Rychleji a lépe - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Rychleji a lépe

download_agent

25. ledna 2001, 15.00 | Trápí vás pomalé nebo padlé downloady? Speed Download může být v řadě případů dobrým pomocníkem, tuhle aplikaci není rozumné přehlížet.

Co nám nejčastěji vadí při stahování souborů, kde jsou hlavní problémy? Za prvé v padání spojení, za druhé v rychlosti, s jakou data do počítače protékají. Kontrolování a případně opětovné spouštění downloadů stojí peníze v případě dial-up linek, a je přinejmenším obtěžující i na pevné lince.

Pro efektivní práci s downloady je proto dobré používat vhodný program, obvykle označovaný jako "agent", nebo "robot". Ten by měl nabídnout správu budoucích i uskutečněných downloadů, možnost obnovení přerušeného downloadu a (v poslední době populární) stahování souborů ve více proudech.

Přirozeně, že problematika stahování souborů není tak triviální, jak by se mohlo z předešlého odstavce zdát. Stahovat lze prostřednictvím ftp i http, pro obě metody jsou k dispozici vhodné aplikace, můžeme se bavit i o podpoře na straně serveru. Postupně se na to vše podíváme, dnes ale začneme u aplikace, která je dobrou alternativou nejběžnějšího stahování browserem.

Jednou z mála věcí, které svým kolegům na PC skutečně závidím, je shareware aplikace FlashGet. Ta naplňuje snad všechny požadavky, které jsme si právě stanovili a podobnou aplikaci pro Mac jsem dlouho marně hledal - až jsem našel SpeedDownload. Kdo FlashGet zná, namítne po srovnání, že má propracované rozhraní a řadu vychytávek. To je pravda, SpeedDownload je na pohled velice jednoduchý a neefektní - ale svoji práci odvede spolehlivě.

SpeedDownload, dílo 16-ti letého mladíka, umí řadit požadované downloady do fronty, kde lze záznamy dále řídit - spouštět a pozastavovat stahování, editovat parametry linku apod. Pro každý download lze nastavit základní údaje, tedy adresu souboru, heslo a uživatelské jméno (anonymní ftp je samozřejmě možné) a zejména počet proudů (obvykle je vhodné použít 3 - 6 proudů), ve kterých bude soubor stahován.

Nezávisle na rychlosti linky, kapacita přenosové cesty pro jednotlivý přenos je díky sdílení často uměle omezena. Proto robot soubor stahuje v několika samostatných přenosech - souhrnná rychlost je tak vyšší, využití linky je efektivnější. Podmínkou je podpora na straně serveru a prakticky to funguje tak, že robot požádá server o stahování několikrát za sebou, pokaždé ale začne v jiném místě stahovaného souboru - pro server je to vlastně totéž, jako kdybychom navazovali download po přerušení spojení. Segmenty se stahují samostatně, i toto stahování je navíc automaticky v případě problémů obnovováno.

Základní obsluha je jednoduchá, do okna fronty vložíme nový záznam, obsahující zejména adresu stahovaného souboru. Tu získáme nejlépe tak, že adresu (link) souboru zkopírujeme do schránky (například po kliknutí se stisknutou klávesou Ctrl). SpeedDownload nabízí i o něco pohodlnější postup - instalační adresář obsahuje kromě aplikace ještě jeden systémový soubor (Speed Download CMM), po jehož (nepovinné) instalaci se kontextové menu rozroste o položku, která otevře aplikaci a spustí proces stahování.

Několik dní jsme SpeedDownload zkoušeli a výsledek je jasný - aplikaci lze jen doporučit. Jedinou (menší) výtku, poněkud strohé provedení a málo informací o průběhu stahování, bohatě vyváží spolehlivá funkce a stabilita.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Download

Autor: bubak Muž

Založeno: 26.01.2001, 13:07
Odpovědí: 0

Tento SW neznam, ale mel bych konkurenci: "Monica 2.2" (mozna je i novejsi vrze). Za tech par let jsem s ni spokojeny - staci vlozit URL a uz to fici ;o)) Sadna k obsluze, podpora HTTP, FTP, HL (HotLine) - nezkousel jsem, davkove zpracovani a jine.

Odpovědět na příspěvek

RE: Download

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 28.01.2001, 00:26

Monika je samozrejme skvela. Jednou z prednosti je moznost stahovat soubor i po preruseni spojeni, prestoze jinymy softy to mozne jiz neni. Bohuzel ale neumi zminovane stahovani v proudechro

Odpovědět na příspěvek

Dobry, ale ....

Autor: Petr Jandík Muž

Založeno: 29.01.2001, 00:34
Odpovědí: 0

Speed Download by mohl byt dobry, ale má jedno podstatnou vadu, stejne jako treba iTune. Nelze tam nastavit uzivatele a heslo pro pruchod proxyserverem, takze treba u nás jsou tyto oba programy od internetu ordríznuté. Ze to nedela 16lety amater by se dalo jeste pochopit, ale proc na to kasle Apple, to tedy nevim. U vsech PC programu to je samozrejmost.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: