Pošesté i iDVD - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Pošesté i iDVD

20. března 2006, 00.00 | V nedávném článku na téma současného iŽivota jsme se podívali trochu blíže na střihovou aplikaci iMovie '06; dnes si ukážeme, co je nového v současné versi autoringového iDVD. Zatímco v iMovie snad leda vyjma "témat", umožňujících do jisté míry sestavování efektních trikových záběrů, žádné zásadní novinky nejsou, nové iDVD je "jiné" hned na první pohled.

V nedávném článku na téma současného iŽivota jsme se podívali trochu blíže na střihovou aplikaci iMovie '06; dnes si ukážeme, co je nového v současné versi autoringového iDVD. Zatímco v iMovie snad leda vyjma "témat", umožňujících do jisté míry sestavování efektních trikových záběrů, žádné zásadní novinky nejsou, nové iDVD je "jiné" hned na první pohled: jeho grafické uživatelské rozhraní je totiž do značné míry přepracováno, a to rozhodně k lepšímu. Na druhou stranu ale jde v podstatě o změny kosmetické – jak za chvilku uvidíme, snad možná kromě dosti zásadního vylepšení služeb presentace snímků ("slideshow") není v novém iDVD žádná zásadnější novinka.

Nové GUI

Po řadě různých a hrůzných experimentů firmy Apple s celoobrazovkovými režimy práce a podobně se konečně aplikace iDVD dostala tam, kde měla být od samého počátku – totiž k využití zcela standardního okna. Jakkoli jeho vzhled je pro uživatele novinkou, jeho funkce nikoli – ta zůstává prakticky stejná, jako v minulé versi: při dolním okraji okna je stále řada víceméně týchž ovladačů pro přidávání objektů do nabídek, pro spuštění/zastavení animace a test disku, pro přepnutí na mapu – a nově sem přibyla tlačítka pro volbu režimu pomocného panelu.

Pracovní plocha pak je rozdělena na levou část, obsahující náhled disku (nebo jeho mapu či obsah presentaci snímků), a část pravou, kterou opět bez velkých změn nahradila původní "drawer" – v ní jsou nyní zobrazeny pomocné ovladače pro výběr témat, editor nabídek a podobně. Celé to vidíme na následujícím obrázku:

Vůbec to nevypadá špatně, a práce v novém GUI je aspoň pro mne rozhodně příjemnější, než jak tomu bylo předtím; zvláště příjemná je možnost zvětšit výšku okna třeba na celou obrazovku při výběru témat či médií z tabulek v pravé části okna, či možnost okno zvětšit třeba na celou obrazovku při práci s hierarchickou mapou disku.

Témata

Pro vzhled a "profesionální dojem" DVDisku jsou vždy určující jeho nabídky; pro sestavování nabídek v iDVD jsou sine qua non právě jeho "témata". Není proto divu, že v každé z versí iDVD přichází firma Apple s novou a bohatší nabídkou témat – v iDVD 3 se témata objevila; čtvrtá verse přinesla témata bohatší a s možností animace v tzv. "drop zónách", a ve versi 5 se staly animovanými samotné zóny, jejichž umístění a tvar se v rámci tématu mohou dynamicky měnit.

Pro letošek přišla všechna nová témata důsledně s variantami pro klasický i širokoúhlý poměr stran, a také všechna nová témata obsahují varianty pro podřízené nabídky – v každém z nich nalezneme trojici "main", "chapters" a "extras": tři různě sestavené varianty na totéž základní téma (a dobře se k sobě vzájemně hodící), které odpovídají úvodní nabídce disku, přehledu kapitol klipu a doplňkovým informacím.

Co je jinak nového?

Kromě nového grafického uživatelského rozhraní a nové sady témat současná verse iDVD '06 nijak obzvlášť mnoho novinek nepřináší – ona je ale pravda, že už iDVD 3 mělo velmi blízko k dokonalosti, takže žádná zásadní novinka se již vymyslet nedá. Spíše jde o drobnosti:

  • možnost automatické přípravy disku je "chytřejší" než dříve – automaticky například vyplní i všechny zóny; toto nastavení pak můžeme – chceme-li – podle libosti změnit;
  • presentace snímků ("slideshow") je výrazně vylepšena: snímky nyní můžeme opatřit titulky a poznámkami, a presentace také obchází limit standardu DVD, takže může obsahovat třeba několik tisíc fotografií. Zcela profesionální presentaci lze také vytvořit v aplikaci Keynote, a iDVD pak takovouto presentaci dokáže přímo importovat a přidat na disk;
  • již zmíněná hierarchická mapa nabízí daleko bohatší služby než dříve; zvláště příjemné je to, že zde můžeme volně měnit strukturu disku prostým přetažením objektů z jednoho místa na druhé, a aplikace iDVD automaticky upraví všechny potřebné vazby, tlačítka v nabídkách a podobně.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: