Softwarové zprávy týkající se Maců - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Softwarové zprávy týkající se Maců

17. března 2010, 00.00 | Apple vydal aktualizaci Aperture SlideShow Support Update 1.1. Objevily se nové bezplatné verze zásuvných modulů PhotoTools a PhotoFrame pro Photoshop. A VMware uvolnila veřejnou beta verzi programu Fusion 3.1.

Opět se našlo něco málo softwarových novinek pro Mac OS X:

Přišla již druhá aktualizace podpory prezentací Aperture 3

Počátkem února Apple začal dodávat Aperture 3, novou verzi svého programu pro profesionální zpracování fotografií. První verze Aperture 3 ovšem nebyla zrovna bez chyb, a tak Apple od té doby vydal již několik aplikací nějak souvisejících s tímto programem. Nejzávažnější problémy měla napravit nová verze 3.0.1, ale vedle toho Apple uvolňuje ještě další dodatečné podpůrné aktualizace.

Už v den vydání Aperture 3 se objevila aktualizace Aperture SlideShow Support Update 1.0 řešící problém s přehráváním videoklipů v prezentacích Aperture 3, zjevně to však nestačilo, protože v pondělí Apple vydal další verzi této aktualizace, Aperture SlideShow Support Update 1.1.

Apple uvádí, že aktualizace řeší problém ovlivňující přehrávání HD videoklipů použitých v prezentacích Aperture 3 pod Snow Leopardem, upřesňuje, že stopy zvuku a videa nyní zůstanou správně sesynchronizované i poté, co budou oříznuty.

Aktualizace se doporučuje všem uživatelům Aperture 3, dá se získat buď přes software Update, nebo z webu Applu a vyžaduje Mac OS X 10.6.2 (její velikost činí jen 3,29 MB).

onOne uvedla nová bezplatná vydání zásuvných modulů PhotoTools a PhotoFrame pro Photoshop

Adobe Photoshop patřil k prvním programům, jejichž funkce bylo možné rozšiřovat pomocí zásuvných modulů, není proto divu, že jich pro něj dnes existuje obrovské množství. Mnohé bývají placené (speciální moduly mohou přijít hodně draho), ale současně se některé moduly dají sehnat zadarmo, často to bývají mírně omezené varianty placených modulů.

Takové se najdou též v nabídce oregonské firmy onOne zabývající se fotografií a softwarem pro její zpracování, jež nyní uvolnila nové bezplatné verze dvou svých modulů pro Photoshop.

PhotoTools 2.5 Free Edition

Prvním je modul PhotoTools 2.5 Free Edition (někdy pro něj onOne užívá označení Lite). Loni v květnu onOne vydala modul PhotoTools 2 Lite, nová verze 2.5 dále rozšiřuje jeho možnosti.

Samozřejmě i tentokrát modul vychází z placených vydání Professional a Standard Edition, rozdíly mezi nimi popisuje tato tabulka.

Bezplatné vydání Free Edition nabízí 18 základních fotografických efektů (placená vydání k nim přidávají stovky dalších, vydání Professional navíc umí efekty uplatňovat na videoklipy ve Photoshopu Extended a dá se integrovat s programy Lightroom a Aperture), přehled účinků všech efektů se nabízí v kartě „Examples“ stránky modulu, vesměs jde o efekty zlepšující barevné podání a celkové vzezření snímku.

Verze 2.0 poskytovala 14 efektů (ty podrobněji předvádí toto Flash Video), konkrétně se jednalo o efekty Black Soft (změkčení tmavých oblastí), Bleach Bypass (úprava bělosti), Boost Color (oživení barev), Chrome (převod na odstíny šedé), Cross Process (úprava tónování), Digital Fill Flash (simulace blesku), Golden Hour Enhancer (napodobení snímků pořízených za úsvitu nebo před setměním), Graduated Blue (úprava odstínů modré, pro fotografie oblohy), Impression (zvýraznění obrazu), Model Skin (vylepšení pleti u portrétů), Super Sharpener (zaostření) a Turbo Boost (celkové vylepšení detailů a barevnosti).

Verze 2.5 k tomu přidává ještě efekty Brush Darker, Brush Lighter a Brush More Dynamic Range pro ztmavení a zesvětlení štětce a pro zvětšení jeho dynamického rozsahu, efekt HDR Color se snaží snímek převést na HDR variantu, právě doplnění HDR efektů představuje jednu z hlavních novinek.

Modul PhotoTools 2.5 Free Edition dovoluje s těmito efekty rychle a snadno propůjčit fotografiím profesionální vzhled, na snímek se dá uplatnit kombinace více efektů, náhledy ukazují vzhled fotografie před a po uplatnění daného efektu. Efekty se mohou skládat na sebe podobně jako fyzické filtry na objektiv fotoaparátu, takto jich lze zkombinovat až 16, přičemž jde určovat sílu vlivu každého efektu a vzájemně je prolínat, tak může vzniknout ohromné množství kombinací.

Nově je též možné používat maskovací štětec (Masking Brush), díky němuž půjde efekt selektivně uplatnit jen na vybrané části fotografie, podobně jako se ve Photoshopu omezuje vliv efektu maskou vrstvy. Maskovací štětec dokonce podporuje tablety Wacom citlivé na přítlak, takže příslušnou masku vymezující účinek efektu bude možné nakreslit na tabletu.

Další výuková videa pro PhotoTools 2 najdete zde a na webu onOne se nachází také volně dostupná HTML příručka placené verze 2 (verze 2.5 Free převzala některé její možnosti).

PhotoFrame 4.5 Free Edition

Modul PhotoFrame 4.5 Free Edition pak umožňuje k fotografiím přidávat profesionálně vyhlížející rámečky, pozadí, textury a další okrasy, celkem se nabízí 20 různých efektů tohoto typu, jejich přehled najdete v kartě „Examples“stránky tohoto modulu, uživatel si je může samozřejmě dále uzpůsobovat, nastavovat jejich průhlednost, rozměry a barvu. Také je možné navrstvit více prvků na sebe a jejich kombinace ukládat pro pozdější použití.

Opět jde o zjednodušenou verzi placených vydání Professional a Standard, rozdíly mezi nimi shrnuje tato tabulka. (Tak jako v případě modulu PhotoTools též zde placená vydání nabízejí spoustu dalších designérských prvků a přednastavených konfigurací, vydání Professional navíc dovoluje integraci s programy Lightroom a Aperture).

PhotoFrame kromě toho poskytuje i celou knihovnu designérských prvků, k nimž lze rychle přistupovat z okna Library a dají se zobrazovat náhledy, jak bude daný prvek ve snímku vypadat.

Mohou se ovšem vytvářet i celá rozvržení stránek, jež půjde uložit pro pozdější použití jako šablonu, prvky rámečků a okrajů se dají přidávat k aktuální vrstvě nebo do nové vrstvy, případně lze nechat vykreslit jednotlivé rámečky do jejich vlastních vrstev, takže bude snadno možné je dále upravovat či maskovat a dokonce je použít jako masku vrstvy. Verze 4.5 k tomu ještě přidává možnost exportovat designérské prvky jako ořezovou masku, což umožní editovat tvar nebo okraj obrazové vrstvy editovatelným a nedestruktivním způsobem.

Ve Photoshopu CS4 lze PhotoFrame 4.5 rychle vyvolávat pomocí nového modulu onOne, nebude tak již třeba ho hledat v menu Photoshopu.

Novinky verze 4.5 přibližuje toto video, další výuková videa pro PhotoFrame 4 najdete tady.

Oba dva moduly vyžadují Mac OS X 10.5 nebo vyšší (fungují tedy pouze pod Leopardem a Snow Leopardem), procesor PowerPC G5 nebo Intel, 2 GB RAM a grafickou kartu podporující OpenGL 2.0 s alespoň 128 MB RAM. Použít se dají ve Photoshopu CS2 až CS4, modul PhotoFrame 4.5 omezeně též ve Photoshop Elements 6 až 8. (Samozřejmě se oba moduly dodávají také pro Windows, tam mají obdobné požadavky, potřebují Windows XP nebo vyšší.)

Modul PhotoTools 2.5 Free Edition si lze zdarma stáhnout odtud, modul PhotoFrame 4.5 Free Edition získáte tady, avšak až po vyplnění registračních formulářů. Co se týče placených verzí obou modulů, vydání Standard přijdou na 160 USD každé, za vydání Professional se musí zaplatit po 260 USD.

onOne navíc udržuje web onOne Exchange, na němž si mohou uživatelé výše popisovaných modulů mezi sebou vyměňovat svá nastavení.

VMware uvolnila veřejnou beta verzi 3.1 svého virtualizačního programu Fusion

Od přechodu Maců na procesory Intel se značné oblibě těší virtualizační programy, dovolující provozovat souběžně vedle Mac OS X další operační systémy, především Windows (narozdíl od Boot Campu nabízeného Applem tak lze současně používat jak aplikace Mac OS X, tak Windows, klade to však vyšší nároky na hardware a kompatibilita Windows provozovaných ve virtuálním stroji je o trochu horší než při spuštění z Boot Campu).

K nejpoužívanějším virtualizačním programům na Macu dnes patří Parallels Desktop a VMware Fusion, druhý z nich se začal loni v říjnu prodávat ve verzi 3.

VMware ovšem svůj program pochopitelně rozvíjí dál a v pondělí oznámila dostupnost veřejné beta verze 3.1. Protože jde o beta verzi, nelze ještě zaručit její stabilitu a může obsahovat dosud neodladěné chyby, ovšem zájemci, kteří se toho nebojí, si už mohou vyzkoušet, co verze 3.1 přinese.

A novinek je opravdu poměrně hodně, Fusion 3.1 například slibuje zvýšení výkonu grafiky ve hrách a 3D aplikacích. Je totiž připravený pro Mac OS X 10.6.3 a přináší podporu OpenGL 2.1 pro Windows Vista a Windows 7. Zvýšit by se měl též výkon v DirectX 9 a výkon prostředí Windows Aero a zlepšila se kompatibilita s OpenGL pro modelovací aplikace.

Vylepšení doznala také podpora USB, volba „EasyConnect“ dovoluje jednoduše přiřadit každé USB zařízení virtuálnímu stroji nebo Macu, Fusion si toto nastavení poté zapamatuje jako preferované, jež se bude dále používat.

Nově se nabízí podpora pro výkonnější virtuální stroje, přibyla podpora osmiprocesorových virtuálních systémů a maximální velikost virtuálního pevného disku se zvýšila z 950 GB na celé 2 TB.

Zlepšila se rovněž podpora Boot Campu, v knihovně virtuálních strojů by se už neměly objevovat zdvojené položky Boot Campu, při startu virtuálních strojů Boot Campu je možné nechat přeskočit výzvu k autentizaci správce a zvýšil se výkon disku Boot Campu.

A dále byly opraveny některé chyby utility zajišťující migraci instalací operačních systémů z fyzického PC do virtuálního stroje na Macu. Na PC se teď již zobrazuje stav migrace, vyřešily se konflikty portů a potíže s účtem hosta.

Popis všech novinek verze 3.1 beta najdete tady, samotný program se dá stáhnout odtud (před stažením je však třeba se zaregistrovat nebo už být registrovaným zákazníkem VMware).

Ti, kdo mají Fusion 3 již zakoupený, budou moci beta verzi samozřejmě používat se svým sériovým číslem, pro ostatní se na této stránce nabízí testovací sériové číslo platné do 15. května.

Program vyžaduje Mac s procesorem Intel, 1 GB RAM (doporučují se 2 GB), 700 MB na disku pro samotný Fusion a alespoň 5 GB pro každý virtuální stroj a Mac OS X 10.5.8 nebo vyšší.

Uvolněním veřejné beta verze chce VMware získat další informace pro konečné doladění programu, termín vydání ostré verze 3.1 zatím nebyl stanoven.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

chybka

Autor: Peter Muž

Založeno: 17.03.2010, 07:11
Odpovědí: 0

...se zvýšila z 950 MB na celé 2 TB.

Asi 950GB
;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: chybka

Autor: Vlastimil Král Muž

Založeno: 17.03.2010, 11:30

Díky za upozornění, už je to opraveno.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: chybka

Autor: Brohe Muž

Založeno: 17.03.2010, 17:58

no uz se tesim az budou tyhle virtualizacni nastroje plne podporovat dva monitory...zatim to je spise nepouzitelne :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: chybka

Autor: PetrG5 Muž

Založeno: 18.03.2010, 18:27

Parallels 5 umí roztáhnout okno přes dva monitory

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: