Vlastní ikonky snadno a rychle - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Vlastní ikonky snadno a rychle

ikony tutoriál

3. května 2007, 16.00 | Tutoriál pro začátečníky. Upravte si ikonky ve svém systému v několika jednoduchých krocích.

Při brouzdání Internetem jsem narazil na zajímavý tutoriál, který vám umožní upravit ikonu v několika jednoduchých krocích. Původní tutoriál je v angličtině a zabývá se přípravou ikony v TIFF. V tomto formátu je potřeba pracovat s alfa-kanálem, což není vhodné pro začátečníky. V mém tutoriálu budeme používat formát PNG, s nímž je práce s průhledností velmi jednoduchá.

Někteří uživatelé nejsou nikdy spokojeni se vzhledem systému, a jednou z častých úprav je změna ikonek disků, složek či souborů. K práci ikon a jejich editaci slouží mnoho programů, které umí například i globální záměny systémových ikon za jiné. Vytvoření dobré ikonky není zrovna triviální záležitost.Využít můžete například některé dostupné na Internetu.

Zajímavé ikonky naleznete například na pixelgirlpresents, kde je ke stažení velké množství různých ikonek.

Tento tutoriál se zabývá jedním ze způsobů úpravy ikony.

1. Potřebné softwarové vybavení

Pro celý postup budeme potřebovat aplikace Photoshop (stejným způsobem lze použít i jiné obdobné grafické aplikace či starší, cenově dostupné verze Photoshopu, nutná je pouze podpora alfa-kanálu/průhlednosti PNG souboru), Preview/Náhled a img2icns. Preview/Náhled máte již obsažený instalaci v systému, img2icns je zdarma ke stažení například na macupdate a grafickou aplikaci zvolte dle svých možností (v mém případě Photoshop CS1).

Img2icns zdarma ke stažení. Photoshop Trial trial verze ke stažení. Více informací na této stránce.

2. Získání zdrojů pro editaci ikon

Já se zde budu věnovat úpravě již stávajících ikon v systému, respektive jejich kombinaci. Toto můžete využít například, pokud chcete mít ikonku složky pro určité druhy souborů označenou jinak než jen pouhou systémovou.

Vyberte si ikonku, kterou chcete upravit. Já si vezmu pro příklad ikonu složky a ikonu QuickTime. Zvolte si soubor s ikonou (jedním kliknutím) a stiskněte kombinaci kláves Apple+I. Zobrazí se informace o souboru. Pokud kliknete na malou ikonku tohoto okna vlevo nahoře, vyberete ji a toho je vám potvrzeno modrou září kolem ikonky, viz obrázek níže.

Jednodušeji lze toto také udělat takto. Klikněte na soubor s požadovanou ikonou a zmáčkněte kombinaci kláves Apple+C (zkopíruje ikonu do schránky).

3. Preview/Náhled

Nyní si spusťte aplikaci Preview/Náhled, zvolte v menu File/Soubor => New From Clipboard/Nový ze schránky. Preview/Náhled vytvoří dokument s ikonou. Zvolte v menu opět File/Soubor => Save As…/Uložit jako… a uložte dokument ve formátu PNG (vznikne soubor s průhledností). Toto opakujte i s druhou ikonou. Já si vytvořil dva soubory "složka zdroj.png" a "QT zdroj.png".
4. Photoshop CS1 a editace

Oba soubory PNG otevřeme v Adobe Photoshopu (či jiném dle vašich možností). V náhledu vidíte, že soubory mají použitu průhlednost. Zde je vidět, jak je práce s průhledností s PNG jednoduchá. Každá nová vrstva bude obsahovat průhlednost tak, jak si ji nastavíte, a při exportu budou jednoduše průhlednosti sloučeny, a vznikne tak Alfakanál.

Zvolte si soubor "QT zdroj.png" a vyberte vše (Apple+A), čímž vložíte obraz do schránky. Klikněte na soubor "složka zdroj.png" a vložte objekt ze schránky (Apple+V). Vytvoříte tak druhou vrstvu. Nyní nastavte stín pod ikonou z menu Vrstvy => Styl vrstvy => Vržený stín.


Nyní vyberte v menu Úpravy =;> Transformovat =;> Změnit velikost a pomocí bodů rámečku upravte velikost ikonky QuickTime. Nyní zvolte vrstvu s ikonou složky a stiskněte Apple+U a upravte barevnost složky. Já jsem jen upravil barevnost na šedivou barvu.


Takto upravenou ikonu uložte Soubor => Uložit pro web jako PNG. Vznikne nám soubor PNG, který dále upravíme v programu img2icns. Já jsem jej pojmenoval "ikona-upravená.png".


5. img2icns

Aplikace img2icns je jednoúčelová, prostá a skvěle pracující. Vytvořený a upravený grafický soubor prostě pouze přetáhnete do vyznačeného prostoru okna aplikace a ten vytvoří soubor s již vygenerovanou ikonkou.

Spusťte aplikaci img2icns. V nastavení zvolte "folder icon". Uchopte soubor "ikona-upravená.png" a přetáhněte ji na kruh v img2incs. Program vytvoří soubor s ikonou na Desktop/Plochu (základní nastavení, místo, kam program vytvoří ikonu, se dá měnit).


6. Umístění ikony

Vložení ikonky je již záležitostí jednoduchou. Zvolte soubor s upravenou ikonou a stiskněte klávesovou kombinaci Apple+C. Zvolte položku, které chcete novou ikonku přidělit a stiskněte Apple+I, zobrazí se vám informace o položce. Klikněte na malou ikonku v levém horním rohu informačního okna (její okraj se zbarví modře) a stiskněte Apple+V. Ikona bude vložena a informační okno můžete zavřít. Pokud se vám časem znelíbí, stačí opět otevřít informační okno položky, kliknout na ikonku a stisknout klávesu Backspace.

Ikony lze samozřejmě připravovat a editovat i v dalších k tomu určených programech. V případě vašeho zájmu si prohlédněte weby macupdate a versiontracker, kde naleznete více takových programů v různých cenových relacích. Naleznete zde také aplikace pro globální úpravy systémových ikon (záměna těch stávajících za jiné). Vaše zkušenosti samozřejmě uvítám v diskusi pod článkem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Ikony z netu

Autor: Hanenashi Muž

Založeno: 03.05.2007, 17:09
Odpovědí: 0

Ikonky vsech druhu a vsechny kvalitni na

http://iconfactory.
com/freeware/icon

a spravce ikon na

http://iconfactory.
com/software/pixadex

Odpovědět na příspěvek

Kde ta ikona je?

Autor: Lubor Přikryl Muž

Založeno: 03.05.2007, 17:26
Odpovědí: 0

Nevíte někdo, kde jsou popsány všechny možnosti, kde ty ikony jsou? V bundles (aplikace, apple dokumenty, plug-ins) jsou v podsložce Resources v souboru XYZ.icns a to je zapsáno v plistu. Ale kopírováním ve Finderu se ten soubor nezmění. V OS 9 to bylo v Resource forku, tam se ResEditem dala ikona editovat a bylo jasné, kde je, ale teď se po nakopírování ikony do souboru nikde neobjeví - často ani rsrc fork ten soubor nemá.

Dík LP

Odpovědět na příspěvek

RE: Kde ta ikona je?

Autor: Jancak Muž

Založeno: 04.05.2007, 10:02

Tak já to tedy nevím. Ani mne nenapadlo po tom pátrat, jelikož to k ničemu nepotřebuji. Zjistil jste to někdo?

Odpovědět na příspěvek

Ikonky

Autor: Lin123 Muž

Založeno: 03.05.2007, 18:00
Odpovědí: 0

http://interfacelift.com/
icons-mac/
a www.deviantart.com

Odpovědět na příspěvek

RE: Ikonky

Autor: Ondra Muž

Založeno: 05.05.2007, 02:28

Interfacelift je určitě perfektní tip.
Měl bych další:
www.iconcubic.c
om
www.pixelpressicons.c
om
www.fixicon.com
www.
zyozism.com/aesthetic
ww
w.iconicon.net
a pokud chcete něco opravdu vychytaného do detailu, tak http://en.meijitaisho.net
/icon
nebo www.dlandham.com/art

Odpovědět na příspěvek

Dobrý článek

Autor: MichalM.Mac Muž

Založeno: 03.05.2007, 18:25
Odpovědí: 0

Myslim, že tohle je velmi dobrý článek pro začátečníky a ubude na fóru dotazů na ikonky :)

Odpovědět na příspěvek

Ty brdo...

Autor: Chucky Muž

Založeno: 04.05.2007, 08:44
Odpovědí: 0

Nejni to tak trosku slozity? Rek bych, ze existujou i snazsi postupy.

Odpovědět na příspěvek

No né, zase jeden?

Autor: Jancak Muž

Založeno: 04.05.2007, 10:01

Snažší postupy? Prosím, popište nám je. Prostor diskuze bude zajisté, u těchto "snazších" postupů, dostačovat. Opravdu bych je rád znal.

V tutoriálu nejde jen o záměnu ikonek, to je opravdu jednodušší (a tutoriál tuto část také obsahuje), ale o upravení ikonky a její záměnu za standardní. Složitě to může vypadat, jelikož jsem se snažil popsat postup krok za krokem včetně otisků obrazovky. Zkuste si to podle tutoriálu.

Tento postup je velice jednoduchý a nejspíše nejsnadnější způsob úpravy ikonky. Specializované programy na úpravu ikonek jsou, bohužel, často složité na ovládání (navíc pokud potřebujete upravit jen několik ikonek. Pokud pracujete s některým z grafických editorů je toto určitě velice snadný způsob.

Odpovědět na příspěvek

RE: Ty brdo...

Autor: mcstuff Muž

Založeno: 04.05.2007, 13:56

Zlozite to nie je, zalezi na tom komu co vyhovuje. Ale existuju aj sharewarove utilitky ako:

http://www.yellow
mug.com/folderbrander/
P
ridava text k ikonam za 10 USD

http://www.naratt.
com/FolderIconX.html
Pri
dava obrazok ako to popisuje clanok za 15 USD

http://iconfactory
.com/software/iconbuilder
/
Vytvarat ikony z obrazkov - 80 USD

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Ty brdo...

Autor: Jancak Muž

Založeno: 04.05.2007, 15:10

Určitě záleží na tom, co komu vyhovuje. V určitých případech tyto placené prográmky postačí a je jich samozřejmě větší množství na výběr. Výsledky ale nejsou takové jako při "ruční práci". Navíc to znamená naučit se ovládat několik aplikací navíc (pro obsažení možností popsaného postupu a nástrojů například Photoshopu), což mi snazší nepřijde. V tutoriálu jsem kombinoval dvě ikony, což by například FolderIconX mohl zvládnout snadno, ale to bylo jen pro příklad. Tento postup umožňuje vkládat libovolné obrázky a texty, včetně obarvování, úpravy barev světlosti, systosti, průhlednosti, … V tomto tutoriál přesahuje možnosti vámi uvedených programů.

Musel jsem reagovat na ten "výkřik do tmy" bez jakéhokoliv návrhu jiného postupu. Vám děkuji za doplnění odkazů jistých alternativ.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Ty brdo...

Autor: Ondra Muž

Založeno: 05.05.2007, 02:14

Já bych spíš soporučil nějaké free programy (my tady v Čechách jsme takoví spořivější... (^8).

Tak třeba:

Viou http://perso.orange.fr/pr
ime/Pages/Viou/SoftViou.h
tml je program, který udělá v podstatě totéž, co je popisováno v článku. Pokud chcete složku ozdobit ikonkou aplikace, kterou máte uvnitř, tak to je přesně ono...

CocoThumbX - http://software.stalkingw
olf.net nebo Pic2Icon od Sugar Cube Software vytvoří ikonu z (téměř) libovolného obrázku, snadno a rychle... a samozřejmě zdarma.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Ty brdo...

Autor: Jancak Muž

Založeno: 05.05.2007, 04:20

Jen ještě jednou pro vysvětlení. Kombinace dvou ikonek do jedné je opravdu možné vytvořit pomocí několika různých programů. Tutoriál se však pokrývá širší oblast úprav, kombinace dvou existujících ikonek je pouze jako příklad. V tutoriálu nahradíte ikonku QuickTime nějakým obrázkem, textem či jejich kombinací v Photoshopu a vytvoříte tak vlastní ikonky. Zmiňované programy umí pak úpravy barev, sytosti a průhlednosti jen v omezené míře. Photoshop (a alternativy) umožňují pracovat s ikonou a grafikou na mnohem vyšší úrovni a kreativitě se tak meze nekladou.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Ty brdo...

Autor: Ondra Muž

Založeno: 06.05.2007, 19:01

Článek je výborný a já ho nikterak nezpochybňuju.
Chtěl jsem jen rozšířit výčet aplikací (které tu jsou zmiňovány - viz např. macstuff - výše) o některé užitečné freewary. Osobně jsem rozhodně pro rozvíjení kreativity, ale mnoha uživatelům bude stačit, ba vyhovovat, "instantní řešení" - stáhnout pár pohledných ikonek, mírně poupravit a hotovo. Kdo chce "tvořit" cestu si najde (a zaplatí (-:).
Také s oblibou nahlodávám mýtus, že pokud chcete na Macu cokoliv "dělat", musíte nejdřív utratit spoustu peněz za software...

Odpovědět na příspěvek

ikonky

Autor: LKSH Muž

Založeno: 04.05.2007, 09:52
Odpovědí: 0

par peknejch ikonek je na www.raspage.com

Odpovědět na příspěvek

Zmena ikonek

Autor: Vladimir Brabec Muž

Založeno: 04.05.2007, 11:19
Odpovědí: 0

Dobry den, zajimalo by me, jestli lze nejak jednoduse bez programu od tretiho vyrobce zmenit ikonku kose s tim, aby vse fungovalo jak ma, kdyz je kos plny zmeni se na jinou ikonku. Takze jak vymenit 2 stavajici ikonky kose za jine?

Odpovědět na příspěvek

RE: Zmena ikonek

Autor: mcstuff Muž

Založeno: 04.05.2007, 13:43

Staci najst tie dva subory kde su ikony kosa plny a prazdny v systeme su to bud png alebo tiff a nahradit ich rovnako pomenovanymi novymi - kliknut na ikonu programu Finder > Show Package a tam treba najst tie dva obrazky (samozrejme rovnakej velikosti predpokladam 128 x 128 px, nemam odskusane ak by sa tam vlozila 2MB fotka :-), doporucujem zazalohovat tie dva originalne

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Zmena ikonek

Autor: VB Muž

Založeno: 04.05.2007, 16:48

a kdepak takova app FINDER je?? mozna davam blbe JABKO+F nebo mozna blbe pisu FINDER, ale nic jsem nenasel. :( Muzete mi, prosim prozradit jak se k takove app dostanu? ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Zmena ikonek

Autor: VB Muž

Založeno: 04.05.2007, 17:28

tak jsem sice finder nasel, ale ... samozrejme to nefunguje, nicmene nasel jsem postup a to jiz funguje http://interfacelift.com/
icons-mac/index.php?sort=
date&id=&page=6

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Zmena ikonek

Autor: mcstuff Muž

Založeno: 04.05.2007, 19:27

Uz som na macu, s finderom som mystifikoval zrejme este z OS 9, ikony finderu aj kosa v OS X sa nachadzaju v
/System/Library/CoreSe
rvices/Dock.app/Contents/
Resources/

Ikony kosa maju v anglickom systeme nasledovne nazvy
trashfull.png a trashempty.png

Pozor na prava, najlepsie urobit kopiu celeho foldera na desktop a pracovat v nom, inac moze byt problem s pristupovymi pravami

Odpovědět na příspěvek

už vytvořené ikony

Autor: Ludmilka Muž

Založeno: 13.04.2008, 09:35
Odpovědí: 0

nešel by malý návod na to jak si změnit ikonu kterou jsem si stáhla z pixelgirlpresents ?? prosím:)

Odpovědět na příspěvek

RE: už vytvořené ikony

Autor: Jancak Muž

Založeno: 13.04.2008, 23:30

Není mi jasné jaké úpravy máte na mysli. Ikony na zmíněném webu jsou k dispozici snad pro OS X úplně všechny a neměl by být problém je použít. Jednoduchá změna barev či jejich kombinace je jednoduše vysvětlena výše. Pokud máte na mysli něco více, pak by Vám mohly pomoci články na grafika.cz, kde je na toto téma rozsáhlý seriál.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Zlozite to nie je, zalezi na tom komu co vyhovuje. Ale existuju aj sharewarove utilitky ako:

http://www.yellowmug.com/folderbrander/
Pridava text k ikonam za 10 USD

http://www.naratt.com/FolderIconX.html
Pridava obrazok ako to popisuje clanok za 15 USD

http://iconfactory.com/software/iconbuilder/
Vytvarat ikony z obrazkov - 80 USD


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: