Spamfire - zbraň na spamery - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Spamfire - zbraň na spamery

13. března 2003, 00.00 | Pokud se vám vaše mailová schránka plní nevyžádanou poštou, je čas pouvažovat o způsobu obrany. Jestliže si vyberete program Spamfire, rozhodně neprohloupíte!

Jestliže významnou část vašich mailů začíná tvořit spam, tedy nevyžádané zprávy reklamního charakteru, nabízející cokoliv od zbohatnutí po nevšední sexuální zážitky, je čas začít se spamem bojovat. Apple zahrnul jednu zbraň přímo do svého mailového programu v Mac OS X 10.2, ovšem co ostatní uživatelé, kteří používají některý z jiných programů? Nezbývá než použít nějaký dodatečný program, který tento problém bude řešit sám v součinnosti se stávajícím klientem. To je například program Spamfire firmy MatterForm, který jsme v praxi vyzkoušeli.

Zatímco program Mail od Apple používá kombinaci slovníkové metody a učení se, Spamfire spoléhá v podstatě výhradně na předdefinovaná pravidla. Aby program netrpěl nepřesností u nových podob spamu, výrobce uvolňuje nová a nová pravidla, která si program automaticky sám nahrává a tak se brání "novinkám". Výrobce prodává dvě verze - Lite a Pro, lišící se kromě počtu účtů, které program umí "obsloužit", právě nedostupností těchto updatů pro Lite verzi. Pokud se rozhodnete pro verzi Pro, můžete být rozhodně klidnější, protože máte zajištěné aktualizace od výrobce. Pokud si program chcete vyzkoušet, můžete použít demoverzi - umí jeden účet a funguje 15 dní.

Program funguje poměrně jednoduše - připojí se na mailový účet, stáhne veškerou poštu, zkontroluje a vyhodnotí a smaže to, co považuje za spam. Poté dá pokyn mailovému programu, aby si stáhl to, co zůstalo. Pokud teď trnete, co když smaže něco co nemá, nebojte se.

V praxi jsme testovali program na dvou mailových účtech, jejichž adresy jsou poměrně hodně publikované a k tomu fungují jako koš pro řadu dalších mailových adres - spamu už skutečně začínalo být hodně. Testovali jsme na Mac OS X, program však funguje i na Mac OS 9, použitý mailer je Eudora.

Po instalaci a nastavení základních parametrů se na první pokus nedostavil úspěch - program si nerozuměl s firemním POP3 serverem. Po zaslání stížnosti na technickou podporu se během několika dní objevila betaverze, která náš problém řešila, stejně tomu bylo i v druhém podobném případě. Pokud tedy například při testování demoverze narazíte na problém, obraťte se na výrobce, reaguje promptně.

Spamfire podporuje účty vybírané přes POP3 a IMAP. Při nastavování je nutné zadat jméno serveru a samozřejmě také uživatelské jméno a heslo. V praxi jsme ověřili funkčnost pouze s POP3 serverem.

Po vyčištění od starých virů (Eudora nechává některé maily, které obsahují chybné soubory na serveru - z 99% to jsou viry) jsme začali s "čistým stolem" u jednoho účtu, po několika dnech, protože stále chodily spamy z druhého účtu, byl Spamfire nasazen i na něj.

Jak Spamfire vlastně funguje? Po stažení mailu ho analyzuje a probere podle svého seznamu pravidel. Pokud je mail od někoho v adresáři, projde automaticky. Jinak se na něj postupně aplikují testy, zkoumá se adresa odesílatele, subjekt i obsah. Pokud se najde podezřelý obsah, program mu přidělí body podle závažnosti - některé prvky mohou být i u normálního mailu, a tak mají málo bodů, některé jsou naopak výhradně doménou spamu a tak si zaslouží bodů mnoho. Mnoho bodů také dostanou viry, na ty si Spamfire dává velký pozor. Nakonec se body sečtou a to rozhodne, zda mail projde či nikoliv - každý uživatel si může nastavit pro každý účet, kolik bodů ještě má projít a kolik již nikoliv - výrobce doporučuje nastavit 30 bodů, což znamená, že vám občas v síti uvízne nějaký nezávadný mail, ale budete mít schránku v podstatě čistou od mailů.

Poté, co se maily vyhodnotí a rozdělí, se ty "špatné" smažou z mailserveru a to dobré nechají stáhnout do mailovacího programu. Ty špatné však nezmizí na věky, aspoň zatím ne, program je má v sobě a zobrazí je, včetně toho, kolika bodů dosáhly, za jaké přesně prohřešky a podobně. Kromě toho je možné s takovým mailem dále pracovat - "zachránit" ho, takže se znovu pošle na server a Spamfire ho při příští kontrole bude ignorovat, takže se korektně dostane až k uživateli, odesílatele lze zařadit do adresáře, případně například pro konference a další případy lze vytvořit "pozitivní" pravidla, které body odečítají - takže se všechny maily patřící do určité konference či jiné skupiny vždy dostanou až k uživateli.

Pokud naopak náhodou proklouzne spam, protože získal málo bodů, můžeme ho s potěšením "napráskat" - necháme si zobrazit dobré maily, vybereme viníka a v menu "Revenge" (pomsta, odplata) zvolíme příslušnou položku pro informování výrobce. Pozor, pokud spam získal více než 40 bodů, je problém spíš v příliš benevolentním nastavení (máte vysoko hranici), pro takové spamy se již nová pravidla vytvářet nebudou.

V praxi se Spamfire osvědčil náramně. Pro ilustraci, za týden jsem dostal do svého mailu cca 1000 mailů, k tomu Spamfire zadržel takřka dvě stovky spamů. Ano, občas byly zadržené také maily, které měly dojít až do mého mailboxu, proto je dobře Spamfire jednou za den projít, zda se mezi spamy nenachází nic důležitého. Ovšem takovýchto případů je poměrně zanedbatelné množství a po nadefinování několika základních pravidel (konference, doplnění adresáře o některé adresy, ze kterých chodí informační maily a podobně) je účinnost zhruba 98% - a já mám klid od spamu. Proto pokud chcete řešení, Spamfire mohu s klidným srdcem doporučit.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: