Synchronizace Mac OS X s Windows Mobile - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Synchronizace Mac OS X s Windows Mobile

24. ledna 2007, 00.00 | Ještě před několika málo lety dominovala trhu s PDA zařízení postavená na různých verzích Palm OS, dnes však většina prodaných zařízení běží na Windows Mobile. Mezi chytrými telefony není situace tak jednoznačná, ale i zde je význam Windows Mobile for Smartphone neoddiskutovatelný.

Mac OS X však nepřináší podporu pro tato zařízení, Microsoft ActiveSync pro Mac OS X nedodává (a dosud jej dokonce nemá hotový ani pro Windows Vista), a tak je nutné použít produkty třetích stran.

Na trhu jsou k dispozici dvě řešení. Známější je Missing Sync for Windows Mobile, vyráběný firmou Mark Space. Ta je „jablíčkářům“ známa již několik let obdobnými produkty, mimo jiné synchronizačními nástroji pro Palmy a Playstation Portable. Mark Space ale vyvíjí i programy určené pro PDA s Palm OS.


Konkurencí jsou programy od společnosti Information Appliance Associates. Pro Pocket PC to jsou PocketMac Pro, PocketMac Lite a PocketMac Backup, pro chytré telefony s Windows je to PocketMac Phone Edition. I tato firma vyvíjí synchronizační programy pro další kapesní zařízení, například pro telefony BlackBerry a také pro PSP.

Volba mezi těmito řešeními je dnes poměrně snadná, obě mají srovnatelnou cenu kolem čtyřiceti dolarů, nabízejí obdobné vlastnosti, obě jsou již kompatibilní s Intel Macy, ale jen MissingSync podporuje Windows Mobile 5. Bohužel mají však i oba programy své mouchy a na internetu lze najít mnoho diskusí i stížností na PocketMac i Missing Sync. Ani pro starší zařízení si navíc kvůli vzájemné nekompatibilitě nemůžete nainstalovat oba programy naráz a vyzkoušet, který z nich vám vyhovuje více.


Chybí vám synchronizace?

Ve zbytku článku se zaměřím na MisisingSync, protože je dnes jediným programem, který podporuje v současnosti prodávaná PDA a chytré telefony.

Seznam jeho vlastností je na první pohled úctyhodný – umí synchronizovat kontakty, události a úkoly jak s Adress Bookem a ICalem, tak s Microsoft Entourage 2004. Podporuje také iLife aplikace, synchronizuje hudbu a fotografie, umí nainstalovat .CAB soubory i synchronizovat libovolné soubory ve zvolených adresářích. A pokud vám tyto vlastnosti nestačí, tak si můžete doplnit další pluginy.

Bohužel je však poměrně dlouhý i seznam věcí, které MissingSync nezvládne. Velké zklamání pro mne je, že neumí instalovat .EXE soubory a neumí synchronizovat emaily. Některé vlastnosti jsou navíc dostupné jen pro starší Windows – pro PDA s Windows Mobile 5 nemůžete nasdílet své internetové připojení.


Synchronizovat můžete pomocí USB kabelu, nebo bezdrátově pomocí Bluetooth. Dřívější verze Windows Mobile podporovaly synchronizaci pomocí Wi-Fi, ve Windows Mobile 5 však Microsoft tuto vlastnost z bezpečnostních důvodů zakázal.

Jedna, dva, restart, tři hotovo

Program je dodává jako obraz disku, který obsahuje instalátor. Po instalaci následuje restart a můžete připojit PDA. Poprvé raději pomocí USB kabelu, Bluetooth je lepší si nechat na později. Pokud vše proběhlo správně, MissingSync po chvíli spustí své uživatelské rozhraní. Zařízení není připraveno na synchronizaci, nejdříve musíte udělat dvě věci.

Nainstalovat na něj malý program, který obstará zbývající komunikaci s vaším Macem. MissingSync to nabídne, připraví vše potřebné, ale instalaci je nutné dokončit na PDA.


Spárovat zařízení s Macem. Windows Mobile bohužel podporují jen dva partnerské "velké počítače", takže pokud jste jej již spárovali se dvěma zařízeními s Windows, musíte alespoň jeden vztah odstranit.

A voilà, zařízení je připravené ke své první synchronizaci.

Okno aplikace je poměrně přehledné. Nahoře pod toolbarem jsou shrnuté informace o zařízení, pod nimi jsou tři taby. Pro běžnou práci jsou zajímavé pouze první dva.

  • Plugins. Zde si můžete vybrat, co chcete synchronizovat. Některé pluginy mají vlastní nastavení, to lze změnit poklepáním na plugin, nebo jeho vybráním a stisknutím tlačítka Settings.
  • Install. Zde vyberete soubory, které chcete překopírovat na PDA, a místo na PDA, kam patří. Pro většinu podobných činností je lepší připojit zařízení pomocí tlačítka Mount jako síťový disk.

Nastavení se liší plugin od pluginu, nemá smysl je tu rozebírat. Za zmínku však stojí to, že většina pluginů má v nastavení Troubleshooting Options. Pokud narazíte na problém se synchronizací (často, pokud výrazně změníte táž data na PDA a Macovi), je to možnost jak zkusit provést synchronizaci "opatrněji" a s větší šancí na úspěch.

Poznámky

Od verze 3 je Missing Sync dodáván s jednoduchou aplikací Mark Space Notebook. Je to program, ve kterém si můžete psát poznámky a řadit je do skupin. Nečekejte od ní žádné zázraky, v poznámkách nemůžete dokonce ani používat formátování. Skupiny navíc nemůžete vkládat do sebe. O chytrých složkách a podobných vymoženostech si můžeme jen nechat zdát. Jedinou silou Notebooku je, že jeden z pluginů podporuje synchronizaci těchto poznámek s PDA. Jako centrum poznámek na desktopu je však aplikace zcela nepoužitelná. Naštěstí to není jediné možné řešení. MissingSync umí synchronizovat i poznámky z Yojimba.

Konec?

Rád bych zde napsal, že Missing Sync for Windows Mobile je vhodné řešení pro všechny, kteří chtějí sdílet data mezi Macem a PDA. Ale není. Je to zatím řešení jediné, ale k dokonalosti má daleko. Ne vše funguje stoprocentně a chybějí některé důležité vlastnosti. Ale dokud nevyjde výrazně updatovaný PocketMac, tak nemají majitelé nových kapesních zařízení s Windows na výběr.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Periferie  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

takze to je i v italske lokalizaci? :-)

Autor: luda Muž

Založeno: 24.01.2007, 09:33
Odpovědí: 0

"umí synchronizovat kontakty, události a úkoly jak s Adress Bookem a Italem" - nemel autor na mysli iCal? :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: takze to je i v italske lokalizaci? :-)

Autor: Petr Mára Muž

Založeno: 24.01.2007, 09:42

:-) je to samozrejme iCal, diky za upozorneni...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: takze to je i v italske lokalizaci? :-)

Autor: miro novak Muž

Založeno: 24.01.2007, 10:50

Uz pri navrhoch noveho designu tychto stránok som navrhoval vlozit jeden odkaz, kde by sa posielali upozornenia na preklepy.
Takto sa zanáša diskuzia smetím.

Windows Mobile for Smatphone
Smatphone --> Smartphone

Odpovědět na příspěvek

korektury

Autor: Juraj O. Muž

Založeno: 24.01.2007, 10:43
Odpovědí: 0

"Autor se baví a živý programování," ... :)

Odpovědět na příspěvek

RE: korektury

Autor: Juraj O. Muž

Založeno: 25.01.2007, 09:18

"živý" uz je opraveno ale "programování" ne.

Odpovědět na příspěvek

Umi to nekdo zaplatit po netu

Autor: MN Muž

Založeno: 24.01.2007, 16:07
Odpovědí: 0

Nenasel by se nejaky dobrotivec, ktery by to zaplatil po netu a stahnul?
Ja uz to zkousel se dvema kartama (VISA i MasterCard) a porad mi to nebere :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: Umi to nekdo zaplatit po netu

Autor: Satai Muž

Založeno: 24.01.2007, 17:02

Jsou to opravdu plnokrevne embossovane karty? (Tedy ne napriklad Visa Elecron nebo Maestro?) S jakou chybou to skonci?
Ja mam pomerne dobrou zkusenost s podporou jak u Markspace tak u Information Appliance Associates, zkusil bych se na MarkSpace obratit primo...

Odpovědět na příspěvek

používám

Autor: Vojtin Muž

Založeno: 24.01.2007, 18:23
Odpovědí: 0

MissingSync jsem zakoupil před nedávnem a funguje spolehlivě. Připojuji se jen přes modrozub, s kabelem jsem to nezkoušel.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: