Recenze: CleanMyMac - pečujte o svého Maca - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Recenze: CleanMyMac - pečujte o svého Maca

CleanMyMac

13. května 2011, 00.00 | Mac OS potřebuje péči jako kterýkoliv jiný systém. Pokud nejste právě zkušení IT administrátoři, rýsuje se několik způsobů, jak se co možná nejjednodušeji o systém postarat a léčit ho.

Žít v domnění, že operační systém Mac OS bude i po roce užívání ve stejně dobré kondici jako při prvním spuštění, by bylo bláhové. Z pohledu laika se vše zdá být na první pohled přehlednější než ve Windows – aplikace vidí jen jako ikonky, odinstalovává je pouhým přetažením do koše a o systémovém zaplevelování jej neinformuje příliš znatelné zpomalování ani padání systému. Přesto jde o iluzi.

Okno aplikace při skenování, které je znázorněno zelenou barvou.

Snadno a rychle

Produkt od firmy MacPaw ocení zejména ti, kteří nechtějí nic (nebo skoro nic) nastavovat. Stačí klepnout jednou, dvakrát a mít vše hotovo. Aplikace CleanMyMac už svým uživatelským rozhraním dokazuje, že víme, co se při běhu programu děje, ale vlastně tomu ani tak nemusíme moc rozumět. Stačí se podívat na levý panel, mít zaškrtnuté všechny volby a sledovat, jak u každé z nich při skenování Maca barevně znázorňuje tento proces a výpis množství odstraněných megabajtů či gigabajtů.

Při ovládání aplikace tak stačí klepnout jen na tlačítko Scan a poté na Clean.

V nastavení (General) lze navolit, co vše programu dovolíme, ale také označit ty jazyky, které nemá CleanMyMac nabízet k odstranění.

V nastavení (Advanced) neuškodí mít označené, při jakém množství vyhozených dat nás aplikace upozorní na nutnost vysypání.

Přesto několik informací

Co vlastně CleanMyMac s naším systémem dělá? Caches – vyrovnávací paměť na jedné straně napomáhá k rychlejšímu běhu při práci se systémem, potažmo disky, na straně druhé nashromážděná data bez péče zbytečně systém zanáší. Nastavení aplikace povoluje pouze čištění uživatelské vyrovnávací paměti (User Cache), lze však potvrdit také System Cache.

Logs – evidence přihlašovacích údajů, které má systém v paměti a nechce je neustále po uživateli. Lze je klidně z procesu skenování vynechat, protože logy na běh systému takový vliv nemají.

Language Files - rozhodně velmi užitečná funkce, která zbaví počítač nadbytečných lokalizací nainstalovaných programů. Aplikace a také systém mají povětšinou až desítku/desítky různých jazyků, přičemž k využití potřebujeme jeden, maximálně dva (např. angličtina, čeština). V nastavení aplikace můžeme určit, které jazyky CleanMyMac „vynechá” a nebude je nabízet k odstranění.

Universal Binaries - soubory, které jsou univerzální, běží tedy jak v systémech s procesory Intel, tak PowerPC, což vede k jejich neužitečnosti. Aplikace duplikáty odstraní a ponechá jen ty, které pro svou konkrétní konfiguraci potřebujete.

System Junk - trefné označení pro haraburdí v systému, které nejen zanáší paměť, ale také zpomaluje běh Mac OS.

Trashers and Leftovers - co nejpečlivěji vysypává koš. V Preferences, konkrétně záložce Advanced můžete pomocí jezdce určit, kdy má CleanMyMac sám od sebe upozornit na zaplněný koš. Stejně tak lze zprovoznit funkci Use Secure Erase a docílit hloubkového vysypání.

Manage Extensions - rozšíření (např. v Safari) lze spravovat přímo zde. Najdete je na jednom místě, hezky roztříděné a dostupné k jednoduchému odinstalování.

Uninstall Applications - mýtus, že stačí aplikaci jen přetáhnout do koše, byl jistě na stránkách MůjMac.cz několikrát vyvrácen. Pokud chcete, aby s programem zmizelo vše, co s ním souvisí, stačí přetáhnout do CleanMyMac ikonu aplikace a zvolit odinstalaci.

Quick Erase Files – rychlé (a úplné) mazání souborů, opět stačí přetáhnout do okna aplikace.

Takto může vypadat obsah vyhledaných souborů z vyrovnávací paměti.

V CleanMyMac můžeme spravovat i různá rozšíření systému či konkrétních aplikací (např. prohlížeče Safari).

Používání

Vstupní okno CleanMyMac uživatele nejen vítá, ale také přináší několik užitečných informací - kdy jste provedli poslední čistku, jaké množství dat během ní bylo odstraněno a jaké množství dat už aplikace odstranila celkem. Sám jsem byl překvapený, kolik místa lze ušetřit, když aplikaci využíváte. Nemluvě o znatelném zrychlení systému.

Program také reaguje (jde zakázat) na připojená zařízení a dokáže např. z USB flash disku odstranit škodlivé soubory nebo jej vyčistit. A komu by se nelíbil vzhled, může si změnit motiv.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: