Z Linuxu na Mac OS X aneb cesta tam, ale nikoliv zpět - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Z Linuxu na Mac OS X aneb cesta tam, ale nikoliv zpět

22. února 2005, 00.00 | Odmala jsem doma rostla s PC a s počítači od Applu jsem se poprvé setkala teprve nedávno. Okamžitě se mi zalíbily, a tak když jsem si musela koupit nový notebook, rozhodla jsem se, že to bude PowerBook. Měla jsem v úmyslu nainstalovat na něj Linux. Ale když už jsem za svého Panthera zaplatila, chtěla jsem si ho ještě před smazáním vyzkoušet - nakonec je to také Unix.

Odmala jsem doma rostla s PC a s počítači od Applu jsem se poprvé setkala teprve nedávno. Okamžitě se mi zalíbily, a tak když jsem si musela koupit nový notebook, rozhodla jsem se, že to bude PowerBook. Měla jsem v úmyslu nainstalovat na něj Linux. Ale když už jsem za svého Panthera zaplatila, chtěla jsem si ho ještě před smazáním vyzkoušet - nakonec je to také Unix.

První přiblížení aneb kde je schovaná konzole?

Ve chvíli, kdy jsem měla svůj počítač v ruce, jsem se setkala s Mac OS X podruhé v životě. Poprvé to bylo jen na pár chvil na výstavě, ale první spuštění systému i přesto proběhlo překvapivě hladce. Na Linuxu člověk obvykle rychle zapomene na existenci grafických konfiguračních nástrojů, nejinak tomu bylo i u mě. Se záplavou wizardů provázející první přihlášení do systému jsem se vyrovnávala překvapivě snadno až do chvíle, kdy bylo potřeba zadat WEP pro přístup do domácí wi-fi sítě. Google mi později vysvětlil, že před řetězec hexadecimálních znaků je třeba přidat dolar, ale bez přístupu na internet se takové informace poměrně těžko získávají.

V pozadí OSXplanet, v popředí iTerm, na něm bash, dselect (nástroj pro správu balíčků), links (textový webový prohlížeč) a vpravo Adium.

Aplikace jménem Terminal, která skrývá unixovou konzoli, je před uživatelem poprvé usedajícím k systému přímo ukázkově skryta. Když ji konečně objevíme v /Applications/Utilities, zjistíme, že odlišnosti Mac OS X od Linuxu jsou spíš kosmetického rázu. Domácí adresáře se nenacházejí v /home, ale v /Users. Software najdeme nejen v /usr, ale také v /Applications - na dlouhé názvy adresářů a jejich velká počáteční písmena se neobyčejně těžko zvyká. Mnohem víc mě ale trápilo, že Terminal se nedá takřka vůbec nastavovat - stýskalo se mi po průhledném Etermu tak dlouho, až jsem objevila ještě hezčí iTerm.

Používání GUI je pro začátečníka ještě nezvyklejší - často se mi podařilo spustit nějakou aplikaci a pak jsem složitě pátrala, jak ji vypnout. Používat příkaz kill z terminálu se mi zdálo potupné, ale jak funguje horní lišta s jablíčkem jsem odhalila až za pár hodin. První dojem? Naprostý chaos.

Druhé přiblížení - kde vzít potřebný software?

Každý máme pro svůj počítač jiné využití, já jej nejčastěji používám pro psaní textů, programování a administrování vzdálených linuxových serverů. První programy, po kterých jsem se začala shánět, tak byly klasické shellové utilitky, které by neměl být problém zkompilovat ze zdrojových kódů, v ideálním případě pomocí klasické sekvence příkazů ./configure, make, make install. Stáhla jsem si nmap a pokusila jsem se o to, ale konfigurační skript okamžitě skončil poté, co neobjevil kompilátor. Začala jsem na internetu shánět binární soubory s gcc pro Mac OS X a nakonec jsem se dočetla, že je mám hledat na svém vlastním disku. V adresáři /Applications/Installers opravdu čekaly instalační soubory, a to nejen s kompilátorem, ale i s X11. Nainstalovala jsem oboje a nmap rozchodila výše popsaným způsobem. Pro spuštění příkazu make install je ale třeba mít rootovská práva. Pokud chceme získat rootovskou konzoli příkazem su, musíme to nejprve povolit v System Preferences. Druhou (a asi lepší) možností je používat příkaz sudo.

Vlevo GIMP, vpravo Mplayer OS X. Tento obrázek dobře ilustruje možnost spouštět na jedné obrazovce programy pod X11 s těmi nativními.

Existují ale i příjemnější způsoby, jak si opatřit linuxové nástroje i pod Mac OS X. Můžeme se například pohlédnout na internetu po binárním souboru s naším programem a překvapivě často jej objevíme v grafické verzi - pokud si jako příklad vezmeme zase bezpečnostní scanner nmap, možná se nám zalíbí XNmap. Osobně ale preferuji způsob třetí, a tím je Fink. Fink není jen obyčejný program, ale zároveň projekt, který si dává za cíl portovat co největší množství linuxových aplikací pro OS X a maximálně usnadnit jejich instalaci. Existuje spousta možností, jak Fink nainstalovat - můžeme si ze stránek projektu stáhnout binární soubory, a nebo program nejjednodušším možným způsobem zkompilovat ze zdrojových kódů. Pro ty, kteří jej chtějí nadále obsluhovat skrz grafické prostředí je k dispozici česky psaný návod, lidé přecházející z Linuxu se ale možná budou raději držet konzole. Fink potěší zvlášť uživatele Debianu, protože jde o port debianovského balíčkovacího systému. Programy se instalují pomocí sudo apt-get install jméno_programu, příkazem sudo fink install jméno_programu je lze zkompilovat ze zdrojových kódů. K dispozici je i dselect, veškeré potřebné informace samozřejmě lze najít v manuálových stránkách jednotlivých příkazů. I pro Mac OS X platí, že man je první a nejdůležitější ze všech příkazů.

Tímto způsobem jsme se vyrovnali s běžnými shellovými programy. Než se začneme shánět po X11, je dobré si uvědomit, že se bez nich možná docela hravě obejdeme. Naprostá většina potřebného software má na Macu nativní alternativu, obvykle i pod rozumnou (tedy svobodnou) licencí. Pojďme se na nějaký podívat.

Kancelářský balík

Předpokládám, že žádný člověk přecházející z Linuxu by nenainstaloval na vlastní počítač balík od Microsoftu ani kdyby mu za to platili, takže se podívejme rovnou na OpenOffice.org. S vývojem nativní verze je to zatím dost rozpačité, naštěstí ale existuje projekt NeoOffice - tedy přesně to, co hledáme, jen pod jiným názvem. K dispozici je stále jen beta verze, ale já ji používám s maximální spokojeností a nikdy jsem s ní neměla problémy. Normální OOo lze samozřejmě spouštět pod X11.

Prohlížeč, e-mailový klient, instant messenger...

Pokud se nám z nějakého důvodu nezamlouvá Safari a Mail od Applu, máme spoustu dalších možností. Já jsem dlouho používala kombinaci Firefox a Thunderbird, ale verze Firefoxu pro Mac OS X neoplývala žádnou zvláštní stabilitou ani rychlostí. Dobrým kompromisem mezi rychlostí a pohodlím Firefoxu je prohlížeč od Mozilly jménem Camino, který mohu jen doporučit.

Hledání vhodného "kecálka" bylo o dost složitější. Na Linuxu jsem si zvykla na Gaim a nějakou dobu se mi nedařilo najít nic tak dokonalého. Tehdy jsem ještě nevěděla o Finku a zkompilovat všechny potřebné knihovny pro běh Gaimu jen tak není zrovna triviální. Své pokusy jsem ráda vzdala, když mi kamarád doporučil Adium. Tento program využívá knihoven z Gaimu a má tak téměř všechny jeho kladné vlastnosti, navíc také velmi pěkně vypadá.

Textový editor

Pravověrným linuxářům bude samozřejmě stačit vi nebo emacs - první najdou již v čerstvé instalaci systému, druhý snadno nainstalují pomocí Finku. My, kteří chceme něco hezčího, jsme v trochu složitější situaci - krásných nativních vývojářských nástrojů sice existují hromady, jenže jen málokterý z nich je šířen jako svobodný software. Applu se ale obzvlášť dobře povedlo implementovat Javu, a tak se na Macu velmi pohodlně používá multiplatformí jEdit. Programátory webových aplikací potěší zejména jeho plug-in, který dokáže pracovat se soubory na FTP stejně jako s lokálním souborovým systémem.

Multimédia, vypalování CD...

Trvalo mi značně dlouho, než jsem začala používat iTunes a QuickTime se mi nezalíbil nikdy. Místo toho jsem si zkompilovala mplayer. Časem jsem zjistila, že se našel i někdo, kdo vyrobil pro Mac OS X mnohem příjemnější binárku s mplayerem, než je ta moje ovládaná z terminálu. Tato sympatická varianta se jmenuje zcela výmluvně, MPlayer OS X. Asi jsem nikdy nenašla žádný soubor s hudbou nebo filmem, který by mplayer neuměl přehrát, a to včetně ošklivých proprietárních formátů jako je WMA.

Vypalovat CD samozřejmě můžeme přes cdrecord, program ovládaný z shellu, který je možné nainstalovat třeba z Finku. Pokud nám to nestačí a zároveň nejsme spokojeni ani s podporou vypalování zabudovanou přímo v systému, můžeme hledat dále. Jestliže rovnou zavrhneme dokonalé, leč děsivě drahé komerční programy, zůstane toho jen překvapivě málo. Nejvíc se mi líbí asi aplikace FireStarter FX. Samozřejmě nám nic nebrání zkusit rozchodit třeba linuxové k3b, na to už ale budeme potřebovat X11. Jak na X11 si předvedeme třeba na GIMPu.

V pozadí Audacity (výborný svobodný editor audia), v popředí DOSbox a v něm spuštěný Prehistorik 2, nejoblíbenější hra mého dětství.

Hurá na X11

Mac OS je tradičně hájemstvím grafiků a jejich profesionálních grafických programů. Kupovat tento software pro běžnou práci s obrázky je ale škoda peněz, zvlášť pokud jsme z Linuxu zvyklí na ne zcela intuitivní ovládání GIMPu. Tento oblíbený grafický editor se dosud nedočkal verze pro Mac, kterou by bylo možné spustit bez X11. Přesto je ale velmi snadné ho nainstalovat a používat.

Nejprve si musíme opatřit X11. Instalátor najdeme ve stejném adresáři jako gcc, můžeme si jej stáhnout také ze stránek Applu. Druhou možností je získat je přes Fink, obě řešení mají své výhody i nevýhody. Když nemáme X11 nainstalovaná z Finku, je těžké kompilovat přes Fink další aplikace, které X11 vyžadují. Oproti tomu, varianta od Applu běží rychleji, navíc je perfektně integrovaná s Aquou. Pokud v souboru ~/.xinitrc neurčíme jinak, spouštějí se nám všechny aplikace automaticky v manažeru oken quartz-wm. Díky tomu získávají všechna okna vzhled nativních oken Mac OS X, mohou se vykreslovat na stejnou obrazovku, funguje dokonce i kopírování do schránky. Když se nám to znelíbí, můžeme si nainstalovat třeba KDE, s Finkem to pro nás bude záležitost chvilky.

A nyní už se můžeme vrhnout na ten GIMP. Znovu máme spoustu možností, jak jej na svém systému zprovoznit, nejjednodušší je to ale s binární verzí Gimp.app, protože její instalace probíhá zcela intuitivně a spouštění rovněž. Podobným způsobem se můžeme dostat i k výše zmiňovanému balíku OpenOffice.org.

Je libo server?

Mile mě překvapilo zjištění, že v System Preferences pod ikonkou Sharing je možné zapnout či vypnout SSH, FTP server, Windows sdílení i Apache řady 1.3. Pokud se nám to příčí a nebo stojíme o další nastavení, konfigurační soubory najdeme přesně tam, kde bychom je hledali i na Linuxu, totiž v /etc. (Adresář /Library vypadá na první pohled trochu podezřele.) S trochou úsilí se na Macu dá rozchodit i Mono, PHP, MySQL... a vlastně asi téměř cokoliv.

Zatímco ovládáním Apache skrz klikátka asi leckdo opovrhne (apachectl samozřejmě funguje všude stejně), možnost nastavení firewallu a sdílení připojení vysloveně potěší. Studovat po iptables ještě syntaxi ipfw není totiž zrovna věc, na kterou by měl člověk běžně náladu.

A závěr?

Sice jsem to původně vůbec neměla v úmyslu, ale nakonec jsem u Mac OS X zůstala. Rozhodně to nebylo z lenosti přeinstalovávat systém, prostě mě přesvědčil. Je možné pod ním provozovat libovolné linuxové programy a k tomu ještě spoustu takových, které na Linuxu chybí. Nehrozí žádné problémy s ovladači, hardware, moduly do kernelu... a v neposlední řadě vypadá moc hezky. Začínám být přesvědčená o tom, že jsem našla ten nejlepší desktop na světě, kterému k dokonalosti chybí už jen nějaká svobodná licence.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

terminal

Autor: gluon Muž

Založeno: 22.02.2005, 00:12
Odpovědí: 0

v systemovem terminalu se da taky nastavit pruhlednost ...window settings ...color ...transparency

Odpovědět na příspěvek

RE: terminal

Autor: prefect Muž

Založeno: 22.02.2005, 04:43

Nevite nahodou jak nastavit terminal (nebo odkud stahnout nastaveni) aby fungovali klavesy typu HOME, END? Docela mne rozciluje posouvani se na zacatek prikazu jenom pomoci sipek. Midnight Commander tento problem nema (fungujou Fx klavesy jako na Linuxu).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: terminal

Autor: Tomas Muž

Založeno: 22.02.2005, 07:43

Cozpak jsi uplne zapomnel na Ctrl-A a Ctrl-E? Nebo snad chces rict, ze to neznas z Emacs-u? ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: terminal

Autor: BoodOk Muž

Založeno: 22.02.2005, 11:39

Dekuji Ti. Doted jsem mel tento problem pri ssh na jeden ze serveru, ale nikdy jsem nemel naladu ani chut se drbat s nastaveni TERM, takze jsem zi zarepeatoval par sipek. Ale ... CTRL+A CTRL+E fakt funguje. Takze dik, uz si nemusim lamat hlavu. Pozn. jsem clenem cilove skupiny "Uzivatel linuxu" :-).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: terminal

Autor: Tomas Muž

Založeno: 22.02.2005, 19:08

Tak Ti treba jeste pomuze Ctrl-U (mazani od kurzoru na zacatek radku) a Ctrl-K (mazani od kurzoru na konec radku). Tusim, ze je to popsano v manualu k bash (man bash).

Odpovědět na příspěvek

hezky se to cte

Autor: jachym Muž

Založeno: 22.02.2005, 01:23
Odpovědí: 0

Anicko ja te Tvého článku nechápu ani slovo, jsem grafik, ale některá cizoznjějná slova jako konzole a terminál se mi ohromě zalíbila. Jakkoli nerozumim, je jisté, že Ty víš o čem píšeš a nadhled a přhled, který je dán tvojí vědomostí je patrný a moc příjemný.
Můj laický pohled na MacOSx /MacOSx, to vypadá jak masox, ještě jsem to slovo doposud nepsal/ se zákonitě odvíjí od mé neschopnosti šťárat se jakkoli v systému. Vím kde zapnout programy a všechnu práci ukládám na plochu. Až je chaos nepřehledný robotu den vypaluju na DVD a zase ji plním plochu. A ten úžasný systém po mě nic jiného nechce a ještě se tváří mile a průhledně a to jak zajíždí tz vergly do stran - báječný. Počítače Apple jsou pro člověká mého založení ideální, neboť o nich vůbec nic nemusím vědět a znát. A o to větší požitek je potom číst Tvůj článek, je to jako odhrnout lekníny z displaye a smět nahlédnout co je pod hladinou. Nechápu nic z Tvého světa, ale voní to dobrodružstvím.
Díky jáchym

Odpovědět na příspěvek

-- RE: hezky se to cte :)))

Autor: maja Muž

Založeno: 23.02.2005, 00:59

toto je urcite najkrajsi prispevok do diskusie
zvlast "zajíždí ty vergly do stran" je krasna formulacia - pouzijem vo svojej nedelnej kazni

Odpovědět na příspěvek

Pěkné

Autor: Katja Muž

Založeno: 22.02.2005, 02:20
Odpovědí: 0

Chválím článek, pěkně a přehledně napsáno.

Jinak Fink je bezesporu zajímavý a užitečný projekt, který má svůj význam, pokud by tě zajímalo, s jedním z leaderů celé věci je rozhovor v tomto mém článku, jen pro doplnění (i když se to spíš týká ScummVM): http://www.mujmac.cz/art/
hry/scummvm-adventury.htm
l

Osobně mám radost, že ses rozhodla u OS X zůstat, jen tak dál. :)

Odpovědět na příspěvek

...kterému k dokonalosti chybí už jen nějaká svobodná licence

Autor: OC Muž

Založeno: 22.02.2005, 02:22
Odpovědí: 0

No, nestačil by Darwin? :)))

Odpovědět na příspěvek

hmmmm

Autor: Vita Muž

Založeno: 22.02.2005, 02:31
Odpovědí: 0

Je vidět, že dobře udělané a hezky vypadající grafické rozhraní systému není na škodu, ale spíše naopak přínosem, koneckonců člověk tak má na výběr, ne?
Vychrlila jsi to s obrovskou rychlostí, nestačil jsem číst. Příště trochu zpomal tempo článku :-)

Odpovědět na příspěvek

hmmmm

Autor: Vita Muž

Založeno: 22.02.2005, 02:31
Odpovědí: 0

Je vidět, že dobře udělané a hezky vypadající grafické rozhraní systému není na škodu, ale spíše naopak přínosem, koneckonců člověk tak má na výběr, ne?
Vychrlila jsi to s obrovskou rychlostí, nestačil jsem číst. Příště trochu zpomal tempo článku :-)

Odpovědět na příspěvek

Nejak to nechapu...

Autor: Jindra Muž

Založeno: 22.02.2005, 02:34
Odpovědí: 0

Ja tedy ziram, jak "pero z gauce". Pri procitani tohoto clanku jsem se nejak nemohl zbavit predstavy, ze by nemel nasledovat dalsi clanek - aneb, jak jsem presel z Windows. Koupil jsem si iBook a tak kdyz uz jsem si zaplatil i ten OSX instaloval jsem zaroven s VPC. Safari je Applovska zalezitost, ale ja mel vzdy rad IExplorer, ten vsak na VPC nepracuje tak svizne, tak jsem doinstaloval Maxthon - QT se mi nikdy nelibil a proto i nadale pouzivam WMP, cimz mi odpada nutnost pouzivat dalsi typickou Applovskou aplikaci a to iTunes, na ktere bych si jen tezko zvyknul. Vzhledem k tomu, ze jsem leta vypaloval v NERU, take jsem jej doinstaloval. Mail jsem ani neotevrel, vzdy mi vyhovoval OExpress a tak se ho drzim dal ... Apple je zajimava alternativa, schazi jen malickost, aby se v budoucnosti na muj iBook dal instalovat treba Longhorn bez toho, abych tam musel mit OSX, ted zbytecne zpomaluje Xp.

Ja sice chapu, ze si kazdy donese urcite zvyky, ale tohle nejsem nejak schopen pochopit. Dokaze mi vysvetlit nekdo logiku koupe treba iMac a nasledne instalace Linuxu?

Odpovědět na příspěvek

RE: Nejak to nechapu...

Autor: PV Muž

Založeno: 22.02.2005, 07:34

jasne, nekdo proste Apple bere jako dodavatele HW.. a kdyz mu SW nevyhovuje, a ma vyzkousenou alternativu ktera mu vyhovuje, tak proc by si na ten HW nedal co chce? Kdyz se podivate na fotky z ruznych linux akci ve svete, mezi PC notebooky se to jen hemzi ibooky a powerbooky, s nainstalovanym linuxem. Nevidim na tom vubec nic divneho, stejne jako si na PC od dellu s predinstalovanymi XP (ktere spouste lidi vyhovuji, a lze je povazovat za "idealni" SW k PC) muzete dat Linux, nebo BSD, Solaris.. Kazdy ma specificke potreby, nekdo jezdi s SUV po dalnici, nekdo po lesnich cestach..

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Nejak to nechapu...

Autor: paddy Muž

Založeno: 22.02.2005, 09:10

Presne tak. Co si kdo na svuj pocitac da je jen jeho vec. Je zrejme, ze kdo presel z OS 9 bude na clanek koukat opravdu jak pero z gauce. Me naopak ten clanek potesil...

Odpovědět na příspěvek

RE: Nejak to nechapu...

Autor: waffen ms Muž

Založeno: 22.02.2005, 11:30

ja taky :), MSIE neumi ani otevrit dve stranky naraz coz je v dnesni dobe startovat auto klikou, WMP na prehravani hudby? vzdyt je kravsky velkej temer nic neumi a ma problemy s id tagy
ovladani windoze bez tital commanderu jen ustavicnym klikanim v exploreru povazuju za S/M zalezitost

Odpovědět na příspěvek

RE: Nejak to nechapu...

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 22.02.2005, 11:39

Hoho to co tu vymenovavas je nejake divne. Ty hadam nepouzivas na Macu VirtualPC a na nom nepouzivas snad vsetky mozne programy?

To potom malo aky zmysel prejst? Mne to pripada ako provokacia alebo neustala praca vo VPC…

To je divne

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Nejak to nechapu...

Autor: Jongens Muž

Založeno: 22.02.2005, 12:20

Ja myslim, ze tohle se dalo pochopit - nejde rict, ze clanek neni prinosny, ale delat z fungujiciho systemu takovouhle parodii. Vzdy jsem si myslel, ze Apple jako platforma dela vse aby nemusela lidi nutit delat v systemu "extraupravy" - to ze to system dovoluje je bezpochyb jeho velke plus, ale jak uz bylo na foru nekde receno, pocitac neni mlejnek, do ktereho nasypu mak a maso a drobky od obeda, naleju kavu do klavesnice a jaksi programove se budu vyhybat systemovym aplikacim a budu doufat, ze to bude fungovat - snad proto je tolik lidi nespokojenych po kazdem systemovem update. Pro me je to hruzinec, ktery nekdo ve sve snaze garazmistra dovedl do krajnosti a tak jsem vzdycky chapal lidi na PC a Linuxem, jenze tam nejspis o alternativu jde. Nevim, ale osobne si myslim, ze pri tvorbe OSX tohle v Cupertinu na mysli nemeli. Kdekdo tu nadava na dadavany HW, najednou se dle nekterych reakci zda, ze je vlastne vyhodnejsi nez postavit PC a na nej frknout nejakou Linuxovou distribuci. Ja tomu take prestavam rozumet - nadsazka koupe Mac s instalaci VPC mi prijde naprosto prihodna, ja jsem se pri cteni clanku nemohl zbavit stejneho pocitu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Nejak to nechapu...

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 22.02.2005, 15:14

Ale preco? Preco nepouzivat nieco, ked mam tu moznost? OS X je skvely system v tom, ze je dobry tak pre grafika, ktory o pocitacoch nevie nic, ako aj pre manika do Unixu a programovania.

Ja v tomto clanku vidim pozitivum po dlhej dobe - po tolkych iPodoch a domacich srandickach.

O tom je Mac - mozem robit to, na co sa citim a co my vyhovuje

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Nejak to nechapu...

Autor: jozef Muž

Založeno: 23.02.2005, 12:26

my vyhovuje ---- óóóóó, bingo

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Nejak to nechapu...

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 23.02.2005, 17:50

no tak aj majster tesar sa utne, neda sa pracovat na 2 veciach aj pisat spisovne :)
mi vyhovuje no

Odpovědět na příspěvek

RE: Nejak to nechapu...

Autor: Michail Muž

Založeno: 02.03.2005, 21:51

je mi jasne, ze su zvyky, ktorych sa len tazko da zbavit, ale myslim si, ze programami ako WMP, IE, OE, a podobne sa velmi ochudobnujete. ja som (bohuzial) pouzivatel windowsu xp (planujem prechod na maca) a ani jeden s tychto programov nepouzivam. doporucujem namiesto IE Firefox, dalej OE - Thunderbird a na Mac OS X by som zvolil Mail - zaujal ma svojimi moznostami. WMP je podla mna biedny. moznosti su minimalne a s iTunes sa neda porovnavat. Sam pouzivam windows verziu iTunes uz dost dlho a aj ked som uvidel novy WMP 10, nijak ma nezaujal, aj ked som dokladne prezrel jeho moznosti.
co sa tyka toho xp cez vpc a longhornu - xp je pomale aj bez vpc, to vam mozem odprisahat. ja ho mam doma (som dost narozny uzivatel) asi rok, bez preinstalovania, ale uz je to na nevydrzanie - same errory, ktorych sa neda zbavit (nie som neskuseny uzivatel) a rychlost ako na starej dobrej 486-ke. startuje sa mi asi 5 minut. viem priblizne kde je chyba, a chystam sa ju odstranit, ale o to tu nejde - ide skor o to, ze take nieco sa vobec nema co stat, a teda podla mojho nazoru prevadzkovat longhorn (ktory ma byt 5x narocnejsi na hardware ako XP, a to je uz samo o sebe dost narocne) je nezmysel a strata casu.
vrele vam doporucujem najst si cas a skusit ked uz nic ine tak aspon iTunes.

Odpovědět na příspěvek

Re:

Autor: hab Muž

Založeno: 14.04.2005, 18:34

nuz, mozno Vas to prekvapi, ale su veci, ktore Mac OS nedokaze a linux na rovnakom zeleze ano. vid moj prispevok vyssie.

Odpovědět na příspěvek

Prehistorik 2

Autor: jakub Muž

Založeno: 22.02.2005, 04:09
Odpovědí: 0

To jediny co mi po precteni zustalo byla pusa otevrena dokoran. Moc sem toho z clanku nepobral, ale zapusobil. Jenom bych chtel dodat, sme milovali stejnou hru.

Odpovědět na příspěvek

gcc, make&spol...

Autor: prefect Muž

Založeno: 22.02.2005, 04:56
Odpovědí: 0

pokud chcete kompilovat primo bez pouziti Finku musite si nainstalovat Developer Tools (XCode), CD by melo soucasti dodavaneho softwaru(i kdyz nevim jak u booku). V kazdem pripade se da stahnout (po registraci zdarma na ADC) z developer.apple.com. Pak se daji zkompilovat skoro vsechny Unixove programy... (nepovedlo se mi zkompilovat Sambu 3.0.x - kvuli nejakym problemum z Kerberos includami). Jinak jako switcher z Linuxu musim rict ze Mac OS X JE nejlepsi desktop. Funguje stejne spolehlive (ac se svym bookem delam psi kusy mam uptime 27dni...) navic ma oproti Linuxu(vsem Unixum) vyhodu dostupneho profesionalniho softwaru (Adobe, Macromedia), jednotnost a jednoduchost ovladani (treba Jablko+Q )....

Odpovědět na příspěvek

RE: gcc, make&spol...

Autor: paddy Muž

Založeno: 22.02.2005, 08:59

Ctu dobre? uptime 27 dni pri pouzivani xcode a dalsich psich kusu? Muj PB se po par hodinach prace s xcode jevi trochu unaveny a je lepsi ho otocit. Ale treba mu lze domluvit i jinak, tak dej nejakou radu...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: gcc, make&spol...

Autor: nemo Muž

Založeno: 22.02.2005, 11:39

Uptime v radu tydnu je IMHO u notebooku normalni. Ja svuj iBook nevypinam vubec a restartuji jen po 'update_prebinding' nebo instalacich, ktere to vyzaduji.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: gcc, make&spol...

Autor: anicka Muž

Založeno: 22.02.2005, 11:44

Mne posledni dobou dela PowerBook to, ze pri uplnem vybiti baterky se uspi, ale odmitne se probudit. Diky tomu mivam posledni dobou uptime malokdy delsi nez dva dny, drive to tez byvaly tydny...

Odpovědět na příspěvek

RE: gcc, make&spol...

Autor: Honza Muž

Založeno: 22.02.2005, 14:50

Mel jsem podobnou potiz s uspanim a probuzenim a vyresil to vymaz systemovych logu a restart. Cache Out X mi pomohl

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: gcc, make&spol...

Autor: paddy Muž

Založeno: 22.02.2005, 17:21

Ale ja nikomu neberu, ze mu bezi PB bez prestani tydny, jen nechapu, jak to dokaze a pritom pouziva xcode. Po jednodenni praci s xcode totiz muj PB vlece za sebou swapfile radove v GB. A protoze jako spravny bordelar nemam nikdy na bootovacim disku moc mista, musim PB otocit at chci nebo ne. Takze asi tak. Jinak ho vubec nevypinam a dusim ho, co to da.

Odpovědět na příspěvek

na root.cz?

Autor: David Muž

Založeno: 22.02.2005, 08:15
Odpovědí: 0

Aničko, tenhle článek jste měla napsat spíš na ROOT.cz (jestli už se tam neobjevil). Zde se mi zdá pouhou rekapitulací. Až na iTerm, který používáte kvůli průhlednému pozadí (to umí i rychlejší systémový Terminal*), jsou všechno věci, které zde už byly prezentovány: X11, Fink, Firefox, Camino, Thunderbird, ...
Když vynechám OSXPlanet (to je opravdu úlet). :)
Přínos článku vidím snad jen v tom shrnutí na hromádku a jistoty, která z něj pro Linuxáře čiší (můžete tam bydlet "jako doma"). Ale pro macovského power-usera nic moc.
Samozřejmě nemám ponětí o cílové skupině čtenářů tohoto serveru.

Odpovědět na příspěvek

RE: na root.cz?

Autor: David Muž

Založeno: 22.02.2005, 08:19

*) není nahodou výhoda iTermu spíše v podpoře mnoha kódování.

Odpovědět na příspěvek

RE: na root.cz?

Autor: Petr MAra Muž

Založeno: 22.02.2005, 08:30

Souhlasim s vami, ze clanek je hodne technicky, ale verim, ze bude zajimavym pohledem pro spoustu OS X uzivatelu. O tom me presvedcuji nejenom odezvy, ale i ctenost. Cilovou skupinou mujmac.cz jsou samozrejme i linuxari, kteri na OS X presedlali, ci o tom premysleji. Dalsi skupinou, ktera ze clanku muze hodne cerpat, jsou uzivatele OS X, kteri pouzivaji X11 a toto je pro ne pohled z "druhe strany".

Odpovědět na příspěvek

instalacia X11

Autor: muro Muž

Založeno: 22.02.2005, 08:18
Odpovědí: 0

zdravim, ja som si kupil noveho powerbooka, dosiel mi minuly tyzden a som velmi spokojny.
bohuzial, nepodarilo sa mi najst instalaciu X11 - neviete mi niekto poradit, kde to najdem? na instalacnom DVD som nasiel len X11SDK v developer tools. cez google som sa ale docital, ze p[otrebujem aj X11 aj X11SDK (pre nejaky dalsi program).
musim to stahovat z webu?

Odpovědět na příspěvek

RE: instalacia X11

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 22.02.2005, 08:56

Na DVD by to malo byt. Staci pustit instalaciu (restart pocitaca) a pri instalacii v "Options" navolit iba "Upgrade" a potom v "Customize" iba X11.

alebo

www.appl
e.com/macosx/x11

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: instalacia X11

Autor: muro Muž

Založeno: 22.02.2005, 08:58

hm, tak ja som to dal na DVD vyhladat a skusil som instalaciu bonusovych aplikacii (omni graffle a tak). nenapadlo mi urobit restart->upgrade. skusim vecer (v praci powerbooka nemam), vdaka za pomoc.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: instalacia X11

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 22.02.2005, 11:29

pripadne mozes na to ist cez Pacifist :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: instalacia X11

Autor: JiF Muž

Založeno: 22.02.2005, 12:34

Tam to nenajdes. Je to zaintegrovany do instalace OS X. Takze jak bylo popsano vise. Restartovat a prez upgrade doinstalovat.

Odpovědět na příspěvek

Hmm

Autor: dylanstg Muž

Založeno: 22.02.2005, 08:56
Odpovědí: 0

Autorka mi pripomina meho bratra,ktery pouziva sve PC a stale neco konfiguruje vymazava system dava do nej Linux, ktery zase maze a zase konfiguiruje. MYslim si, ze Apple je od toho, aby byl jednoduchy na ovladani a pro lidi kteri pracuji na Final Cutu Logicu a jinych podobnych programech, si myslim, ze je uplne jedno kde jsou schovane nejake konzole. Ci jine systemove utility. I kdyz nerikam, ze je nepouzivam. pro me je dulezite, aby slapal program tak jak ma. A kdyz ma clovek na Powerbooka, proc se snazi patrat po nejakych openlicence programech. To fakt nechapu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Hmm

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 22.02.2005, 09:27

Ano, mam z toho tentyz pocit.

Odpovědět na příspěvek

RE: Hmm

Autor: anicka Muž

Založeno: 22.02.2005, 09:52

Mně se na OS X líbí právě to, že je dokonalým systémem pro ty, kteří chtějí mít vše jednoduché, a přitom své uživatele neomezuje. Že je možné pracovat v szstému plnohodnotným způsobem bez znalosti shellu, a nebo také mít shell spuštěný jako jedinou aplikaci. Každému co jeho jest - pro mě je snazší smazat soubor vyťukáním pěti znaků na konzoli než přetažením myší do koše .o)

A jak je to s tím open source software? Kdybych si měla koupit komerční alternativy k veškerému software, který používám, jeho cena by převýšila cenu toho PowerBooka, což bych si rozhodně nemohla dovolit. Druhá věc je, že bych ani nechtěla - tak trochu patřím k těm lidem, kteří by byli nejradši, kdyby byl všechen software na světě svobodný (což neynamená nutně zadarmo, ale se zdrojovým kódem a možností do něj zasahovat). Takže se snažím používat free software z principu, kdykoliv je to možné. Zůstat u OS X mě stálo nějaké to přemáhání právě kvůli jeho komerční licenci...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Hmm

Autor: Jakub Muž

Založeno: 22.02.2005, 10:17

"pro mě je snazší smazat soubor vyťukáním pěti znaků na konzoli než přetažením myší do koše"

...a pro mě je zase výrazně rychlejší ten soubor označit a jen zmačknout Apple+Delete...

...a když potřebuji mazat desítky (spíše stovky) specifických souborů, tak je pro mne jednoduší si na to napsat universálně modifikovatelný mini shell skript...

Odpovědět na příspěvek

RE: Hmm

Autor: MM Muž

Založeno: 23.02.2005, 15:12

Zvlastni. Pouzivam k praci i zabave SuSE Linux. Nainstaluju ho na dane PC, provedu zakladni nastaveni (trivialni) a delam na nem. Zadne preinstalovavani, prekonfigurovavani, nic takoveho. Kdyz si chci hrat, stouram se treba v nejake jine Linuxove distribuci - ale to proto, abych se neco naucil o tom, jak to funguje, ne ze by to bylo nutne.
Je zajimave, kolik mytu tvrdosijne odolava zubu casu. Chapu, ze na tomto serveru jsou hlavne uzivatele Maca, kteri o Linuxu nevedi nic a kdesi jen zahledli straseni, jak se tam musi porad neco konfigurovat :-)) No nic, Mac je mne i tak sympaticky, uvazuju o Mac Mini jako o 4. pocitaci do rodiny. Windows u nas doma nenajdete, ale Mac by tam mel cestne misto.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Hmm

Autor: anicka Muž

Založeno: 23.02.2005, 16:22

Shodou okolnosti se zivim jako admin SUSE Linuxu. Nemuzu nez rict, ze SUSE a OS X jsou co do jednoduchosti udrzby, aktualizaci (mam OS X v anglicke verzi) a pohodlnem reseni problemu dva naprosto nesrovnatelne svety. Kdyby to slo, hned bych skocila po praci admina OS X ;o)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Hmm

Autor: Jakub Muž

Založeno: 23.02.2005, 18:50

"skocila po praci admina OS X" :-))) heh, tož to tady asi každý! ;-)

Odpovědět na příspěvek

Darwin Ports ai.

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 22.02.2005, 08:59
Odpovědí: 0

Anicka (a iny), kopu dobrych portov je mozne najst aj tu:
http://www.osxgnu.or
g/
http://www.gentoo.org
/doc/en/macos-guide.xml

http://www.opendarwin.org
/en/projects.html

Prij
emnu zabavu :)

Odpovědět na příspěvek

moooc pekne

Autor: legba Muž

Založeno: 22.02.2005, 09:02
Odpovědí: 0

ruce libam, milostiva, moc pekny clanek. take jsem k unixu v praci (ne linuxu) prikupoval powerbook (jeste s os 10.1) - a zustalo mi to. ale takhle pekne bych to napsat neumel, to tedy ne :)
hodne stesti s jabkama!

Odpovědět na příspěvek

wallpaper

Autor: Andrej Muž

Založeno: 22.02.2005, 09:38
Odpovědí: 0

ahoj,
clanok je zaujimavy, rovnako ako niektore tvoje poviedky. chcem sa spytat odkial mas taky pekny wallpaper (obr2). vdaka,
a.

Odpovědět na příspěvek

RE: wallpaper

Autor: anicka Muž

Založeno: 22.02.2005, 09:43

Wallpaper mám od kolegy, který jej našel na Nyxu. Bohužel nevím, kde a jak, protože sama tam účet nemám.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: wallpaper

Autor: Andrej Muž

Založeno: 22.02.2005, 11:34

nyx? cotoje?
ak mozes poskytnut ten fajl tak to plz uploadni na yousendit.com a posli sem url.
thanks
a.

Odpovědět na příspěvek

Zajímavé zjištění

Autor: Jakub Muž

Založeno: 22.02.2005, 09:49
Odpovědí: 0

Občas žasnu, jak jsou někteří lidé zvyklí pracovat... Tohle není poprvé, co se s něčím podobným setkávám. Například jak někdo může i jen přemýšlet nad ukončením aplikace. Mně se to zdá absurdní. Patnáct let ukončuji všechny aplikace zkratkou Apple+q a v nabídce je to u všech aplikací pořád na stejném místě. Je to jen malinká ukázka toho, že co se někomu může zdát naprosto evidentní a nepřemýšlí nad tím, může pro uživatele, který x let pracoval s linuxem vypadat jako chaos... :-) V linuxu je přece asi 5 různých zkratek na ukončení programu, v nabídkách je pokaždé někde jinde, jednou je to Quit, jindy Exit, a viděl jsem i záhadnější termíny... Dalo by se o tom napsat několik článků... ale bylo by to zbytečné... Článek je opravdu zajímavým a poučným pohledem do duše linuxáře (ehm promiňte, linuxářky), která pomalu, pomaličku, objevuje řád a pořádek v Mac OS X. :-)) Jediné, co bych každému v podobné situaci doporučil -- než začnete shánět jiné programy -- DŮKLADNĚ se seznamte s možnostmi těch standardních. Projděte si i internetové diskuse a články. Spoustu na první pohled neřešitelných situací nakonec můžete řešit často i jen naprosto triviální operací (přidržení modifikační klávesy apod.). Programy od Apple se na první pohled často jeví jako velice ořezané a jednoduché -- ale to je jen obal, zpravidla v sobě skrývají velkou sílu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Zajímavé zjištění

Autor: zdeny Muž

Založeno: 22.02.2005, 11:56

Plne souhlasim s tim to nazorem. Kdyz jsem clanek cetl, myslel jsem, ze jsem si spletl mujmac s necim jinym.

Odpovědět na příspěvek

RE: Zajímavé zjištění

Autor: hab Muž

Založeno: 14.04.2005, 18:25

obavam sa, ze ste to nepochopil. neviem co sa Vam zda absurdne na tom, ked clovek, ktory roky pouziva na zatvorenie aplikacie napr. Alt+F4 pride k systemu, kde sa aplikacie zatvaraju nejakou inou skratkou.
a myslim, ze ako chaos posobilo skor to, ze po zatvoreni okna sa aplikacia neukonci - opat len specialita applu. netvrdim ze zla, len "ina".
co sa tyka polozky pre ukoncenie aplikaci na ne-macoch, napriklad v linuxe, tie sa sice obcas volaju inak ako exit, alebo quit, ale mozete si byt isty, ze zatvorenie okna aplikaciu ukonci, nech sa to vola akokolvek. a pre tych co su zvyknuti - predefinovanie klavesovej skratky pre zatvorenie aplikacie napriklad na apple+q je asi pre vsetky window managery pod linuxom hracka.
kazdopadne, myslim si ze Mac OS X je najlepsi out-of-the-box desktop aky som zatial vyskusal.
napriek tomu, svet IT nie su len out-of-the-box desktopy site na mieru konkretnemu HW a su iste oblasti (aj co sa tyka desktopov), v ktorych ma linux (a spol.) navrch.
podla Vasej reakcie ste ale prave pripad spadajuci do cielovej skupiny apple desktopov, takze Vas o tom asi tazko niekto presvedci, pokial si trochu nerozsirite obzory.

taka drobnost, ktora je pre mna pri pouzivani GUI velmi prijemna, az nepostradatelna - ak podrzite klavesu Alt a kliknete _hocikam_ na otvorene okno, mozete s nim hybat (so standartnym X.org, alebo XFree86). nemusite zameriravat na ten uzky pruzok navrchu, alebo na spodu okna. neveril by ste ako to ulahci pracu najma pokial pouzivate trackpad. na macu to akosi nefunguje, resp. nepodarilo sa mi prist ako na to. dalsi dovod preco na svojom ibooku pouzivam aj ako desktopovy system linux s jeho xserverom a okennymi manazermi:
- absencia slovenskej qwerty klavesnice. pozeral som sa aj na navody na tomto webe, ale na rozbehanie by som potreboval tak den - dva casu

preco pouzivam linux na svojom ibooku aj mimo sfery desktopu (server, siet, bezpecnost, ...)? bolo by to na dlhu debatu, ale spomeniem len tolko, ze Mac OS mi neumoznuje prepnut wifinu do monitorovacieho modu (napr. pre robenie penetracnych testov wireless siti). linuxove ovladace tuto moznost maju, teda umoznuju nieco, co Mac OS nie.

ako vravim, najlepsi system neexistuje, kazdy system mozeme oznacit za najlepsi maximalne pre konkretnu velmi uzko specializovanu oblast.

Odpovědět na příspěvek

Switcher

Autor: Jirka Cech Muž

Založeno: 22.02.2005, 09:55
Odpovědí: 0

Muzu zasebe rict ze to je vyborny clanek, prevelice mne potesil, pro lidi co maji nejake zkusenosti s linuxem je OS X uplne idealni system. Je to jako nejaka velmi komfortni a vymakana distribuce, vse funguje, nic nemusim nastavoval ale vtip je v tom ze vse nastavovat muzu a to stejne nebo analogicky jako v linuxu.

Jen mne prekvapuje, ze jsem stejny clanek nasel i jinde, a to na blogu autorky,

http://weblog.anicka.
net/?act=read&id=66

Ji
rka Cech

Odpovědět na příspěvek

RE: Switcher

Autor: anicka Muž

Založeno: 22.02.2005, 09:59

Mno, řekla bych, že je to hodně odlišný článek, byť v něm částečně píšu o těch samých věcech. Ale to už musí každý posoudit sám .o)

Odpovědět na příspěvek

RE: Switcher

Autor: M.D. Muž

Založeno: 22.02.2005, 11:46

No, s tou ideálností Mac OS X pro uživatele Linuxu bych to zase tak nepřeháněl. Nic není dokonalé a bez Linuxu bych asi nevydržel (stejně jako občas človek potřebuje i ty Windoze, i když to považuje za svou morální prohru ;)).

Pár postřehů (bez ladu a skladu):
* kernel XNU je sice dobrý, ale na Linux 2.6 přecejen trochu zaostává (latence při preempci, propustnost I/O)
* Linux běží na spoustě platforem, Mac OS X jen na jedné (to je výhoda i nevýhoda, záleží podle situace)
* chybí mi klasickcké linuxové virtuální terminaly (nekamenujte mě, ale někdy je GUI prostě otravné)
* ipfw firewall v Mac OS X je pro UDP jenom nestavový
* pro systémovou autorizaci nelze použít PAM
* adresáře /Applications, /Library v rootu mě štvou (kdyby byly "schovane" v jednom společném adresáři a nepletly se mezi klasické /bin, /usr apod. [a samozřejmě i obráceně], bylo by to lepší)
* Aqua/Quartz není síťově transparentní

Takže Mac OS X mám rád, ale Linux taky. Ani jeden systém ten druhý nemůže plně nahradit.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Switcher

Autor: M.D. Muž

Založeno: 22.02.2005, 12:01

Jo, díky Aničko. Nemožnost kopírování textu myší (i když si človek připojí třítlačitkovou ;)) je taky drobná vada OS X.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Switcher

Autor: Jakub Muž

Založeno: 22.02.2005, 12:15

1) lze to, stačí mít k té myši ovladače a nastavit si to v nich...
2) lze používat standardní operace táhnout a pustit (přičemž kopírování je s klávesou Alt)
3) při práci s textem má člověk častěji ruce na klávesnici, poté je asi rychlejší Apple+C a Apple+V :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Switcher

Autor: maja Muž

Založeno: 22.02.2005, 15:49

> * chybí mi klasickcké linuxové virtuální terminaly
to mas na mysli "textovy mod cez celu obrazovku", lebo ake ine terminaly na mosxe chybaju, to teda netusim ...

> * adresáře /Applications, /Library v rootu mě štvou
Preco len system V alebo bsd directory layout by mal byt jediny spravny ?
MOSX prebral NeXT-ovsky layout ktory je omnoho mnemotechnickejsi a tudiz pritulnejsi.
Ak Ta irituje pisanie adresarov v terminali, pripominam doplnanie nazvov cez tab a moznost dragnut path z Findera do terminalu (cez ikonku v liste napriklad)

> Takže Mac OS X mám rád, ale Linux taky
Jo, tak s tym len a len suhlasim.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Switcher

Autor: Honza Dusak Muž

Založeno: 22.02.2005, 20:24

> * ipfw firewall v Mac OS X je pro UDP jenom nestavový

proc by keep-state nezabralo i na udp ? Jak jste na to prisel ?

root# ipfw l
...
10002 check-state
11000 allow udp from 192.168.1.0/24 to any keep-state
12000 deny ip from any to any
...
## Dynamic rules:
11000 1 144 (T 14, # 238) ty 0 udp, 192.168.1.37 64511 <-> x.x.x.x 53

Odpovědět na příspěvek

.dylib vs .so

Autor: Pavel Janík Muž

Založeno: 22.02.2005, 09:56
Odpovědí: 0

Ovšem nápad přejmenovat .so na .dylib mohl mít pouze ...

Odpovědět na příspěvek

mavarzlj

Autor: mavarzlj Muž

Založeno: 26.10.2007, 10:30

[URL=http://trukqxku.com]
qlcpyddp[/URL] bvhzfasa http://vqihbwgm.com wqhiyoxn qixwuznk nbqzzzya

Odpovědět na příspěvek

Hmm2

Autor: dylanstg Muž

Založeno: 22.02.2005, 10:14
Odpovědí: 0

Ja si myslim, ze tento clanek fakt patri jinam a kdybych se mel rozmyslet, jestli si koupim maca a videl tuhle obludnost X11 a podobne veci. Znam macy od zacatku 80 let a vzdycky se mi libila ta jejich idea, ktera je zalozena na user friendly prostredi.
Me se pouzivani linuxu u mnoha lidi jevi jako forma snobizmu, ze se tito lide nejak odlisuji od te vetsiny co pracuji na nelinuxu. Nechci tady nejak autorku napadat, ja ji neznam a preji ji vse nejlepsi a hlavne, aby poznala v cem je Applovska sila. Jinak si myslim, ze investovala penize zbytecne.
Sam o sobe je Panther plny programu, takze clovek lacny po opensource nemusi nic hkledat. ma to uz doma

Odpovědět na příspěvek

RE: Hmm2

Autor: Jirka Muž

Založeno: 22.02.2005, 10:55

jako forma snobizmu, ze se tito lide nejak odlisuji ....... nemyslís, ze prave toto je u applu nejsilnejsi ?

Odpovědět na příspěvek

RE: Hmm2

Autor: M.D. Muž

Založeno: 22.02.2005, 11:17

Zřejmě asi pletete několik věcí dohromady...

To, čemu říkáte "tahle obludnost X11", není to terminálové okno, které se Vám zobrazí, když spustíte /Applications/Utilities/X
11. Je to okenní grafický systém fungující již přes deset let na prakticky všech unixech a na Macu Vám konkrétně umožní spouštět ty desítky tisíc již existujících (GUI) aplikací, nebo (což je zdaleka nejzajímavější) spouštět je vzdáleně z jiného unixového stroje (klidně i z jiného OS X).

Nevím, proč v této souvislosti mluvíte o "user friendly". Aplikace pro X11 jsou přesně tak user friendly, jak je někdo napsal, se samotnými X11 to nemá nic společného.

A poslední věc, kde Vás budu citovat, je ta "Applovská síla". Ta je totiž dle mého názoru nyní právě v tom, že Mac OS X spojuje intuitivní GUI a eye candies pro BFU se sílou a možnostmi BSD unixu. A tak dává všem maximum podle vlastního gusta.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Hmm2

Autor: Jakub Muž

Založeno: 22.02.2005, 11:36

1) Mám pocit, že X11 bude výrazně starší než jen 10 let...
2) "desítky tisíc" -- opravdu? nepřeháníte?
3) Aplikace pro X11 jsou jen tak uživatelsky přívětivé, jak to možnosti X11 dovolují -- upřímně, opravdu to žádný zázrak není...
4) Poslední věta je právě to, oč tu jde -- každý má možnost používat tu část systému, kterou ovládá, která mu vyhovuje a to úplně nejlepší na tom je, že to všechno lze kombinovat -- výsledkem je opravdu silné prostředí... s tím souhlasím.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Hmm2

Autor: M.D. Muž

Založeno: 22.02.2005, 11:54

Ad X11: Ono je to trochu složitější. Samotný protokol X Window System je samozřejmě starší než 10 let, ale X11 je jeho poslední verze, která byla skutečně zmražena zhruba někdy před těmi 10 lety.

To ale neznamená, že veškeré možnosti X11 jsou už 10 let staré. Server a klient se mohou domluvit na všemožných extensions (v současné době je jich zhruba 40), díky kterým může X11 dělat totéž, co jakékoliv jiné současné okenní prostředí (snad vyjma alpha blendingu).

Z toho je patrné, že uživatelská přívětivost X11 aplikací není omezena vlasnostmi X11 protokolu, ale pouze jejich programátory.


Ad desitky tisíc: Jen na www.freshmeat.net je v kategoii X11 aplikací 4110 projektů. Když uvážíme, že to jsou převážně jen open-source aplikace a navíc tento katalog není vyčerpávající, tak jsem snad až tak nepřeháněl.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Hmm2

Autor: Jakub Muž

Založeno: 22.02.2005, 12:08

Tak nevím, na http://freshmeat.net/brow
se/225/
je údaj: X11 Applications (7605 projects) respektive jak uvádíš 4110 projects found -- byla řeč o GUI, navíc jsou to projekty, tz kolik z nich je ve finální a stabilní verzi? 2-3 K? Já nevím, tohle je mimo můj obor... Jinak X11 je staré 18 let, hezký popis je na: http://en.wikipedia.org/w
iki/X11

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Hmm2

Autor: maja Muž

Založeno: 22.02.2005, 16:35

1. X-Windows ma svoje korene v zaciatku 80-tych rokoch.
2. velmi neprehana
3. hodnotit uzivatelsku pritulnost X11 je ako hodnotit uzivatelsku pritulnost Quartzu - je to nezmysel

Aj X11, aj v Motife, aj v KDE sa da napisat rovnako pritulna aplikacia ako v MOSXe (Aqua-e, Coocoa, Carbone, Classicu).
V MOSXe je to akurat radovo jednoduchsie.

Ina vec je de-facto neexistencia rozumnych user interface guidelines pre X11/Motif, KDE je na tom tiez biedne, podla mojich skromnych skusenosti si to tam kazdy mydli jak sa mu paci.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Hmm2

Autor: anicka Muž

Založeno: 22.02.2005, 11:38

Souhlasím, sílu OS X vidím v tom, že si můžu vybrat, jakým způsobem chci používat svůj počítač.

Vím, na co autor původního příspěvku naráží, když mluví o intuitivním GUI - aplikace pro X11 se nedají ovládat z klávesnice stejným způsobem jako ty nativní macovské. Také mi to začíná čím dál tím víc vadit. Kopírovat obrázek z GIMPu přes Ctrl C místo jabko C je najednou otrava. (Mně tedy na celém OS X nejvíc vadí nemožnost kopírovat do schránky myší jako na Linuxu.) Tyto drobnosti dost rozhodují o použitelnosti programu...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Hmm2

Autor: M.D. Muž

Založeno: 22.02.2005, 11:46

Tak si to pomocí xkb namapuj líp...

Odpovědět na příspěvek

nemožnost kopírovat do schránky myší?

Autor: OC Muž

Založeno: 22.02.2005, 12:58

Nevím jak co dělá Linux, ale v Aquě spolehlivě funguje (a) označít myší, (b) right-click, (c) z kontextového menu vybrat podle libosti "Cut" nebo "Copy". Nemluvě o textovém drag&drop, jež také umí jak copy/paste (s Altem) i cut/paste (bez něj).

Odpovědět na příspěvek

RE: nemožnost kopírovat do schránky myší?

Autor: dizz Muž

Založeno: 22.02.2005, 13:56

Anicka asi mysli ze staci jen oznacit text ukazat kam a zmacknout prostredni tlacitko ... to je opravdu dobra vec ,ale je to o zvyku

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: nemožnost kopírovat do schránky myší?

Autor: Jakub Muž

Založeno: 23.02.2005, 00:32

ale to také jde, viz můj příspěvek někde níže...

Odpovědět na příspěvek

RE: Hmm2

Autor: anicka Muž

Založeno: 22.02.2005, 11:32

Odlišnost? Jak pro koho .o)
Já pracuju v linuxové firmě a s non-unix prostředím se setkávám naprosto výjimečně, většinou když si doma můj drahoušek na svém notebooku občas nabootuje do wokýnek. Způsob, kterým pracuji s počítačem, mi přijde naprosto obyčejný, běžný, nezajímavý... a s lidmi, kteří to dělají jinak se setkávám opravdu jen na síti. S Woknny zacházet neumím, s původním MacOS už vůbec ne. Samozřejmě bych byla schopná se to naučit, ale díkybohu to nepotřebuju.

Určitě jsem neinvestovala peníze zbytečně, to vím jistě .o) Získala jsem za ně přesně to, co jsem chtěla - dokonalý hardware. Nic dalšího jsem od Applu ani neočekávala a to, že se mi zalíbil jeho operační systém, beru jako velmi příjemný bonus.

Odpovědět na příspěvek

RE: Hmm2

Autor: MM Muž

Založeno: 22.02.2005, 13:24

Proboha, jaky snobismus ??
Mne kuprikladu vyhovuje SuSE Linux temer dokonale. Abych vami nebyl povazovan za snoba, to bych jej mel tedy jen proto, ze se vam to nelibi, prestat pouzivat ?
Clovek je nekdy opravdu v soku, co jsou nekteri jedinci schopni vyprodukovat :-(
Jinak MacOS X je nadherny. Ovsem schazela by mne tam ta pruhlednost Linuxu. Pritom nejsem zadny maniak, ktery travi vetsinu casu jen v prikazove radce. Bezne pouzivam prostredi KDE.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Hmm2

Autor: koko Muž

Založeno: 23.02.2005, 11:05

muzu se zeptat, cemu rikate pruhlednost???

diky

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Hmm2

Autor: MM Muž

Založeno: 23.02.2005, 15:16

Ale jiste. System nadherne funguje a ja mam moznost videt, proc tak funguje. Me to proste zajima. Chapu, ze vas ne, ale to je mne uplne jedno. Mac je tak trochu cerna skrinka a to me nebavi.
To vse vubec neznamena, ze u soucasnych modernich distribuci Linuxu je treba se v tom nejak vrtat, pokud nechcete - to jsou jen myty, tvrdosijne pretrvavajici z minulosti.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Hmm2

Autor: Martin Muž

Založeno: 26.02.2005, 12:33

http://www.kernelthread.c
om/

tot fse

Odpovědět na příspěvek

Vynikající článek.

Autor: Radek Muž

Založeno: 22.02.2005, 12:25
Odpovědí: 0

Tohle přesně jsou problémy, s kterými se budou potýkat switcheři. Na apple.com tohle nenajdete. Ještě jednou děkuji za informace, switch plánuji.

Odpovědět na příspěvek

Hmmm

Autor: dylanstg Muž

Založeno: 22.02.2005, 12:26
Odpovědí: 0

No s X11 jsem se upsal. Tahle diskuye je spis pro vyvojare asi. |doporucuji si prohlednout stranky www.apple.com support a mozna, ze tam si vsichni stouralove vyradi. Ja tam lezu jen v pripade, ze se mi neco nezda. Apple pouzivan ne abych se odlisoval, ale protoze nemusim nic konfigurovat nastavovat a proste si pouzivam pocitac ke sve praci. Pro stourali doporucuji zustat na PC. MYslim si, ze idea Apple je fakt o necem jinem. O tom, aby to spustil i pocitacovy troglodyt. Aby v budoucnu to propojovalo elektrické spotrebice domacnosti a oak aby se na nem delala audiovizualkni dila a tak. MYslim si, ze daleko prinosnejsi byl clanek prispevovatele, ktery se hloubeji zabyval nastavenim GPRS na Applu a mobilu. Podle meho mineni takove clanky patri na muj mac. Mejte se tu hezky

Odpovědět na příspěvek

RE: Hmmm

Autor: Jakub Muž

Založeno: 22.02.2005, 12:32

:-) GPRS? co bys o tom chtěl ještě psát? Vždyť nastavení je otázka několika klepnutí myší (minimálně u telefonů SE)... já si naopak myslím, že takovéto články svůj přínos mají a sem za ně rád. Je to jiný pohled na stejnou věc -- a bez předsudků a nějakého zbytečného fanatizmu...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Hmmm

Autor: dylanstg Muž

Založeno: 22.02.2005, 12:41

No vidis. Ja jsem v USA GPRS nemel a vubec mi to nebylo jasny, ja se to pouziva. NAstaveni telefonu slo lehce, protoze napoveda na Apple je velmi srozumitelna, ale OSKAR nepodporoval Apple tak mi to bylo receny, a nemohl jsem z nich vydolovat informace co kam mam napsat. Jako cislo co se vytaci. kde to misto jini recene 1 byl u me dvojka a podobne. Ale to je jedno. Kazdy pocitac pouziva k necemu jinemu. A dost uz jsem toho napsal hodne. Vlastne na muj mac ani nechodim. Hlavnme jsem na Apple.com, macworld.

Odpovědět na příspěvek

RE: Hmmm

Autor: maja Muž

Založeno: 22.02.2005, 16:22

Skor ci neskor s akymkolvek systemom narazis na nieco co musis konfigurovat - napr. GRPS ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Hmmm

Autor: dylanstg Muž

Založeno: 22.02.2005, 16:49

Taky jsem si u toho vynadaval, hlavne tem operatorum u oskara

Odpovědět na příspěvek

Pochopil jsem

Autor: dylanstg Muž

Založeno: 22.02.2005, 12:33
Odpovědí: 0

Jo uz mi je to jasne. Podival jsem se na www.anicka.net
Autorka je opravdu silenec do pocitacu v tom dobrem slova smyslu. Doporucuji at se prihlasi co by vyvojar u Apple. Takovych jen vic. mejte se

Odpovědět na příspěvek

RE: Pochopil jsem

Autor: Milos Muž

Založeno: 24.02.2005, 05:18

... jo a moc pekne se tam utika na D-Fens, tak trochu proflaknuty rozcestnik pro "Nacky" - opravdu moc pekne. Dalsi odkazy jsem uz radsi ani neotviral.

Odpovědět na příspěvek

mono, php

Autor: p Muž

Založeno: 22.02.2005, 12:34
Odpovědí: 0

Mono bylo sveho casu (kveten minuleho roku) nejmasochistictejsi udalosti pro zprovozneni, ale v soucasnosti je to jiz nastesti sladka historie - neni zadny problem. apache(1.3,2), tomcat, php (4,5), mysql, postgres, firebird atd. neni sebemensi problem nainstalovat, at jiz z binarek (entropy.ch, server logistics) nebo zkompilovat ze zdroje (gcc je soucasti XCode, lze stahnout nebo nainstalovat z orig. DVD). O vykonu Javy neni treba se zminovat, Swing je asi nejsviznejsi ze vsech OS platforem, navic to proste vypada hezky:). A jak uz nekdo zminoval, Terminalu se da prusvitnost nastavit. Hezky clanek:)

Odpovědět na příspěvek

Sila Apple

Autor: Michal Muž

Založeno: 22.02.2005, 12:46
Odpovědí: 0

Prave jeho jinakost a tenhle diletantismus ho privedl tam kde je 0,8 % objemu svetoveho podilu zminovane 4-5 % je davnou svetlou minulosti. Cenu apple dnes tvori knowhow coz je sice velice vyhodne ale zaroven nejrizikovejsi.

Odpovědět na příspěvek

SVOBODNÁ LICENCE?

Autor: Lukáš Vajda Muž

Založeno: 22.02.2005, 12:57
Odpovědí: 0

Děkuji moc za tento pěkný článek. Hned si jdu stáhnout DOSBox, o kterém jsem nevěděl a vypadá skvěle. Jediné, před čím jsem se zarazil, byla poslední věta o možnosti svobodné licence pro Mac OS X. Copak není natolik dobrý, že se za něj dá zaplatit?

Popravdě jsem dlouho nenašel systém, který jsem si byl ochoten opravdu koupit. Všechny Winy byly většinou okopírované, ale u Mac OS X silně přemýšlím o zaplacení updatu na Tiger... (podle toho, jak bude vypadat :-))

Originál je originál...

Odpovědět na příspěvek

RE: SVOBODNÁ LICENCE?

Autor: anicka Muž

Založeno: 22.02.2005, 13:02

Samozřejmě za tak dokonalý systém ráda zaplatím. Měla jsem na mysli něco trochu jiného: http://gnu.cz/article.php
?id_art=29

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: SVOBODNÁ LICENCE?

Autor: Tomas Blaha Muž

Založeno: 23.02.2005, 16:51

Jak by to bylo krasne, kdyby Apple pouzil nejen BSD kernel (proc ne Linux? kvuli GNU/GPL "rakovine"? BSD licenci si mohli ohnout (rozumej zneuzit) podle sebe? http://developer.apple.co
m/darwin/licensing.html IMHO je Darwin sice OS, ale nejak divnej...) ale i X11 a otevrel vlastni GUI (Aqua se to jmenuje?). To by byla nejlepsi platforma na svete. (treba se najde konecne nejaky vyrobce HW, ktery bude vyrabet i plnohodnotne otevrene linuxove ovladace... no, spis ne :-( )


Otazkou je, zdali by to pak dohahl tam, kde je ted (5% v USA).

Odpovědět na příspěvek

Apple

Autor: dylanstg Muž

Založeno: 22.02.2005, 13:11
Odpovědí: 0

Vlastne se tady vsichni nakonec shodneme.
Vsichni mame radi Apple.

Odpovědět na příspěvek

Spustanie aplikacii po instalaci z FINKu

Autor: Lubo Muž

Založeno: 22.02.2005, 13:32
Odpovědí: 0

Nuz, som tak trochu novice do X11. Naistaloval som si okrem X11 aj FINK a len tak z nudy som dal stiahnut KDE. Vsetko zbehlo lahko, az na to, ze netusim ako to teraz spustim. v X11 terminali v /sw/bin som sa snazil nieco na sposob sh kdesktop ale nic z toho. Ako na to?

A ako vo vseobecnosti? Lebo ak som napriklad FINKoval nmap, tak to frci priamo z terminalu. Gimp sa mi podaril pomocou nejakeho .app, ktory mi to spusti. ak vsak aplikacia nema luncher, tak som v keli.

Odpovědět na příspěvek

RE: Spustanie aplikacii po instalaci z FINKu

Autor: anicka Muž

Založeno: 22.02.2005, 13:42

ktery balik jsi nainstaloval, bundle-kde-ssl? Mne stacilo ke spusteni neco takoveho (s X11 od Applu):

natukej do konzole

echo "source /sw/bin/init.sh" > ~/.xinitrc

potom se jeste hodi nejake logovani... napis na konzoli

echo "/sw/bin/startkde >/tmp/kde.log 2>&1" >> ~/.xinitrc

a ted uz by melo stacit pustit X11. Az se toho budes chtit zbavit, tak ten soubor .xinitrc proste smaz (rm ~/.xinitrc)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Spustanie aplikacii po instalaci z FINKu

Autor: Lubo Muž

Založeno: 22.02.2005, 14:05

vdaka za pomoc, teraz to uz ide - len mi nefunguje tlacitko na mysi. Proste ked kliknem tak sa nic nedeje :( inak myska beha po obrazovke tak ako sa patri :-)

Odpovědět na příspěvek

Vdaka za clanok

Autor: wradgio Muž

Založeno: 22.02.2005, 13:34
Odpovědí: 0

Dobry clanok. Mne sa uz nejaku dobu dari fungovat s PHP a MySQL, obcas sa zabavam v GIMP-e a samozrejme ked sa mi nedari nieco prehrat, pouzijem MPlayer OSX. A teraz som vdaka vam objavil Audacity a velmi sa mi paci :). Vdaka

Odpovědět na příspěvek

komu ?

Autor: maja Muž

Založeno: 22.02.2005, 15:38
Odpovědí: 0

Po precitani clanku otazka: "kto ma byt cielova skupina ?"
Po precitani diskuzie odpoved: "nikto nevie".

Pre klasickych (klasikovskych) uzivatelov je to trochu prilis odborne, pre potencialnych linuxovych switcherov trochu malo presvedcive, pre creativcov trochu mimo ich zaujmov - v neposlednom rade - pre tzv power-userov trochu malo prinosne, takze ... kto ?

Btw. o com ze sa v tom clanku polemizovalo ?

Odpovědět na příspěvek

RE: komu ?

Autor: p Muž

Založeno: 22.02.2005, 23:39

"pre potencialnych linuxovych switcherov trochu malo presvedciv"

No a neni to tim, ze zase neni tolik duvodu prechazet? MacOSX vypada dobre, ale predpokladam ze to je vykoupeno ztratou mnoha moznosti jakou poskytuje siroky vyber WM na linuxu.

Nebudou problemy s HW? Mozna, ale tolik kompilaci a shaneni sw po netu mimo svoje distro uz jsem nezazil ani nepamatuju.

Ja myslim ze je clanek dobry, take jsem lehce zavahal zda nekoupit mac-mini a tento clanek mi poskytl dost informaci a umoznil mi tak toto zavahani zaplasit ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: komu ?

Autor: maja Muž

Založeno: 23.02.2005, 00:30

takze pre potencialnych linuxovych switcherov ? ok.
Dovodov pre ortodoxneho linuxaka je mozno malo, ale objektivne - ak chces unix a gui - lepsia volba nie je.
Co sa tyka WM - ano nie su "rozne" VM, mozno nejake skinovanie. Ale naco ? Je to proti filozofii jednoduchosti. Dovolim si tvrdit, ze rozne WM by viedli k rovnakemu GUI marazmu ako vo windoze, o unixoch nehovoriac.
Problemy s HW - ano mozu byt, bohvie co tam chces narvat. Treba sa popytat a pohladat na webe na konkretny hw.

Odpovědět na příspěvek

RE: komu ?

Autor: wradgio Muž

Založeno: 22.02.2005, 23:41

Komu? Myslim, ze vsetkym ktorych to zaujalo a aj podla reakcii sa da povedat, ze ich je dost :). Ale hor sa k nejakemu praktickemu prikladu:
Chcem robit weby? A nie len nejake obycajne, ale aj nejake trochu mysliace? A preco ich netestovat offline rovno na vlastnom compe? Sem sup PHP, sem sup MySQL a je to : ).
Potrebujem k tomu obcas nieco na web grafiku a nemam na zaciatku svojej kariery na Photoshop? Pohram sa s GIMPom.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: komu ?

Autor: maja Muž

Založeno: 23.02.2005, 00:47

> ze ich je dost
Ano zaujal a vyvolal reakcie, ale to nie je odpoved na moju otazku.

> Ale hor sa k nejakemu praktickemu prikladu
Btw. opat to nejak ide mimo - clanok nepojednava nijak detajlne ani o MySQL, PHP ani o X11 na MOSXe. Su tu ine clanky ktore sa venuju niektorym veciam podstatne fundovanejsie: napr. http://www.mujmac.cz/seri
al191.html

> Chcem robit weby ?
(Oups - tu sa schyluje k takemu miernemu sub-flame-u)
No PHP to uz je len vyhra! Neuraz sa, ale nie si ty nejaky rychlokvaseny "web programator" ?
Co takto JSP, EJB, Tapestry, ... ?
A samozrejme WebObjects (http://www.apple.com/web
objects/)

Odpovědět na příspěvek

Legrace

Autor: dylanstg Muž

Založeno: 22.02.2005, 15:50
Odpovědí: 0

Vz neco spoustite a tim si likvidujete pocitac system. Mazete? To je legrace. prouzivejte Apple a aplikace. Jsou uz dobry z TOVARNY-:) Pravda nědko mi můze namitnout, ze hosle v obchodech taky nekdo v tovarne naladil, ale myslim, ze je toto jiny priklad. Pocitac je odtoho aby slouzil a ne aby v nem nekdo otevoral okna, pak zjistil, ze ho neumi zavrit neco vymazal.

Odpovědět na příspěvek

RE: Legrace

Autor: Jerry Muž

Založeno: 22.02.2005, 16:22

Člověče, to už je čtvrtý thread v této diskusi z vaší klávesnice.
Někdo vám šlápl na kuří oko či co?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Legrace

Autor: dylanstg Muž

Založeno: 22.02.2005, 16:48

Ano ne. Ale snezi. Sedim u sve prace doma a sniky si nemuzu povidat. Tak se alespon takto komunikuji. A uz jsem dokomunikoval moc me to nebavi. nechtel jsem odepisovat ani na porve, ale mel jsem nejake puzeni i pres to, ze je to naprosto zbytecne. Tak se tu mejte.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Legrace

Autor: HonzaS. Muž

Založeno: 22.02.2005, 20:11

No me tenhle PC tuning (Linux tuning) take neoslovil, jeste ze je to v rubrice Polemiky, uz se zacinam bat aby se tohle casem neobjevilo v rubrice Zaciname s - osobne bych radeji privital vychytavky v systemovych aplikacich a ne jejich "programove" obchazeni. Ale proti gustu..., kazdy jsme nejak postizeny, ale nejdriv bych zvolil zakladni aplikace a teprve potom bych se zabyval jejich alternativama.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Legrace

Autor: koko Muž

Založeno: 23.02.2005, 10:40

ale tenhle vclanek nebyl vubec urcen tobe, ten byl urcen tem, kteri uvazuji o prechodu z Linuxu na Mac OS X nebo spis uvazuji o koupi Apple HW a slo o to jim priblizit v cem to pro ne muze byt vyhodne a co muzou cekat. Ja si myslim, ze takovychto clanku by naopak mohlo byt vic. Diky za super clanek!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Legrace

Autor: Zdenek K. Muž

Založeno: 23.02.2005, 21:01

Soude podle toho, ze vysel na Mujmacu, dalo by se tusit, ze mel byt urcen pro uzivatele, kteri se tu leta "potuluji" - pokud by clanek vysel na nejakem Linuxovem serveru, dalo by se tusit, ze je urcen pro uzivatele Linuxu, kteri maji chut prejit na MacOS X (ackoli tady v clanku o Mac OS X tak jak jej vsichni chapemu moc nejde, bezi nekde na pozadi a autorka to v uvodu rekla pomerne jasne - chtela jej maznout, ale kdyz uz tam byl...). Osobne mam zkusennost jinou, tech nekolik znamych, kteri maji co spolecneho s Linuxem, si sva PC staveji sami a rozhodne by si kvuli tomu Apple HW nekupovali. Kvuli sviticimu Jablku na NB to nemaji pry zapotrebi - dale ta znama ohrana pisnicka, a totiz ze za ty penize sezenou pro ne prihodnejsi HW a ja jim to nevyvracim.
Ja nemam u Linuxu temer zadne potuchy, jen sve zname obcas z povzdali pozoruji - jsou to systemovi hrabosi a to v dobrem slova smyslu. Rekl bych, ze OSX o tomhle zrovna neni, ackoli se zda ze lecco umoznuje.

Odpovědět na příspěvek

Torrent

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 22.02.2005, 19:21
Odpovědí: 0

BTW mozna by ti vic vyhovoval Azureus nez Tomato Torrent...

BTW2 vim, ze je to stereotyp, ale zena s PowerBookem a hlavne terminalem mi pripada dost sexy predstava:o) Pocet znaku, ktery jsem napsal v terminale by se jeste porad dal spocitat.

Humanista zdravi matfyzacku a dekuje za clanek.

Odpovědět na příspěvek

sexy

Autor: legba Muž

Založeno: 23.02.2005, 08:00

podivejte se na net autorky. mila, asi chytra, pekne pise - to urcite. ale sexy? hmmm :)

Odpovědět na příspěvek

RE: sexy

Autor: Gustav Muž

Založeno: 23.02.2005, 15:59

:-))) To je vec individuelniho vkusu. To, ze _Vam_ se nelibi, nezmena, ze je spatna.

Odpovědět na příspěvek

par dotazu...

Autor: kaaja Muž

Založeno: 22.02.2005, 20:37
Odpovědí: 0

Ahoj, tenhle clanek me pro prechod take trochu zviklal. Chci se tedy zeptat:
podpora DVD-RAM formatu - podporuji to superdrive mechaniky, ktere standartne montuje Apple do svych pocitacu? Mohu zacit palit hned po vybaleni pocitace z krabice?
V linuxu pouzivam gVIM, coz je klasicky vim, ale obaleny v gtk-toolkitu. Existuje aqua varianta?
Kolik ten OSX vlastne stoji, kdyz budu kazdy rok upgradovat?
Prozatim vse...
Diki.

Odpovědět na příspěvek

RE: par dotazu...

Autor: nemo Muž

Založeno: 22.02.2005, 22:39

gVim:
bud je tady X11 verze, uplne stejna jakou mate,
nebo verze s Carbon GUI (Aqua). Sam si muzete zkompilovat taky verzi s kterymkoliv GUI (Motif, GTK, GTK2, Aqua ...)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: par dotazu...

Autor: Gustav Muž

Založeno: 23.02.2005, 16:02

A QT? Ja bez KDE zit nemuzu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: par dotazu...

Autor: admin Muž

Založeno: 23.02.2005, 16:17

vyskusaj fink a launch kde utilitu
tu je link http://www.versiontracker
.com/dyn/moreinfo/macosx/
25045&vid=171306

Odpovědět na příspěvek

španělská vesnice

Autor: luk Muž

Založeno: 22.02.2005, 21:28
Odpovědí: 0

Pro mě je tento článek opravdová španělská vesnice. Nechápu nic. :-))
LUK

Odpovědět na příspěvek

manipulace s textem

Autor: Petr Muž

Založeno: 22.02.2005, 23:50
Odpovědí: 0

Dobrý den,
občas si hraju s Mac OS X, ale velice těžko se tam manipuluje s textem (možná snadno, ale nevím jak..)

Nefunguje Windowsovské CTRL+SHIFT+šipka pro označení jednoho slova
Nefunguje Windowsovské SHIFT+END(HOME) pro označení textu od kurzoru na konec(začátek) řádku

Pokud někdo víte, jak na tyto problémy, neváhejte a napište!

Odpovědět na příspěvek

RE: manipulace s textem

Autor: Jakub Muž

Založeno: 23.02.2005, 00:29

Děláš si legraci? Zkus Alt+Shift+šipka a Ctrl+šipka a Ctrl+Alt+šipka (vyzkoušej si všechny šipky) ;–))) vyzkoušej také dvakrát poklepat myší na slovo, nebo poklepej i třikrát...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: manipulace s textem

Autor: jinej jakub Muž

Založeno: 23.02.2005, 19:27

wow ctrl shift a sipka nahoru dolu je vazne cool:-)

Odpovědět na příspěvek

diky za clanek

Autor: fandango Muž

Založeno: 23.02.2005, 07:50
Odpovědí: 0

sice me moc noveho neprinesl, ale neco prece ... zmenil jsem icq klienta na Adium :) diky!

Odpovědět na příspěvek

Hledisko jednoduchosti a ceny

Autor: Milos Muž

Založeno: 23.02.2005, 09:53
Odpovědí: 0

Článek je skvělý, nejvíc poslouží linuxákům kteří uvažují o přechodu na Apple.

Osobně používám Linux už pár let na desktopu i serveru... a pokud jde o přechod na Apple... nebyl bych proti.

Z mého pohledu (jsem programátor): Zásadní výhody Apple (jednoduchost, konzistence, hardware kompatibilita) nejsou pro uživatele - programátora až tak zásadní, protože si poradí sám.

Zkušený uživatel Linuxu (i neprogramátor) má systém doladěný zcela přesně k obrazu svému, takže nemá potřebu přejít na něco jednoduššího, protože ta jednoduchost OS X je přínosem pro nováčky v OS X - ale co může být jednoduššího než systém perfektně nastavený podle mého gusta? Nějaká jiná jednoduchost diktovaná Applem?

Výhodná je ale možnost provozovat komerční programy, které na Linuxu neběží a nemají alternativy (např. Dreamweaver) nebo nemají plnohodnotné alternativy (Corel/Adobe Illustrator/Adobe Flash).

Nevýhoda je nutnost platit za upgrady OS - kolik stojí takový upgrade OS X ?

A pokud už je člověk s Linuxem spokojený, tak je otázka zda se mu vyplatí vyšší cena za hw a OS.

Řekl bych, že často se vyplatí. Záleží na situaci. Hlavně lidé kteří chtějí zdrhnout z Windows, ale Linux je děsí, by měli silně zvažovat Apple.

Celkově Applu maximálně fandím, i když osobně na něj zatím nepřejdu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Hledisko jednoduchosti a ceny

Autor: Ondřej Noak Muž

Založeno: 23.02.2005, 11:32

1. Moc se těším na dobu, kdy už nikdo nebude šířit nesmysly o placených upgradech systému. Budou to jistě krásné časy. Platí se za NOVOU verzi systému, ne za upgrady. A zatím každá NOVÁ verze systému byla maximálně worth the money.

2. Zásadní výhody Apple (jednoduchost, konzistence, hardware kompatibilita) jsou výhody pro každého. Poradíte si i bez toho, ale s větší ztrátou energie, času či psychické pohody.

3. I nedolaďovaný OS X (je vůbec něco jako dolaďovaný?) je jednodušší než tisíckrát dovyladěný Linux. Už jenom proto, že je OS X dokonalý sám o sobě bez šílených úprav a také proto, že mi přechodem k jiné mašině neklesne produktivita o 80%, protože tam bude mít zase někdo geniálně doladěný systém.
To, že má spousta uživatelů Linuxu dolaďěný systém k nepoznání není známka jeho kvalit, nýbrž nedokonalosti základního návrhu OS.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Hledisko jednoduchosti a ceny

Autor: Miloš Muž

Založeno: 23.02.2005, 16:49

ad 1. Rozumím. Oddělujete bezpečnostní update od přechodu na novou verzi OS. Takže příkladem přechodu na novou verzi je např. přechod z 10.3 na 10.4? Kolik zaplatím za takový přechod? To mě zajímá. Protože za přechod z KDE 1 až na současné KDE 3.4 jsem nikdy nic nezaplatil. Chci mít srovnání.

ad 2. OK

ad 3. Agresivní tvrzení "OS X je dokonalý", nepřímé naznačování "Linux vyžaduje šílené úpravy aby byl jako Mac", a dokonce "klesne produktivita o 80% přechodem z jednoho desktopu do druhého" by byla méně agresivní, kdybyste připsal aspoň "podle mého názoru". Váš komentář ve třetím bodě mě silně odradil, protože na mě působí sektářsky a já do sekty nechci. Ani do "dokonalé" sekty.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Hledisko jednoduchosti a ceny

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 23.02.2005, 17:49

1.) To nie je mozne zrovnat. KDE je len desktop enviroment. V OS X 10.4 vs. 10.3 budem mat Spotlight (indexovane vyhladavanie v metadatach a obsahu), novy iChat AV, Dashboard (NIC ako Expose ci Quartz vseobecne zatial nie je v beznej prevadzke), Core Image/Video (NIC take nie je a ani tak skoro nebude nikde, v ziadnom inom OS) a vela inych funkcii, o ktorych mozeme len spekulovat

3.) Nie je agresivne zrovnanie. V Linuxe je bordel, vylozme si pravdu na stol. Kazda distribucia sa lisi v mnohych veciach, rozhranie si kazdy dava svoje ("Tuning"), programy si kazdy seka po svojom bez akejkolvek dohody na jednotnom ovladani, lokalizacie su tiez to iste. klavesoce skratky atd. ani nehovorim.
Akakolvek praca s multimediami na Linuxe je oproti OS X na smiech. Previazanost aplikacii so systemom, color management, multimedialna architektura atd. to tam vobec nie je

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Hledisko jednoduchosti a ceny

Autor: Miloš Muž

Založeno: 23.02.2005, 19:30

1) No jistě, ovšem ono celý Linux lze mít zdarma, to o KDE 1-3.4 jsem použil jen pro ilustraci. Čili za 4 roky co Linux používám jsem zaplatil cca 1500 Kč za free verze poslané na CD. Dnes už mám rychlý internet, takže už asi nebudu platit nikdy nic. Kdo chce mít nejaktuálnější Mac OS, musí zaplatit dejme tomu 2x3500 bez DPH ročně? Samozřejmě uznávám že OS X má funkce které Linux zatím nemá.

3. Máte pravdu, konzistence chybí, Human Interface Guidelines se teprve zavádějí. S multimédii nedělám, takže to je irelevantní.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Hledisko jednoduchosti a ceny

Autor: Jirka Cech Muž

Založeno: 24.02.2005, 00:02

milosi, jak jsem ten byvaly linuxar co presel na mac. Le to skvely linux-like system, kde kdyz v konzoli spustis top najdes v procesech zname veci...
samozdrejmne funguje man a ostatni.

Cena? samostatny OS X 10.3.x 129 USD, obnovovaci cyklus jak u debiana, takze tak 1.5-2 roky.

Mam to 4 mesice a chroptim blahem. Takhle by mel vypadat system. Pocitac je na praci ne na ladeni a reseni jeho much a malych nedodelku.

Je to jak komercni unix, proste spolehlive, jednotne a fungujici.

Doporucuju zajet do londyna a ztravit 1/2 dne v apple store, osahat si to a poslechnout nejakou promo prednasku nebo pokecat s lidma v genius baru. Mne presvedcili a nelituju.

Jirka

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Hledisko jednoduchosti a ceny

Autor: Jakub Muž

Založeno: 23.02.2005, 18:47

ad 1: Podle kurzu a podle dealera, ale počítej tak zhruba 3500 za jednu licenci a okolo 5500 za 5 licencí (ceny bez daně). Jsi-li student, máš licenci asi za 2500. To jsou ceny za NOVÝ systém. Aktualizace a bezpečnostní záplaty jsou a budou zdarma... Samozřejmě při koupi nového počítače máš v ceně VŽDY AUTOMATICKY aktuální verzi systému.

ad3: Produktivita? Otázka, která velmi závisí na druhu práce s počítačem. Ve většině případů to tak markantní rozhodně není, ale třeba představa dělat na Linuxu profi grafiku (návrhy, sazbu) nebo fotografii -- to snad ani nejde... S těmi sektami se setkáš všude -- na Linuxu na Macu, ale prohlédni si videa z konferencí Microsoftu, kde Balmer (nebo jak se ten čuník píše) běhá zpocený po pódiu a křikem šílence a roztleskáváním dostává akcionáře do "transu"... :-)) takže tohle tady neber nijak vážně ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Hledisko jednoduchosti a ceny

Autor: Miloš Muž

Založeno: 23.02.2005, 19:49

ad 1) čili když mám verzi 10.3, kolik stojí přechod na 10.4? Těch 3500 Kč bez daně?

ad 3) Jistěže máte pravdu pokud jde o multimédia. I když mám doma profesionální fotografku, která dělá velice pěkné fotografie pouze v GIMPu na Linuxu a má trvale vysoká hodnocení na světových webech... a neustále odráží dotazy lidí, jak jen to ve Photoshopu dosáhla... ono tvořivost softwarem nenahradíte. Někdy se role softwaru trošku přeceňuje.

Pokud jde o náklady a produktivitu, PC s Athlon 2GHz, 512MB RAM, 120GB HDD, DVD vypalovačkou jsem koupil za 10000 Kč, OS a aplikace (Linux) jsou zdarma. Srovnatelný Mac stojí 50000. Náklady na aktualizaci operačního systému pro Linux 0 Kč, pro Mac o něco více.

50000/10000 = 5x dražší, jsem na Macu 5x produktivnější než na Linuxu?

Mám kolo za 8000, ty máš kolo za 80000, jede tvoje kolo 10x rychleji než moje?

Samozřejmě, to je srovnání platné tehdy, když si cyklistikou vyděláš jen málo.

Řekl bych že záleží na tom, jakou ligu hraju. Když mám roční příjmy z práce na počítači řekněme milion Kč a dělám grafiku, je lepší používat Mac a mít produktivitu lepší řekněme o 30% ve srovnání s Linuxem. O tom není sporu. V jiných případech je situace jiná. V přiměřené situaci bych si Mac bez váhání pořídil, na to vemte jed.

Odpovědět na příspěvek

jsem na Macu 5x produktivnější než na Linuxu?

Autor: OC Muž

Založeno: 23.02.2005, 22:03

Jako grafik nevím, řekl bych že vícekrát.

Jako programátor *určitě* ne. Ne pětkrát. Padesátkrát -- nejméně.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Hledisko jednoduchosti a ceny

Autor: Jakub Muž

Založeno: 23.02.2005, 22:54

ad 1) ano
as 3) ano, možná když se presentuje jen na webech a nedělá složité barevné korekce pro tisk, (o retuších nemluvím, to Gimp zvládne). Linux nemá universální správu barev, nemá dokonalé nástroje pro RAW (já už v ničem jiném nemůžu fotit). Nemá podporu AdobeRGB (pro většinu profíku naprostá nutnost -- heh, zrovna dneska jsem náhodu fotil nějakou dívčinu a tak jsem to zkusil i přes sRGB -- to se nedá srovnávat...) V tomhle oboru si Linux nedokážu seriozně vůbec představit...

...na zbytek ať si tady udělá názor každý sám :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Hledisko jednoduchosti a ceny

Autor: MartinK Muž

Založeno: 01.03.2005, 17:27

ad 3) Ale to uz jsme u carodejnic a vlkodlaku, ze.....

Odpovědět na příspěvek

doladenost bieje vyhoda -- nýbrž nedokonalost základního návrhu OS.

Autor: madmax155 Muž

Založeno: 03.03.2005, 16:57

Pokial existuje volnost v systeme a je tak velka aku ponuka LINUX je hriech ju pri troche sikovnosti nevyuzit.
Preco by som si nemal nastavit system ako to JA potrebujem/ mi to vyhovuje. Apropo keby trpel LINUX nedokonalostou navrhu zakladneho systemu ako by bolo mozne pouzivat ho na tolkych roznych platformach stale ako ideovo jeden system.
Dotycny by sa mohol zamysliet nad tym, ze akonahle mozem pouzivat system aky mne vyhovuje volnost pri pocitaci len rastie. Osobne mam uz takmer tri roky instalovany Slackware Linux na ktory som presiel z WIN NT4.0 po takto dlhej dobe si neviem predstavit ze by som chcel pouzivat iny system/ distribuciu. Prehladnost a nastavitelnost moznoze odradia "slabsich" uzivatelov, ale ty co vydrzia mozu pouzivat system prave taky aky potrebuju.
Netvrdim ze macOS je zly, ale ked chce clovek preniest trochu kreativity i do samotneho systemu mal by podla mna zvazovat jeho pouzivanie (zatial som sa stretol len zo systemom do verzie 9.nieco)

Odpovědět na příspěvek

RE: Hledisko jednoduchosti a ceny

Autor: OC Muž

Založeno: 23.02.2005, 14:20

*Právě* pro programátory je Apple nejlepší volba, nemající vůbec žádnou konkurenci, a *právě* z jejich hlediska je daleko *víc* výjimečný, než se všech ostatních pohledů -- díky Kakau. Takové vývojové prostředí prostě jinde neexistuje; vzdáleně se mu blíží GNUStep, ale úplně ono to není.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Hledisko jednoduchosti a ceny

Autor: Miloš Muž

Založeno: 23.02.2005, 16:53

Aááá OC, starý známý z FIDOnetu.

Cocoa nezpochybňuju, ale dělám zásadně multiplatformně, takže bych ji nevyužil. Moje multiplatformní prostředí na Mac OS X beží, takže to není problém, ale ani výhoda.

Odpovědět na příspěvek

Účetnictví

Autor: Miloš Muž

Založeno: 23.02.2005, 10:20
Odpovědí: 0

Slyšel jsem že pokud jde o nabídku českého účetnictví pro Mac OS X, je situace dnes spíš horší než před pěti lety... je to pravda? Jak to řeší zkušený Mac uživatel? Používá něco nativního pro Mac OS X, nebo raději VirtualPC a účto pro Windows?

Linuxový uživatel je na tom vlastně hůř... je nucen prostě použít Windows, pokud nechce používat nějaké nedovařené linuxové pokusy o české účto.

Odpovědět na příspěvek

RE: Účetnictví

Autor: OC Muž

Založeno: 23.02.2005, 14:26

Momentálně je to bída, pokud já vím, jediné *víceméně* nativní účetnictví jež toho času existuje je Jandovo -- http://www.uct.cz/tel-234
-700-700/WebObjects/UCT.w
oa.

Blýská se snad ale na časy, zatím to není jisté, ale jeden můj klient právě teď zvažuje, že by konečně nechal rozumné účetnictví udělat (a to je ten problém už řadu let, investor -- kolem roku 2000 jsme na tom seděli s Tauerem, ten se tehdy tvářil, že do toho nějaké peníze nalije, avšak bohužel z toho sešlo: dneska už by je býval měl zpátky :))

Odpovědět na příspěvek

co? :-)))

Autor: J2930 Muž

Založeno: 23.02.2005, 16:04
Odpovědí: 0

>>áýžž§535454k jů;'akiýdýádhmc6 >>mxm >>>5y4c57erpééweríá54
.>
)§¨!`
)`¨


jakou reci to tady mluvite?

Odpovědět na příspěvek

RE: co? :-)))

Autor: Gustav Muž

Založeno: 23.02.2005, 17:02

http://hackles.org/cgi-bi
n/archives.pl?request=166

Odpovědět na příspěvek

Prezentace pro SWITCHERy z linuxu

Autor: Klokan Petr Pridal Muž

Založeno: 27.02.2005, 17:38
Odpovědí: 0

Na uvedene adrese je mozna pro nektere ctenare zajimava prezentace z predlonskeho LugConu. Pojednava o principech a zajimavostech OSX z pohledu linuxoveho uzivatele.

Odpovědět na příspěvek

super

Autor: Matyáš Dvořák Muž

Založeno: 15.02.2006, 13:51
Odpovědí: 0

Diky za clanek, je fakt super! Hodlam prejit z linuxu na apple a chtel jsem tam instalovat fedoru 4 nebo 5, ale po precteni clanku urcite vyzkousim OS X a mozna u neho i zustanu :)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: