Rozcestník GTD nástrojů - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Rozcestník GTD nástrojů

GTD

27. října 2009, 00.00 | Budou to tři roky, kdy Petr Mára na stránkách tohoto serveru informoval čtenáře o existenci metody Getting Things Done.Ačkoliv Allen nijak ve své publikaci neprotlačoval softwarové řešení (vystačit bychom si mohli i s papíry a složkami), jeho metoda se stala lákavým stavebním jádrem desítek aplikací. Pochopitelně že se nyní zaměřím na ty macovské, ostatně, po letmém zkoumání terénu zjistíte, že pro Mac platformu existuje GTD programů více.

Budou to tři roky, kdy Petr Mára na stránkách tohoto serveru informoval čtenáře o existenci metody Getting Things Done. Předcházelo tomu několik málo článků, v nichž se věnoval zvýšení produktivity, správě času a efektivitě. Tehdy v listopadu recenzoval kinklessGTD, dnes již neexistující aplikaci, která před dvěma roky kooperovala s OmniOutliner Pro. Mára upozorňoval, že mateřská firma druhého zmiňovaného programu, vyvíjí vlastní GTD software. Ano, jde o OmniFocus, nekorunovaného krále GTD nástrojů. Za dobu tří let se metoda Davida Allena, strůjce GTD, rozšířila i v našich končinách, vznikají o ní speciální weby, věnují se jim blogeři a zmiňují ji odborníci na time management. Ačkoliv Allen nijak ve své publikaci neprotlačoval softwarové řešení (vystačit bychom si mohli i s papíry a složkami), jeho metoda se stala lákavým stavebním jádrem desítek aplikací. Pochopitelně že se nyní zaměřím na ty "macovské", ostatně, po letmém zkoumání terénu zjistíte, že pro Mac platformu existuje GTD programů více.

Bude zajímavé se s odstupem času od doby, kdy se u nás teprve rodily zárodky poznání GTD (a u jejichž šíření stál i zmiňovaný Petr Mára), podívat na to, kam se vývoj nástrojů Allenovy metody posunul. V textu vyzdvihnu zejména ty nejpoužívanější a stručně shrnu své vlastní uživatelské zkušenosti s nimi.

Nejlevnější na start!


Pamatuji se, že jsem ještě neměl tehdy ani dočtenou publikaci Mít vše hotovo a už jsem na internetu hledal GTD program, abych s metodou mohl začít co nejdříve. Narazit na stodolarový softwar se rovnalo hledání jiné varianty, chtěl jsem si osahat něco, zač bych nemusel platit. Snad to pochopíte, ale s GTD je potřeba se sžít, nevěděl jsem, zda mi to bude trvat měsíc (tedy jako maximální běžná lhůta trial verzí placeného softwaru) nebo více.
Ty, kteří s GTD ještě nezačali a uvažují, že to změní a že jedním z kritérií toho, zda jí řeknou ano či ne, bude vybraný nástroj, předem upozorňuji, aby se pokud možno vyhýbaly free verzím. Nebo na ně alespoň příliš nedali. Proč?

Mysl má je pevná jako skála


Před rokem jsem na internetu několikrát "zakopl" o Thinking Rock. Zdálo se, že aplikace má všechny vlastnosti, které GTD nástroj mít má. I ano, začal jsem s ním pracovat, vypsal si několik prvních projektů, rozepsal je do dílčích kroků. Začal přiřazovat kontexty. Pokud se ale podíváte na domácí webovou stránku, můžete si lehce odvodit, že vývojáři buď nedbali na fakt, že i vzhled hraje svoji roli, nebo (protože jde o freeware) si nechtěli dělat zbytečnou práci navíc.
Program je na tom ještě o mnoho hůř. Ačkoliv tak skutečně jako GTD nástroj může fungovat, pracovat s ním bylo utrpením. Můžete mávnout rukou, říct, že jsem citlivka, ale zkuste ovládat nepřehledné a (proč to neříct) ohyzdnou aplikaci - den co den. A to ještě jednou týdně přijde na řadu čas pracovního odpočinku, tzv. review, kdy procházíte své projekty, úkoly, organizujete, doplňujete. Ne, opravdu s Thinking Rock ne. Děkuji.

Jdeme za lepším!


Nabízí se ještě jedna varianta, libozvučně znějící iGTD. Omlouvám se - sloveso nabízí je tak nějak nepřesné. Stačí, když si zajdete na oficiální stránky aplikace, nebo když si třeba odněkud program stáhnete a spustíte. Všeříkající obrázek mladíka s ozubeným kolečkem (vývojář jako z pohádky), kterak si to kráčí od rozmontovaného loga iGTD ke stupínku s logem Things (o nich bude řeč později), dává najevo, že s iGTD těžko budete hledět vstříc světlým zítřkům. Vývoj aplikace byl zastaven, moudré hlavy přešly mezi tvůrce Things.
Když ale opravdu budete trvat na tom, že nechcete za GTD software tratit vlastní úspory, svým způsobem si s iGTD vystačíte. (Jen nemám odzkoušeno, zda se třeba ten obrázek s kráčejícím vývojářem nebude objevovat pravidelně a ovlivňovat vás tak skrze svůj sympatický zevnějšek k tomu, abyste šli s ním.)
Otázkou je: bude vám iGTD sloužit? A jak sloužilo tehdy, kdy ještě regulérně soupeřilo na trhu?
GUI není nikterak zázračné, ostýchám se říct, že přímo nevzrušivé. Samotné ovládání sice ne složité, ale že by si tvůrci dali záležet, abychom se při neustálém doplňování nových úkolů nadřeli co nejméně, to také ne. Dokonce byste zde marně hledali možnost tzv. quick entry. Pracujete-li tedy třeba s textovým dokumentem a zrovna vás popadne myšlenka, co by patřila do Inboxu, musíte si (třeba minimalizované) myší najet na ikonku v horním řádku obrazovky, vybrat si z nabídky quick add, pak ve speciálním okně napsat to, co chcete. Servis, kdy byste mohli mít stále otevřený textový dokument, patřičnou klávesovou zkratkou přivolali quick entry - okno, do něho rychle naklepete nápad a odentrujete (on se sám pak uloží do schránky), se v iGTD nenosí. Absentuje možnost synchronizace s mobilní aplikací - ta totiž pro iGTD nebyla vytvořena a ani už nebude. Musíte si vystačit pouze se synchronizací s iCalem. Suma sumárum,iGTD je tak trochu více vhodný ke vzpomínání na začátky GTD softwaru než k samotnému užívání.

A teď už navážno


Jak jsem předestřel. Pokud si budete chtít s GTD začít, počítejte s tím, že za to něco zaplatíte. Vezmeme to pěkně postupně.

Malý, ale šikovný


Věřím, že neprohloupíte, pokud si pro začátek zvolíte dvacetidolarovou variantu: EasyTask Manager . Nabízí v přehledném balení důležité funkce GTD, prakticky si s ní můžete vystačit, aniž byste přecházeli na jiný software. Má přednastavené stěžejní "složky" jako Inbox, Next Actions, Today, ale třeba i Someday. K úkolům si můžete přiřadit kontext (jen jeden, upozorňuji předem), prioritu, termíny (ne dobu trvání realizace úkolu), zvukové upozornění. Nemá možnost quick entry, ale lze využít skriptu pro QuickSilver.
Zato se EasyTask Manager může pochlubit svým iPhone kolegou, který je na AppStore zdarma. Synchronizace probíhá buďto přes Wi-Fi nebo dokonce můžete mít jako prostředníka speciální server . Zaregistrujete se a budete mít tak své projekty a úkoly i na internetu dostupné odkudkoliv. Tímpádem byste se mohli teoreticky i bez desktopové verze obejít.
EasyTask Manager si mé srdce sice nijak nezískal, ale se svými parametry (služby a cena) představuje ideální start pro začínající GTD uživatele.

Odzbrojující lehkost


Připatíte-li si o deset dolarů více, můžete si okusit kouzlo produktu z dílny HogBaySoftware. Nemá sice iPhone verzi a synchronizovat si jej můžete s něčím leda tak ve svých snech, dokonce na první pohled vypadá jako hloupoučký poznámkovač, co poznal jen sílu plain textu, nenechte se ale zmást. Pokud vám totiž vyhovuje jednoduchost, nedejbože máte sklony sympatizovat s minimalismem kolem sebe, TaskPaper s největší pravděpodobností propadnete. To, jak se s programem pracuje, můžete zhlédnout v tomto videu . Mé pocity z používání jsou nesmírně pozitivní, TaskPaper má v sobě vzdušnost, svobodu. Snadně tvoříte projekty, snadně tvoříte úkoly i poznámky k nim. Můžete si vytvořit kolik chcete kontextů, tagování. Hledat, třídit je. Vše přesouvat pouhým tažením, jednoduše udělat focus na ten či onen projekt. TaskPaper je mimořádně funkční. Pochopitelně však s jistým ale.
Nemusíte tento program využívat dokonce ani přísně coby GTD nástroj, ale určitě byste měli do koupi jít tehdy, pokud si myslíte, že nemáte na bedrech příliš mnoho projektů a úkolů. Obávám se totiž, že když by jejich počet šel do desítek, TaskPaper ztěžkne a vy se začnete hůře orientovat. Pokud GTD nechce dogmaticky využívat a pokud se vám při pohledu na vypsané projekty a úkoly nedělají mžitky před očima, TaskPaper představuje favorita.

Boj na ostří nože? Nikoliv...


Za stejnou částku (49,95 dolarů) si můžete dopřát dvě GTD aplikace. O jedné z nich padla již zmínka. Things. Stačí název aplikace vyslovit/napsat a ti, kdo se o GTD alespoň trochu zajímají, vědí, která bije. Firma CultureCode má za sebou obrovský kus kvalitní práce. Jejich program si s přehledem nejenže umí poradit s GTD, implantovat do sebe také prvek z filozofie Stephena R. Coveyho, ale současně dokáže být odzbrojujícím způsobem vstřícná k uživatelům. Nemá příliš cenu se zde rozepisovat, komentáře a recenze na Things zabírají na internetu nemalý prostor.
Snad jen pro doplnění. Za deset dolarů si můžete koupit i iPhone verzi a mezi sebou ty dvě synchronizovat. Culture Code nezahálí a neustále své produkty upravuje a vylepšuje.
Things si s TaskPaper mohou konkurovat, Things má však vícero funkcí a iPhone verzi. S Things si také může konkurovat The Hit List, prográmek s taktéž příjemným GUI. Tyto dvě aplikace toho mají navzájem společného spoustu, snad jen v neprospěch The Hit List je absence tzv. Areas, v neprospěch Things, že si nemůže vytvořit vlastní smart folders, do kterých by se automaticky ukládaly třeba úkoly, s vysokou prioritou (u Things priority přímo podporovány nejsou), nebo úkoly, v nichž se objeví pojem škola.
Velkým neduhem The Hit List je absence verze pro mobilní zařízení. Údajně se vývíjí a testuje, ale firma nechce konkretizovat termín uvedení.
Pokud byste chtěli zvolit jasného vítěze z tohoto klání, zvednu palec pro Things. Sloužily mi více jak půl roku naprosto skvěle, vypadají krásně a věřím v jejich budoucnost.

Jde do tuhého


Za GTD program si ale také můžeme připlatit. Co byste říkali osmdesáti dolarům? Plus dalším dvaceti za iPhone verzi? Že říkáte rovnou NE? Počkejte, je řeč o OmniFocusu!

Volba pro neskromné


V závěru části textu věnované Things padlo sousloví "sloužily mi více jak půl roku skvěle...". Proč ten minulý čas? Ano, Things jsou používal téměř od svých GTD začátků a byl jsem s nimi velmi spokojený. Jenže dostavila se chvíle, kdy už jsem pocítil jejich nedostatky. Možná to je více můj osobní problém, možná (uvidím z vašich ohlasů) obecný fakt, ale pokud pracujete s desítkami projektů, rádi byste je měli nějak roztříděné podle "nadprojektů"/kategorií, v rámci projektů ještě některé kroky seřadili do skupin.. pokud byste chtěli funkčnější plánování a kontrolu (review), Things může začít docházet dech.
V tom případě na řadu přichází OmniFocus, program z dílny OmniGroup. Nedisponuje takovou přehledností a jednoduchostí, učit se s ním budete muset nějaký ten den a určitě přivítáte video návody, které OmniGroup natočila. Důvodů, proč si ale OmniFocus zvolit je dostatek na to, aby převládly nad zápory a vysokou cenou produktu. (Viz můj článek zde).
OmniFocus nabízí také větší možnosti při synchronizaci - od Wi-Fi, Ad-hoc sítě, MobileMe, až k WebDav serveru.

Hodit si minci?


Když se nad tím tak zamyslím, až na ThinkingRock a iGTD, neexistuje zlá volba. EasyTask Manager vás může přilákat cenou,The Hit List zase vzhledem a solidním vybavením. Trojice na stupnici vítězů by byla ve složení TaskPaper (3.), Things (2.) a OmniFocus (1.). Píši to částečně i s bolavým srdcem, neboť každý z těchto programů je mi něčím blízký. Myslel jsem ještě nedávno, že u Things zůstanu a budu jim věrný neskonale dlouho, ale nyní již vím, že OmniFocus umí nabídnout větší servis. A i když má TaskPaper menší vybavení a možnosti než The Hit List a dokonce i EasyTask Manager, zaslouží si třetí místo. Své nadšení jsem popsal výše.
Jaké máte zkušenosti vy? Pracujete s jinou aplikací?

A jak na tom jsou jiné alternativy GTD - jako třeba online rozhraní? To si necháme na jindy...

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Otázka přístupu a vkusu

Autor: Vincent Muž

Založeno: 27.10.2009, 05:19
Odpovědí: 0

Tak já jsem se zatím dostal k Things. Dokonce jsem rád zaplatil za desktop i iPhone verze. Mám na nich rád relativní jednoduchost a přehlednost. Hlavní problém vidím v sobě, jelikož Things používám jen občas, když mám pocit, že mám čas jít dělat novou věc a nevím, čím bych měl začít. Jelikož volného času mám málo a ubíjí mne stále se opakující pracovní úkoly (přijmout email/odpovědět na email...), tak se pro mne z Things stala stunda nápadů pro někdy. Jediné co mi na Things zásadně vadí je, že se nedá nastavit i čas připomenutí události/úkolu. Jinak bych ani nemusel používat iCal a v Things bych pracoval více.

Odpovědět na příspěvek

RE: Otázka přístupu a vkusu

Autor: Lukáš Gregor Muž

Založeno: 27.10.2009, 07:32

Myslím si, že přijde den, kdy Things budou připomenutí události/úkolu přímo v sobě obsahovat. A to jak desktop verze, tak iPhone (s push not.).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Otázka přístupu a vkusu

Autor: Jiří Křivánek Muž

Založeno: 27.10.2009, 12:11

Děkuji za připomenutí, na to jsem málem zapoměl:

Na OF mi chybí možnost aktivního připomenutí (hlavně na iPhone, na MACu to alepoň částečně řeší provázanost s GROWLem).

Zatím to řeším tak, že věci, které potřebuji, aby mi "zacvrlikaly na iPhone", zadávám ručně i do iCalu, s iPhone se to pak samo synchronizuje a vše je OK. Kdyby to tak uměl i OF - možná jsem jen něco přehlédl?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Otázka přístupu a vkusu

Autor: Zdeněk Bohdanecký Muž

Založeno: 27.10.2009, 14:32

OmniFocus umí synchronizaci s iCalem, jen jsem ji od dob iPhone verze nezkoušel. Dříve to v iCalu ukládalo jako tasky a ty mohou mít nastavené připomenutí...

Popra
vdě ani bych nechtěl hltit ono "sacred territory" záznamy z projektů.

V OF lze nově párovat jednotlivé kontexty s kalendáři.

Jinak odkáži na nový tutoriál k OF:

http://www.omnigro
up.com/ftp/pub/software/M
acOSX/Extras/OmniFocus/GT
DandOmniFocus.pdf

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Otázka přístupu a vkusu

Autor: Zdeněk Bohdanecký Muž

Založeno: 27.10.2009, 14:13

Já se domnívám, že je v pořádku, že GTD aplikace nemají upozornění na úkoly (nicméně u OmniFocusu vítám rámec Start a Due Date, aby se úkol objevil jako aktuální v potřebném období).

Upozornění jsou dobrá na věci v kalendáři. U GTD se předpokládá, že si každé ráno člověk přehlédne kalendář a seznamy toho, co má před sebou a pak pracuje na tom, co si případně zvolí ještě podle dostupné energie a priority, navíc ke kontextu. A večer pak člověk krátce přehlédne, co ho čeká druhý den (a podle toho připraví věci z tickler filu).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Otázka přístupu a vkusu

Autor: Zdeněk Bohdanecký Muž

Založeno: 27.10.2009, 14:30

No vidím, že časové upozornění v iPhone verzi OmniFocusu se chystá:

Time-based notifications (coming in 1.5.2)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Otázka přístupu a vkusu

Autor: Martin Muž

Založeno: 28.10.2009, 16:38

OmniFocus v desktopové i iPhone verzi uz delší dobu umí synchronizovat události s iCalem, a to jako úkoly (to-do) i jako události. Prohlídněte si lépe nastavení předvoleb v iPhonu. Je to vyřešeno tak, že OmniFocus publikuje kalendář s úkoly, které mají vyplněnu kolonku Due, jako soubor ve formátu iCal. Tento soubor můžete umístit na nějáký server (třeba MobileMe) a OF jej automaticky při synchronizaci aktualizuje. V iCalu na počítači nebo iPhonu pak zadejte odebírání tohoto kalendáře a nastavte si po jaké době se má provádět refresh kalendáře. iCal vás bude od té doby upozorňovat na úkoly přesně ve stanovenou dobu v kolonce Due. Tato featura skutečně funguje, používám to minimálně již čtvrt roku.

Odpovědět na příspěvek

Moje GTD

Autor: Tomáš Bleša Muž

Založeno: 27.10.2009, 05:47
Odpovědí: 0

Nejdřív jsem koupil Things (částečně kvůli ceně a taky, že se o nich v jisté době dost mluvilo) a pak jsem šel do OmniFocusu. Přijde mi lepší. K oběma aplikacím jsem si pořídil i jejich protějšky pro iPhone. BTW, myslím, že mám už od Omni Group tři aplikace.

Odpovědět na příspěvek

RE: Moje GTD

Autor: Lukáš Gregor Muž

Založeno: 27.10.2009, 07:34

Svár mezi Things a OmniFocusem je velký, určitě patří mezi nejpoužívanější GTD aplikace, přičemž poměrně nedávno se OmniFocus sbratřil se společnosti Davida Allena, takže lze předpokládat, že tato aplikace na sobě řádně zapracuje a bude mít vše z první ruky. Od OmniGroup mám čtyři programy, na jejich rozhraní jsem si zvykl a pohltilo mě. Ale.. pochopitelně cena není zrovna nejlidovější.

Odpovědět na příspěvek

Dění kolem TaskPaper

Autor: Lukáš Gregor Muž

Založeno: 27.10.2009, 07:36
Odpovědí: 0

Na twitteru vývojáře aplikace TaskPaper jsem vyčetl, že pracuje na iPhone verzi tohoto programu. Takže dobrá zpráva pro všechny, kteří by na TaskPaper měli chuť. Jsem rozhodně zvědavý, jak na mobilu bude vypadat.

Odpovědět na příspěvek

ja to mám (zatím ) obráceně

Autor: Ed Muž

Založeno: 27.10.2009, 08:23
Odpovědí: 0

Od Omni k Things. A to zejmnena pro nepřehlednost iPhone verze.
A spíš než složitější programy mě teď oslovila metoda duševních map. Hlavně na ty složité věci. A tam je papír, tužka a pastelky nejlepší. Hlavně pokud mapu děláme dohromady s více lidma. Výsledky ( často nečekané a překvapivé) pak stačí rozdělit do ukolů. Doma není nutné ani to. stačí mapu magnetem upevnit na ledničku.

Odpovědět na příspěvek

OmniFocus a Contexts

Autor: Jiří Křivánek Muž

Založeno: 27.10.2009, 09:09
Odpovědí: 0

Zdravím všechny. Já používám OmniFocus, protože byl první na který jsem v tomto směru "narazil" a další už jsem neměl potřebu hledat.

A ne, cena mě neodradila (konec konců, za OmniPlan jsem po nějaké době tvrdého boje s MS Project velmi ochotně zaplatil téměř 2x více).

Ale autora bych se rád zeptal na dvě věci:
1. Lze přiřaqdit jedné action více contexts (nečetl jsem knížku, takže ani nevím, zda je to vůbec v souladu s GTD metodou)?
2. Zatím jsem rovněž neobjevil, jak navázat OmniFocus na OmniPlan (vedu si plány různých projektů pro celý svůj vývojový tým, některé úkoly mohou zůstat na úrovni akcí, ale jiné je potřeba naplánovat).

BTW: Není někde ke ztažení e-verze té výše zmiňované knížky (klidně i v EN)?

Odpovědět na příspěvek

RE: OmniFocus a Contexts

Autor: Lukáš Gregor Muž

Založeno: 27.10.2009, 09:38

1) OmniFocus neumožňuje více jak jeden kontext, což je mnohem více v souladu s GTD metodou, nežli kontextů víc (dokonce neomezeně)

2) Propojení mezi OmniFocusem a OmniPlanem možné je, stačí z OmniFocusu vyexportovat patřičný projekt (je jedno jaký,kolik, nebo zda jde o Perspectives) do CSV. To pak otevřít v OmniPlan, hezky to ukáže po jednotlivých krocích, zachovává strukturu (hierarchii), ale určitě je pak nutná editace, rozvržení. Ačkoliv se na to chystám, zatím jsem zcela do vzájemné komunikace mezi OmniFocus a OmniPlan nepronikl, takže nemůžu bohužel poskytnout více informací.

3) Mít vše hotovo od Allena určitě jako e-book ke stažení je, mám pocit, doufám, že i legálně. A také se prodává audioverze knihy. (Obojí v angličtině)

Odpovědět na příspěvek

RE: OmniFocus a Contexts

Autor: Jaku6 Muž

Založeno: 27.10.2009, 09:38

1) Nelze, moc v souladu to není ale občas bych to taky přivítal.

2) OF lze synchronizovat s ToDo v iCal a ty pak synchronizovat dále. Já používám na project planning Merlin, který se synchronizuje s úkoly v iCalu, ale upřímně řečeno moc to nepoužívám, protože se mi některé záznamy duplikovaly a nefungovalo to moc dobře. Používám raději v OF Clippings a Quick Entry a mezi projekty a OF to přepisuju ručně.

3) zkus google: getting things done pdf a jako první odkaz ti vyjede http://www.transhumanism-
russia.ru/documents/books
/gtd/Getting_Things_Done_
-_The_Art_Of_Stress-Free_
Productivity.pdf

Odpovědět na příspěvek

RE: OmniFocus a Contexts

Autor: Jiří Křivánek Muž

Založeno: 27.10.2009, 12:01

Děkuji všem za reakce.

Ke kontextům: Protože OF nepoužívám jen pro sebe, ale i pro můj vývojový tým, tak bych uvtal možnost přiřadit kontexty dva: Člověka a typ práce. Zatím to řeším stromovou strukturou projektů a akcí.

K provázanosti OF a OP: S tím si budu muste pohrát.

A nakonec: Knížku jsem mezitím sám vy-google-il (fuj).

Odpovědět na příspěvek

RE: OmniFocus a Contexts

Autor: johnnym26 Muž

Založeno: 28.10.2009, 12:24

Dobrý den,
e-verzi si můžete stáhnout tady http://dl.getdropbox.com/
u/2417785/Allen%20David_G
etting%20things%20done%20
-%20The%20art%20of%20stre
ss-free%20productivity.pd
f

Odpovědět na příspěvek

GTD

Autor: CEO Muž

Založeno: 27.10.2009, 12:00
Odpovědí: 0

S GTD metodou bojuji už přes rok. Základ se mi líbí, leč zatím jsem nenašel systém, který by byl pro mě dostatečně komplexní.
Vadí mi, že žádný z dostupných GTD neumí vkládat "mezery" pro činnosti ostatních (aby je člověk) kontroloval. Kvůli tomu používám Merlina, jenže to znamená mít úkoly (i vlastní) na více místech a to není optimální.

Také se žádná app neintegruje s kalendářem. Nastavím si (správně) kroky u více projektů a v dalším týdnu zjistím, že se to nedá zvládat, protože na jednotlivé dny je příliš mnoho úkolů. Chyba není v mém plánování, ale v tom, že při jeho provádění nevidím ostatní projekty a už naplánované činnosti z jiných projektů. U dlouhodobějších projektů pak takové konflikty nutně musejí vznikat a znamenají ztrátu času přeplánovávaním...



Další otázkou je samotná efektivita. Většina GTD apps je náročná na zadávání dat. Když plánuji,co udělám, tak to nedělám.Klesá mi efektivita. Mnohdy zapsání úkolu zabere polovinu času než jeho provedení. A to z pouze zapsaného úkolu nemám žádný výstup...

V současné době mi jako průsečík vyšel iCal - menší projekty si píšu jako úkoly jednotlivé kroky přímo tam, se syncem s iP To-Do a pro velké projekty Merlin.

Zřejmě nejlepší by bylo používat Entourage, který zřejmě jako jediný program skutečně umí integrovat cal, tasks a project management (a maily). Bohužel je tak neuvěřitelně složitý a nepřehledný a se špatným workflow, že ho nejsem schopný používat, byť ho mám legálně koupený.

Jeden tip na závěr: méně známá, leč hodně povedená GTD app je Life Balance http://www.llamagraphics.
com/LB/mac/index.php

Odpovědět na příspěvek

RE: GTD

Autor: Lukáš Gregor Muž

Založeno: 27.10.2009, 14:29

Souhlasím s komentářem. GTD jako základ skvělá metoda, ale narážel jsem/narážím na obdobné problémy. I u OmniFocusu, ale vlastně vůbec u všech těchto aplikací, mi tam chybí nějaká jednoduchá cesta k dlouhodobějšímu plánování. Nedohlédl jsem prostě ani za roh, takže jsem si často na určité dny naskládal příliš mnoho úkolů a pořád něco přesouval. I z toho důvodu budu brát z GTD pouze to, co mi na ní přijde užitečné, a pracovat s papírovým diářem (viz můj blog a aktuální články).

Ale nějak nemůžu moc souhlasit, pokud jsem správně pochopil, s neefektivností plánování. Zadávání dat do těch aplikací (pokud počítám ty lepší) není moc složité, navíc si u toho rozepisování projektů krásně setřídíte, co vlastně chcete udělat, v jakém zhruba pořadí.. Po téměř ročním soužití s GTD nemůžu říct, že by mi plánování zabralo tolik času, abych měl pocit neefektivnosti. Naopak mi čas ušetří. A to, co lze udělat rychle (jak píše Allen) si nepíšu a rovnou udělám.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: GTD

Autor: CEO Muž

Založeno: 27.10.2009, 16:00

Čímdál víc, přemýšlím, o vkládání úkolů přímo do kalendáře. Jen tak se dle mě dá zajistit respektování časových možností. Každá činnost má své trvání a mnoho z nich navíc i časové umístění v průběhu dne. Proto by logicky měl být kalendář tím místem, kam se takové věci vkládají, nikoliv seznam. Seznam je dobrý pro kontrolu, ne pro plánování.

Nejsem programátor, ale nepřipadá mi nějak extra složité udělat provázanost mezi events v kalendáři (něco na způsob Tagů), přiřadit jim (volitelně) zatrhnutí při dokončení a následně udělat "list" zobrazení, kde by se kontrolovaly splněné úkoly.


Bohužel jsem na nic takového nenarazil.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: GTD

Autor: Lukáš Gregor Muž

Založeno: 27.10.2009, 17:00

Jenže s přímým vkládáním do kalendáře vlastně už nemůžeme mluvit o GTD :-)
Já osobně proti seznamům (projekt a jeho jednotl. kroky) nic nemám, ba naopak, to je jedna z největších předností GTD a určitě to beru jako součást plánování (ne pouze kontroly). Spíše jsem rezervovaný, když bych si měl každý podnět zapisovat někam do kalendáře.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: GTD

Autor: CEO Muž

Založeno: 27.10.2009, 17:25

Mě nejde o GTD, ale kvalitní řízení mého času.

Možná jsem to napsal neohrabaně. Seznam je samozřejmě dobrý výchozí bod. Co a do kdy je jen půl cesty k povedení (od jak teď odhlížím). Druhá půlka, neméně důležitá, je také o tom kdy to provedu, což je důležité hlavně u navazujících činností.
GTD je v podstatě jen příprava k provedení. Je fajn, že dnes mám udělat A, B, C, jenže osobně bych přivítal kdyby app šly dále, protože A můžu udělat pouze dopoledne, B jen pozdě večer. Tím se dostáváme do sféry kalendáře...
Stejně tak při zadávání termínu úkolu potřebuji vidět, že ten den mám nějaké schůzky, kolik času asi zbude, jestli ten úkol je reálně splnitelný.

Provázan
ost GTD na kalendář IMHO být musí. Oba pracují s mým časem, ale ten mám jen jeden, proto by bylo vhodné, kdyby oba pohledy obstarávala jen 1 aplikace.

Na druhé straně detailnosti jsou project managery, které spojují collaborative, taks a time managment, ovšem jsou příliš složité na běžné použití a v jednom zobrazení sledovat více detailně rozepsaných projektů je téměř nemožné.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: GTD

Autor: Lukáš Gregor Muž

Založeno: 27.10.2009, 17:33

Rozumím vám, i z toho důvodu jsem nyní začal využívat GTD aplikaci OmniFocus \"pouze\" jako schránku a jako rozepsání projektů do kroků. K plánování (a to v rámci času a v rámci dlouhodobé perspektivy) mám papírový diář od FranklinCovey, který je pro mě nejlepším řešením, pokud chci věnovat svůj čas opravdu důležitým věcem a ne naléhavým.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: GTD

Autor: CEO Muž

Založeno: 27.10.2009, 18:16

nějakou app FC nemá?
Papírový diář pro mě není cesta. Jednak po sobě za den už nepřečtu, co jsem napsal, a navíc mám velké písmo, takže mě nikdy diář nezvládl pojmout do vymezeného prostoru, co jsem potřeboval. A papírový diář taky nemá upozorňování na meetingy.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: GTD

Autor: Lukáš Gregor Muž

Založeno: 27.10.2009, 18:25

Existuje app "PLAN PLUS", která je pro Windows, ale je taky online verze (http://www.planplusonlin
e.com/), ale nezkousel jsem ji. (Je pak pro ni i zdarma iPhone apl.).
No a pak jsou dvě aplikace pro iPhone (FCTasks by FranklinCovey, FCGoals by FranklinCovey). Ale ani ty jsem nezkoušel, lákal mě diář.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: GTD

Autor: CEO Muž

Založeno: 27.10.2009, 19:19

Díky. Kouknu na to.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: GTD

Autor: Jiří Křivánek Muž

Založeno: 27.10.2009, 19:55

Já používám OmniPlan. Je tam podobný strom, jako v OmniFocusu a jednotlivé akce lze vizuálně plánovat v čase. Je to něco jako MS Project, jen mnohem intuitivnější.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: GTD

Autor: Lukáš Gregor Muž

Založeno: 27.10.2009, 20:04

OmniPlan je báječný, ale není lepší vždy jeden \"soubor\" na jeden projekt? Máte tam v rámci jednoho souboru všechny své projekty? Tedy cca 30? Nezkoušel jsem, tak vůbec netuším, jestli by to takhle šlo. Ale je tam opravdu ta časová osa, navíc program \"nadupaný\" funkcemi a intuitivní.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: GTD

Autor: Jiří Křivánek Muž

Založeno: 27.10.2009, 20:17

Ne, obávám se, že na vedení mnoha projektů najednou a navíc projektů dlouhodobých a velmi "živých" se OmniPlan nehodí a ani nevím co by se mohlo hodit.

Takže pro řízení celého našeho vývojového oddělení to použitelné není (ale tam je spíše problém totálního odporu jak vedení, tak vývojářů zavádět takové metody, jako detailní plánování vývojových prací :(( ).

Já OP používám pro plánování po jednotlivých projektech, nebo dokonce jen jejich ucelených fázích. Na konci projektu/fáze udělám vyhodnocení, projekt uzavřu a na další projekt/fázi udělám další plán.

Po cca 3/4 roce používání vím o mnoha nedostatcích OP, některé jsem i diskutoval s OmniGroup, leč bezvýsledně.

A na to, abych si podle svých zkušeností napsal něco na míru prostě nemám čas.

Přesto OP hodnotím jako velký přínos pro moje pokusy o project managemen. Mám dobrý přehled o tom, co by jednotliví členové týmu měli kdy dělat, v jakém stavu je jak celý projekt, tak i jeho části, dokonce i kolik by měli jednotliví externí vývojáři, které řídím dostat zaplaceno...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: GTD

Autor: CEO Muž

Založeno: 28.10.2009, 10:02

OmniPlan je project management. Je to konkurent Merlina. V něm vést 20 menších "projektů" současně je podle mě velmi náročné.Naopak pro velké projekty je báječný.
Také jsem ho zkoušel, ale nelíbilo se mi přednastavený zoom na zobrazení diagramu (tuším týden, měsíc, celý projekt atd.) Merlin zoomuje plynule, proto jsem u něj zůstal.

Odpovědět na příspěvek

RE: GTD

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 02.11.2009, 01:41

Things synchronizují s kalendářem.
Allen v GTD ale říká, že do kalendáře máš psát jen to, co se musí skutečně udělat POUZE v ten den. Vše ostatní jinam.

Odpovědět na příspěvek

Process

Autor: Vojtin Muž

Založeno: 28.10.2009, 03:49
Odpovědí: 0

(predrazeny) GTD aplikace jsou jen na ukoly a podobny, vsechno ostatni je v nich slozity a na to staci iCal a 2Do.app pro iPhone, ktera synchronizuje ToDo prave s iCal. Na projekty pouzivam tento software http://www.jumsoft.com/pr
ocess/ kterej taky spolupracuje s iCal.

Odpovědět na příspěvek

Emacs a Org-mode

Autor: Petr Ruzicka Muž

Založeno: 28.10.2009, 09:03
Odpovědí: 0

zkuste org-mode pro emacs. Pokud clovek vydrzi pocatecni sraslivy nabeh uceni, je to neskutecna vec.

Odpovědět na příspěvek

Diář

Autor: Mont Blanc Muž

Založeno: 30.10.2009, 14:25
Odpovědí: 0

Používám diář a pero. Snažím se aktivně omezovat aktivity ostatních vůči mě a vychovat je. Email a iCal mi bohatě stačí. Zbývající čas věnuji sobě nebo přemýšlení nad prací.

Odpovědět na příspěvek

Things u mne zvítězily na celé čáře

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 02.11.2009, 01:47
Odpovědí: 0

Používal jsem už MNOHO různých organizačních aplikací a musím říct, že teprve Things mi začaly skutečně pomáhat. Nicméně je třeba se nad tím dost zamyslet a vytvořit si vlastní systém, který vlastně není nikdy úplně hotový a ukončený. Víc než cokoliv jiného si myslím, že je třeba si navzájem radit v tom, JAK kdo GTD aplikace používáme, je v tom obrovský rozdíl.
Ale Things jsou pro mne dnes už naprosto zásadní program, bez kterého bych byl méně výkonnější a hlavně mnohem nervóznější :-)

Odpovědět na příspěvek

The Hit List

Autor: Vladimir Krupa Muž

Založeno: 04.11.2009, 11:17
Odpovědí: 0

Mám za sebou několik pokusů s plánováním času a úkolů.
Zásadní problém pro mne je, jak to udělat, aby úkol, kterému přiřadím datum se automaticky objevil v kalendáři iCal. Tam to musím ručně hodit do okénka dne. Při velkém množství úkolů to přestalo být přehledné a zábavné.
Proto jsem koketoval s jinými GTD a nakonec díky bundle akci jsem si nainstaloval TheHitList. Je to pořád mizerná beta, ale v mém případě je to konečně nejméně komplikované řešení.
Smířil jsem se, že ani tato aplikace mi to automaticky nedá do iCalu a musím to udělat ručně. Za báječné považuji možnost okamžitě psát a vkládat co mne napadne, je to rychlejší než vytahovat papír a tužku. Naučil jsem se používat tagy, takže nebyl problém dodatečně otagovat jménem praktikanta některé úkoly ve frontě z různých "projektů" a dát mu to na jednom listě, ať to vyřídí.
Například na maily se dá pouze odkázat, nebo si ho rovnou nakopírovat do úkolu, což taky často používám, protože nemám rád zapráskaný mailový inbox.
Žel chybí synchronizace s iPhone (zatím je pouze v preferencích) a pánové programátoři mají problém s opakujícími se úkoly - to zatím nefunguje a moc by se to hodilo.

Odpovědět na příspěvek

Uplatnění na firemní síti?

Autor: Libi Šénuj Muž

Založeno: 17.11.2009, 14:15
Odpovědí: 0

Zdravím všechny!

Chtěl bych se zeptat, zde nějaké v článku zmíněné programy fungují i na síti. Jsme s kolegy firma "o třech lidech", pracujeme z domu. Chceme nyní kupovat mac mini snow leopard server a tak mně napadlo, rozjet na něm nějakou takovou aplikaci s tím, že společné pojekty a úkoly budeme spravovat v nějakém výše uvedeném GTD programu.

V praxi by to mělo vypadat tak, že např. založím zakázku "Článek do mujmac.cz" Kolegovi A zadám úkol, aby mi sehnal nějaké podklady, sobě dám úkol ohledně jejich zpracování a kolegovi B zadám také nějaký úkol s tím, že u takového projektu máme zadány termíny, "nasdílené" dokumenty, které s projektem souvisí atd.

Smyslem je, aby se do společných projektů mohl kdokoli ze zůčastněných, rozuměj oprávněných, kdykoli podívat, něco dopsat, tedy jinými slovy, aby měl celý tým tzv. online o dění společných projektů.

Je toto s programy GTD např. s podporou snow leopard server možné?

Mnohokrát děkuji předem za odpověď

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: