Final Cut Express - 3. Import videa - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůTipy a Triky

Final Cut Express - 3. Import videa

Final Cut Express 4

22. října 2010, 00.00 | Správně provedené uložení videa z kamery do počítače je klíčovým předpokladem dobrého výsledku. Final Cut Express sice není profesionálním nástrojem, přesto v něm není import zcela triviální záležitostí.

První dva díly jsme věnovali základním stavebním kamenům programu Final Cut Express. Připomeňme si klipy, sekvence a projekty a stejně tak uživatelské rozhraní - prohlížeč, náhled, plátno, časovou osu, paletu nástrojů a případně ještě zvukové hladiny.

Chceme-li zpracovávat video, které už máme v počítači uložené (na externím disku, USB flash disku či SD kartě) není nic jednoduššího, než zvýraznit Prohlížeč (Browser) a zvolit: File/Import/Files, vyhledat soubor(y), klepnout na Choose a je to.

Obdobně můžeme importovat celou složku souborů přes File/Import/Folder, vyhledat složku a klepnout na Choose.

Důrazně doporučujeme, kvůli rychlosti zpracovávání celého projektu, mít vždy soubory uložení na pevném disku počítače. Pokud to není možné, zvolte pokud možno co nejrychlejší externí úložiště připojené nejlépe pomocí FireWire.

Kamera

Nejvhodnější postup pro import videa z DV, HDV či AVCHD videokamery do počítače je tento:

  • propojte vypnutou videokameru se zapnutým počítačem pomocí FireWire
  • klepněte na Final Cut Express/Easy Setup a nastavte Format: HD (pokud máte HD videokameru), Rate: all rates (netrváte-li na specifickém počtu snímků za sekundu) a Use: Custom Setup.
  • klepnutí na Setup celé nastavení dokončí.

Systémová nastavení

Vhodné je ještě nastavení System Settings pomocí Final Cut Express/ System Settings. Parametry nastavíte takto:

  • v záložce Scratch Disks (disky kam se má ukládat video z kamery do počítače) bychom měli mít automaticky nastavený pevný disk počítače. Pokud tomu tak není, zaškrtněte v prvním řádku vše, co jde, nebo nastavte jiný disk. Užitečné je ještě vyplnit hodnotu Minimum Allowable Free Space On Scratch Disks třeba na 3 000 MB. Program pak bude nahrávat video z kamery do počítače jen tak dlouho, dokud nebude zbývat právě nastavené množství místa.
  • v záložce Memory & Cache zvolte Memory Usage: Application: 100% a dále Still Cache: 10 %.
  • v ostatních záložkách nemusíte nastavovat nic.

Další nastavení by si měl Final Cut Express detekovat z videokamery případně počítače. Chceme-li můžeme samozřejmě konfigurovat dále, ale pro standardní práci to není nutné.

Tento návod obsahuje jen základní volby pro správný chod programu a import videa z kamery do počítače. Pro výsledný film bude mnohem důležitější nastavení před exportem hotového díla.

Importujeme

Pro zahájení importu zvolte File/Capture a poté uvidíte importní dialog. Zapněte kameru do režimu přehrávání (Play, VTR mode), nejlépe s přetočenou páskou na místo odkud chcete zahájit export. Jakmile spustíte přehrávání videa na kameře, program zahájí ukládání do počítače.

Až dospějete do momentu, kdy chcete import zastavit, stačí stisknout na kameře Stop. Kameru ale není dobré odpojovat dokud Final Cut Express nedokončí práci. Může mít totiž proti videu přehrávanému v kameře zpoždění.

Program by měl sám rozpoznat ze souvislé pásky předěly jednotlivých klipů, načíst je jako samostatné soubory a zobrazit v Browseru. Kamera musí samozřejmě podporovat záznam start/stop metadat, což zvládá 99 % dnešních přístrojů.

Klipy máme v počítači a příště začneme se samotnou postprodukcí. Čeká nás totiž střih.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

JVC

Autor: Brohe Muž

Založeno: 22.10.2010, 21:03
Odpovědí: 0

Tak postup paradne sepsany, ale bohuzel mi nefunguje. Mam JVC GZ HD7, Mac OSX 10.6, FCE 4.0.1, vase aktualni, koupenej kodek. iMovie pripojenou kameru pres FW sice vidi, ale nedokaze s ni nijak komunikovat. FCE kameru ani nevidi. Ale kdyz pres USB data naimportuju, tak je iMovie dokaze naimportovat, zatimco FCE je neumi. Ovsem kdyz je naimportuju pres iM a pak rozkliknu Show Packg. Cont. tak si z vnitrnosti muzu vykrast fajly do FCE a nebo celej iM projekt do FCE naimportit. Divne :-)
Ale diky moc. Alespon si budu poradne nastavovat pref. projektu.
No a kdyztak...tady mam par tripů co jsem s JVC natocil a pak ve FCE sestrihal: http://vimeo.com/user4371
757/videos

Odpovědět na příspěvek

RE: JVC

Autor: Jan Kostelník (autor) Muž

Založeno: 22.10.2010, 21:37

To je zvláštní. Nejspíš problém vězí v nastavení samotné kamery, vyzkoušejte všechny možné formáty/kvality/bitrate a snad to pomůže. Je možné, že je problém v dnes trošku netypickém formátu mpeg2 - zkuste nějaký jiný (třeba AVCHD či mpeg4 zdali to kamera umožňuje). Vím, že mpeg2 je běžný u DVD filmů a podobně, ale ve videokamerách bývá vzácností.
Nebo vyzkoušejte vypnout VBR (Variable Bit Rate) - proměnlivý datový tok a nastavte si nějaký napevno (klidně ten největší, ale hlavně ne proměnlivý).
Nebo vypnout/zapnout půlsnímky.
Celkově je to opravdu divné, s kameramy JVC nebývají problémy.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: JVC

Autor: Brohe Muž

Založeno: 24.10.2010, 22:53

Děkuji mnohokrát za rady. Vše odzkouším. Jen na to potřebuji víc času...je totiž pravda, že s nastavováním kamery jsem si nikdy moc nehrál, takže musím teprve odhalit taje a zákoutí...pokud tedy jde o nastavování "OS" kamery.

Díky moc.

Odpovědět na příspěvek

AVCHD

Autor: Jan Kostelník (autor) Muž

Založeno: 13.01.2011, 19:03
Odpovědí: 0

Ještě doplním poznámku, jak importovat ACHD video, které standardním postupem (File - Import files) nejde zpracovávat.

Vyzkouš
ejte: File - Log and Transfer - vyhledejte klip, zvýrazněte jej (v seznamu) a dejte Add Clip to Queue. Počkejte chvilku, než proběhne převod. Nakonec zavřete okno Log and Transfer a v Prohlížeči by jste měli vidět onen klip se kterým jde nyní normálně pracovat.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: