VMware oznámila bližší podrobnosti k Fusionu 3 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

VMware oznámila bližší podrobnosti k Fusionu 3

7. října 2009, 00.00 | Nová verze virtualizačního programu VMware se začne prodávat 27. října, přinese přes 50 novinek včetně zvýšeného výkonu a usnadněné migrace z PC.

Pro Mac OS X se sice dnes už nabízí hodně aplikací, avšak stále zůstávají oblasti, kde jiné platformy nabízejí více. Ovšem od té doby, co Macy nasadily procesory Intel, je možné na nich provozovat i další operační systémy, zejména Windows, jež tento problém řeší. A díky výkonu současného hardwaru na nich lze celkem dobře používat virtualizační řešení, která dovolí, aby dodatečný operační systém pracoval souběžně s Mac OS X.

V oblasti virtualizace se pro Macy uplatňují především dva komerční programy, totiž Parallels Desktop (od loňského podzimu dostupný ve verzi 4, samozřejmě dále aktualizované a doplňované o četný přibalený software a dodatečné materiály) a Fusion firmy VMware.

Fusion se v současnosti dodává ve verzi 2, avšak v pondělí VMware oznámila bližší podrobnosti o chystané nové verzi 3 (viz též blog vývojového týmu programu).

Fusion 3 nabídne přes 50 novinek

Fusion 3 se začne prodávat 27. října, tedy již poměrně brzo a měl by přinést přes 50 nových vlastností. Nová verze byla přirozeně navržena především tak, aby dobře fungovala pod Snow Leopardem a uměla ho plně využít, stejně jako moderní hardware.

Virtualizační jádro Fusionu 3 je nyní plně 64bitové a bude pracovat v 64bitovém režimu jak pod Leopardem, tak Snow Leopardem na Macích s 64bitovými procesory Intel.

Rozšířená podpora 3D grafiky

Významně se rozšířila také podpora 3D grafiky ve virtuálních strojích, ta bude zahrnovat i OpenGL 2.1 a Shader Model 3 DirectX 9.0c, což dovolí pod Fusionem 3 provozovat ještě širší výběr herních titulů. A díky tomu bude též možné používat vizuální efekty Aero nabízené Windows Vista a Windows 7. A samozřejmě Fusion 3 poskytuje plnou podporu Windows 7, včetně efektů Aero a Flip3D, vedle Mac OS X půjde provozovat jak 32bitové, tak 64bitové Windows 7.

Snazší migrace z fyzického PC

Nová verze programu rovněž zjednoduší přechod z fyzického PC s Windows na Mac s Fusionem 3, o to se má postarat nový migrační systém. (Jde zřejmě o odpověď VMware na Parallels Desktop Switch to Mac Edition, nové vydání virtualizačního softwaru Parallels též se snažící maximálně usnadnit přechod z PC.) Do virtuálního stroje na Macu bude možné přenést stávající instalaci PC postupem připomínajícím práci s Apple TV.

PC a Mac se zapojí do sítě a uživatel vloží do PC s Windows migrační CD dodané s Fusionem 3 a spustí příslušný instalátor, který vydá čtyřmístný kód. Na cílovém Macu se poté spustí nový migrační průvodce Migration Assistant, jemuž se zadá onen kód. Průvodce automaticky vyhledá PC v síti a obstará přenos jeho instalace Windows do virtuálního stroje na Macu bez dalšího zásahu uživatele, alespoň by to tak mělo fungovat podle představ VMware.

Ars Technica se o tohle zajímala blíže, uvádí, že není jasné, jestli přenos bude možný i přes bezdrátovou síť, její kontakt u VMware se totiž zmiňoval jen o kabelové síti, avšak blog vývojového týmu jasně mluví o přenosu jak přes Ethernet, tak bezdrátově (ale vzhledem k tomu, jaké objemy dat se nejspíš budou přesouvat, asi stejně bude vhodnější použít pevné síťové připojení).

Přenos stávající instalace Windows pod Fusion 3 na Macu by tedy měl být tak snadný jako přenos uživatelského účtu z jednoho Macu na druhý, zástupce VMware Ars Technice v telefonickém rozhovoru sdělil, že takto dokázal přenést zhruba 12 GB ze starého PC do virtuálního stroje asi za 12 minut.

Těsnější integrace virtualizovaných Windows

Fusion 3 ovšem přináší ještě další významné novinky, vylepšil se také režim Unity, který ukryje pracovní plochu Windows a vmísí okna aplikací Windows mezi okna Mac OS X.

Integrace obou systémů se dále prohloubila, mezi okny aplikací Windows bude možné přepínat stejnými kombinacemi kláves jako pro aplikace Mac OS X. A ikony aplikací Windows se objeví i v doku a pod Snow Leopardem dokonce půjde zobrazovat okna spojená s určitou aplikací Windows pomocí funkce Exposé v doku.

V listě menu navíc přibude nová ikona pro menu poskytující přístup k položkám menu Start a hlavního panelu Windows (jež se takto dají obejít), aplikace Windows tak dovolí spouštět stejně jako aplikace Mac OS X, a to i když Fusion zrovna nepoběží (tohle menu se totiž bude zobrazovat stále).

Citelně zvýšený výkon

VMware se přirozeně též snažila dále zvýšit výkon svého virtualizačního řešení. To zajišťuje především nové 64bitové jádro programu s podporou víceprocesorových a vícejádrových konfigurací ve virtuálních strojích (verze 2 podporovala víceprocesorové virtuální stroje, verze 3 k tomu přidává ještě podporu vícejádrových), ale byly provedeny i mnohé jiné drobnější úpravy posilující výkon, nová verze se snaží maximálně snižovat spotřebu paměti a urychlit většinu úkonů.

Přetahování oken v režimu Unity by mělo být citelně rychlejší a méně zatěžuje procesor, mezi aplikacemi Windows a Mac OS X bude možné přes schránku přenášet nejenom text, ale i grafiku a urychlilo se také spouštění virtuálních strojů.

Vylepšené uživatelské rozhraní

Vylepšení doznalo rovněž uživatelské rozhraní programu, nové přehledové okno knihovny virtuálních strojů se nahrává rychleji a zobrazuje náhledy běžících virtuálních strojů v reálném času, i když budou jejich okna skrytá nebo provozovaná v režimu Unity.

Pro tvorbu nových virtuálních strojů a další často prováděné úlohy se nabízí zjednodušené uživatelské rozhraní. A program nově zahrnuje funkci automatického vyhledávání aktualizací, které tak již nebude potřeba ručně stahovat z webu VMware, Fusion 3 si následné aktualizace (jež nepochybně přijdou) obstará sám.

Objednávat lze už nyní

Jak už bylo řečeno, Fusion 3 se začne prodávat 27. října, ovšem již teď VMware nabízí možnost jeho předběžného objednání. Fusion 3 bude stát 79,99 USD, upgrade z předchozích verzí bude možný za 39,99 USD, ti, kdo si zakoupí Fusion 2 od 1. října do konce listopadu, budou mít nárok na verzi 3 zdarma. VMware bude navíc pro Fusion 3 poskytovat bezplatnou technickou podporu prostřednictvím elektronické pošty po dobu 18 měsíců (zatímco dosud to bylo jen po 30 dnů).

Soupeření mezi oběma hlavními dodavateli virtualizačních řešení pro Mac tak vstupuje do dalšího kola, zdá se, že Fusion 3 přinese skutečně zajímavé novinky, avšak jejich praktické použití bude možné ověřit až po 27. říjnu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Fuuuj...

Autor: franta jetel Muž

Založeno: 07.10.2009, 00:06
Odpovědí: 0

... FUSIONU ???!!! Fusion se neskloňujeeee !!!

Odpovědět na příspěvek

Aero

Autor: Peter Macik Muž

Založeno: 07.10.2009, 09:16
Odpovědí: 0

Konecne bude Aero.

Odpovědět na příspěvek

RE: Aero

Autor: franta jetel Muž

Založeno: 07.10.2009, 10:27

no tak to teda dvakrát FŮŮŮŮŮŮJ... Proooooooč ????? ... nepotkal jsem hnusnější user interface od dob Windows 3.1

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Aero

Autor: Peter Macik Muž

Založeno: 13.10.2009, 00:50

To mate pravdu, neznasam cely Windows aj s Aerom aj bez neho... To Aero potrebujeme len kvoli screenshotom nasich aplikacii, ktore okrem OS X verzii mame bohuzial aj pre Windows - lebo to zakaznici chcu...

Odpovědět na příspěvek

Srovnání Parallels 4 a Fusion 3

Autor: tomas Muž

Založeno: 07.10.2009, 09:39
Odpovědí: 0

Mám v rámci balíku macupdate promo zakoupen parallels 4. Příliš jsem to nezkoumal, protože to splňuje to co požaduji, ale jak teď vidím širší podporu 3D v Fusion 3. Zajímalo by mě, jak na tom jsou parallels? Podporuje stejné technologie (OpenGL 2.1..). Šlo by si na pod tím něco zahrát? :-)

Odpovědět na příspěvek

No nevím... (Fusion vs. Parallels)

Autor: franta jetel Muž

Založeno: 07.10.2009, 10:43
Odpovědí: 0

Už více než půl roku virtualizuji Win XP, 7, Server 2003, 2008 v Parallels Desktop 4.0. Přešel jsem z Fusion 2.0.x, protože při stejném nebo lepším výkonu nabízel Parallels Desktop lepší integraci (režimy Coherrence, atd) i výkon grafiky, což mě pravda tolik netrápí, neboť moc negamesím...
Jak si tak čtu ten článek, přijde mi, že se Fusion 3 právě "funkčně dotáhla" na úroveň Parallels 4.0 - ten výčet novinek téměř doslova odpovídá tomu, co už dlouho znám a používám... Navíc i ta možnost myšlenka snadného převodu stávajícího PC do virtuální podoby je převzata z Parallels Desktop Switch to Mac Edition - jen s tím rozdílem, že Parallels k tomu dodávají i speciální USB Transfer kabel, aby to šlo bez sítě...
Ale nechci soudit předem - jsem jinak spíše orientován na VMware (enterprise produkty - vSphere, ESX, atd.), takže jsem zvědav s čím přijde Fusion 3. Betaverzi jsem si včera stáhnul, tak uvidíme... ;)

Odpovědět na příspěvek

Velikost přidělené ram pro virtual machine

Autor: tomas Muž

Založeno: 08.10.2009, 17:29
Odpovědí: 0

Ještě bych se zeptal, kolik máte přidělené RAM pro OS ve virtuálních mašinách. Mám tam WinXP a Win 7..U obou mám nastaven 1GB, přemýšlel jsem, jestli dojde k nějakém výraznějšímu zrychlení toho systému, pokud tam šoupnu 2 GB..Mám MBP 2.4GHz a 4 GB RAM.

Odpovědět na příspěvek

RE: Velikost přidělené ram pro virtual machine

Autor: franta jetel Muž

Založeno: 09.10.2009, 00:05

Na to asi univerzální recept neexistuje. Je třeba zohlednit nároky konkrétního virtualizovaného OS i aplikací, které v něm provozujete. Obecně platí, že virtuální stroj by měl dostat tolik paměti, aby kvůli jejímu nedostatku nemusel swapovat na disk - tím se podstatně zpomalí nejen virtuální stroj, ale i hostující OS - zejména, pokud je vše na jednom HDD, což je v případě notebooku většinou pravidlem. Samozřejmě je třeba taky pohlídat to, aby hostujícímu OS též zbyla nějaká RAM, aby nemusel nadměrně swapovat on. Samozřejmě při občasném "odskočení si" z Mac OSX do Windows - třeba zeditovat dokument ve Wordu - to nemusíme příliš řešit. Pokud ale ve virtuálním OS děláme něco náročnějšího, je třeba to víc hlídat.
Konkrétně mám na svém Mac OSX 10.5.8 notebooku Dell (Core 2 Duo @ 2,4 GHz, SATA HDD) také 4GB RAM a pro předvádění a školení virtualizuji pod Parallels Win 2008 Server a v něm poměrně náročnou sadu programů. Virtuální stroj s Win 2008 má přiděleny 2GB, což tak akorát stačí pro rozumná dema a školení, produkci bych na tom nejel ;)
Takže "šoupnout" virtuálním Win XP 2 GB obecně nemůže škodit, otázka je, zda to něčemu výrazně pomůže - záleží mj. také na počtu virt. procesorů... Já mám pro Win XP i Win 7 na běžné věci 1 GB, Vistám SP1 i SP2 bylo lépe s 2 GB...
Snad to stačí, kdyžtak podrobněji na mail... :)

Odpovědět na příspěvek

Fusion na WinXP

Autor: KiXs Muž

Založeno: 10.10.2009, 16:06
Odpovědí: 0

Zajimalo by me zda ve Fusion na WinXP pujde naistalovat MacOS.

Jiz delsi dobu premyslim nad prechodem z Woken na MacOS, ale do zadneho virtualizacniho SW se mi MacOS nepodarilo nainstalovat a pujcovat si na vikend MacBook za 22 000,- se mi zda trosku mimo realitu :(

Diky za info.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: