Práce s DMG poprvé - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Práce s DMG poprvé

dmg perex

24. března 2009, 00.00 | Zkratkou DMG je označován disk image (obraz disku), což je virtuální médium, které se v systému chová jako jakékoliv jiné. Používá se hojně například pro distribuci instalací software. V novém seriále – jehož první díl vám tímto přinášíme – bychom vám rádi přiblížili nejrůznější nástroje a postupy, dovolující využít danou technologii skutečně naplno.

Zkratkou DMG je označován disk image (obraz disku), což je virtuální médium, které se v systému chová jako jakékoliv jiné. Používá se hojně například pro distribuci instalací software. DMG disponuje mnoha zajímavými vlastnostmi. Lze mu nastavit pevnou či flexibilní velikost (zvětšuje se spolu s množstvím dat, která do něj vkládáte), nastavit jej pro čtení/zápis nebo jen pro čtení, určit, zda se má automaticky po stažení připojit (i obraz disku se připojuje stejně jako CD/DVD nebo externí HDD či flashdisk), nebo nastavit heslo nutné pro jeho otevření (s různým typem zabezpečení). Některé utility nabízejí i další možnosti.

Soubor DMG je nutno (pokud se tak nestane automaticky po stažení z Internetu) připojit, což provedeme dvojklikem na jeho ikonu. Tímto se soubor DMG otevře a připojí se jeho obsah jako virtuální disk. V některých případech může být nutné projít přijetím licence, případně zadat správné heslo (pokud autor tyto vlastnosti využil). Odpojení obrazu disku se provádí stejně jako s jinými médii, tj. označením ikony disku a stiskem kombinace kláves Apple+E/Command+E.

Existuje více možností a nástrojů pro vytváření DMG (disk image), některé vám představím.

Disk Utility
součást instalace systému OS X

Samotné vytvoření obrazu disku DMG lze provést jednoduše s pomocí Disk Utility dodávané přímo s Mac OS X. Dany program nabízí základní nástroje pro tvorbu DMG, kterými lze nastavit jméno souboru DMG a jméno připojeného obrazu disku, velikost DMG – zde jsou již obvyklé velikosti přednastavené (jako například 177 MB odpovídající 8cm CD, 610 MB – CD-ROM 74 minut, 660 MB – CD-ROM 80 minut, 4,7 GB – DVD-R atd.), prípadne lze zadat vlastní požadovanou velikost (v jednotkách KB, MB, GB, TB a v sektorech).


Dále je možné určit typ souborového systému, tedy běžné formáty pro OS X + MS-DOS FAT. Pro zabezpečení DMG lze nastavit ochranu heslem se 128- a 256bitovým AES šifrováním a typ partitions (typ oddílu disku). Dále lze nastavit disk jako read/write (DMG zabírá tolik místa, kolik je definováno) nebo i volbu, dovolující, aby se disk "nafukoval" dle množství vložených dat.

Ovšem tím možnosti nekončí. Po vytvoření DMG se obraz disku automaticky připojí a lze s ním pracovat jako s jiným médiem. Takže se například dá vytvořit na disku více partitions, každá s jinou velikostí a formátem. Jedno DMG může obsahovat jak Mac OS X formát, tak i MS-DOS FAT formát.

Disk Utility nabízí dále možnost konvertování obrazu disku. Volit můžeme mezi "read only" (lze tedy pouze číst a nikoliv zapisovat) nebo "compressed" (zmenší DMG s pomocí kompresních algoritmů). Navíc lze přidat heslo se 128 a 256 bitovým AES šifrováním, nebo naopak heslo z DMG odstranit (znalost hesla je ovšem samozřejmě nutná).

Možnosti Disk Utility už takto překračují běžné potřeby uživatele, který si nejspíše vystačí s vytvořením DMG v požadované velikosti a formátu, případně se zabezpečením heslem, a do něj si umístí data, která chce archivovat či někomu zaslat. Pro vývojáře software to všem může být pořád málo a proto existují i utility na úpravu vzhledu DMG (na ty se podíváme příště). S takto připravenými obrazy disku se můžete setkat právě v případě programů a her, které jsou distribuovány pomocí internetu (například na serverech Apple.com, Macupdate.com či Versiontracker.com).

Drop DMG
ke stažení
20 USD

Drop DMG je víceúčelový nástroj pro práci nejen s obrazy disku DMG. Obrazy umožňuje vytvářet, opravovat a ověřovat (kontrolní součet), dále dokáže připojovat DMG, která systém odmítne připojit, zobrazuje též informace o DMG.


Ovládání programu je odlišné od Disk Utility. Nejdříve je nutno připravit si svá vlastní nastavení (konfigurace). Autoři nám dopřávají bohaté možnosti voleb pro další zpracování a lze si tedy vše vytvořit podle svých potřeb.


Nastavit lze typ DMG (OSX 10.0, 10.1, 10.4, pouze pro čtení či čtení/zápis), IMG (Mac OS), SITX, TAR, ZIP a CDR (CD/DVD Master – Windows kompatibilní). Dále je možno nastavit ochranu heslem, bohužel bez možnosti použít systémový nástroj pro kontrolu bezpečnosti hesla (a bez možnosti určit typ způsob šifrování) a velikost segmentů (v případě, že je žádoucí DMG rozdělit na více menších kusů).

Také lze zvolit typ komprese DMG, přidat Licenční ujednání, použít vlastní ikonu či zapnout automatické připojování obrazu disku. Dále lze nastavit, co se má stát se zdrojovými daty a jak má proběhnout samotný proces. Připojit v samostatném okně lze i Licenční ujednání, včetně volby hlavního jazyka. Poté, co nastavíme vlastní konfigurace, lze přejít k samotnému ovládání.


Samotné okno aplikace obsahuje pouze výpis provedených procesů a volbu předpřipravené konfigurace. Vše ostatní lze volit z menu.

První možností je vytváření DMG ze souboru a složek. V programu si vyberete soubory či složku a zvolíte vytvoření DMG. To proběhne automaticky bez dalšího nastavování. Jen je nutno předem zvolit ze svých vytvořených konfigurací tu požadovanou. Stejně tak automaticky proběhne i konverze DMG. Zde je trochu škoda, že autoři několik základních nastavení nedodávají již předpřipravených.


Dále lze opravit obraz disku, zobrazit si o něm informace, připojit obraz disku a prověřit kontrolní součet DMG. Také lze přímo DMG, adresář či soubor vypálit (bez možnosti dalšího nastavení). Jako bonus lze zkonvertovat grafiku na soubor ikony (toto mi však nějak nefungovalo).

Nevýhodou Drop DMG je jeho příslušnost k placenému software, což leckoho nenadchne. Ovšem tato aplikace není pro každého, její možnosti, myslím, využije běžný uživatel zřídka. Plusem může být i možnost pracovat s obrazy disku IMG, které se používaly v Mac OS, či vytvářet soubory sitx, tar, zip a cdr. Více hledejte v přehledném PDF manuálu, který je u instalace programu.

Toast Titanium 10
ke stažení
99,99 USD

Ano, další možnosti vytvoření obrazu disku nabízí oblíbený vypalovací software Toast. Nebudu se zde probírat jeho rozsáhlými nástroji. Koukneme se rychle jen na jeho schopnosti práce s obrazy disku.


Umí DMG načíst, připojit a odpojit, spojit obrazy disku CDR (ISO) a DMG, vytvořit z CD/DVD a dat obraz disku s příponou .toast (tu lze přepsat u souboru na .dmg a obraz disku je na světě) nebo obraz disku přímo vypálit na médium.


Jelikož Toast Titanium není zrovna nejlevnější aplikací, nebudou jeho schopnosti při práci s obrazy disku hlavní pobídkou k jeho koupi. Ovšem tento program vyváží svou cenu dalšími a mnohem důležitějšími komplexními možnostmi při práci s CD/DVD, zálohování, a, s pomocí přidaných aplikací, i třeba katalogizaci médií. Práce s DMG je dostupná i ve starších verzích tohoto programu.

Díky předešlým aplikacím máme vytvořené obrazy disku, ovšem co s nimi, pokud jsou příliš velké (například DVD vytvořené pomocí iLife z rodinné oslavy) na předání s pomocí některých internetových úschoven (uschovna.cz, rapidshare.com, sendspace.com atd.). Jak efektivně rozdělit DMG a co nejvíce ušetřit práci uživateli na druhé straně? Lze použít nějaký druh achivu s možností dělení na segmenty. A nebo zkusit Chop DMG.

Chop DMG
ke stažení
freeware

Tato postarší utilita (poslední aktualizace v roce 2006) umožňuje opět jen velmi málo, ale zato dobře, jednoduše a přehledně. Prostě jen přetáhnete požadovaný DMG na první políčko v programu. Dále určíme cílovou cestu a název rozděleného DMG, stanovíme maximální velikost jednoho segmentu DMG nebo počet segmentů. Chop DMG pak vytvoří rozpočítané/zvolené segmenty. Stačí nám již jen uploadovat a uživateli na druhé straně stáhnout. Příjemce pouze dvakrát klikne na první segment DMG a ten se automaticky spojí a připojí na Plochu. Je to prostě jednoduché a bez potřeby extrahování s pomocí některého z archivačních programů.Pozn.: Soubory DMG bude bezproblémové využívat v rámci výměny mezi počítači s OS X, pokud potřebujete sdílet i s dalšími systémy, bude nejspíše vhodné použít jiný způsob rozdělení souborů do segmentů. Kompatibilitu s jinými systémy než je OS X nemám vyzkoušenu.

Výše uvedený přehled aplikací pro práci s DMG zcela určitě není kompletní, některým dalším se budu věnovat v pokračování.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

DMG converter

Autor: mac user Muž

Založeno: 24.03.2009, 07:26
Odpovědí: 0

Tiez vyborna utilita na konvertovanie DMG-ISO http://sunsky3s.s41.xrea.
com/dmgconverter/index.ht
ml

Odpovědět na příspěvek

RE: DMG converter

Autor: Jancak Muž

Založeno: 24.03.2009, 08:29

Tomuto programu se věnuji v dalším díle. A opravdu patří mezi povedené utility.

Odpovědět na příspěvek

Mohu doporučit...

Autor: fe Muž

Založeno: 24.03.2009, 07:52
Odpovědí: 0

... DMG Canvas - to je imho jediný GUI free nástroj, který umí přidávat "licencační ujednání (License agreement) do DMG,

Odpovědět na příspěvek

RE: Mohu doporučit...

Autor: Jancak Muž

Založeno: 24.03.2009, 08:28

To ovšem není pravda. Těch programů, které umí vkládat licenční ujednání, je více, ovšem zmíněný to dělá velmi šikovně. Věnuji se mu, společně s obdobnými nástroji ve třetím díle.

Odpovědět na příspěvek

Chop DMG ??

Autor: nmm Muž

Založeno: 24.03.2009, 10:52
Odpovědí: 0

Přijde mi, že pokud se zmiňují takovéto prográmky, které pouze dublují funkcionalitu, která je a vždy byla v Mac OS X přímo dostupná, je dobré ten systémový přístup alespoň zmínit:
split a cut v Terminálu jsou jednoduché, standardní a +éé5 spolehlivé. S rozumným vysvětlením a drag&drop je může použít každý.

Odpovědět na příspěvek

RE: Chop DMG ??

Autor: Jancak Muž

Založeno: 24.03.2009, 12:06

Jsem přesvědčený, že pro běžného uživatele (kterých bude převážná většina) je Terminál nepřehledný a možná i nebezpečný (při nesprávném užití). Zmínit bych to mohl, ale článek se zabývá aplikacemi. Navíc mnoha uživatelům vyhovují jednoduché aplikace.

Navíc většina programů dubluje funkcionalitu - využívá systémových prostředků. Ale to bychom se mohli vrátit do časů DOSu a možná ještě dále.

Pokud jste pane/paní/slečno/… nmm dostatečně fundovaný/á, můžete mé články o tyto možnosti doplnit. Redakce bude zajisté ráda. Já si takový článek také rád přečtu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Chop DMG ??

Autor: nmm Muž

Založeno: 24.03.2009, 17:21

Pan nmm, pane Jančáku. Váš příspěvek je natolik demagogický a iracionální, že s ním nehodlám příliš polemizovat. Sorvnávat základní znalost a využití prostředků unixu s návratem do počítačové prehistorie ...

Snad jen tolik, že krátkou informaci přímo v článku samozřejmě nějakými poznámkami jinde nahradit nemohu, což jistě chápete stejně dobře, jako já, ale prosím:

split -b 10m velky-soubor.dmg rozdeleny-dmg.
cat rozdeleny-dmg.* >spojeny-velky-soubor.dmg


Teď je asi jasné, že psát o těchto dvou řádcích článek také není to pravé.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Chop DMG ??

Autor: Jancak Muž

Založeno: 24.03.2009, 20:50

Děkuji za uvedení příkladu, i když pár řádku vysvětlení by nebylo na škodu. Mám jen otázku. Proč to nebylo rovnou v prvním příspěvku bez té arogance? I tak ty dva řádky kódu nebudou, bohužel, pro drtivou většinu uživatelů srozumitelné.
Více na mailu.

Odpovědět na příspěvek

.dmg.001

Autor: Sabreson Muž

Založeno: 31.03.2009, 12:30
Odpovědí: 0

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jak otevřít archivy rozdělené na části, podobně jako se to dělá v RARu. Disk utility mi to z nějakého důvodu neotevře. Chtěl bych se zeptat, jestli na to není nějaký program, na spojování takovýchto souborů.

Odpovědět na příspěvek

RE: .dmg.001

Autor: Jancak Muž

Založeno: 31.03.2009, 12:44

Pokud je to rozdělené například ChopDMG, tak stačí poklepat na první soubor (s nejnižším číslem, pokud je v seznamu dmg je bez čísla, tak na ten). DMG se sloučí a připojí na plochu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: .dmg.001

Autor: Jancak Muž

Založeno: 31.03.2009, 12:45

Ještě může být DMG rozděleno nějakým archivátorem, dle číslování by to mohl být segmentovaný zip. Takže nejdříve například Springy a pod.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: .dmg.001

Autor: Sabreson Muž

Založeno: 31.03.2009, 20:13

Hmm, bohužel, zdá se, že jde o rozkouskovaný image soubor. Problém je, že mi to spouští Stuffit Expander (defaultně), a nevím, jak to normálně spojit a namountovat.

Předem děkuji za odpověď...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: