Tipy a triky pro iTunes - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Tipy a triky pro iTunes

2. ledna 2003, 00.00 | iTunes jsou velmi oblíbený přehrávač a "správce" MP3 souborů, možná však neznáte všechny možnosti tohoto programu či nevíte jak je využít. Podívejte se, jak iTunes ovládat na dálku či která česká rádia si můžete v iTunes poslechnout.

Asi nejpoužívanější iApp bude program iTunes pro správu a přehrávání hudby především ve formátu MP3. iTunes si získaly velkou popularitu díky svému snadnému a přehlednému ovládání a také díky podpoře MP3 přehrávačů: kromě iPodu od Apple podporují celou řadu dalších MP3 přehrávačů, jako jsou například různé verze přehrávače Nomad, Rio či nejnověji také přehrávač od společnosti Bang & Olufsen. Možnosti iTunes jsou obecně poměrně známé, pojďme se ale podívat na některé tipy, které vám pomohou program lépe využívat.

Visuals

Apple přímo do iTunes zabudoval možnost používání pluginu, které generují nerůznější grafické efekty podle právě hrající hudby. Přímo v iTunes je jeden, ovšem na internetu je možné nahrát řadu dalších efektů nejrůznějšího typu. Kromě vyloženě abstraktních grafických efektů umožňují například i při přehrávání hudby zobrazovat fotografie nebo přehrávat QuickTime soubory. Přehled modulů pro Mac OS X najdete zde, zde pro Mac OS 9.

Dálkové ovládání

iTunes je možné ovládat nejen přímo z okna programu (či jeho elegantní minimalizované verze - stačí klepnout na zelené tlačítko), ale také jiných programů. Snadno to je možné před Dock, iTunes zobrazují, jaká skladba se právě přehrává a umožňují základní ovládání. Kromě toho existuje také řada prográmků, které dovolují více či méně neobvyklé použítí, například ovládání přes webové rozhraní či přes IRC. Nejužitečnější pro běžné uživatele asi bude možnost ovládání z menu, stejně jako můžeme ovládat hlasitost nebo rozlišení. Z dostupných prográmků pro ovládání z menu jsem zkoušel M-beat, který mi vyhovoval, pouze bylo nutné ho zapnout dříve, než samotné iTunes. Výhodou menu oproti plovoucímu ovládání, které nabízejí některé aplikace, je úspora místa.

Časové ovládání

iTunes je možné používat také jako budíček - pomocí programů nastavit, aby v určitý čas začaly hrát zvolené skladby. Zatím tuto funkci trošku podkopává to, že není možné Mac OS X nechat v určitý čas probudit ze spánku, tak jak to bylo možné s Mac OS 9. Stejně tak je možné nechat iTunes usnout, a tedy před spánkem poslouchat rádio přes internet nebo nějaké ukolébavky. Vzhledem k tomu, že daných programů existuje poměrně mnoho, mimo jiné umožňující například i propojení s iCal, vyberte si dle vlastních potřeb zde.

Převod mezi formáty

Relativně nenápadná možnost, kterou disponuje iTunes, je převod mezi formáty v rámci iTunes. Vše, co je v iTunes, tedy například AIFF, WAV ale i stávající MP3 soubory, je možné převést do MP3 - vyplatí se to například pokud máte CD naripované ve vysoké kvalitě (np. 320 kbps) a chcete ho poslouchat v iPodu, kam si dáváte soubory v poloviční kvalitě, 160 kbps. Po příslušném nastavení v předvolbách stačí označit soubory a nechat převést - v knihovně poté budou dvakrát, lišící se kvalitou. Příkaz Convert to MP3 najdete v menu Advanced.

MP3 rádia

Pokud máte trvalé připojení k internetu (a pokud možno nepočítanou linkou) můžete si bez starosti poslouchat některé z internetových rádií - po světe jich vysílá celá řádka, kromě převodu vysílaní standardních pozemních stanic na internet také mnoho čistě internetových. K vysílání se používají tři formáty: Real, Windows Media Player a MP3 streaming (Shoutcast). iTunes pochopitelně podporuje pouze poslední z nich. Rádia si můžete buď vybrat přímo z "volby" stanic, kterou vám nabídnou iTunes pod položkou "Radio", pokud však chcete poslouchat vlastní rádio, stačí zvolit "Open stream" v menu Advanced.

Jestliže vás zajímá, jaká česká rádia si můžete poslechnout přes iTunes, seznam bude velmi krátký. Z veřejnoprávních stanic Českého rozhlasu tak vysílá pouze Radio Praha, Český rozhlas 7, vysílání do zahraničí, ostatní stanice používají Real či WMP. Z komerčních rádií na internetu najdete asi jen legendární pražské Radio 1.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: