Retrospect: zálohování bez kompromisů - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Retrospect: zálohování bez kompromisů

6. května 2004, 00.00 | Jestliže potřebujete pravidelně zálohovat data, ať už na svém počítači nebo na řadě síťových počítačů, či potřebujete podporu všech dominantních operačních systémů (Mac OS, Windows, Linux), rozhodně vyzkoušejte Retrospect.

Pravděpodobně každý uživatel se již někdy setkal s nějakou ztrátou dát - ať již byl příčinou například pád disku, ztráta notebooku nebo chyba při ukládání (přepsat soubor špatnou verzí není zas takový problém), určitě se jedná o nepříjemný zážitek - někdy se jedná o ztrátu bezvýznamnou, jindy práci s vysokou hodnotou. Aby se podobné věci nestávaly, je jedním ze zlatých (a obvykle ignorovaných) pravidel "zálohovat, zálohovat, zálohovat". A nejsofistikovanější zálohovací řešení, dostupné pro Mac OS X a další systémy, program Retrospect, si dneska představíme podrobněji.

Ujasněme si pojmy - programů na zálohování jsou mraky, zdarma i za poplatky různé výše. Ovšem zpravidla se jedná pouze o více či méně sofistikované nástroje na pravidelné kopírování dat z jednoho místa na druhé (disk, CD/DVD), určené pro použití na jedné pracovní stanici. Proti tomu je Retrospect řešením, které dokáže pokrýt pravděpodobně libovolně rozsáhlé požadavky - od zálohování pro jednotlivce, až po velké sítě s desítkami či stovkami počítačů.

Retrospect 6.0 pro Maca se dodává ve třech standardních verzích - Desktop, Workgroup a Server. Po technické stránce se liší relativně málo - Desktop verze nedovoluje zálohovat počítače s Mac OS X Server a neumí pracovat s zásobníky na zálohovací pásky (na jednotlivé pásky zapisovat dokáže). Další rozdíl je v počtu připojených síťových klientů, Desktop verze standardně podporuje dva, Workgroup 20 a Server verze 100 klientů - další licence je možno přikoupit. Klient může běžet na Mac OS 7/8/9, Mac OS X, Windows a Linuxu, o tom co klient umí si řekneme později. Ceny jednotlivých verzí jsou cca 4000 Kč za Desktop verzi, cca 15 000 Kč za Workgroup verzi a cca 25 000 Kč za Server, zakoupit možno například u místního distributora, společnosti Quentin, na serveru DTPobchod.cz. Pokud si chcete vyzkoušet Retrospect sami, je to snadné - na serveru firmy Dantz jsou k dispozici demoverze a licence na třicet dní pro všechny dodávané verze, což by mělo stačí pro seznámení a otestování programu v praxi na vlastní síti.

Vzhledem k tomu, že z funkčního hlediska se jednotlivé verze liší minimálně, platí naše poznámky pro všechny verze Retrospectu. Samozřejmě, nasazení serverové verze pro 100 klientů bude vyžadovat jiné plánování než nasazení pro dva počítače, ovšem nástroje jsou dostupné pro všechny stejné (kromě již zmíněného omezení - nemožnost zálohovat Mac OS X Servery a použití výměníku pásek pro streamery).

Po spuštění Retrospectu uživatel vidí základní rozhraní (Directory), které umožňuje pomocí záložek přístup k většině funkcí. Bohužel díky množství voleb na celkem šesti záložkách může uživatel v počátku mírně tápat, kde se co nastavuje a kde co najde, což může především na běžné "domácí" uživatele trochu matoucně. To je však daň za rozsáhlé možnosti programu.

Zálohování

První asi bude uživatele zajímat vytvoření skriptu pro zálohování vlastního počítače - k tomu se dostane na záložce Automate a přes tlačítko Scripts se dostane k seznamu skriptů, které má program nastavené. První skript je možné vytvořit například pomocí "průvodce", což celou operaci výrazně zjednoduší, při ručním vytváření má uživatel větší možnosti nastavení.

Při vytváření nového skriptu ručně je k dispozici několik typů skriptů - zálohování, zálohovací server, duplikování, archivování a obnovování.

Nový skript pro zálohování potřebuje nastavit následující parametry: odkud, kam, co, s jakými podmínkami a kdy.

Odkud - zdroj je možné vybrat na vlastním počítači, na síťovém počítači (klientovi), případně si vytvořit skupinu zdrojů (například všechny počítače grafiků, a ty později používat v různých skriptech bez nutnosti vždy přidávat všechny jednotlivě, či všechny disky s daty na lokálním počítači). Rozhraní není podobné standardnímu systémovému dialogu, pokud chce uživatel vybrat například konkrétní složku, musí vytvořit "Subvolume". Vybrat je možné více zdrojů - například datový disk a domovskou složku (vytvořenou jako subvolume).

Kam - Retrospect nepracuje přímo s označením konkrétních disků a pod. ale přes "Backup sets", zálohovací sestavy. Ty mohou být i sdílené mezi více skripty, naopak při funkci jako zálohovací server (zmíníme dále) může být využíváno více sestav naráz. Při vytváření setu má uživatel na výběr použít pásku, CD/DVD, internetový server (resp. FTP server), obecné výměnné médium (USB/FireWire disky, magneticko optické mechaniky a další) a soubory na disku. Při ukládání souborů Retrospect ukládá dvě věci - soubory samotné (záloha) a katalog s informacemi o souborech - ten obvykle u výměnných médií ukládá na pevný disk na počítači. Katalog je v případě potřeby možné rekonstruovat přímo ze samotných dat. Katalogy jsou samozřejmě řádově menší než záloha a dovolují prohlížet obsah záloh bez fyzické dostupnosti zálohy (například při záloze na pásek a podobně). Retrospect nezálohuje jednotlivé soubory, ale vytváří archivy, které obsahují všechny soubory, v případě CD/DVD disků používá vlastní formát, který není běžné vidět ve Finderu (pokud nechcete pracovat s archívy záloh, můžete používat kopírování). V případě ukládání citlivých dat je možné volit zabezpečení ukládaných dat heslem.

Co - zde je možné nastavit, jaké soubory se budou zálohovat, jaké typy souborů a podobně. Díky velmi širokým možnostem konfigurace je možné si nastavit různá pravidla pro různé zálohovací skripty - například pracovní data pravidelně zálohovat každý večer na síťový disk či CD, hudbu a video zálohovat jednou na čas na DVD-RW média a systém každý týden překopírovat na záložní disk, aby bylo možné se v případě problémů k němu snadno vrátit. V případě zálohování síťových klientů asi nebude chtít správce zbytečně zálohovat hudbu a filmy, ovšem určitě bude chtít zálohovat soubory z Office a poštu. To je samozřejmě jen příklad, pravidla jsou velmi sofistikovaná a umožňují pracovat s mnoha atributy. Mimochodem, některé z předchozích verzí Retrospectu měly problém se zálohováním systémů Mac OS X, tento problém je již nyní odstraněn - standardní volba však nezahrnuje aplikace a domovské složky, na to pozor.

Podmínky - zde je možné nastavit řadu dalších možností Retrospectu, jak má přistupovat k zálohovaným souborům. Lze například nastavit, aby se nezálohovaly "sparseimages", které používá Mac OS X pro ukládání dat u uživatelů využívajících funkci FileVault (šifrovaná domovská složka), možnost synchronizace hodin u síťových klientů či zda je po ukončení zálohování vypnout, zda má Retrospect kontrolovat duplicity souborů a případně zálohovat jen jednu verzi souboru nebo zda se má používat softwarová komprese a kontrola dat po zálohování.

Kdy - poté, co má uživatel nastavené co se má zálohovat a kam, je nutné nastavit kdy a jak. K dispozici je velmi široká řada možností a využití nastavení záleží jen na potřebách a fantazii uživatele - zda vytvářet zálohy každý den, každý týden, zda používat "přírůstkovou" metodu, kdy se zálohují jen nové a upravené soubory, či zda pro každé zálohování dělat kompletní zálohu - možnosti jsou opravdu bezbřehé. Lze například používat pro každodenní zálohy různá média a mít tak vždy k dispozici pět plných záloh posledních pěti pracovních dní, či jen aktualizovat zálohu a jednou za čas vytvořit zcela novou verzi - volba je jen na uživateli, jeho potřebách a médiu, které bude pro zálohování používat.

Po nastavení parametrů pro automatickou zálohu je potřeba, aby všechny zdroje i cílová média byla v daný čas k dispozici - pokud například nebude mít Retrospect kam zapisovat (nemá pásku, siťový disk bude odpojený a podobně), tak se pochopitelně záloha neprovede. Retrospect se samozřejmě spustí sám v potřebný čas, počítač však musí být zapnutý.

Zálohování po síti

Již jsme se několikrát zmínili o možnosti zálohování dat z klientských počítačů na hlavní zálohovací server - k tomu slouží Retrospect Client, který se nainstaluje na příslušné stroje a po spuštění je dostupný pro Restrospect na zálohovacím serveru. Počet klientů, které server může obsloužit, je daný počtem licencí - základní Desktop umožňuje dva klienty, Server je připraven na stovku. Takto připojené počítače je možné vkládat do zálohovacích skriptů podobně jako například místní logické disky. Konfigurace klienta je poměrně jednoduchá - na straně serveru se po přidání klienta dá vybrat, které disky mají být zálohovány, na straně klienta lze nastavit například možnost pouze číst (nikoliv psát na klientský počítač), ignorace soukromých složek a dokumentů (s určitým znakem v názvu) a několik dalších voleb, které ovlivňují chování, například zda vůbec si uživatel počítače přeje vytváření záloh, případně kdy. Je také možné nastavit, zda se bude záloha provádět na pozadí, nebo na popředí, uživatel také má možnost odmítnout či posunout zálohu.

Jak již bylo řečeno, klientské počítače je možné přidávat ke standardním skriptům pro zálohování, ovšem jelikož například nedostupnost klienta by znamenala neprovedení celého zálohovacího skriptu, je vhodné pro složitější zálohování síťových počítačů využít serverový zálohovací skript - ten využívá funkci Retrospectu nazvanou Backup server. Ten je určený právě pro snadné a pružné zálohování síťových počítačů, jak standardních pracovních stanic, tak například notebooků, které se na sítí mohou objevovat jen někdy.

Základní parametry nastavení pro Backup server jsou v principu podobné jako pro běžnou zálohu, ovšem výhodou je možnost inteligentní práce se zálohovanými klienty a také možnost pružného využití libovolného dovoleného cílového místa pro zálohování. V praxi má backup server nastavené například zálohování každý den - server kontroluje, kteří klienti jsou dostupní a vytváří jejích frontu, podle které provádí zálohy. Pokud některý počítač není dostupný (například uživatel není část dne v práci), server se ho bude snažit zálohovat později. Jestliže jsou na síti i uživatelé s notebookem, který nebyl připojený několik dní, server to zjistí, a takovéhoto klienta ve frontě posune na první místo, aby byl zazálohován co nejrychleji. Stejně tak si může klient vyžádat okamžitou zálohu (pokud to administrátor dovolil) a server ho opět bude zálohovat jakmile to bude možné. Je rovněž možné vyhradit hodiny kdy se má zálohování provádět a kdy nemá, to už záleží na potřebách konkrétní firmy. Samozřejmě, na podobné služby je již vhodné mít dedikovaný server, který není využíván pro běžnou práci.

Obnova dat

Pokud dojde k situaci, kdy je nutná obnova dat (a není to jen nutně po pádu disku, někdy se hodí možnost návratu ke starší, zazálohované verzi dokumentu a podobně). Pro to slouží funkce Restore - ta dává na výběr více variant obnovy. Buď je možné obnovit obsah disku na disk (a smazat tak jeho stávající obsah, ideální pokud je prováděná záloha včetně celého systému), nebo do složky nebo vybrat jen některé soubory pomocí vyhledávání. Po zvolení varianty obnovy si uživatel vybírá, ze kterých dat bude obnovu provádět, ze které "zálohovací sestavy". K tomu je možné také zvolit, který "snapshot" bude použit - jak jsme říkali, při standardním způsobu zálohování se ukládají jednotlivé změny mezi zálohami, a tak je možné se vrátit k určitému stavu disku nebo dohledat konkrétní verzi daného souboru. Při obnově je také potřeba vybrat které soubory se obnoví - Retrospect nabídne hierarchický pohled na data, s možností výběru některých částí, případně všeho. Mimochodem, české názvy souborů a složek se zde nezobrazí korektně, ale při obnově ano.

No a pokud víme, že hledáme nějaký konkrétní soubor, lze ho snadno vyhledávat dle jména, a Retrospect ho poté nabídne ve všech zachovaných verzích ve svých archívech.

Pokud je nutné vytvářet celkovou obnovu například spadlého disku, Retrospect se dodává s bootovacím CD (Panther), který umožní obnovovat přímo z dostupných dat na disk, takže pokud byl součástí zálohy i systém, může být znovuzprovoznění relativně rychlé (samozřejmě obnova si také vyžádá nějaký čas, lepší je počítat s hodinami než desítkami minut).

Kromě těchto základních nástrojů jsou samozřejmě dostupné další funkce - například kontrola obsahu a konzistence archívů, výpisy logu, kde je možné dohledat případné problémy, konfigurace síťových klientů, správa jednotlivých zálohovacích sestav a další funkce. Retrospect díky své robustnosti a komplexnosti nástrojem pro všechny, kdo potřebují více možností při zálohování osobního počítače nebo zálohování takřka libovolné sítě, a díky podpoře jiných systémů i v heterogenním prostředí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

BackUp

Autor: Mirek Muž

Založeno: 06.05.2004, 10:17
Odpovědí: 0

Už delší dobu úspěšně používám SilverKeeper od Lacie (volně ke stažení). Není sice tak dokonalý, ale myslím, že to podstatné umí. Retrospect (pro OS9) mám ve skříni a docela jsem už na něj zapomněl.

Odpovědět na příspěvek

RE: BackUp

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 06.05.2004, 10:44

Take jsme pouzivali SilverKeeper, povim vam, jak jsme s nim prisli o data. Neni to nejaka moucha, ale zasadni nedostatek zpusobu zalohovani.
Pri defragmetaci disku TechTooly zamrzly a ponicily stovky souboru. To jsme ale nevedeli a dal zalohovali. V SK je sice volba "Never remove files", ta ale v tomto pripade nepomuze, protoze se nejedna o novy soubor, ale stary, jen modifikovany. Takze ty poniceny prepsaly v zaloze ty stare. Chci pred tim kazdeho varovat. 5 let nic a pak tohle.
Nevim, jestli Retrospect tohle umi, ale po dlouhem hledani jsem nasel sw Synchronize Pro (99$), v kterem je navic volba "Archive", ktera pred prepsanim stare verze novou tu starou vzdy jeste uplne jinam zazalohuje. Dela to navic naprosto perfektne sikovne, vytvori pod slozkou, kterou si na to vyberete, slozku s datem a pak celou opise celou strukturu, kde se dany soubor v originale nachazel. Vrele doporucuju ty prachy za to utratit!
demo na http://www.qdea.com/pages
/pages-sprox/sprox1.html

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: BackUp

Autor: db Muž

Založeno: 06.05.2004, 13:03

No ano ale, jede to aj pod OS9?A je mozne to nastavit tak, aby sa zazalohovalo aj ked je pocitac vypnuty? Trebarz ve 03:00 rano a pocitac by nemusel jet celou noc... a pak ho vypnul?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: BackUp

Autor: jremen Muž

Založeno: 06.05.2004, 20:02

A este to vedelo uvarit kafe a ist kupit noviny a teple rohliky...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: BackUp

Autor: db Muž

Založeno: 07.05.2004, 09:15

bola to len otazka casu, kedy tu niekto streli capa...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: BackUp

Autor: jremen Muž

Založeno: 07.05.2004, 20:16

Nic v zlom, obcas treba aj toho capa strelit, lebo by to bolo fadne

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: BackUp

Autor: jerry Muž

Založeno: 06.05.2004, 20:06

jo, s retrospectem to jde.

da se nastavit, kdy se ma backup spustit. v systemovych preferencich si pak muzete v energy saveru nastavit, aby se vam mac probudil ve tri rano a vypnout treba v pet! tady je dobre si zkusit, jak dlouho ten backup trva! aby se vam to nevypnulo jeste pred koncem backupu - doufam, ze toto apple nejak osetril a nevypne pocitac s bezicimi aplikacemi.
retrospect ma samozrejme auto quit feature, na konci se bud vypne, nebo vyplivne hotove dvd anebo neudela nic a zustane pusteny.

mam retrospect desktop 5.1 a nestezuju si. ma to par much - ne nektere se tu zeptam pozdeji, ale porad: temer kazda "solidni" macovska kniha vam ho nabidne jako referencni program, ke kteremu srovnavaji ostatni backupove softy! je za nejakych kilo dvacet v dolarech, ale ty penize za ponicena data stoji. hovori za me smutna zkusenost.... :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: BackUp

Autor: jerry Muž

Založeno: 06.05.2004, 20:26

pardon, zapomnel jsem, ze on dovede pocitac i vypnout! takze v sys prefs ho staci jen zapnout! retrospect se postara o zbytek.

stay in retrospect
quit
shut down
restart
sleep

t
o jsou moznosti z preferenci retrospectu, co ma delat, kdyz je unattended - bez pozornosti

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: BackUp

Autor: jerry Muž

Založeno: 07.05.2004, 10:20

pardon, zapomnel jsem, ze on dovede pocitac i vypnout! takze v sys prefs ho staci jen zapnout! retrospect se postara o zbytek.

stay in retrospect
quit
shut down
restart
sleep

t
o jsou moznosti z preferenci retrospectu, co ma delat, kdyz je unattended - bez pozornosti

Odpovědět na příspěvek

apple store

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 06.05.2004, 11:24
Odpovědí: 0

Doporučují tento článek pro apple store :) Taky by mohli zálohovat ! Opět se vytáhli a skutečně velice zodpovědně přistupují k rozšíření počítačů v na šem regionu !! Je to hanba, víc slov k tomu nemám :(

Odpovědět na příspěvek

RE: apple store

Autor: czeXit Muž

Založeno: 06.05.2004, 11:51

Doslo k casoprostorovemu posunu! Vcera byla streda 5.5. a sel jsem spat. Dnes by mel byt tedy spravne ctvrtek 6.5. ale je utery 4.5. protoze na store.apple.cz se tesi na shledanou ve stredu 5.5.

A protoze tam maji napsano ze je to z duvodu prechodu na nove DPH 19% ale to je uz od 1.5., tak bud nekolik dni zaspali a nebo je jeste duben. Asi se zblaznim, protoze apple.cz urcite neni takhle lajdacky.

Odpovědět na příspěvek

RE: apple store

Autor: petr Muž

Založeno: 23.12.2007, 22:43

souhlasim, apples store v cechach je hruza. ale po pravde receno, serte na ne, a kupujte pocitace bez ceske nalepky. vsak oni se polozi :)))))

Odpovědět na příspěvek

restore celeho uzivatele kazi ikonu

Autor: jerry Muž

Založeno: 06.05.2004, 20:14
Odpovědí: 0

pokud delam backup sveho uzivatele, ktery se dejme tomu jmenuje admin, davam tomu backupu taky jmeno admin.

retrospect totiz pri restore hodi veskera data do nove vytvoreneho adresare, ktery pojmenuje stejnym jmenem, jako je jmeno daneho backupu.
zajimava ale je, ze obejde veskera prava v osx a bez milosti prepise stareho uzivatele ( i kdyz je to administrator). to se mi stalo - pokud udelam restore administratora, anebo jakehokoli jineho uzivatele, ikonka toho domecku, ktery ve finderu v users oznacuje aktivniho uzivatele, se zmeni na defaultni modrou ikonu. a uz to nejde zmenit.
tato vec ma ale jenu vyhodu, diky tomu, ze retrospect jde buransky hlava nehlava pres vsechna prava - nemuze se vam kousnout. ne jako "destnik" backup od apple, ktery se vas co chvili pta na nejakou prkotinu, pokud k tomu nenajde dostatecna prava - nechate ho bezet pres noc a on se na vas rano smeje s otazkou, co s timhle souborem (?) - a je teprve na zacatku. to me obcas toci.

Odpovědět na příspěvek

No to ne...

Autor: Petr Staníček Muž

Založeno: 07.05.2004, 18:20
Odpovědí: 0

Stahl a nainstaloval jsem ten Retrospect, vyzkousel a smazal. Tak SILENE slozity program opravdu neskousnu. A to jsem zrovna stravil hledanim vhodneho backupovacicho softwaru poslednich ctrnact dni. Musim rict, ze skoro marne.

Fakt nechapu, ze nikdo dosud nebyl schopny napsat jednoduchy zalohovaci software, ktery by pokryval presne me potreby - snad proboha nejsou tak uplne netypicke. Jedine, co chci, je zalohovat nekolik adresaru (nektere denne, nektere tydne) na jiny pocitac po siti. Vsechny ty softy jsou ale tak slozite silenosti...

Zatim asi nejlepsi a nejvic mi vyhovoval Chronosync - ale ten je docela drahy ($99). Asi mi nakonec nezbude nez zustat u DejaVu (i kdyz ma spoustu much)... :(((

Odpovědět na příspěvek

RE: No to ne...

Autor: Petr Staníček Muž

Založeno: 07.05.2004, 18:28

Jo tak ani DejaVu ne - jednak neumi resolvovat aliasy, jednak se neda utnout, kdyz jednou zacne. A navic to nejak blbne... :((((((

Odpovědět na příspěvek

RE: No to ne...

Autor: Mirek Muž

Založeno: 12.05.2004, 10:22

No a co zkusit ten SilverKeeper od Lacie? Asi nic neni dokonalé, jednoduchost je třeba vykoupená tím, co se píše níže, ale co se stane, když na poškození dat přijdu až třeba po druhém zálohování od poškození? Nebo Retrospect ukládá zálohy jednu za druhou a můžu si vybrat týden starou zálohu? Jinak SilverKeeprem zálohuju třeba i soubory z PC - na Mackovi nastavím cestu, a je to.

Odpovědět na příspěvek

RE: No to ne...

Autor: jerry Muž

Založeno: 12.05.2004, 18:09

retrospect je profi program, takze vypada slozite, ale na druhou stranu ma netusene moznosti.
kadopadne je nova verze privetivejsi k uzivatelum, kdo nejsou profi. jako ja.

to bys mel videt takovou verzi 4.1 pod devitkou, to byla mela!
petka uz je v pohode, protoze ma skvelou utilitu, zvanou easy script.

ten se te zepta, jaky backup chces delat, na jake medium, odkud, jak casto a pak to sam posklada.

ja napriklad pomoci easyscriptu delam toto (asi 3 minuty trvalo ho vytvorit):

-classic backup na dvd-rw
-jednou tydne v pondeli v 10 rano se sam spusti
-obmena dvd kazdy tyden, tj. susy tyden a lichy tyden ma kazdy sve vlastni dvd
-pokud se nektere z nich zaplni, program me pozada o novy disk
-program pridava kazdy backup k tomu staremu, takze nemusis , jak tomu bylo v drivejsich verzich) pri kazdem backupu mazat cele dvd jako mongol - bralo to vecnost!
nedelam backup po siti, ale pri vytvoreni se me na to easy script ptal, jestli to chci - moznost tu je.

pokud mate dotaz, poslete mi email, ja vam popisu podrobneji, jak jsem to delal. skoda pro vas lidi v cesku je, ze to nejni v cestine, zivot by byl hned snazsi. me to ani uz nevadi, privyknul jsem si. cestinu na svem macu nemam vubec a nikdy ani nemel.

Odpovědět na příspěvek

UPOZORNENI NA KRADEZ

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 08.05.2004, 15:34
Odpovědí: 0

Omlouvám se, že vstupuji do diskuze mimo téma, ale chtěl bych čtenáře tohoto serveru upozornit na krádež. Ve středu 5/5 2004 mi byl z uzamčené kanceláře Relative Design na Komenského nám. v Třebíči v poledních hodinách odcizen PowerBook G4/15", SN: V74090WTNRZ, osazený 768 MB RAM, 80 GB HD, SuperDrive, 1,25 GHz CPU, podsvětlená klávesnice. Pokud by byl tento stroj někomu nabízen k prodeji nebo se na vás někdo obrátil s prosbou o jeho uvedení do chodu, dejte mi prosím vědět na tel.: 736 603 308.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: