Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Snow Leopard Server se začne prodávat v září za 499 USD
12. června 2009, 00.00 | Apple na konferenci WWDC 2009 představil také beta verzi Mac OS X 10.6 Snow Leopard Serveru, ten však zřejmě nebude zahrnovat podporu souborového systému ZFS.
Jedno z hlavních témat zahajovacího projevu konference WWDC 2009 tvořil Mac OS X 10.6 Snow Leopard, mluvilo se však o klientské variantě systému.
Samozřejmě ale bude existovat i jeho serverová varianta, jež byla v pondělí rovněž představena v předběžné vývojářské verzi, která pravděpodobně již obsahuje všechny funkce a vlastnosti konečné verze.
Apple k tomu dokonce vydal tiskovou zprávu, ovšem přehlednější popis jejích vlastností (bez marketingové omáčky) nabízí AppleInsider.
Hlavní novinky Snow Leopard Serveru
Stejně jako klientská varianta též Mac OS X 10.6 Server přináší rozšířenou podporu 64bitového zpracování, jež umožňuje adresovat velké objemy RAM a lépe využívá nové vícejádrové procesory, současně však zachovává kompatibilitu s 32bitovými aplikacemi.
Snow Leopard Server bude údajně až dvakrát rychlejší než jeho předchůdce (Leopard Server), což ho předurčuje pro náročné serverové úlohy.
Vylepšení se dočkaly také přiložené serverové služby a aplikace. Bude se s ním dodávat například Podcast Producer 2 s novou aplikací Podcast Composer, automatizující celý pracovní postup, takže půjde snadno vytvářet podcasty shodné formy. Podcast Composer dovolí přidávat titulky, přechody a efekty, umožní ukládání do požadovaných formátů a zajistí sdílení prostřednictvím wiki stránek, blogů, iTunes, iTunes U, Final Cut Serveru, či nové knihovny Podcast Library.
Nově se bude přikládat Mobile Access Server, poskytující uživatelům iPhonů a Maců zabezpečený přístup k síťovým službám, včetně podnikových webů, síťových aplikací, pošty, kalendářů a kontaktů. Bez dodatečného softwaru zajistí silné šifrování a autentizaci mezi iPhonem, či Macem, a privátní sítí.
Snow Leopard Server dále nabídne Wiki Server 2 dovolující prohlížet obsah wiki stránek na iPhonu a zobrazovat náhledy příloh pomocí funkce Quick Look ve všech moderních webových prohlížečích.
Nový Address Book Server, vycházející z otevřeného standardu CardDAV, poskytne centrální úložiště pro kontakty přístupné z Maců a synchronizovaných iPhonů.
iCal Server 2, postavený na otevřeném standardu CalDAV, umožňuje webový přístup ke kalendářům a zobrazování detailů schůzek na iPhonech s firmwarem 3.0.
Nové jádro Mail Serveru (poštovního serveru) podporuje elektronickou poštu typu „push“, takže uživatelé budou mít okamžitý přístup k novým zprávám.
Technologie QuickTime X HTTP Live Streaming dovoluje dynamické přizpůsobování kvality přehrávaného videa v právě dostupné přenosové kapacitě sítě.
Utilita System Image Utility přináší novou funkci NetRestore, umožňující snadnou obnovu vlastních diskových obrazů přes síť.
Utilita iPhone Configuration Utility zjednoduší konfigurování více iPhonů současně pomocí konfiguračních informací, bezpečnostních zásad, nastavení pošty a certifikátů potřebných pro připojení k podnikovým systémům a pro komunikaci s nimi.
Cena a dostupnost
Tak jako v případě klientské varianty Snow Leoparda Apple v pondělí upřesnil cenu a dostupnost Snow Leopard Serveru. Nepřekvapivě se začne prodávat v září letošního roku (spolu s klientským Mac OS X 10.6), za cenu 499 USD, v ní budou obsaženy též klientské licence pro neomezený počet uživatelů s Macy, Windows, či Linuxem.
A ti, kdo si pořídí nový server Xserve mezi 8. červnem a 26. prosincem 2009, budou mít v rámci programu Up-To-Date Applu nárok na získání Snow Leopard Serveru za manipulační poplatek 9,95 USD (v USA).
Co se týče minimálních nároků tohoto operačního systému, bude fungovat na všech Macích s procesory Intel a alespoň 2 GB RAM a 10 GB volného prostoru na disku.
Snow Leopard Server zřejmě nebude podporovat ZFS
Počátkem letošního roku to vypadalo, že Snow Leopard Server přinese výrazně rozšířenou podporu souborového systému ZFS, avšak v pondělí uvolněná beta verze tyto naděje nejspíš zhatila.
V dřívějších popisech chystaných novinek Apple na svých stránkách zmiňoval podporu pokročilého souborového systému ZFS jako jeden z klíčových prvků Snow Leopard Serveru, ale nyní všechny tyto zmínky odstranil.
Jak ukazuje archiv Googlu, ZFS měl v popisu novinek vyhrazen vlastní odstavec, který tvrdil, že Snow Leopard Server přidá podporu čtení a zápisu pro tento vysoce výkonný 128bitový souborový systém.
Jenže jeho aktuální technické specifikace, jež by měly platit i pro konečnou verzi, co přijde na trh v září, neobsahují vůbec žádnou zmínku o ZFS, totéž platí pro ostatní webové stránky Applu. A nejenom to, zmizely také všechny odkazy na podporu ZFS v Leopardovi, která dovoluje pouze čtení.
To pochopitelně vyvolalo spekulace o budoucnosti podpory ZFS v Mac OS X. Vynořily se různé dohady, třeba o tom, že to souvisí s prodejem Sunu (tvůrce ZFS) firmou Oracle, jež prosazuje svůj vlastní souborový systém BTRFS, jiní zase tvrdí, že Apple možná plánuje implementaci vlastní náhrady ZFS. Avšak vzhledem k tomu, že Apple na přenosu ZFS pracoval nejméně tři roky a na MacOSForge zůstává ZFS aktivním projektem, nepůsobí tahle vysvětlení zrovna hodnověrně.
Zato v diskusním foru Ars Technicy se objevil příspěvek člověka, který zjevně má přístup k vývojářským verzím Mac OS X a ten uvedl, že podpora ZFS byla odstraněna již letos v březnu, protože dosavadní implementace pořád obsahovala množství chyb a nepodporovala nejnovější vlastnosti ZFS.
A tak se jako nejpravděpodobnější vysvětlení jeví, že Apple nepovažoval stávající implementaci ZFS za použitelnou k provoznímu nasazení, a proto ji odstranil. To současně dává určitou naději, že v některé z budoucích verzí Mac OS X se ZFS přece jen objeví (můžeme se však pouze dohadovat, jestli to bude už v některé z aktualizací Snow Leoparda, anebo až v Mac OS X 10.7)
Mezi technologickými novinkami Snow Leoparda tak podle všeho ZFS nebude. Toho sice lze litovat, protože tenhle souborový systém nabízí některé skutečně netradiční možnosti, jež by byly zajímavé zvlášť na serveru, avšak od souborového systému se vyžaduje především naprostá stabilita a pokud ji stávající implementace ZFS nezajišťovala, je rozhodnutí Applu tuto podporu odstranit rozumné.