Torrent a anonymizer na OSX - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Torrent a anonymizer na OSX

bitnetshade

10. října 2006, 00.00 | Dnes vám představím aplikace Bit on Wheel pro stahování/sdílení torrent souborů a NetShade, který vám umožní být anonymní na internetu. Určitě nejde o novinky, jen se o tomto software na OSX nemluví.

Torrent to zavání stahování nelegálního software a anonymizer pro změnu vedlejšími úmysly. Musím předeslat, že díky torrentům lze získávat mnoho legálního software a dat, které takto publikují různé skupiny vývojářů i jednotlivců. Například distribuce linuxových systémů, programů či her jako je America's Army. To k čemu jej využijí další nechám na jejich svědomí a odvaze. V mém případě šlo o zvědavost (a článek :-).

Pro mne byl vždy torrent velkou neznámou a i po vyzkoušení uvedeného software nadále zůstává v hluboké temnotě, kterou neproniknu. Nicméně program Bit on Wheels mi umožnil vyzkoušet snadné a přehledné stahování z různých serverů. Mé zkušenosti s uvedenými technologiemi jsou povrchní a krátkodobé, proto nečekejte odborné rady a zasvěcený výklad.

Bit on Wheels 1.0.6
PPC
Freeware

stránky programu/program ke stažení

Přesto, ze jde o dlouho neaktualizovaný software, poslední aktualizace 19. 11. 2005, má co nabídnout a pod OSX 10.4.6 běžel bez problémů. Bit on Wheels je pouze pro PPC stroje a zaujal mne na základě otisku obrazovky při pročítání článků na internetu.

Jeho smyslem je umožnit stahovat/sdílet torrent soubory na internetu. Nabízí přehledné členění informací o stahovaných souborech, připojených počítačích, přenosu atd. Jistým nedostatkem je, že Bit on Wheels nepřebírá přímo stažené torrent soubory z prohlížeče a je nutné je načítat ručně.

Okno Bit on Wheels je rozdělené na část se seznamem načtených torrentů a přehledem jejich stavu. Ovládat je lze vytvořením nového torrentu New, otevřením staženého terrent souboru, přepínací tlačítko pro Start a Stop vybraného torrentu, odebráním Remove a Updatem počítačů torrent sdílejících. Samotné okno poskytuje informace o stavu torrentu graficky, ukazuje celkovou velikost torrentu, validovaných přijatých dat a zbývajícím objemu dat. Dále o stavu a rychlosti uploadu a downloadu.

Spodní část okna obsahuje informace v pěti různých skupinách. Nejdříve kompletní informace o zvoleném torrentu (vždy jen o jednom), například velikost, adresu, datum atd. Následuje okno informující o stavu jednotlivých souboru, které torrentu obsahuje. Třetí je seznamem připojených počítačů s přehlednými informacemi, které lze setřídit podle požadovaných parametrů ve sloupcích. Následuje informační okno o přenášených částech torrentu a podlením je 3D zobrazení propojení a toku dat.


3D graf je zajímavou vychytávkou, který ukazuje počet a typ připojených počítačů, které stahovaný soubor sdílejí, jejich stav i animaci "běhu" dat. Nastavení zobrazení jsou dvě, kruhové a liniové (těžko přeložit a vysvětlit, zkuste se na to kouknout a uvidíte). Navíc lze s těmito 3D obrazy hýbat ve všech třech osách a pracovat se zoomem. S tímto grafickým rozhraním se rázem cítíte jako v cyberprostoru (s nadsázkou). Dá se na něj koukat hodiny :-).

Ve spodním prostoru ze ještě omezovat/volit max počet připojených počítačů a maximální počet uploadů vybraného torrentu.

Preference nabízejí nastavení IP adresy a portu, limit uploadu a lze i rozdělit poměrně rychlost na všechny torrenty. Z menu lze ještě zkontrolovat přijaté kousky vybraného torrentu Check hash.

Bylo by zajímavé takovýto program doplnit o jednoduchý prohlížeč, vyhledávač torrentů a anonymizer v jednom, tak aby uživatel řešil vše spojené v jedné aplikaci. Bohužel pro vás nemohu software porovnat s jinými jako je například Azureus, jelikož jsem je nezkoušel a ani nebudu. Bit on Wheels je levná (freeware) a dle reakcí na zahraničních fórech i dobrá aplikace.

Z pohledu uživatele je torrent zajímavá technologie, stejně jako e-mail či http a ftp, nabízející možnosti, která přímá stahování postrádají. Lze ji však zneužít stejně jako je zneužíván například e-mail (spam, viry).

NetShade 3.0.1
PPC/Intel
Shareware $29.00

stránky programu/program ke stažení

Shareware NetShade poskytuje službu, díky které můžete být na internetu do jisté míry anonymní. Nabízí se samozřejmě spojení s předešlou aplikací, ale její využití je mnohem širší. Na druhou stranu asi není vhodné využívat anonymizéru v případě používání platebních karet a podobných služeb, kvůli možnému nebezpečí ze strany proxy serveru, který vás za sebou skryje.

NetShade nabízí ve své neregistrované verzi dvě služby. První je defakto vypnutý a poskytuje přímé vystupování pod vaší veřejnou IP ve druhé pak můžete volit z vyhledaných proxy serverů. U každého serveru jsou potřebné údaje, jako zpoždění, úroveň bezpečnosti (ve třech stupních), IP adresa proxy serveru a port. Zadat také můžete libovolný proxy server, který si můžete otestovat a případně dát do oblíbených pro pozdější použití.

Přímo z programu a i na internetu je možnost úroveň zabezpečení vyzkoušet. Pokud to myslíte s anonymitou vážně, pak byste právě tomuto měli věnovat velkou péči. Doporučuji články na internetu, které se tomuto věnují podrobně a na odborné úrovni. Například na Lupě lze najít několik článků.

Pro zobrazení využívá NetShade dva způsoby, první ukazuje všechny potřebné informace o proxy a druhé navíc ukazuje obrázek Země i s polohou zvoleného proxy (v miniaturním měřítku samozřejmě).

Ovládání je přehledné a jednoduché pro každého, zřejmé i z přiložených screenshotů. Pro zvolený proxy server máte k dispozici tři tlačítka. Prvním tlačítkem Random zvolíte náhodný proxy server z dostupných (a programem otestovaných) v seznamu, tlačítkem Test aktualizujete údaje o zpoždění a dostupnosti proxy a nakonec tlačítkem Verify si můžete otestovat bezpečnost využívaného proxy.

Verifikaci doporučuji udělat i s pomocí jiných služeb, které nabízejí více údajů. Otestovat anonymitu můžete různými testy například na http://www.2privacy.com/. Toto doporučuji všem, kteří nevědí o čem že to tu píši, budete se divit co všechno lze o vás zjistit jen tím, že navštívíte nějaké stránky.

Nemám pro program valného využití a tak ušetřím 29 dolarů za nákup plné verze. Na stránkách výrobce je k vidění ukázkové video (tak trochu tutorial), co vše program umí. Doporučuji shlédnout. Plná verze totiž umožňuje, krom volného užití programu, využít ještě NetShade proxy server na dobu jednoho roku. U neregistrované verze se připravte na otravný dialog s připomínkou registrace a poskakující ikonu v Docku, která na opakování po odkliknutí na sebe nenechá znovu dlouho čekat. NetShade můžete zdarma zkoušet po dobu 7 dní od prvního spuštění.

Při používání anonymizéru se však připravte na možnou nedostupnost určitých serverů, které používané proxy zamítnou. Při zkoušení programu se mi tak nedařilo načíst například stránky serveru grafika.cz, stránky autorů NetShade a jiných. Také tyto další proxy servery v cestě mohou zpomalit načítání stránek a dat.

NetShade je kompatibilní s prohlížeči Safari, OmniWeb and Camino (a pravděpodobně všech na Safari založených). Firefox program nepodporuje, Shiira se tvářila podobně jako Safari.

Myslím, že Bit on Wheels a NetShade by mohl být dobrým důvodem pro switch z PC na Apple ať už budou důvody switchera libovolné, jelikož se jedná o náhrady oblíbených aplikací na PC.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Pro srovnani ci doplneni me oblibene

Autor: Mr. Cidermaster Muž

Založeno: 10.10.2006, 02:24
Odpovědí: 0

Torrent:
Xtorrent-http:/
/www.xtorrentp2p.com/
Bi
trocket-http://www.bitroc
ket.org/
Transmission-ht
tp://transmission.m0k.org
/
Anonymizer:
Tor-http:
//tor.eff.org/
Zadnemu komercnimu anonymizeru neverim ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Pro srovnani ci doplneni me oblibene

Autor: j.t.d. Muž

Založeno: 11.10.2006, 22:51

TOR je na anonymizaci super.
nemá sice na Pantheru obrázkové klikací rozhraní, ale aspoň neotravuje (pro Tiger snad cosi existuje). Jeho instalaci jsem zvládl i já.
Dvě jeho nevýhody jsou
1) zpomalení na rychlé lince (proxiny asi bývají často pomalé)
2) servery, které banují spammery (irc) vás občas vykopnou, protože i spammeři se anonymizují (naneštěstí mohou přes stejnou proxy jako vy), někdy se povede připojit třeba až na třetí pokus.

Odpovědět na příspěvek

muj oblibeny

Autor: AK-79 Muž

Založeno: 11.10.2006, 09:32
Odpovědí: 0

Jeste dodám tyto:

TorrentStation - verze 1.1 (podobá se hodně uTorrentu (cti "majkrotorrentu") bohužel se zdá, že jeho vývoj se zastavil)
Azureus - je to sice Java, ALE tolik funkcí co má prostě nemá žádný jiný, absolutně (snad kromě uTorrentu pod Woknama)

Jinak používám též Xtorrent, super věc, jednoduché, ale stačí.
Dobré stránky na stáhnutí souborů .torrent s volně šíritelnými programy jsou napr. http://thepiratebay.org/b
rowse
nebo
www.demonoid.com


:)
myslím, že např. Americas Army tam je

Odpovědět na příspěvek

RE: muj oblibeny

Autor: running Muž

Založeno: 12.10.2006, 18:54

jojo, kdyz jsem emigroval z pc, vzal jsem si sebou svuj program na torrenty azureus.

koncepcne se mi jinak libi vyborne vymysleny xtorrent, ktery ale z nejakyho duvodu stahuje 2x pomaleji nez azureus.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: muj oblibeny

Autor: AK-79 Muž

Založeno: 12.10.2006, 20:30

jojo, azureus je proste tak nadupadnej, ze pro "pokrocile" sdileni (napr. linuxovych instalaci:) je vlastne jedinej.
Mimochodem, kdyby tu nekdo chtel napul koupit licenci k tomu TorrentStation, tak do toho jdu (tusim 20 ojro nebo kolik, dela to nejakej Nemec).
Je to "skoro" jako azureus, ale poradne Cocoa.
AK

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: