První výkonnostní testy Snow Leoparda - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

První výkonnostní testy Snow Leoparda

28. srpna 2009, 00.00 | Macworld provedl výkonnostní testy Mac OS X 10.6 Snow Leopard na třech různých Macích a skutečně zjistil zlepšení ve většině úloh, avšak nový operační systém naplno využijí až aplikace pro něj optimalizované.

Snow Leopard se začíná v USA prodávat dnes, ovšem významná média získala jeho ostrou verzi už dříve. K nim samozřejmě patří též časopis Macworld, který toho využil k provedení prvních výkonnostních testů.

Apple v podstatě od počátku představuje Snow Leoparda jako vylepšeného Leoparda a v popisu jeho novinek klade značný důraz právě na zvýšení výkonu. Macworld se proto rozhodl ověřit, nakolik tato tvrzení odpovídají skutečnosti.

Snow Leopard by měl být na novějších Macích výkonnější a měl by zabírat méně prostoru na disku, částečně díky tomu, že byla vypuštěna podpora starších strojů s PowerPC, systém se zaměřil výlučně na Macy s procesory Intel, Macworld testoval výkon Mac OS X 10.6 na třech takových modelech.

Macy použité pro testy

Prvním testovacím počítačem byl 20” iMac s procesorem Core 2 Duo na 2,66 GHz vybavený 2 GB RAM. Jako druhý posloužil osmijádrový Mac Pro se 3GHz Xeony 5300 a 4 GB RAM (model z dubna 2007) a dále se testovalo na 15“ MacBooku Pro s 2,8GHz procesorem Core 2 Duo a 4 GB RAM.

Pevné disky všech tří strojů byly rozděleny na dva stejně velké oddíly, do jednoho se nainstaloval Leopard (verze 10.5.8) a do druhého Snow Leopard. Při testování se nejprve zavedl jeden systém, změřila se doba trvání různých úloh a poté se restartovalo s druhým systémem a znovu se měřila doba vykonávání stejných úloh.

Výsledky testů

Macworld provedl celkem 16 testů s oběma verzemi Mac OS X. Tento diagram ukazuje poměr výsledků Snow Leoparda vůči Leopardovi na třech testovacích strojích (hodnota 100 % znamená, že se výkon neliší, vyšší čísla značí zrychlení pod Snow Leopardem, nižší naopak zpomalení), výsledky jednotlivých testů pro oba operační systémy na všech užitých konfiguracích uvádí tabulka v článku Macworldu (všechny výsledky udávají dobu trvání testů, většinou ve formátu „minuty:sekundy“, pouze pro test SunSpider měřící zpracování JavaScriptu se čas měří v milisekundách).

Řada úloh se pod Snow Leopardem opravdu zrychlila

Z 16 provedených testů bylo osm skutečně rychlejších pod Snow Leopardem. Například počáteční zálohu Time Machine na externí disk s rozhraním FireWire 800 měl hotovou o 10 až 15 minut dříve (však také Apple v popisu novinek Snow Leoparda urychlení Time Machine zvlášť zdůrazňuje).

V průměru byl Snow Leopard v zálohování Time Machine o 32 procent rychlejší na všech třech testovacích strojích. K urychlení ovšem přispívá i to, že Snow Leopard na disku prostě zabírá mnohem méně místa – v daném případě testovací iMac zálohoval pod Snow Leopardem přibližně 27 GB, zatímco Leopard obsadil na disku 34 GB.

Snow Leopard byl rovněž rychlejší při vypínání systému. iMac a Mac Pro se s Leopardem vypínaly 7 sekund, zatímco při provozování Snow Leoparda jim k tomu stačily 4 sekundy. Na stolních počítačích to sice asi nebude až tak důležitý rozdíl (vzhledem k tomu, jak se obvykle používají), zato u notebooků už na tom často záležet může. A zde má Snow Leopard jasnou výhodu, protože testovací MacBook Pro vypnul za 3 sekundy, zatímco pod Leopardem potřeboval dvojnásobný čas, 6 sekund.

Test Compressoru, kódující .mov soubor do formátu H.264 s přednastavenými parametry pro videopodcasty, byl pod Snow Leopardem na iMacu a MacBooku Pro rychlejší o 2 procenta, na Macu Pro o 4,5 procenta. Vytvoření ZIP archívu ze 2GB složky zabralo pod novým systémem o 6,5 procent méně času na iMacu, o 8 procent na MacBooku Pro a o 11 procent na Macu Pro.

Pod Mac OS X 10.6 probíhal rychleji též import 150 fotografií do programu iPhoto, zrychlení činilo skoro 8 procent na iMacu, 11 procent na MacBooku Pro a plných 21 procent na Macu Pro. O několik sekund méně potřeboval Snow Leopard také k posouvání rozsáhlého PDF dokumentu v Preview a k otevření velkého dokumentu Wordu v aplikaci Pages.

Docela citelně se zvýšil výkon JavaScriptu v prohlížeči Safari, výsledek benchmarkového testu SunSpider byl pod Snow Leopardem v průměru o 33 procent vyšší (Apple udává, že se JavaScript zrychlí až o 50 procent, čemuž se tyhle reálné výsledky docela blíží).

Všechno se však nezrychlilo

Avšak druhá polovina z 16 testů nevykázala jednoznačné zrychlení, dvě úlohy nezaznamenaly vůbec žádný výkonnostní rozdíl a dvě se dokonce zpracovávaly rychleji pod Leopardem.

Doba spouštění obou operačních systémů se v podstatě nelišila na Macu Pro a MacBooku Pro, když byly připojeny ke kabelové lokální síti a iMac se Snow Leopardem se spouštěl jen o 2 sekundy rychleji.

Soustavně bylo pod Leopardem rychlejší kopírování 1GB souboru ve Finderu, jež pod Snow Leopardem trvalo o 2 až 3 sekundy déle. A podobně tomu bylo s testem probuzení z režimu spánku a následného připojení k síti, kdy rozdíl činil 1 až 3 sekundy v neprospěch Snow Leoparda.

Výsledky čtyř testů byly nejednoznačné

Zbývající čtyři testy daly nejednoznačné výsledky, někdy byl Snow Leopard rychlejší a někdy pomalejší, záleželo na použitém stroji.

Rozbalování ZIP archívu ve Fínderu a import videonahrávky do iMovie trvaly pod Snow Leopardem na iMacu déle, avšak na MacBooku Pro a Macu Pro se obě úlohy naopak pod novým systémem zpracovaly rychleji.

Export projektu z iMovie s nastavením pro mobilní použití probíhal rychleji pod Snow Leopardem na iMacu, na MacBooku Pro byl naopak pomalejší a na Macu Pro se časy pro oba systémy nelišily. Převod AAC skladeb do MP3 souborů kódovaných na 256 Kb/s v iTunes potřeboval pod Snow Leopardem na iMacu a MacBooku Pro podstatně kratší dobu, avšak na Macu Pro byl pomalejší.

Zhodnocení výsledků

Jedná se samozřejmě o značně předběžné výsledky, přesto působí docela povzbudivě. Polovina užitých testů vykázala zlepšení výkonu a jenom dva významnější zpomalení.

Přitom je třeba vzít v úvahu, že použité stroje nebyly zrovna nové (Macworld je ovšem nejspíš zvolil záměrně, aby simuloval situaci, kdy na Snow Leoparda přejdou majitelé starších Maců), především však použité aplikace (včetně těch od Applu) dosud nebyly optimalizovány pro nové technologie obsažené v Mac OS X 10.6.

Jde hlavně o technologie Grand Central Dispatch a OpenCL, umožňující lépe a snáze využívat vícejádrových procesorů a moderních grafických procesorů (zejména na nejnovějším hardwaru, jako jsou procesory Nehalem a nové vysoce paralelizované grafické karty). Vývoj takových aplikací bude ještě nějakou dobu trvat, ale během několika měsíců by se měly objevit, navíc lze předpokládat, že Apple také bude Snow Leoparda dále optimalizovat.

Tomu se hodlá přizpůsobit též Macworld, a proto pracuje na nové sadě benchmarkových testů Speedmark 6 (dosud užívá sadu Speedmark 5).

Jistě se brzy objeví další výkonnostní testy Snow Leoparda, ale již teď se dá říci, že nová verze Mac OS X skutečně přináší zvýšení výkonu a navíc dává naději, že s přibýváním aplikací psaných přímo pro ni se budou výsledky dále zlepšovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: