Recenze: Fantastical – kalendář k pokoukání - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Recenze: Fantastical – kalendář k pokoukání

Fantastical

25. srpna 2011, 00.00 | Kalendáře představují pro vývojáře lákavou kategorii, vždyť každý z nás si potřebuje někam zaznamenat schůzky, pracovní i soukromé události nebo školní rozvrh. Apple se svým iCalem dostatečně splňuje vše, co lze od kalendáře chtít, přesto se na trhu objevily už desítky alternativ. Fantastical se nesnaží nabídnout více funkcí, ale jde cestou jednoduchosti, svižnosti a příjemného vzhledu.

Fantastical společnosti Flexibits se může pochlubit výborným přijetím – z celkového počtu 225 hodnocení dosahuje 176 plného počtu (pěti hvězdiček) a 38 hlasů dalo známku jen o jeden stupeň horší. Vlastně se není čemu divit. Desktopová aplikace prochází i za svoji dosavadní krátkou dobu vývojem, kdy každá změna vede k lepšímu, a při užívání je mnohem flexibilnější než iCal či BusyCal.

Flexibits vytvořil svůj produkt tak, aby v Docku zbytečně nepřekážel, naopak byl rychle dostupný z hlavního řádku nabídek (i pomocí klávesové zkratky). V ikonce se zobrazuje číslice (den v měsíci), po rozkliknutí se z horní lišty rozbalí okno programu. To má velmi slušivý design. Tmavé (ale ne zcela monochromatické) pozadí obsahuje v dolních rozích dvě drobné ikonky. Kotva nechá okno aplikace zobrazené, i když přepneme na jiný program, jinak se Fantastical automaticky zase do lišty schová. Ozubené kolečko vpravo rozevírá nabídku nejen pro nastavení aplikace, ale také pro výběr, co se má v okně Fantasticalu zobrazovat. Dnešek? Dnešek spolu se zítřejším dnem? Nebo to má být následující týden, čtrnáct dní či měsíc? A co takhle si nechat zobrazovat určitý počet následujících událostí?

V okně u jeho horního okraje se nachází dvojice textových polí. Do podlouhlého (vlevo) vepisujeme text – znění události. Automaticky se pak pod ním rozbalí nabídka pro další detaily. Můžeme přidat základní informace a také pozvánku – v takovém případě se spustí iCal a Mail, Fantastical dá jen prvotní impuls. Druhé textové pole slouží pro vyhledávání.

Na černém pozadí je pak zavěšený kalendář. Imituje listy, decentně kombinuje tmavě červenou a bílou barvu a odstíny šedé. Jedná se o měsíční náhled, přičemž malá tečka pod číslicí značí, že v daném dnu máme nějakou událost. Červené nedotažené kolo kolem číslice zase označuje aktuální den. Kolo vypadá, jako by bylo nakreslené rukou – i to je další z charakteristických rysů programu. Když procházíme jednotlivé události v seznamu pod kalendářem, barevně se na listu kalendáře daný den zaškrtá. Působí to příjemně, už z toho důvodu, že napodobuje práci s reálným, papírovým kalendářem a s tužkou/pastelkami.

Jak už jsem zmínil, pod listy kalendáře je výpis událostí roztříděných podle dnů. Nesou barvu kalendáře, který k události připojíme – např. pracovní, soukromý, škola atp. Pokud jde o celodenní událost, je napsána verzálkami a má barevný podklad. U událostí spojených s určitými hodinami je písmo malé a barevný je pouze kroužek vlevo od názvu události. Snadno se tak můžeme zorientovat v tom, co jaká událost je, jak dlouho trvá. Po klepnutí na řádek s událostí se objeví malé okno, které přináší údaj nejen o začátku, ale také o konci akce, stejně tak pojmenovává připojený kalendář (nejen tedy jeho barvu).

Nyní se ale dostáváme ke stávajícím omezením. Fantastical slouží pro rychlé zadávání událostí a pro jejich prohlížení. Pokud bychom se ale snažili událost přesunout, editovat nebo smazat, musíme ji otevřít v iCalu, popř. v jiném podporovaném desktopovém kalendáři (BusCal, Outlook...). Je dost možné, že tento hendikep bude v dalších aktualizacích odstraněn, protože i když se Flexibits snaží udržovat svůj program jako co nejjednodušší, odstranění či přesun času v událostech by Fantastical nikterak nezatížil a udělal by z něj naprosto soběstačnou alternativu k iCalu.

Ještě malá poznámka k základnímu nastavení Fantasticalu. Aplikace vychází ze spárování s jinými desktopovými aplikacemi, iCalem, BusyCalem, popřípadě Entourage a Outlookem. Jestliže vám jde o synchronizaci s Google kalendářem, musíte svůj účet nejprve vložit do iCalu. Nicméně poté, při vytvoření události ve Fantasticalu, se již bez nutnosti spuštění iCalu (či jiného desktopového kalendáře) v Google kalendáři daná položka objeví.

Na závěr zbývá jen dodat, že program pořídíte v Mac App Store za 15,99 euro.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: