Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Softwarové novinky týkající se Maců
4. prosince 2009, 00.00 | Modelovací a animační program Cheetah3D přidává ve verzi 5.1 nové důležité funkce. Utilita WhoPaste 4.0 umí extrahovat kontaktní informace z ještě více zdrojů. Software Airlock dovoluje uzamykat Mac iPhonem. A iDVD údajně dostane nástroje pro tvorbu alb iTunes LP.
V minulých dnech se objevila řada nových verzí různých programů pro Mac OS X, zde se podíváme na některé z nich:
Cheetah3D 5.1 přidává automatické skinování a zrychluje
Německý vývojář Dr. Martin Wengenmayer pracuje na svém modelovacím a animačním 3D programu Cheetah3D přes pět let, nedávno uvolnil výrazně vylepšenou verzi 5. Tento program si získal poměrně hodně příznivců, poskytuje totiž značně široké možnosti 3D modelování, vykreslování a animování, byl od počátku psán pro Mac OS X a přitom není zvlášť drahý.
A jeho autor ho navíc stále průběžně vylepšuje, v úterý vydal další menší aktualizaci na verzi 5.1. Ačkoli jde o desetinovou verzi, přináší poměrně významné novinky. Především přidává nový algoritmus automatického skinování (techniky skeletální animace, kdy se vizuálnímu vzezření postavy – skinu - přiřazuje hierarchická sada animovaných kostí), který má generovat téměř dokonalé váhové mapy animačních modelů. Propojení animační kostry s povrchovou texturou se tak značně zjednodušilo.
Dále nová verze programu zlepšila časovou osu, v níž teď lze manipulovat s celými hierarchiemi objektů, nejenom s jednotlivými vybranými objekty. Je konečně možné kopírovat a vkládat vybrané polygony, hrany a body, což ušetří spoustu práce a uzly využívající materiálový systém zavedený ve verzi 5 nyní dovoluje zobrazovat náhledy všech uzlů.
Program se rovněž dočkal dalších výkonnostních optimalizací, rozsáhlé scény s mnoha malými objekty se nahrávají mnohem rychleji (až desetkrát) a spotřebovávají o třetinu méně paměti. A maximální rozlišení při vykreslování se zvýšilo na 5000 x 5000. Verze 5.1 mimoto přináší ještě řadu dalších drobných vylepšení a oprav chyb, jejich přehled najdete tady.
Cheetah3D 5.1 vyžaduje Mac OS X 10.4 nebo vyšší (je samozřejmě plně kompatibilní se Snow Leopardem), procesor PowerPC G4, G5 nebo Intel, alespoň 1 GB RAM a nejméně 16 MB grafické RAM, na tuto třídu aplikací tedy nejde o zvlášť náročný program.
Zkušební verze (jež má vypojené ukládání dokumentů) se dá stáhnout odtud (tvoří ji 49,5 MB velký DMG soubor), plná verze přijde na 149 USD, upgrade z verzí 4.x a nižších stojí 69 USD.
WhoPaste 4.0 přidává nové pracovní režimy a extrakci URL adres ze sociálních služeb
Utilita WhoPaste od Mac-Chi usnadňuje shromažďování a ukládání kontaktních údajů, dokáže potřebné informace extrahovat z obsahu schránky a ukládat je v formátech nejpoužívanějších nástrojů správy kontaktů pro Mac, konkrétně podporuje adresář (Address Book) Mac OS X, Google Contacts, Marketcircle Daylight a Microsoft Entourage.
Umí si poradit s hladkým textem, s RTF a s daty tabulkových procesorů, vyvolat se dá stiskem (konfigurovatelné) horké klávesy nebo z kontextového menu (když se nainstaluje dodatečný zásuvný modul), pod Snow Leopardem navíc může fungovat jako služba využívající nových možností Mac OS X 10.6.
Utilita rozpoznává řadu různých údajů pro kontakty a nově vytvořeným kontaktům může přiřazovat kategorie, priority a další popisky (lišící se podle zvoleného cílového formátu) usnadňující jejich uspořádání a třídění. A to vše balí do intuitivního uživatelského rozhraní nabízejícího řadu předvoleb.
A nyní se objevila nová verze 4.0, jež doplňuje dva nové pracovní režimy. V režimu Auto Save (automatické ukládání) okamžitě ukládá extrahované kontaktní údaje (jinak je nejprve předloží v kontrolním okně) a v režimu Vacuum („vysávání dat“) vybírá adresy elektronické pošty, telefonní čísla, URL adresy a fyzické poštovní adresy rozptýlené po textu.
Jak již bylo zmíněno, utilita teďí umí pod Snow Leopardem pracovat jako služba volaná z příslušného menu a nově dokáže extrahovat URL adresy z takových sociálních služeb jako jsou Facebook, Flickr, Last.fm, LinkedIn a Twitter, jež zahrne do nově vytvořených kontaktů.
Přibyly čtyři nové příkazy AppleScriptu pro vytváření nových kontaktů ze schránky, z textu a ze souborů, které používají aktuální nastavení utility a zahrnují parametry pro užití zmíněných nových režimů, současně utilita přidala čtyři nové akce Automatoru implementující tyto čtyři příkazy.
Popis všech vlastností utility WhoPaste (ovšem poněkud nepřehledný) se nalézá zde, tahle stránka předkládá řadu krátkých animací názorně předvádějících její používání. A tady máte několik příkladů vytvořených kontaktů.
Utilita WhoPaste 4.0 vyžaduje Mac OS X 10.5 nebo vyšší, funguje tedy pouze pod Leopardem a Snow Leopardem (pro Tigera Mac-Chi nadále nabízí starší verzi 3.3), na disku však zabírá pouhých 8 MB.
Zkušební verze se dá stáhnout odsud (tvoří ji 6,6 MB velký soubor), cena plné verze závisí na počtu požadovaných uživatelských licencí, pro jednoho uživatele přijde na 15 USD, pro dva na 20 USD a pro 25 uživatelů na 200 USD.
Utilita Airlock dovoluje uzamykat obrazovku Macu pomocí iPhonu
MHA vydala novou utilitu Airlock, dosti zvláštní bezpečnostní software pro Macy. Umožňuje totiž uzamykání obrazovky Macu pomocí iPhonu či iPodu touch (pro stručnost budeme nadále mluvit jen o iPhonu), přičemž k uzamčení využívá sledování vzdálenosti přístroje pomocí jeho Bluetooth přijímače.
Mac, který má nainstalovanou tuto utilitu, se uzamkne, když se iPhone nebo iPod touch vzdálí nad zadanou mez a naopak po jeho opětovném přiblížení se zase odemkne. Protože se ovšem může stát, že se iPhonu vybije baterie nebo bude nedostupný z nějakého jiného důvodu, Airlock dovoluje také nastavit odemykání obrazovky klasicky pomocí hesla.
Tento program funguje jako panel systémových předvoleb, v němž se dá zadat vzdálenost vyvolávající uzamčení a odemčení, a též tam lze zadávat automatické akce, co se provedou při odemčení obrazovky, například přihlášení k iChatu, obnovení zobrazované webové stránky nebo pořízení snímku kamerou iSight. A stejně tak se mohou vykonávat jiné úkony po oddálení iPhonu a uzamčení Macu.
Airlock funguje jenom na Macích s procesory Intel a s Mac OS X 10.5 nebo vyšším, zkušební verzi je možné získat tady (zabírá pouze 1,5 MB). Plnou verzi si opatříte zakoupením licence, jež stojí 7,77 USD a platí až pro tři počítače (MHA poskytuje i hromadné licence).
Budoucí verze iDVD má přinést nástroje pro tvorbu alb iTunes LP
Když Apple v září uvedl iTunes 9, přišly s nimi také nové formy obsahu, interaktivní hudební alba iTunes LP a filmové bonusy iTunes Extras.
A minulý týden Apple vydal nástroje dovolující tvorbu tohoto obsahu v podstatě všem vývojářům (pokud mají smlouvy pro dodávku obsahu na iTunes Store). Obsah pro iTunes LP a iTunes Extras se vytváří pomocí otevřených webových standardů, takže by to měl zvládat v podstatě každý vývojář, ale Apple zjevně chce jít ještě dál a umožnit tvorbu takovéhoto obsahu i úplným laikům.
Objevily se totiž pověsti, že budoucí verze aplikace iDVD, poněkud opomíjené součásti mediálního balíku iLife. bude zahrnovat též nástroje dovolující přípravu alb iTunes LP. Přišel s tím The Boy Genius Report (BGR), tvrdí, že podle jeho zdroje Apple hodlá pro balík iLife 2010 aplikaci iDVD zcela přepracovat.
To není nijak překvapivé, tato aplikace už dlouho nedoznala větších změn, ale jedním z důvodů má být právě doplnění podpory iTunes LP. (O bonusech iTunes Extras zpráva BGR sice nemluví, avšak lze čekat, že ty bude nové iDVD rovněž podporovat).
Umělci by tak mohli alba iTunes LP vytvářet v iDVD na svých Macích a posílat je Applu (do obchodu iTunes Store) rovnou z aplikace.
Samozřejmě se jedná o nepotvrzené informace, ale BGR říká, že příslušný zdroj se v minulosti již vícekrát osvědčil jako přesný (což však neplatí zdaleka o všech pověstech, jež BGR zveřejnil, třeba některé údajné novinky pro iTunes 9 se nakonec nepotvrdily).
Zahrnutí nástrojů pro iTunes LP do iLife 2010 se ovšem zdá být logickým krokem, současné nástroje sice nejsou obzvlášť složité, ale přece jen jisté vývojářské dovednosti vyžadují, zatímco půjde-li to zařídit v iDVD, zvládne to skutečně každý.
A Apple nepochybně má zájem, aby jeho nové formáty dostaly co nejširší podporu (podle některých názorů se dokonce Apple takto snaží vytvořit konkurenci pro Flash), čemuž by nepochybně pomohlo, kdyby v příštím roce byl potřebný software nainstalovaný na každém novém Macu (a na ty stávající se dal pořídit za nevelký příplatek za novou verzi iLife).