", které se tam vyskytují, můžeme získat samostatné video a audio. Podíváme se také na formáty těchto výsledných souborů, a vysvětlíme si, proč je poněkud problém s titulky.

Podrobněji si ukážeme různé možnosti, jak a do čeho můžeme video a zvuk překódovat (a proč, případně proč ne :)).

To již bude načase se podrobněji podívat na možnosti kontejneru QuickTime, neboť nejpozději v tuto chvíli se musíme rozhodnout, zda jej využít (protože v tom případě máme k dispozici všechny jeho poměrně velmi bohaté služby, včetně podpory libovolného množství jazykových versí zvukového doprovodu).

U zvukového doprovodu ještě chvíli zůstaneme: pokud náhodou patříme mezi milovníky nemainstreamových filmů, snadno se nám může stát, že neseženeme DVD s vhodnou zvukovou versí. U anglických filmů to většinou není velký problém, neboť je stejně lepší poslouchat zvuk původní a pro nás, kdo neumíme anglicky tak perfektně, jej doplnit titulky (viz níže). U filmů z jiných jazykových oblastí však může být příjemnější doplnit video českým dabingem, zvláště pak u filmů starších, z dob, kdy býval český dabing skvělý. Je docela možné, že se nám podaří dabovaný zvuk získat třeba z vysílání TV – a v našem seriálku si také řekneme, jak jej přidat k ukládanému DVD, a ukážeme si alespoň pár nejzákladnějších tipů, jak jej synchronizovat s obrazem.

Jelikož původní titulky z DVD se (snadno a jednoduše) využít nedají, řekneme si, kde můžeme najít titulky alternativní; samozřejmě si také vysvětlíme, v jakém jsou formátu a co s nimi musíme provést, aby se nám hodily k našemu filmu, který může mít mírně odlišnou stopáž či střih oproti tomu, pro nějž byly titulky dělány. Také si ukážeme finty a triky, jak přimět QuickTime, aby rozuměl titulkům s českými diakritickými znaménky: jelikož technologie QuickTime je mnohem starší než Cocoa, není to v ní tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát – ačkoli vnitřně již QuickTime Unicode plně podporuje, s formáty pro import a export je zapotřebí si trochu pohrát.

Další důležitý krok pak je seznam kapitol: rozdělení filmu na jednotlivé části, k nimž máme kdykoli přímý přístup, je rozhodně velmi příjemná věc a byla by věčná škoda jí nevyužít – obzvláště vzhledem k tomu, že QuickTime ji plně podporuje.

Přímý převod menu DVD v podstatě není možný: QuickTime by sice v zásadě uměl i to, neboť jeho podpora interaktivních scén je ve skutečnosti bohatší, než možnosti DVD menu včetně scriptů; jenže "snadno a ručně" to nejde, byla by na to zapotřebí specializovaná softwarová podpora – a takový software, alespoň nakolik je mi známo, v současnosti neexistuje. Ukážeme si však způsob, jak alespoň sestavovat jednoduché nabídky pro volbu jazykové verse (přímé GUI, jež pro to nabízí standardní aplikace QuickTime Player, bohužel nepatří mezi nejpodařenější) a případně pro výběr kapitol.

Na závěr se pak seznámíme s tím, jak přímo do filmového kontejneru uložit informace o filmu samotném, o režisérovi, hercích a podobně (a také si řekneme, které z těchto informací bere při vyhledávání v úvahu Spotlight a které ne), co udělat s obrázkem z coveru, k čemu slouží tzv. poster frame a podobně...

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Apple a 1. dubna

Autor: Jirka Předseda Muž

Založeno: 03.04.2006, 00:42
Odpovědí: 0

Můžete mi někdo vysvětlit, jak je to s novými produkty Apple a již dlouho dopředu avizovaným představováním dne 1. dubna a výročím 30 let apple? Nikde o ničem není zmínka a ještě nedávno jste v aktualitách psali, jaký to bude asi bomba... Díky za vysvětlení...

Odpovědět na příspěvek

RE: Apple a 1. dubna

Autor: G_ Muž

Založeno: 03.04.2006, 01:05

No neni vidu neni slechu asi blebej zert.....nejdrsnejsi aprilovej pro milovniky macu....
jen bych chtel vedet kdy oslava skonci treba neco prijde.....kdo vi?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Apple a 1. dubna

Autor: Krtek Muž

Založeno: 03.04.2006, 09:32

Htak, htak hi hi hi...

Odpovědět na příspěvek

RE: Apple a 1. dubna

Autor: Martin22 Muž

Založeno: 03.04.2006, 06:08

1. dubna bylo v sobotu, takže já to vidím na dnešek. Uvidíme po 19.00 hod.

Odpovědět na příspěvek

vzdyt slo o spekulace

Autor: ondrej Muž

Založeno: 03.04.2006, 08:59

vzdyt slo o spekulace s tim ze 1. dubna je vyroci a nekdy kolem by mohl Apple neco predstavit. take se mluvilo o 4. dubnu.

Odpovědět na příspěvek

Připojení na TV...

Autor: JaP Muž

Založeno: 03.04.2006, 07:35
Odpovědí: 0

Může mi někdo prosím poradit, zdali si třeba takto připravené DVD v H.264 můžu pustit z mého IBOOKu G4 na TV? A jaká bude kvalita? Co všechno k tomu potřebuju? Předemdíky...

Odpovědět na příspěvek

Kvalita

Autor: JJ Muž

Založeno: 03.04.2006, 08:47
Odpovědí: 0

No s tím posuzováním kvality bych byl o něco méně optimistický. U MP3/AAC to třeba u vážné hudby na průměrné aparatuře pozná většina lidí i při vyšších datových tocích.

Obdobně u kvality videa - u určitých typů scén to znát je - jako testovací data doporučuju úvodní titulky ke Startrek - Voyager. Se záběry, kdy skrze nějakou "mlhu" svítí paprsek světla (resp.několik paprsků souběžných o různé intensitě) má co dělat i MPEG2 na originálním DVD...

Ztráta kvality je většinou akceptovatelná s ohledem na vyšší pohodlí, ale neznamená to, že není pozorovatelná.

Odpovědět na příspěvek

RE: Kvalita

Autor: dr. Avalanche Muž

Založeno: 03.04.2006, 09:30

Souhlas. Staci si MP3/AAC postin na necem lepsim nez jsou bedny u kompu a clovek neveri svym usim... A kdo tvrdi neco jineho tak je hlusec neb zvukar bigbitu po 20 letech. :-DDDDDDDD

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Kvalita

Autor: OC Muž

Založeno: 03.04.2006, 09:50

No... doporučuji poslechový test kvalitně nasamplované MP3 kolem 200 nebo AAC kolem 150 kbps, samozřejmě VBR. Rozdíl se tam dá zajisté naměřit; já jej však neslyším -- a osobně neznám nikoho, kdo by tuto kvalitu při dvakrát slepém poslechovém testu spolehlivě rozeznával od CD (neexperimentoval jsem nikdy s DVD-audio, ale ono v této kvalitě stejně v praxi zdroje takřka neexistují).

Uznává
m, že mé uši již nejsou co bývaly (netopýry zjara dávno na zahradě žel neslyším, a nebude to patrně tím, že by se tam nevyskytovali :)), nicméně není tomu tak dávno, kdy jsem si před čímkoli s fysiologickou kompresí ucpával uši a prchal jsem do koncertní síně (nejen třeba MP3, také starší ATRACy byly dost děs); od té doby ovšem skutečně algoritmy poněkud pokročily.

No nic, o to nemá valný smysl se přít :) Prostě nechť každý poslouchá to, co považuje za kvalitní, a v takové formě, jež mu vyhovuje :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Kvalita

Autor: Lukáš KUČA Muž

Založeno: 03.04.2006, 11:52

Zkousel jsem konvertovat nahravku Arvo Pärta - Alina, kde zni klavir misty vpodstate v uplnem tichu. I na 320 kbps je to poznat.
Na 128 neposlouchatelne. On na to sotva staci i CD zaznam. Uznavam ale, ze to je trochu extremni situace a vetsina popularni hudby nad 256 kbps nepujde rozeznat od vychozi CD nahravky.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Kvalita

Autor: zoul Muž

Založeno: 03.04.2006, 15:27

VBR?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Kvalita

Autor: jf Muž

Založeno: 03.04.2006, 20:14

AAC nebo MP3?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Kvalita

Autor: Lukáš KUČA Muž

Založeno: 04.04.2006, 21:43

Jo, omlouvam se, neuvedl jsem, ze to bylo do mp3.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Kvalita

Autor: AndroidCZ Muž

Založeno: 03.04.2006, 21:04

No jo, klavir jako digitalni zaznam s kompresi je kaastrofa. Jestli ostatni nastroje zni ok, tak zrovna klavir zni s nadsazkou jak z telefonniho sluchatka. Nechapu cim to je, ale klavir (samotny, v tichu), to si fakt pustte a budete se divit :-)

Odpovědět na příspěvek

Moznosti DVD v QT

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 03.04.2006, 09:44
Odpovědí: 0

"možnosti DVD menu včetně scriptů; jenže "snadno a ručně" to nejde, byla by na to zapotřebí specializovaná softwarová podpora – a takový software, alespoň nakolik je mi známo, v současnosti neexistuje."

A ja si dovolim tvrdit, ze existuje, a to hned niekolko:
LiveStage Pro od Totally Hip (profi, drahe, komplikovane) – http://www.totallyhip.com
/livestage.asp
Mistral Movie (neskusal som) – http://www.omegaconcept.f
r/index.php?oc=54

A da sa pouzit samozrejme Keynote alebo Macromedia Director resp. Macromedia Flash spolu s QuickTime

Ak ste ale mysleli skutocne len „snadno“ tak to je pravda, pokrocile moznosti so skriptovanim ponuka len Livestage, avsak za cenu dlheho ucenia…

Odpovědět na příspěvek

RE: Moznosti DVD v QT

Autor: OC Muž

Založeno: 03.04.2006, 09:54

Spíše jsem měl na mysli software, který by přímo převedl menu DVD na nějaký ten funkčně i vzhledově ekvivalentní wired movie v QT: taková věc by se dala samozřejmě napsat, nicméně pokud tak již někde někdo učinil, já o tom nevím?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Moznosti DVD v QT

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 03.04.2006, 12:22

jo to veru nie je, ale ako idea to veru nie je zle a divim sa, ze to este nikto nespravil. kazdopadne mi pride divne, ze to nevie napr. DVD Studio Pro, teda aspon z pripraveneho projektu…

Odpovědět na příspěvek

Apple Party v Ondřejově

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 03.04.2006, 10:02
Odpovědí: 0

Tak zde by byla první várka fotografií ze soboty:
http://www.mb-so
lutions.cz/photos/ondrejo
v/index_cz.php

Odpovědět na příspěvek

RE: Apple Party v Ondřejově

Autor: peter Muž

Založeno: 03.04.2006, 16:54

z fotografii akurat vidno, ze bolo "poriadne vlhko" :))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Apple Party v Ondřejově

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 03.04.2006, 21:07

... ještě teď mám kocovinu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Apple Party v Ondřejově

Autor: peter Muž

Založeno: 03.04.2006, 23:28

a utvrdili ste sa zas po case, kde lezi absolutny vrchol IT technologii ? :))

Odpovědět na příspěvek

Super clanok

Autor: karibu Muž

Založeno: 03.04.2006, 12:51
Odpovědí: 0

Velmi pekny clanok, uz sa velmi tesim na avizovane dalsie diely. To co bolo popisane v bodoch, ktore mienite rozoberat vyzera velmi slubne :)

Odpovědět na příspěvek

1TB

Autor: Sydney Muž

Založeno: 03.04.2006, 21:42
Odpovědí: 0

No jestli neni problém pořídit si 1TB disk za 20k, tak pro mě je to teda docela dost.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

vzdyt slo o spekulace s tim ze 1. dubna je vyroci a nekdy kolem by mohl Apple neco predstavit. take se mluvilo o 4. dubnu.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: