Postřehy k Leopardu: novinky Leoparda očima vývojáře, drobné úniky informací z WWDC a odstraněná novinka Boot Campu. (15.6.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Postřehy k Leopardu: novinky Leoparda očima vývojáře, drobné úniky informací z WWDC a odstraněná novinka Boot Campu. (15.6.07)

15. června 2007, 08.00 | Tom Yager popisuje novinky Leoparda z pohledu vývojáře. Něco málo propašovaných postřehů o Leopardu z WWDC. A jedna z údajných nových funkcí Boot Campu byla nakonec odstraněna.

Jak jsem zmínil již v prvním dnešním článku, Apple udržuje veškeré jednání konference WWDC v přísném utajení (s výjimkou Jobsova proslovu), takže se objevuje pouze málo informací, ovšem něco přece jen pronikne ven.

Novinky Leoparda očima vývojáře

Tom Yager, technický ředitel testovacího střediska InfoWorld Test Center, předkládá svůj pohled na Leoparda z hlediska vývojáře.

Samozřejmě i Yager je vázán smlouvou o neprozrazení podrobností, ovšem poté, co Jobs na WWDC některé novinky představil, může psát alespoň o nich.

Z hlediska vývojáře pak vyzdvihuje v Leopardu hlavně dvě nové věci: Xray a Core Animation.

Xray

Připomíná, že Sun Microsystems přinesl revoluční technologii DTrace, jež dovoluje dynamicky sledovat vykonávání programu na úrovni systémového softwaru. DTrace je sice výkonná, ale složitě se používá. Naštěstí se macovští vývojáři mohou těšit výhodě, kterou vývojáři Solarisu nemají: Xray. Xray však není pouhý klon DTrace. Jde o výkonný vývojářský nástroj k profilování programů v reálném čase a po zhroucení programu, který zaznamenává stopy vykonávání programu, jeho spolupráci s uživatelským rozhraním, alokaci paměti a systémových prostředků a takové údaje jako vytížení procesoru a sítě. Jeho intuitivní uživatelské rozhraní připomíná digitální zvukovou střižnu, záznamy vykonávání programu můžete převíjet jako pásku a zobrazovat snímky stavu aplikace a jeho běhového prostředí v daném okamžiku.

Takto lze odhalit i tajemné, zdánlivě náhodné chyby. Z toho pochází název Xray, znamenající „rentgenový paprsek”, čímž autoři chtěli naznačit, že se před ním žádná chyba neschová.

Vývojáři nemusí měnit své programy pro využití Xray, takže půjde použít u široké palety aplikací. Takovéto nástroje se sice nabízejí i pro jiné systémy, ale Xray má výhodu v ceně: Dostanete ho zdarma.

Core Animation

Druhou velkou novinkou představuje Core Animation. Tento prvek se sice asi z novinek Leoparda předvádí nejčastěji, ale vývojáře stále uvádí v nadšení. Yager říká, že pokud jste někdy zkusili programovat pro OpenGL, nebo dokonce přímo pro grafický procesor (jako se to dělá ve hrách), rychle toto nadšení pochopíte. Core Animation vytváří 3D animace v reálném čase s využitím bleskurychlého vykreslování systému Quartz a kompozičních rámců. Avšak ukrývá veškerou složitost Quartzu a zbytku zobrazovacích možností Mac OS X.

Používá se velice snadno, tak snadno, že se ho zřejmě vyplatí používat i pro grafická uživatelská rozhraní a pro statický obsah. Zjednodušeně řečeno – Core Animation tvoří sada inteligentních ploch (Apple je nazývá „vrstvy“), na něž se promítá (mapuje) vizuální obsah. Každá plocha může mít vlastní vývojářem definovaný pohyb a transformace, jež probíhají nezávisle na ostatních.

Naskládáním a propojením těchto ploch lze vytvořit desítky a stovky poletujících objektů, které se chovají jako vícevrstvé efekty Final Cutu Pro, ale bez použití zvláštních nástrojů. A to vše probíhá v reálném čase. Není to však sada pro vývoj uživatelského rozhraní, protože plochy nelze přímo užít pro interaktivní spolupráci s uživatelem. Protože však Core Animation vlastně vytváří na obrazovce 2D obraz a poloha každé plochy je přesně definovaná v čase – víte, kde v daný čas bude – lze prvky Core Animation učinit citlivé na myš tím, že se bude ve vykreslené oblasti sledovat aktivita myši a klávesnice.

Apple navíc aktualizoval třídy oken uživatelského rozhraní, aby využily pohybu, a dokonce zahrnuly plochy Core Animation do svého zobrazování. Leopard Core Animation hojně využívá například v náhledech Quick Look nebo při práci se Stacks.

To, že to jde udělat poměrně snadno, možná otevře cestu k novým, nádherným uživatelským rozhraním, o využití v zábavním softwaru ani nemluvě.

V Tigeru by se sice Core Animation dala teoreticky replikovat, avšak vyžadovalo by to nesmírné úsilí. Určitý náhled možností poskytuje uživatelům Tigeru nástroj Quartz Composer přibalený k Xcode, animace Composeru se ostatně dají použít jako vrstvy Core Animation.

ImageKit a iChat Instant Message Framework

Další dva prvky dovršují vlastnosti Leoparda zvyšující jeho vizuální přitažlivost: ImageKit slučuje nejčastěji používané prvky Mac OS X pro vykreslování obrazu a manipulaci s ním do jednoho vývojového rámce a iChat Instant Message Framework dovoluje vývojářům vykreslit libovolný vizuální obsah, který iChat automaticky zakóduje a proudově odešle účastníkům konference iChatu.iChat Theater toho využívá ke sdílení obrázků, prezentací a videa s účastníky konference. Jeho způsob sdílení obsahu je čistší, méně náročný na přenosovou kapacitu a bezpečnější než sdílení celé obrazovky.

ImageKit poskytuje jednoduchá vysokoúrovňová rozhraní pro pořizování snímků kamerami iSight, pro zobrazování obrazových prezentací, pro úpravy obrázků a pro uplatňování transformačních filtrů Core Image. Tyto možnosti sice v zásadě najdete už v Tigeru, ale používaly by se mnohem obtížněji.

Tom Yager na základě těchto skutečností dochází k závěru, že Leopard nejenom poskytuje nové jedinečné možnosti, ale navíc je předkládá způsobem, který všichni vývojáři uvítají. Z tohoto důvodu se domnívá, že vývojáři si Leoparda osvojí neobyčejně rychle a s využitím nových možností přepracují aplikace pro koncové uživatele ve stylu proměny operačního systému.

Informační úniky z WWDC

Veškeré dění na WWDC sice Apple podrobil přísnému utajení, přesto se nějaké drobty informací dostaly ven. MacRumors je shrnul.

Na WWDC předváděný Leopard je sestavení s číslem 9A466, o němž se na blozích objevily tyto útržkovité zprávy: Mail je skutečně skvělý, zdá se, že pracuje opravdu rychle a lépe podporuje kalendář. Zlepšila se odezva Spotlightu, při psaní se už nezastavuje. Safari rovněž působí jako rychlejší a má nyní textový editor se styly jako ten ve Firefoxu. Nový Finder, ačkoli ne až tak nový, jak mnozí doufali, vypadá stabilní. Všude, ale úplně všude narazíte na Cover Flow. Quick Look vypadá užitečně a zdá se být rychlý. A Time Machine pracuje opravdu dobře. (Informace byly mezitím z blogu odstraněny, zřejmě zasáhla tvrdá ruka Applu.)

Objevily se už i první výkonnostní testy. Podle nich tato verze Leoparda běží stejně rychle jako Tiger, musíme ovšem mít na paměti, že se jedná o beta verzi, ostrá verze snad bude vyladěnější.

A také se objevil výpis požadavků Leoparda: procesor Intel nebo PowerPC G4 či G5, DVD mechanika, rozhraní FireWire, alespoň 256 MB RAM pro PowerPC Macy a 512 MB pro Macy s Intelem (doporučuje se dodatečná RAM pro účely vývoje – a nejenom toho, dodal bych) a alespoň 6 GB diskového prostoru. Nebo 8 GB, jestliže nainstalujete vývojové nástroje.

Ani tyto požadavky nemusí být konečné, ovšem o uváděných kapacitách RAM bych si dovolil zapochybovat – systém na nich jistě běží, ale asi to nebude žádná velká sláva. Proti Vistě to ovšem jsou požadavky podstatně skrovnější.

Zmizelá novinka Boot Campu

Když Jobs představoval nový Boot Camp, mluvil pouze o integraci ovladačů Windows, pro něž již nebude třeba samostatné CD. Jenže na webových stránkách Leoparda byla ještě jedna novinka, jež mluvila o nových, rychlejších restartech, umožňujících hbitější přepínání mezi Mac OS X a Windows. V Mac OS X měla přibýt nová položka menu „Restart in Windows“, která by Maca přepnula do režimu bezpečného spánku a po návratu byste se ocitli ve Windows. Stejně tak v ikoně Boot Campu v oznamovací oblasti Windows měla být položka „Restart in Mac OS X“ pro rychlý návrat do Mac OS X, přičemž pokud byste měli ve Windows zapnutou hibernaci, mohli byste se později vrátit zpět tam, kde jste skončili.

Nyní se však na webu Applu už nic takového neobjevuje, ale tento otisk archívu Googlu dosvědčuje, že tam takový text původně byl.Podle zpráv z WWDC se tento text dostal na web nedopatřením, protože zmíněná funkce v konečné verzi Leoparda podporována nebude. Rychlé přepínání systémů v Boot Campu by jistě mnozí uvítali, zřejmě to však sebou neslo přílišná bezpečnostní rizika. Hledači spiknutí za každým rohem si ovšem určitě najdou vlastní vysvětlení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Dezinformace ať žijí

Autor: Jibl Muž

Založeno: 15.06.2007, 12:19
Odpovědí: 0

Vida, to o hybernaci nám předevčírem prezentovali v Applu jako výhodu nového BootCampu. Buď ví něco co bloggeři ne, nebo moc čtou blogy :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Dezinformace ať žijí

Autor: Radek Hulán Muž

Založeno: 15.06.2007, 12:27

Celý Apple je přece vždy jedna velké dezinformace.

Je dobré, že se konečně po letech dotahuje na Windows Vista, zavádí průhlednosti, doplňuje RSS, dodává částečně 64-bitový systém (Carbon je 32-bitový).

Jenže Vista má průhlednosti dávno, RSS umí také dávno, a je plně 64-bitová, kernel i veškeré aplikace.

"Proti Vistě to ovšem jsou požadavky podstatně skrovnější." -- jak se liší požadavek Vista na 512MB RAM s požadavkem OS X na 512MB RAM? ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Dezinformace ať žijí

Autor: sopta Muž

Založeno: 15.06.2007, 12:41

Pane Hulán, vy jste celý jedna velká dezinformace.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Dezinformace ať žijí

Autor: Garfield Muž

Založeno: 15.06.2007, 14:12

... což nic nemění na tom, že s těmi požadavky na RAM má pravdu. :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Dezinformace ať žijí

Autor: JJ Muž

Založeno: 18.06.2007, 01:00

Má a nemá. OS X s 512MB poběží vcelku slušně, Vista s velkou bídou, hlavně když se zapnou veškeré grafické opičárny. I na běžné kancelářské použití dáváme Wintelu 1GB, Macy v podobném nasazení se nechávají s 512MB. Mimochodem, teď jsem doma zase zprovoznil lampičku (iMac G4) s pouhými 256MB RAM a i Tiger na tom je použitelný bez větších problémů (jen holt swapuje při používání více aplikací najednou).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Dezinformace ať žijí

Autor: Hrngz Muž

Založeno: 15.06.2007, 14:17

To cemu nerozumim je, proc tenhle clovek nema davno zakazany pristup?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Dezinformace ať žijí

Autor: vladimír Muž

Založeno: 15.06.2007, 14:59

Tak nějak nerozumím tomu vašemu vyjádření, že cituji: "konečně po letech dotahuje na Windows Vista".
Abych byl konkrétní, nechápu jak se "po letech" něco - cokoliv může dotahovat na W Vista, když ty tu nejsou leta letoucí, ale jsou teprve letos... Nebo snad byly Visty součástí již prvních Woken akorát že to uživatelům nikdo neřekl?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Dezinformace ať žijí

Autor: pantata Muž

Založeno: 15.06.2007, 15:02

Nic nechapete ... prece 512MB pro OSX je skromejsi pozadavek nez 512 MB pro Vistu. Stejne jako je bila belejsi a cerna cernejsi ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Dezinformace ať žijí

Autor: kirsten Muž

Založeno: 15.06.2007, 15:47

jeste neco z rukavu, prooooosiiiiiim pekne....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Dezinformace ať žijí

Autor: edkis Muž

Založeno: 15.06.2007, 16:14

Hulan je hlupak ktory nevidel OSX ani z rychlika z coho vyplyva ze hlasa dristy ktore vychadzaju z jeho dusevneho narusenia

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Dezinformace ať žijí

Autor: hroch32 Muž

Založeno: 15.06.2007, 17:56

Na Hulváta se sice standardně neodpovídá, ale já jen, kdyby to tu našel někdo neznalý toho, že tenhle člověk je duševně chorý.

V Mac OS X je/Ve Vistě je
průhlednost: od roku 2001/2007
RSS: 2005/2007
64bit: tady je to složitější, Vista se 64bitová musí koupit zvlášť od 32bitové. OS X má obojí, ale holt zastaralý Carbon, který se používá stále méně (ale dosti ve "velkých" , multiplatformních aplikacích jako Photoshop), ho neumí, vše ostatní ano. Kdo potřebuje 64bitové aplikace (není jich nijak moc), tak použije UNIX + Cocoa a je to. OS X umí částečně (nízkoúrovňové vrstvy) 64bit od 2005, Windows taktéž (a opět se 64bitová verze prodávala odděleně od 32bitové).
RAM: Mac OS X je možné na PPC provozovat s 256MB RAM, Vista chce jen 512MB, stejně jako OS X na Intelu.

Může mi někdo říct, v čem měl ten člověk pravdu?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Dezinformace ať žijí

Autor: Vojtin Muž

Založeno: 15.06.2007, 18:55

Ten člověk chce, aby se jeho příspěvek smazal, aby mohl řvát, že ho mažeme. Teď po konferenci jsem se kouknul na jeho stránky a pak do diskuze, kde mu nekdo odpovidal na lzi a co se nestalo, ten prispevek byl smazan aniz by obsahoval cokoliv urazejiciho, on je proste windows fanatik a jeho chovani a nenavist se da prirovnat k nacistum.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Dezinformace ať žijí

Autor: dog Muž

Založeno: 15.06.2007, 20:34

a propos.. apple pracoval na RSS od roku 1995

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Dezinformace ať žijí

Autor: Andrej Muž

Založeno: 15.06.2007, 23:40

V tom, ze Vista 32 bit a 64 sa nekupuju zvlast.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Dezinformace ať žijí

Autor: hroch32 Muž

Založeno: 16.06.2007, 19:13

No, ono to je u Visty trochu složitější. Je možné koupit 32 i 64bitové verze, ale jestli to správně chápu, tak pokud koupím 32, můžu si nechat od MS poslat DVD s 64. U XP to tak myslím nebylo, ale můžu se plést. Nic to nemění na tom, že jsou dvě oddělené verze, zatímco Mac OS X zvládne obojí v jednom.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Dezinformace ať žijí

Autor: Vasut Muž

Založeno: 19.07.2007, 12:10

Záleží na distribuci. U verze Ultimate v krabici jsou obě a jdou instalovat obě na jeden stroj. Problém je když dostaneme za "výhodnou cenu" od výrobce Hw Ultimate verzi (často pouze 32bit, občas je 64bit).
Jinak má pan Hulán dosti vyhraněné názory, že Visty jsou "geniální". Například Adobe nemá jediný produkt (počítám i nové CS3 včetně master collection)který by měl certifikát pro 64bit verzi. A to se jedná o programy v hodnotě přes 3000€. Nebo standardní ovladače pro Nvidii (mám geforce 7600GT) spadnou při detekci HW a to nejde vypnout kvůli ratingu. Nebo úžasná podpora od výrobců HW (měl jsem A64 X2 a NF3 desku a Ati Vga) a to je nepoužitelná kompbinace. Ovladače nemohou fungovat (na vině jsou NF3 drivery). Což mi příde, že tenhle systém je špatný a to používám Win XP x64 pro Sp2 (jádro je stejné jako Win2003) ovladače jsou a fungují až na MFP, který byl naposledy u obyčejných Xp.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Dezinformace ať žijí

Autor: hroch32 Muž

Založeno: 18.06.2007, 08:29

Jo a ještě jedna věc, on lhal pravděpodobně i ohledně toho Carbonu. Celé Core Foundation zřejmě bude 64bitové, 32bitové zůstanou jen některé dávno nepoužívané knihovny.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Dezinformace ať žijí

Autor: Czech X Team Muž

Založeno: 18.06.2007, 08:49

To mohu potvrdit.
Máme ve firmě zkompilovanou Carbon aplikaci, která se dodnes vyvíjela jako 32b také jako 64b. Problém je, že když budete chtít udělat 100% kompatibilní aplikaci (Super-Universal Binary) :D tak budete muset mít v balíku 4 binární kódy, což u větších aplikací výrazně zvětšuje velikost instalace. To co mělo normálně kód jen pro 32b PowerPC, musí nyní obsahovat také 32b i386 (to je Universal Binary) a nyní bude muset obsahovat 64b PowerPC a 64b i386. Bohužel, Apple zatím v systémovém instalátoru nenabízí možnost jak nainstalovat jen jeden kód z výše uvedených čtyřech, což je škoda Samozřejmě, že to jde nějak pořešit, minimálně instalátory třetích stran, ale proč to Apple nenabídne ve svém produktu jako standard?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Dezinformace ať žijí

Autor: hroch32 Muž

Založeno: 18.06.2007, 12:39

To by mně také zajímalo. Možná proto, aby nebyli vývojáři v pokušení dělat ke všemu instalátor.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Dezinformace ať žijí

Autor: mha Muž

Založeno: 15.06.2007, 23:52

Pouzivam tigra uz skoro dva roky, systemove aj contextove menu je priehladne, okna mozu byt priehladne (terminal, stickies, na ostatne je nejaka utilita, ktora to dokaze zapnut). RSS v safari je a je aj v screensaveri. Program na primitivnu RSS citacku je v Cocoa na par riadkov, (je tu niekde na mujmac clanok od p. Cady). Prerabat Carbon na 64 bit je asi zbytocne, to uz radsej prepisat Carbon aplikacie na Cocoa. - do tohto sa moc nevyznam.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Dezinformace ať žijí

Autor: mha Muž

Založeno: 16.06.2007, 08:13

Tak sorry v tom priklade na RSS je xml parsovane manualne, takze tam nie je pouzita ziadna priama podpora RSS, jednalo sa vtedy o Panthera...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Dezinformace ať žijí

Autor: Czech X Team Muž

Založeno: 18.06.2007, 09:03

...IMHO nesmysl při vývoji multiplatformních aplikací. Když vyvíjíte multiplatformní aplikaci musíte ji programovat v C++ (tenhle jazyk je na všech OS a hlavní vyvíjecí platforma bývá Windows, na ostatní platformy se portuje), a vzájemně sdílíte 99% kódu s programátory na Windows. Ale kdybyste měli všech 500 000 řádek přepsat do ObjectiveC, museli byste minimálně sehnat dobrý kompilátor ObjectiveC pro Microsoft Visual Studio a ostatní platformy a nejobtížnější by bylo přesvědčit programátory, že ObjectiveC je lepší než C++ a naučit je v tom programovat :D

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Dezinformace ať žijí

Autor: mb Muž

Založeno: 18.06.2007, 12:36

Pokud bych vyvijel multiplatformni aplikaci, tak radeji v Jave :). Ale vazne, problem vidim spise v tom, ze samotny Apple, jehoz hlavni vyvojovou platformou by mely byt Obj-C a Cocoa, ma vetsinu svych hlavnich aplikaci v zastaralym Carbonu (Finder, iTunes, iPhoto, Safari, ...). Prave Apple _by_mel_ vsechno carbonovske prepsat do Cocoa v obj-C. Ostatni firmy, pokud jim to teda tak vyhovuje, at si pisou SW v cem chteji, to je jejich pesek...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Dezinformace ať žijí

Autor: hroch32 Muž

Založeno: 19.06.2007, 07:16

iPhoto i Safari jsou Cocoa (Safari ale využívá WebKit, který anžto pochází z KDE, je v C/C++). iTunes je před OS X aplikace a její přepsání do Cocoa by bylo asi dost složité a navíc se to Applu nevyplatí, protože je portovaná i na Windows a vývoj by se tak zesložitil. Finder je prasárna. V Carbonu je taky tuším Final Cut a podobné "profi" aplikace.

Jinak pokud je program dobře navržený, je úplně jedno, v čem je napsaný. Když chcete, aby to bylo skutečně "nativní" pro danou platformu, tak to stejně musíte přepsat, protože jazyk je jedna věc a knihovny druhá. Takže je šumák v jakém jazyku to je, při dobrém návrhu napíše kód i cvičená opice (třeba já :-) ). Lightroom je Cocoa aplikace a na Windows to museli přepsat do C++ nebo C#. To samé Skype atd. Že je multiplatformní vývoj lepší dělat v C++ je prostě většinou přežitek.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Dezinformace ať žijí

Autor: :-) Muž

Založeno: 16.06.2007, 00:09

No Steve Jobs se alespon nechlubi falesnyma titulama...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: