Windows Media Player 9 pro Mac OS X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Windows Media Player 9 pro Mac OS X

13. listopadu 2003, 00.00 | Microsoft uvedl novou verzi svého multimediálního přehrávače Windows Media Player pro Mac OS X. Ačkoliv má shodné číselné označení, jako Windows verze, možnostmi se tyto dva programy měřit nemohou.

Microsoft uvedl novou verzi svého multimediálního přehrávače Windows Media Player pro Mac OS X. Ačkoliv má shodné číselné označení, jako Windows verze, možnostmi se tyto dva programy měřit nemohou.

Windows Media Player (WMP) je ve verzi 9 pro Windows již nějaký čas k dispozici. Kromě jiných novinek přinesl také novou verzi audio a video kodeků, což znamenalo, že postupem času se některý obsah na internetu stal pro majitele starších verzí nepoužitelný. Naštěstí Microsoft ve vývoji WMP pro Maca neustal, a tak se nyní můžeme podívat na Windows Media Player 9 pro Mac OS X.

Mimochodem, MS doporučuje před instalací ručně odstranit veškeré komponenty předchozí verze.

Nová verze má 7 MB a obsahuje několik novinek, které stojí za upgrade - pokud používáte Mac OS X. Pro majitele Mac OS zůstává aktuální předchozí verze, zde se již update nedá očekávat. Na první pohled si asi všimnete nového vzhledu aplikace, který vychází z "kovového" vzhledu Mac OS X. K dispozici jsou i jiné "skiny", tento je však asi nejzdařilejší.

WMP pro Maca a pro Windows, to jsou dvě zcela rozdílné aplikace. Zatímco WMP pro Windows je poměrně sofistikovaným nástrojem pro tvorbu obsahu, jeho správu, přehrávání a také nakupování, WMP pro Mac OS je pouhým přehrávačem.

Důležitá je samozřejmě podpora kodeků a formátů - a ta je poměrně široká. WMP 9 pro Mac OS X podporuje následující formáty souborů: .asf, .asx, .wax, .wm, .wma, .wmd, .wmp, .wmv, .wmx, .wvx. K tomu také "umí" velmi širokou škálu zvukových a obrazových kodeků, z nichž nejdůležitější jsou samozřejmě nové kodeky WMA a WMV 9. Kromě toho v přehledu najdete například i ISO MPEG 4, ovšem ani soubory .mp4, ani .avi přehrávačem nepřehrajete. Některé uživatele vyděsilo, že WMP nepodporuje Windows Media Video 9 Screen kodek, ovšem jedná se o kodek určený pro optimalizovaný záznam dění na obrazovce, který se bude používat především pro výukové účely.

Významným rozdílem mezi verzemi pro Maca a Windows je podpora DRM (Digital Rights Management, neboli digitální správa práv). Zatímco na Windows je aktuální verze 9, na Macu je použita verze 1.3. V praxi to znamená, že uživatelé Maca jsou i nadále odstřižení od všech systémů pro digitální distribuci obsahu, postavených na DRM od Microsoftu. To se samozřejmě týká především obchodů s hudbou.

Velmi důležitou novinkou je ve WMP podpora pro prohlížeče - konečně je opět možné spouštět obsah přímo ve webových stránkách. Podporované jsou všechny hlavní prohlížeče na Mac OS X, včetně Safari, v praxi otestování s Caminem. Díky tomu lze bez problémů sledovat obsah jak na zahraničních stránkách (například MSNBC.com) tak na českých serverech (np. TV Nova).

Po krátkém testování se zdá, že Microsoft sice udělal určitá vylepšení, ale stále se snaží přesvědčit uživatele, že když budou WMP používat na Windows, udělají lépe. Aplikace nepřehrává video tak plynule, jak by měla (především pokud je použito zvětšení), jakákoliv činnost jiných aplikací nedělá přehrávači vůbec dobře a video se trhá (Power Mac G4/733), což jsou statně stejné nectnosti, jaké měla předchozí verze. Raději se nedomýšlet, jak by vypadalo přehrávání obsahu ve vysokém rozlišení, který se nabízí na DVD discích spolu s některými filmy - samozřejmě, pokud by nenastal problém přímo v DRM. A tak pro mě osobně zůstává zatím velmi dobře použitelnou alternativou open-source MPlayer, který sice zatím neumí kodek WMV 9, ovšem starší verze přehrává o poznání lépe, než samotný přehrávač od Microsoftu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: